سلام مامانا...علائم دفع پروتئین چی هست؟؟

۴ پاسخ

سلام
فشار خون
ورم دست وپا
از بارز ترین علائم مسمومیت بارداریه

به طور طبیعی کلیه‌ها هر ۲۴ ساعت، ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم پروتئین دفع می‌کنند. این میزان دفع طبیعی است، اما اگر پروتئین موجود در ادرار طی ۲۴ ساعت بیش از حد نرمال باشد، مسأله نیازمند بررسی‌های بیشتر پزشکی است.

ورم بدن

ورم ناگهانی دست و پا نشانه وجود مشکل در کلیه‌ها و دفع پروتئین بیش از حد طبیعی است و فرد حتما باید به پزشک مراجعه کند. تهوع و استفراغ، ادرار کف آلود، بی‌اشتهایی، خستگی، بی‌حالی، رنگ پریدگی و در برخی افزایش وزن از نشانه‌های وجود این مشکل است.

دکتر سندگل در این باره می‌گوید: اگر ارزیابی ۲۴ ساعته ادرار نشان داد میزان پروتئینی که کلیه دفع می‌کند بیش از هزار میلی‌گرم است، فرد دچار سندرم نفروتیک شده و حتما باید تحت آزمایشات و بررسی‌های بیشتر قرار بگیرد.

وی تأکید می‌کند: دفع پروتیئن به میزان بالا میان افراد عادی و خانم‌های باردار خطرناک است. در صورتی که این سندرم درمان و فرآیند دفع پروتئین متوقف نشود، کلیه‌ها در عرض سه تا پنج سال نابود می‌شوند و فرد باید دیالیز شود.

به گفته این نفرولوژیست، دیابت و فشار خون شایع‌ترین دلیل دفع پروتئین در افراد عادی است.

مسمومیت با پروتئین

دفع پروتئین در خانم‌های باردار بسیار خطرناک‌تر از افراد عادی است. ورم، فشار خون بالا همراه کم شدن پلاکت‌های خون، کاهش هموگلوبین و بروز کم‌خونی شدید، مجموعه عواملی هستند که باعث بروزمشکلی به نام مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی و اکلامپسی) می‌شوند.

دکتر سندگل با بیان این که دلیل دفع پروتئین هنوز به صورت دقیق شناسایی نشده است، می‌گوید: درباره این عارضه نمی‌توانیم تنها یک عامل منفرد و مشخص را دلیل بدانیم. برخی تحقیقات نشان می‌دهند واحد جفت و جنین از خودشان موادی ترشح می‌کنند که روی بستر عروقی تمام بدن ازجمله کلیه، مغز، پوست، قلب و در مجموع همه رگ‌های بدن تاثیر می‌گذارد و این ماده باعث آسیب می‌شود. تحقیقات هنوز درباره دلایل و عامل تولید این ماده در دست انجام است.

این متخصص نفرولوژی ادامه می‌دهد: این ماده آسیب خود را درکلیه‌ها به صورت دفع پروتئین، در چشم با تاری دید، در قلب با نارسایی قلبی و در مغز با گیجی، تشنج، خونریزی و در نهایت مرگ فرد نشان می‌دهد.

به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران علائم مسمومیت بارداری یکباره خود را نشان نمی‌دهد، بلکه با ورم دست و پا، سپس فشار خون بالا، درد ناحیه بالای شکم، خونریزی کبدی و در نهایت تشنج و چه‌بسا خونریزی مغزی مشخص می‌شود.

درمان پروتئین در ادرار

همان‌طور که گفته شد، كلیه یكی از مهم‌ترین اندام‌های درونی بدن انسان است و اكثر اعضای بدن برای عملكرد مطلوب وابسته به كلیه‌ها هستند. برای دفع سموم بدن، خون از گلومرول کلیه‌ها که نقش صافی را دارند، عبور می‌کند. این صافی باعث می‌شود مواد ضروری برای اعضای مختلف بدن، بازجذب شده و در عین حال، سموم و مواد زائد دفع شوند.

طول درمان پروتئینوری ۱۲۰ روز است. برای درمان این مشکل بهتر است موارد زیر را رعایت کنید

 دوسین (۱ واحد سیاه دانه نیم کوب + ۳ واحدعسل) از این ترکیب روزی۲ قاشق مرباخوری هر ۱۲ ساعت میل شود.سرکه انگبین (یک واحد سرکه انگور طبیعی+۲ واحد عرق نعنا + دو واحد عسل از این ترکیب ۳/۱ لیوان ریخته الباقی آب ریخته هر ۱۲ساعت میل شود.افزایش تحرک و پیاده روی روزانه نیم ساعت کاهش سرخ کردنیها و روغن جامد و تعویض روغن  به روغن زیتون و کنجد. آب سرد بین غذا نخوردن و آب یخ نخوردنبادکش روی کلیه ها یک شب در میان ۲۱ مرحله حجامت عام دو مرحله هر ۴۰  روز یکبار.

برای درمان پروتئنوری، باید بیماری زمینه ای ایجادکننده آن (مثل دیابت یا فشارخون  بالا) را درمان نمود. همچنین محدود کردن مقدار نمک طعام و پروتئین مصرفی ضرورت دارد.

سلام
پروتئین زیاد در ادرار می ­تواند ادرار را کف ­آلود کند. همچنین کمبود پروتئین در بدن ممکن است باعث ورم دست، پا، شکم و یا صورت شود. البته اینها نشانه‌های حتمی نیستند و اکثرا دفع پروتئین از ادرار هیچ علامتی ندارد و فقط در آزمایش ادرار مشخص می‌شود.

با ی ازمایش ادرار ساده مشخص میشه؟؟من برا عفونت ادراریم ازمایش دادم ینی اگر دفع پروتئین داشتم تو ازمایش معلوم بود

سوال های مرتبط

آواتار مامان محمد مامان محمد محمد هفته بیست‌وچهارم بارداری
عزیزم سردرد توی اوایل بارداری طبیعیه با پیشرفت حام ... ادامه پاسخ
آواتار مامان زهرا مامان زهرا زهرا هفته بیست‌وپنجم بارداری
بله دارم من بیشتر وقتا بعد غذا سردرد میشم دکترم شر ... ادامه پاسخ
;