اصول فنگ شویی در خانه داری چگونه است؟

تیر ۱۴۰۱ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
فنگ شویی در خانه داری

فنگ شویی خانه داری یکی از ترفندهای خانه داری مدرن و به این معنی است که خانه در بهترین حالت تعادل قرار داشته باشد و انرژی مثبت در خانه در جریان باشد. علم فنگ شویی (feng shui) منسوب به چین است و منظور از آن این است که ساخت منزل و چیدمان وسایل منزل بر اساس اصول خاصی صورت گرفته باشد. در واقع فنگ شویی یک سیستم متافیزیکی و شبه فلسفی است که هدفش هماهنگ کردن افراد و محیط با یکدیگر است و منجر به خانه‌داری آسان می‌شود.

فنگ شویی خانه چه تاثیری در آرامش افراد دارد؟

همه ما می‌دانیم که خانه محل آرامش و تجربه رفاه و آسایش است. رعایت اصول فنگ شویی و استفاده از وسایل فنگ شویی در خانه شرایط خاصی را ایجاد می‌کند تا بیشتر از هر وقت دیگری در خانه احساس راحتی و آرامش داشته باشید.

فنگ شویی هنرى ساده، انعطاف‌ پذیر و ملموس برای افزايش نشاط و آرامش و تعادل در زندگی روزمره است. این علم با انواع سبک‌های دكوراسيون سازگارى دارد. در واقع در علم فنگ شویی دانش زندگی متعادل و هماهنگ بین انسان و طبیعت پیرامون او آموزش داده می‌شود و هدف آن در مجموع خلق حس هماهنگی در خانه و  زندگی است.

بنابراین بی‌تردید می‌توان گفت که رعایت اصول فنگ شویی خانه داری به شدت در آرامش و نشاط افراد خانه تاثیر دارد.

اصول اولیه فنگ شویی خانه داری چیست؟

اصول اولیه فنگ شویی در خانه داری

  • روشن کردن ورودی خانه

ورودی خانه جایی است که انرژی را به خانه وارد می‌کند. بنابراین از این قسمت از خانه نباید به سادگی عبور کنید. در واقع هنگامی که می‌خواهید فنگ شویی خانه داری را رعایت کنید، ورودی خانه اولین جایی است که باید از آنجا شروع کنید.

فضای ورودی خانه باید کاملا تمیز و مرتب باشد. منظور این نیست که فضای ورودی خانه کاملا خالی باشد و چیزی در آن قسمت وجود نداشته باشد، همین که به هم ریخته نباشد، کفایت می‌کند.

می‌توانید از یک گلدان زیبا یا یک آینه قدی زیبا در این قسمت از خانه استفاده کنید.

  • تمیز بودن پنجره‌ها

شاید جالب باشد بدانید که در علم فنگ شویی پنجره نماد چشمان بزرگسالان در خانه است. برای ایجاد یک فنگ شویی خوب در خانه، تمیز کردن مرتب و مکرر پنجره‌ها بسیار مهم است. پنجره‌های تمیز اجازه می‌دهد تا نور آفتاب بیشتری به داخل بتابد.

با ورود نور بیشتری از خورشید به خانه، جلوه رنگ‌ها و تمام وسایلی که در خانه وجود دارد، بیشتر می‌شود و خانه وسیع‌تر، پر جنب و جوش‌تر و پر انرژی‌تر می‌شود.

  • از کنار درهای خانه به سادگی عبور نکنید

در علم فنگ شویی، درها نمایانگر صدای اعضای خانه و ایجاد ارتباط آنها با دنیا هستند. حتما مطمئن شوید که تمام درهای منزل شما می‌توانند حداقل تا ۹۰ درجه و کامل باز شوند. پشت درب نباید بهم ریختگی و انباشتگی وجود داشته باشد. در غیر این صورت همه فرصت‌های زندگی اجازه ورود پیدا نمی‌کنند و انرژی‌های مثبت به طور کامل وارد خانه شما نمی‌شوند.

  • رنگ را وارد زندگی خود کنید

شما باید به هماهنگی رنگ‌ها توجه کنید. قرار نیست تمام ابزار و لوازم زندگی شما هم رنگ هم باشند. همین که یک یا دو رنگ پایه را در نظر بگیرید و بر اساس آن رنگ ابزار و وسایل زندگی خود را انتخاب کنید، می‌توانید در به کارگیری رنگ‌ها موفق باشید.

اگر رنگ‌ها را درست انتخاب نکنید و درست پخش نکنید، تعادل فنگ شویی به هم می‌خورد و خانه از حالت تعادل خارج می‌شود.

  • به سراغ عناصر طبیعی فنگ شویی بروید

اضافه کردن گیاه، سنگ، صدف و دیگر عناصر طبیعی به تزئینات دکوراسیون خانه، تاثیر زیادی در فنگ شویی خانه داری دارد. استفاده از این عناصر به این معنی است که طبیعت در خانه شما راه یافته است. البته حتما باید دقت کنید که چه عنصری را در چه جهتی قرار دهید.

توصیه می‌شود همیشه يک ظرف با میوه‌‌ تازه و یا گل‌‌ تازه روی میز ناهار‌خوری بگذاريد. همچنین می‌توانید با الگوی درست چیدمان مبل به فنگ شویی سالن پذیرایی خود کمک کنید.

بد نیست بدانید که گیاهان بزرگ پهن برگ برای خانه بسیار مناسب هستند. در مورد استفاده از گیاهان برگ انجیری توجه داشته باشید که در جهت عنصر چوب استفاده کنید. گیاه درخت پرتقال نشان خوشبختی و اقبال بلند است. بهتر است آن را نزدیک درب ورودی خانه قرار دهید. داخل تراس‌ها حتما گل و گیاه طبیعی قرار دهید. برای پوشاندن پرتی‌ها از گیاهان استفاده کنید.

  • قاب عکس اعضای خانواده را فراموش نکنید

از انواع سایزهای قاب عکس اعضای خانه در گوشه و کنار خانه استفاده کنید، اما در این کار افراط نداشته باشید. عکس‌های خانوادگی را در شرق خانه قرار دهید و قاب عکس افراد حامی را در شمال غرب قرار دهید.

عکس شاد خانوادگی را که برای بهبود روابط خوب هستند، در شرق اتاق نشیمن قرار دهید. فراموش نکنید  که عکس زوج‌ها نباید در دو قاب جداگانه باشد، بلکه باید هر دو در کنار هم باشند و حتی نباید روی دیوار یکی بالا و یک پائین باشند و حتما باید کنار هم قرار بگیرند.

  • درب حمام را همیشه بسته نگه دارید

حمامی که درب باز دارد، می‌تواند انرژی منفی را وارد خانه کند. بستن درب توالت و حمام و پایین گذاشتن درب توالت فرنگی دو قانون طلایی در فنگ شویی سرویس بهداشتی است. اطمینان از بسته بودن این موارد باعث می‌شود انرژی مثبت از بین نرود.

فنگ شویی ثروت در خانه چیست؟

فنگ شویی ثروت در خانه چیست؟

فنگ شویی ثروت در خانه به معنی رعایت اصول خاص برای جذب پول و ثروت در خانه است. فنگ شویی ثروت کمک می‌کند پول بیشتری ذخیره کنید و مقدار آن را در زندگی‌تان افزایش دهید. فنگ شویی ثروت کمک می‌کند فضایی ایجاد کنید که با قرار دادن آگاهانه اشیا در مکان‌های مشخص منجر به جذب ثروت شوید. اما به ‌یاد داشته باشید که محیط به ‌تنهایی نمی‌تواند موفقیت و کامیابی را تضمین کند و نمی‌تواند جایگزین تلاش برای رسیدن به اهداف‌تان شود.

در فنگ شویی ثروت به ورودی خانه توجه ویژه‌ای داشته باشید؛ مناطق ثروت در خانه را مشخص کنید، مثلا جنوبی‌ترین بخش خانه‌. حتما کنج ثروت در خانه را تمیز نگه دارید؛ به سراغ نمادهای ثروت بروید، مثلا قلک، جعبه‌ جواهرات و دفترچه‌ حساب پس‌انداز. نمادهای مربوط به آب را فراموش نکنید، مثلا یک آبنما؛ گیاهان ثروت را در خانه نگهداری کنید، مثلا دیفن باخیا، یشم یا لوناریا. استفاده از گل در خانه را دست کم نگیرید. از ظروف کریستالی استفاده کنید؛  از آینه استفاده کنید. به سراغ استفاده از اشکال مختلف در خانه بروید. خوب مراقب آشپزخانه‌تان باشید؛ اجازه بدهید ثروت وارد باغچه‌تان شوند؛ سوراخ‌های درون دیوار را بتونه‌کاری کنید؛ ظرف‌های نگهداری مواد غذایی را از نیمه پرتر نگه دارید.

چطور از شومینه در فنگ شویی استفاده کنیم؟

اگر عکس فنگ شویی‌هایی مختلف را با دقت نگاه کنید، حتما چشمتان به شومینه‌های موجود در خانه‌ها نیز می‌افتد؛ شما می‌توانید از شومینه برای اختصاص دادن عنصر آتش در فضای خانه‌تان استفاده کنید. برای این کار می‌توانید به سراغ استفاده از شمع‌های مختلف در داخل شومینه بروید یا شومینه را برای نشان دادن عنصر آتش به گونه خاصی طراحی کنید.

کلام آخر

اگر می‌خواهید خانه‌ای کاملا در تعادل داشته باشید، حتما سعی کنید اصول فنگ شویی خانه داری را رعایت کنید. به یاد داشته باشید که خانه محل آسایش و رفاه است و باید به گونه‌ای طراحی و دکوراسیون شود که حس منفی القا نکند و موجبات رفاه اعضای خانه را تامین و تضمین کند.