علت ترشحات زرد رنگ واژن و روش درمان آن

مهر ۱۴۰۲ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
علت ترشحات زرد رنگ واژن

ترشحات ترکیبی از مخاط و ترشحات واژن است که از طریق واژن و بطور طبیعی در طور چرخه قاعدگی ترشح می‌شود. نا گفته نماند که  سطح استروژن، تغییرات هورمونی، سبک زندگی و بارداری و زایمان می‌توانند بر ترشحات تاثیر بگذارند، بنابراین نوع ترشحات در طول چرخه شما تغییر می‌کنند. ترشحات شما می‌تواند غلیظ، رقیق و با رنگ‌ها و بوهای متفاوتی باشد. این ترشحات سرنخ‌هایی را برای سلامتی شما ارائه می‌دهند، بنابراین بسیار اهمیت دارند. ترشحات زرد رنگ را معمولا قبل از چرخع قاعدگی تجربه می‌کنید که در بیشتر اوقات طبیعی است، اما اگر این ترشحات ادامه دار بود می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که در ادامه این مطلب از گهواره به آن می‌پردازیم.

ترشحات زرد رنگ واژن 

ترشحات طبیعی واژن ترکیبی از مخاط دهانه رحم و ترشحات واژن است که در طول دوره قاعدگی نیز تغییر می‌کند. میزان ترشحات در هر زن متفاوت بوده و در بیشتر اوقات طبیعی و سالم است. ترشحات طبیعی واژن شفاف و بدون بو بوده و بسته به زمان دوره قاعدگی می‌تواند غلیظ یا رقیق باشد. بطور مثال ترشحات ممکن است در زمان تخمک گذاری سنگین‌تر و غلیظ‌تر باشد و ممکن است از حالت شفاف بودن خارج شده و سفید رنگ باشد. معمولا این ترشحات بعد از اولین قاعدگی در دختران شروع می‌شود و عملکردهای متفاوتی از جمله تمیز کردن واژن، روان کننده در هنگام نزدیکی و حتی جلوگیری از عفونت را به عهده دارد. عواملی مانند سبک زندگی، تغذیه، تغییرات هورمونی، بارداری، زایمان، مصرف برخی از داروها و بیماری‌هایی مانند عفونت نیز می‌توانند بر قوام و میزان ترشحات واژن تاثیر بگذارند. عکس ترشحات در بارداری را در این مقاله ببینید.

ترشحات زرد رنگ ممکن است طبیعی و غیر طبیعی باشد و ممکن است در برخی اوقات نشانه عفونت باشد. اگر ترشحات زرد رنگ بدون بو، کم رنگ و بدون علائم دیگر باشد، جای نگرانی نیست. اما در صورتی که ترشحات با بوی بد همراه باشد و علائم دیگری مانند خارش، درد و سوزش هنگام ادرار، درد در ناحیه شکم و غیره را تجربه کنید، ممکن است نشانه‌ای از عفونت مقاربتی یا عفونت باکتریایی باشد. عفونت اصلی ترین علت ریزش ناگهانی آب از واژن نیز هست.

ترشح زرد رنگ بدون بو نشانه چيست؟

در صورتی که ترشحات زرد بدون بو باشد و با علائم دیگری همراه نباشد جای نگرانی نیست. این نوع ترشحات زرد رنگ آبکی معمولا قبل از شروع قاعدگی تولید می‌شوند و دلیل آن این است که واژن مخاط بیشتری در آن زمان تولید می‌کند. رنگ سفید مایل به زرد می‌تواند ناشی از مخلوط شدن مقدار بسیار کمی خون، مخاط دهانه رحم و ترشحات معمول واژن باشد. این نوع ترشحات بیشتر قبل از شروع قاعدگی تولید می‌شوند و معمولا طبیعی و بی‌خطر هستند.

ترشحات زرد رنگ واژن

* حتما بخوانید: خارش لبه های بیرونی واژن نشانه چیست؟+بهترین روش درمان آن

زرد شدن شورت نشانه چیست؟

اگر شما هم ترشحات زرد رنگ را تجربه کرده‌اید و در برخی از اوقات با زرد شدن لباس زیر خود مواجه شده‌اید و حال به دنبال دلیل آن هستید، پس مطلب درستی را انتخاب کرده‌اید. از دلایل ترشحات زرد رنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوره قاعدگی کوتاه

در صورتی که سیکل قاعدگی شما کوتاه باشد، معمولا قبل از شروع قاعدگی با ترشحات زرد رنگ مایل به قهوه‌ای مواجه می‌شوید. همچنین زنانی که در دوره یائسگی قرار دارند ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی ترشحات زرد رنگ مایل به قهوه‌ای داشته باشند.

 • نشانه عفونت

اگر ترشحات شما بویی شبیه به بوی ماهی داشت، یکی از نشانه‌های عفونت است. تریکومونیازیس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی است که در این صورت ترشحات شما کف آلود، زرد مایل به سبز و بسیار بد بو می‌شود. علاوه بر آن ممکن است علائم دیگری مانند خارش و درد در هنگام ادرار و رابطه جنسی را تجربه کنید. در مورد روش درمان خانگی ترشحات سبز رنگ واژن در این مقاله بیشتر بخوانید.

 • سوزاک یا کلامیدیا

از دیگر عفونت‌های مقاربتی سوزاک یا کلامیدیا است که در این صورت ترشحات شما زرد رنگ و چرک مانند بوده و حالت پنیری دارد.

 • بیماری التهابی لگن

این بیماری در صورتی که بیماری سوزاک یا کلامیدیا درمان نشود، ایجاد می‌شود و از طریق ناحیه تناسلی پخش می‌شود و در صورت درمان نشدن می‌تواند به رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها آسیب وارد کند. در این نوع بیماری ترشحات بوی بسیار شدیدی داشته و کاملا زرد رنگ هستند و علائم دیگری مانند درد در ناحیه شکم، دوره‌های قاعدگی نامنظم، لکه بینی در طول ماه، تب بالا، حالت تهوع و درد در هنگام نزدیکی را نیز به همراه دارد.

 • واژینوز باکتریایی

این عفونت زمانی رخ می‌دهد که تعادل طبیعی باکتری‌ها در واژن برهم خورده باشد. در این صورت ترشحات سفید مایل به زرد یا خاکستری به همراه بوی بد است. علت این عفونت ناشناخته است اما عواملی مانند سیگار کشیدن، داشتن شرکای جنسی متعدد و دوش واژینال مکرر در آن بی‌تاثیر نیست.

 • التهاب دهانه رحم

رشد بیش از حد باکتری‌ها یا یک آلرژن می‌تواند باعث بروز التهاب دهانه رحم شود که در اغلب اوقات بدون علائم است اما می‌تواند باعث ترشحات زرد رنگ و چرک مانند با بوی بد شود.

 • تغییر در رژیم غذایی

باید بدانید که رژیم غذایی شما تاثیر بسیاری در ترشحات شما خواهد داشت. اگر ویتامین یا غذای جدیدی امتحان کنید ممکن است ترشحات شما تغییر رنگ بدهند.

ترشحات زرد رنگ واژن در یائسگی

در دوران یائسگی شما ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی که در شما اتفاق می‌افتد، ترشحات زرد رنگ را تجربه کنید، توصیه می‌شود در صورتی که حتی دیگر علائم بیماری‌های عفونی را تجربه نکرده‌اید، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا از سلامت خود مطمئن شوید. پس از دوران یائسگی هم شما با ترشحات کمتری مواجه می‌شوید. اگر ترشحات سفید مایل به زرد را تجربه کردید ممکن است عفونت باشد، زیرا پس از دوران یائسگی واژن به اندازه کافی مخاط ضد باکتری تولید نمی کند و عفونت بسیار شایع است.

ترشحات زرد رنگ قبل و بعد از رابطه

در صورتی که بعد از رابطه جنسی، ترشحات زرد رنگی با حجم زیاد، غلیظ و بد بو را تجربه کردید به ویژه زمانی که همراه با خارش باشد، نشانه‌ای از عفونت‌های مقاربتی است. این عفونت می‌تواند تریکومونیازیس، سوزاک و کلامیدیا باشد. در صورتی که پس از رابطه جنسی با ترشحات زرد رنگ مواجه شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

علت ترشحات زرد رنگ واژن بعد از نزدیکی

علت ترشحات زرد رنگ واژن در بارداری

معمولا ترشحات واژینال در بارداری زیاد میشود. گاهی اوقات میزان ترشحات به اندازه‌ای است که ممکن است تصور کنند تا کیسه آبشان پاره شده است. در این دوران ممکن است چندین بار آزمایشات لازم برای اطمینان از عدم عفونت را انجام داده باشید، اما در صورتی که ترشحات زرد رنگ مواجه شدید، در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید، زیرا دلیل آن چیزی جز عفونت واژینوز باکتریایی و عفونت قارچی نمی‌تواند باشد. در مورد انواع ترشحات واژن در بارداری در این مقاله بیشتر بخوانید.

علت ترشحات زرد رنگ واژن در کودکان

ممکن است کودکان با ترشحات شفاف یا شفاف مایل به سفید رنگ نیز مواجه شوند که این موضوع اصلا جای نگرانی ندارد و برای جلوگیری از عفونت، مرطوب و سالم نگه داشتن واژن توسط سیستم تولید مثل و واژن آنها انجام می‌شود. در صورتی که فرزند شما کمتر از 7 سال سن دارد و شما با ترشحات او مواجه شدید باید بدانید که این موضوع طبیعی نیست. در کودکان با سن پایین واژن به خوبی رشد نکرده و نباید هیچگونه استروژنی را در خود تولید کند. بنابراین اگر با ترشحات مواجه شدید دلیل آن هورمون‌هایی است که منبع خارجی داشته و یا از عفونت بدست آمده است. در صورتی که با ترشحات زرد رنگ در کودکان روبه‌رو شدید، حتما عفونت بوده و در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان خانگی ترشحات زرد رنگ واژن

اگر با ترشحات زرد رنگ مواجه شدید توصیه می‌شود تا برای درمان حتما به پزشک مراجعه کرده و بصورت خودسرانه کاری انجام نداده و دارویی مصرف نکنید. اما اگر می‌خواهید در خانه راهکارهایی برای بهبود خود در کنار روند درمانی که پزشک برای شما تجویز کرده است انجام دهید، موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند. توصیه می‌شود قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت کنید.

 • پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها می‌توانند علیه مخمدهای بیماری‌زا موثر باشند. ماست یک نوع پروبیوتیک است که حاوی مقدار زیادی باکتری زنده مانند لاکتوباسیلوس و اسیدوفیلوس است که به درمان رشد بیش از حد ناشی از عدم تعادل کمک کرده و محیطی سالم در واژن ایجاد می‌کند. ماست یونانی می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

 • ویتامین C

ویتامین C که اسید اسکوربیک نامیده می‌شود دارای اجزای ضد میکروبی است بنابراین از رشد بیش از حد عوامل بیماری‌زا نیز کمک می‌کند. افزودن ویتامین C به رژیم غذایی می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده و توانایی بدن برای غلبه بر عفونت قارچی را بالا ببرد.

 • ویتامین E

استفاده از ویتامین‌ها در هنگام مواجه شدن با عفونت‌ها می‌تواند به بهبود شما کمک کند. برای درمان عفونت‌های قارچی می‌توانید از شیاف ویتامین E بصورت واژینال استفاده کنید. همچنین می‌توانید از روغن آن روزانه استفاده کنید. در این مقاله بخوانید ویتامین e را کی بخوریم.

درمان ترشحات زرد رنگ واژن در طب سنتی

 • روغن نارگیل

روغن نارگیل یک چربی مفید بوده و خواص ضد قارچ دارد. این روغن می‌تواند به درمان عفونت‌های قارچی واژن به شما کمک کند. تنها کافیست مقدار کمی از این روغن ارگانیک را روی ناحیه تناسلی خود بمالید.

 • سرکه سیب

از قدیم شنیده‌ایم که یکی از روش‌ها برای درمان عفونت قارچی استفاده از سرکه است. یک فنجان سرکه سیب را با یک تشت بزرگ آب ولرم مخلوط کرده و به مدت 20 دقیقه در آن بنشینید. اما توصیه می‌شود تا برای انجام آن با پزشک خود مشورت کنید.

 • سیر

احتمالا از خواص سیر به عنوان قاتل عفونت‌های قارچی شنیده‌اید. البته باید بدانید که سیر به اندازه داروهای شیمیایی موثر نخواهد بود اما می‌تواند تا حدودی مشکل شما را بهبود ببخشد. معمولا پیشنهاد می‌شود تا یک حبه سیر را داخل واژن خود قرار دهید اما در این صورت با سوزش شدیدی مواجه خواهید شد. بنابراین توصیه می‌شود تا از آن در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

درمان دارویی ترشحات زرد رنگ واژن

برای درمان ترشحات زرد رنگ که علت آن عفونت است، پزشک معمولا برای شما آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. توصیه می‌شود تا داروها را به موقع مصرف کرده و خودسرانه داروی دیگری را مصرف نکنید. آنتی بیوتیک‌های تجویزی می‌توانند مترونیدازول، کلیندامایسین، سکنیدازول و تیتدازول باشند.