میانگین زمان خواب نوزاد تا یک‌سالگی چقدر است؟

مرداد ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
میانگین زمان خواب نوزاد

میانگین زمان خواب نوزاد تا یک‌سالگی به عوامل زیادی بستگی دارد. الگوهای خواب نوزادان اغلب بی‌نظم و متغیر است و از این رو مقایسه میانگین زمان خواب نوزادان با هم کار اشتباهی است. حتما شنیده‌اید که برخی از مادران می‌گویند نوزاد تازه متولد شده‌شان حتی برای شیر خوردن هم به سختی بیدار می‌شود، در حالی که مادر دیگری از خواب سبک و کم نوزادش شکایت می‌کند. جالب است که بدانید رشد نوزاد شما و پشت سر گذاشتن هفته‌ها و ماه‌های رشد او نقطه عطفی برای تغییر الگوهای خواب اوست.

سوالات کاربران

چجوری میشه خواب نوزاد تنظیم کرد؟
سلام خواب نوزاد از کی تنظیم میشه
راه حلی برای عمیق شدن خواب نوزاد دارین؟ خیلی سبک خابع۱
خواب نوزاد از کی مرتب میشه .شبها میخوابه؟
سلام مامانا میدونین از چند ماهگی میشه خواب نوزاد رو تنظیم کرد؟

میانگین زمان خواب نوزاد در مراحل مختلف رشد

میانگین زمان خواب نوزاد از تولد تا سه ماهگی 

نوزادی که تازه متولد شده اغلب در هفته‌های اول رشدش، میانگین 17 الی 18 ساعت در شبانه روز می‌خوابد. شاید از این عدد تعجب کنید اما واقعا نوزادی که تازه متولد شده برای رشد سیستم عصبی مرکزی و رشد بسیاری از قسمت‌های دیگر بدن‌اش به این خواب نیاز دارد. البته این 16 ساعت به بازه‌های خواب یک تا دو ساعتی تقسیم می‌شود و نوزاد بین هر چرت نیاز دارد که شیر بخورد. یک نوزاد تا سه ماهگی اغلب 8 ساعت در روز و 8 الی 9 ساعت در شب می‌خوابد.

میانگین زمان خواب نوزاد در سه ماهگی 

یک نوزاد سه ماهه به طور میانگین 14 الی 16 ساعت می‌خوابد. نکته جالب توجه اینکه با رسیدن به این سن، بیشتر زمان خواب نوزاد از روز به شب منتقل شده و معمولا شب‌ها چیزی حدود 10 ساعت می‌خوابد.

میانگین زمان خواب نوزاد در شش ماهگی 

همانطور که مشاهده می‌کنید با بزرگتر شدن نوزاد بازیگوش شما از زمان خواب او کاسته می شود و یک نوزاد شش ماهه به طور میانگین چیزی بین 14 تا 15 ساعت از زمانش را به خواب اختصاص می‌دهد. نکتنه دیگر اینکه تعداد چرت‌های روزانه نوزاد شش ماهه شما اکنون به یک چرت قبل از ظهر و یک چرت بعدازظهر تقسیم می‌شود. اتفاق مهم دیگری که در برخی از نوزادان از این سن شروع می شود اضطراب جدایی است.

میانگین زمان خواب نوزاد در نه ماهگی 

میانگین خواب نوزاد در نه ماهگی چیزی معادل  14 ساعت است. برخی از نوزادان نه ماهه تمام شب را می‌خوابد و برخی دیگر ممکن است تا صبح یکی دوبار بیدار شوند.

میانگین زمان خواب نوزاد در یک سالگی 

نوزاد یک ساله یک موجود بازیگوش است که به طور میانگین 13 الی 14 ساعت می‌خوابد و شاید خوابیدن او در طول روز به دو چرت یک الی دو ساعتی خلاصه شود. حالا دیگر این موجود شیرین به دنبال بازی و بازیگوشی بیشتر در طول روز است و ترجیح می‌دهد در طول روز کمتر بخوابد.

میانگین زمان خواب نوزاد

تنظیم خواب نوزاد چگونه انجام می‌شود؟

وقتی پای درددل مادران نوزادان می‌نشینیم، گله از خواب کم نوزاد صحبت بسیاری از آنان است و معتقدند که تنظیم خواب نوزاد کار خیلی سختی است. شاید تعجب کنید اگر بگویم برای تنظیم خواب نوزاد نیز راهکاریی وجود دارد. نوزاد را هر شب سر یک ساعت معین بخوابانید، اجازه بدهید بدن او با خوابیدن در این ساعت عادت کرده یا به اصطلاح تنظیم شود. سعی کنید از با نزدیک تر شدن به ساعت خواب مشخص او لامپ‌های محیط خواب او را تا حد امکان کم کرده و آرام‌تر صحبت کنید. چرت‌های روزانه و وعده‌های شیر او را نیز به گونه‌ای منظم برنامه‌ریزی کنید تا کم کم به این روال عادت کند. به همین راحتی می‌توانید اولین قدم‌ها برای تنظیم خواب او را بردارید. برخی پزشکان توصیه می کنند که اجازه ندهید نوزاد چرت بعدازظهر طولانی داشته باشد، زیرا این می تواند در خواب عمیق نوزاد در شب اختلال ایجاد کند. 

آماده کردن محیط خواب نوزاد

محیط خواب نوزاد تاثیر بسیار زیادی در کیفیت خواب او ایفا می‌کند. برای اینکه نوزاد یک خواب خوب را تجربه کند نیازی به تخت و بالش‌های چیده شده اطرافش یا انواع اسباب‌بازی‌ها ندارد. همین که نوزاد به پشت روی تشکی محکم با استانداردهای لازم و در محیطی با دمای استاندارد بخوابد، تمام چیزی است که نیاز دارد. برخی از مادران فکر می‌کنند اگر محیط خواب نوزاد گرم باشد راحت‌تر می‌خوابد اما واقعا اینطور نیست، نوزادان هم مانند ما از گرمای بیش از حد کلافه ‌می‌شوند. نکته دیگری که باید مدنظر قرار دهید این است که استفاده از پتوی سنگین یا اسباب‌بازی‌های مختلف ممکن است منجر به خطراتی مانند سندرم مرگ ناگهانی نوزاد منجر شود و باید تا حد امکان از قرار دادن پتوی سنگین روی او یا در دسترس قرار دادن اسباب بازی یا شیء خطرناک نزدیک او خودداری کنید.

میانگین زمان خواب نوزاد

درمان اختلال خواب در نوزادان

زمانی می‌توانیم توقع داشته باشیم که نوزادمان طبق مقادیر تعیین شده تحت عنوان میانگین زمان خواب نوزاد بخوابد که از شرایط سلامتی خوبی برخوردار باشد. بسیار شنیده‌ایم که نوزادان کولیکی مشکلات زیادی در خواب دارند، یا زمانی که نوزاد به سنی می‌رسد که اضطراب جدایی را تجربه می‌کند و ممکن است بارها در طول شب بیدار شود و با گریه مادرش را بخواهد. از آنجا که ممکن است مشکلات خواب نوزاد دلبند شما ناشی از شرایطی نظیر آپنه یا وقفه تنفسی نوزاد در خواب باشد، اگر نوزاد شما در خوابیدن مشکل دارد یا به موردی مشکوک در این زمینه برخورده‌اید، حتما با متخصص نوزادان مشورت کنید و در صدد درمان این مشکلات برآیید.

علائم آمادگی نوزاد برای خواب

  • معمولا هر کاری که نوزاد انجام می‌دهد یک دلیل دارد، اگر نوزاد شما هر کدام از کارهای زیر را انجام می‌دهد ممکن است واقعا وقت خواب او رسیده باشد:
  • گریه
  • مالش چشم‌ها
  • خیره شدن به یک نقطه
  • خمیازه کشیدن

در صورتی که از آخرین باری که نوزاد چرت زده یک الی دو ساعت می‌گذرد و او با کارهایی که در قسمت بالا گفتیم بی‌تابی‌اش برای خواب را نشان می دهد در ابتدا کمی او در آغوش بگیرید تا آرام شود و سپس شروع به شیر دادن کنید، زمانی که احساس کردید چشم‌هایش روی هم می‌آید و به مرحله خوابیدن نزدیک شده، او را روی تشک یا تختش قرار دهید، به این صورت به او یاد می‌دهید که جای خوابیدن او کجاست! از آن جایی که کارهایی که در زمان خواب نوزاد انجام می‌دهیم خیلی زود ممکن است تبدیل به یک عادت همیشگی شود، هیچوقت برای خواباندن او شروع به راه بردن او در آغوش‌تان نکنید. نکته جالب دیگر اینکه بسیاری از مادران گفته‌اند که نوزاد با یک موسیقی ملایم زودتر و بهتر به خواب می‌رود. امتحان کردن این راهکار نیز خالی از لطف نیست.

و اما سخن پایانی ...

حالا که در این مطلب تا حدودی با میانگین زمان خواب نوزاد و مسائل مرتبط با آن آشنا شدید، می‌دانید که زیاد خوابیدن نوزادتان دلیل دارد و نیازی به نگرانی نیست. اکنون لازم است که با کمک موارد گفته شده به راه‌های تنظیم خواب نوزاد کمک کرده و ساعات خواب آرام و دلپذیری را برای نوزاد دلبندتان رقم بزنید.