مراقبت از نوزاد

مراقبت از نوزاد

بدون شک همه ما می‌دانیم که مهم‌ترین وظیفه والدین، مراقبت از فرزندانشان است و مطمئناً شما این کار را با عشق و لذت انجام می‌دهید؛ اما مراقبت از نوزاد تازه متولد شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مهم‌ترین علت، این است که نوزادان در دوران بسیار حساسی قرار دارند و تطابق یافتن آنها با زندگی خارج از رحم مادر، به زمان و مراقبت دقیق شما نیاز دارد. شاید شما به‌درستی ندانید که چه اقداماتی برای مراقبت از نوزاد و حفظ سلامت جسمی و روانی او لازم است؛ به‌خصوص اگر این اولین تجربه شما به‌عنوان والدین باشد.  

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به رشد نوزاد گردآوری شده است؛ مانند مقالات مرتبط با اصول نگهداری نوزاد، روش‌های ایمنی و حفاظت از نوزاد، نکات مربوط به حمام کردن نوزاد، اینکه قنداق کردن نوزاد بهتر است یا پوشک و موارد مهمی که لازم است درباره خواب نوزاد بدانید. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در زمینه مراقبت از نوزاد افزایش یابد تا بتوانید شرایط را برای حفظ سلامت و رشد صحیح نوزادتان مهیا کنید و کودکی سالم و شاد پرورش دهید.

نگهداری نوزاد

درست است که به دنیا آمدن یک نوزاد شادی و لذت فراوانی را به ارمغان می‌آورد، اما نگهداری از نوزاد مسئولیتی است که کاملاً سبک زندگی شما را تغییر خواهد داد. شما طی ماه‌های اولیه پس از به دنیا آمدن فرزند دلبندتان، دائما با موضوعات ضد و نقیض مواجه می‌شوید و ممکن است بعضی روزها به‌شدت مضطرب شوید و تحت فشار قرار بگیرید. البته بدانید که تنها نیستید، همه والدین به‌خصوص کسانی که برای اولین بار پدر یا مادر شدن را تجربه می‌کنند با این چالش‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند و ما قصد داریم در این قسمت اطلاعات شما را در این زمینه افزایش دهیم. 

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به نگهداری از نوزاد گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلفی پرداخته شده است مثلاً یکی از دغدغه‌های والدینی که نوزاد پسر دارند، ختنه کردن نوزاد و مراقبت‌های بعد از آن است که در این قسمت به آن پرداخته‌ایم و حتی بهترین روش ختنه کردن را نیز معرفی کرده‌ایم. به‌طور کامل روشهای آروغ زدن نوزاد را توضیح داده‌ایم و به شما خواهیم گفت که نحوه آروغ گرفتن از نوزاد در خواب چیست. همچنین در مورد دمای مناسب اتاق خواب نوزاد در زمستان و تابستان خواهید خواند و در مورد راه‌های جلوگیری از ادرار سوختگی نوزاد، مراقبت از بند ناف نوزاد، سوراخ کردن گوش نوزاد و مراقبت‌های بعد از آن، دمای مناسب بدن نوزاد، طرز صحیح بغل کردن نوزاد، بهداشت دهان نوزادان و بسیاری مسائل مهم و ضروری دیگر مطالب سودمندی در این بخش ارائه شده است. خواندن این مقالات که توسط افراد متخصص این حوزه نگارش شده‌اند به همه والدینی که نوزاد تازه متولدشده دارند و یا در انتظار او هستند، توصیه می‌شود. 

 

ایمنی و حفاظت نوزاد

شاید محیط خانه شما بسیار ایمن به نظر برسد، اما ظرافت بدن نوزاد، غلت زدن‌ها، حرکات و رفلکس‌های ناگهانی او ممکن است برای او خطراتی نظیر سقوط، خفگی و سایر آسیب‌دیدگی‌ها را به همراه داشته باشد. به همین علت همه والدین باید نکات مربوط به ایمنی و حفاظت نوزاد را بدانند و نسبت به آنها بسیار هشیار باشند؛ گاهی حتی لازم است برای حفاظت از نوزاد تازه متولدشده، تغییراتی در سبک زندگی و دکوراسیون خانه خود بدهید. اکنون شما با تمام وجود خود درک می‌کنید که چرا می‌گویند با حضور کودک همه‌چیز متفاوت می‌شود!

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به نگهداری از نوزاد گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلفی پرداخته شده است مانند پشه گزیدگی در نوزادان و درمان آن، عواقب ضربه به سر نوزاد، برق گرفتگی در کودکان، سوختگی در کودکان، به دهان بردن اشیا توسط کودک، اصول شستشوی لباس نوزاد قبل از استفاده، روش صحیح بغل کردن نوزاد توسط دیگران، نکات مراقبت از نوزاد تازه متولدشده و بسیاری موارد دیگر.  خواندن این مقالات که همگی توسط افراد متخصص این حوزه نگارش شده‌اند به همه والدینی که نوزاد تازه متولدشده دارند و یا در انتظار آن هستند، توصیه می‌شود. 

 

حمام کردن نوزاد

حمام کردن نوزاد یکی از مراحل مراقبت از کودک است که احساسات ضد و نقیضی در شما ایجاد می‌کند؛ از یک طرف از لمس بدن لطیف کودک و مشاهده لذت بردن او از قرار گرفتن داخل آب لذت می‌برید و از طرف دیگر نگران این هستید که نکند با ندانستن چگونگی و زمان درست حمام کردن نوزاد، به کودکتان آسیب برسانید. نوزادان به‌طورکلی به حمام روزانه نیاز ندارند و تنها 2 تا 3 بار حمام در هفته برای بهداشت آنها کافی است. 

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به حمام کردن نوزاد گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلفی پرداخته شده است مانند نحوه حمام کردن نوزاد به‌صورت ایمن و اصولی، راه جلوگیری از رفتن آب در گوش نوزاد، نحوه خشک کردن گوش نوزاد بعد از حمام، روش صحیح شستن صورت نوزاد، جلوگیری از رفتن شامپو در چشم نوزاد و راه خارج کردن آن و موارد دیگر. خواندن این مقالات که همگی توسط افراد متخصص این حوزه نگارش شده‌اند به همه والدینی که نوزاد تازه متولدشده دارند و یا در انتظار آن هستند، توصیه می‌شود. 

 

پوشک

پوشک یکی از موارد ضروری است که برای نوزاد خود نیاز دارید. بیشتر نوزادان روزانه حدود 10 پوشک یا حتی بیشتر نیاز دارند؛ این یعنی بیش از 300 بار عوض کردن پوشک فقط در ماه اول بعد از تولد! اطمینان از تمیز و خشک ماندن نوزاد برای راحتی کودک و جلوگیری از بثورات پوشک و ادرار سوختگی نوزاد بسیار مهم است. بنابراین پوشک کردن نوزاد امری بسیاری مهم است و اصولی دارد که والدین باید از آن آگاه باشند. البته این روزها پوشک‌ها به حدی پیشرفت کرده‌اند که بیشترین رفاه و آسایش را برای نوزاد و والدین به همراه دارند.   

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به پوشک نوزاد گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلفی پرداخته شده است مانند راه‌های پیشگیری و درمان سوختگی شدید پای نوزاد، مراحل و روش صحیح پوشک کردن نوزاد، بهترین پماد سوختگی پای نوزاد، عفونت قارچی پوشک نوزاد و علائم آن، روش‌های پیشگیری و درمان بثورات پوشک و بسیاری موارد دیگر. خواندن این مقالات که همگی توسط افراد متخصص این حوزه نگارش شده‌اند به همه والدینی که نوزاد تازه متولدشده دارند و یا در انتظار آن هستند، توصیه می‌شود. 

 

گریه نوزاد

نوزادان با وجودی که بسیار ظریف و حساس هستند، به حد کافی برای زندگی در دنیای بیرون از رحم مادر مجهز شده‌اند. شاید بتوان از گریه نوزاد به‌عنوان کاربردی‌ترین سلاح و زبان جهانی نوزادان نام برد! نوزادان زیاد گریه می‌کنند و همیشه یک هدف معنادار برای گریه آنان وجود دارد. آنان سعی می‌کنند که شما را از موضوع یا نیازی باخبر کنند که باید هرچه زودتر به آن رسیدگی کنید؛ مثلاً ممکن است گرسنه باشند، خوابشان بیاید، آروغ داشته باشند، گاز معده آنها را اذیت می‌کند، شرایط پیرامون آنها نظیر دما یا رطوبت محیط مناسب نیست و بسیاری موارد دیگر. حتی بسیاری از متخصصین معتقدند که از نوع گریه نوزاد می‌توان به خواسته آنان پی برد!

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به گریه نوزاد گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلفی پرداخته شده است مانند بهترین روش‌های آرام کردن گریه نوزاد، علل گریه‌های شدید نوزادان، انواع گریه نوزاد و معنی آن و موارد دیگر. خواندن این مقالات که همگی توسط افراد متخصص این حوزه نگارش شده‌اند به همه والدینی که نوزاد تازه متولدشده دارند و یا در انتظار آن هستند، توصیه می‌شود. شما با دانستن معنی گریه نوزاد خیلی بهتر و سریعتر می‌توانید نیاز او را برطرف کنید.

 

خواب نوزاد

همه ما می‌دانیم که خوابیدن برای رشد، تکامل و ترمیم بدن نیاز است که اهمیت آن در نوزادان بسیار بیشتر نیز هست. چرخه خواب نوزاد تفاوت‌های زیادی با بزرگ‌سالان دارد؛ به همین علت ممکن است در ماه‌های اول کمی به دردسر بیفتید! اما موضوع این است که چرخه خواب نوزاد بیشتر شبیه یک چرخه سوخت‌گیری مجدد برای بدن و مغز در حال رشد آنان است. خواب به مغز کودک اجازه می‌دهد تا آموخته‌های خود را در طول روز تحلیل کرده و به‌درستی ذخیره کند. همچنین زمان مناسبی است تا رشد و تکامل اندام‌ها و بافت‌های مختلف بدن کودک اتفاق بیفتد. 

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به خواب نوزاد گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلفی پرداخته شده است مانند انواع خواب نوزاد، راه‌های تنظیم خواب نوزاد، نحوه بررسی تنفس کودک هنگام خواب، علائم آمادگی نوزاد برای خوابیدن، نکات مهم در حفظ ایمنی خواب نوزاد، علت و درمان خواب سبک نوزاد، اهمیت لالایی برای خواب نوزاد، سندروم مرگ ناگهانی نوزاد در خواب و بسیاری موارد دیگر. همچنین به نکات خواب کودک در سه دوره تولد تا سه ماهگی، سه ماهگی تا 6 ماهگی و 6 ماهگی تا 9 ماهگی. خواندن این مقالات که همگی توسط افراد متخصص این حوزه نگارش شده‌اند به همه والدینی که نوزاد تازه متولدشده دارند و یا در انتظار آن هستند، توصیه می‌شود.