ختنه کردن نوزاد و مراقبت های لازم

فروردین ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
ختنه کردن نوزاد و مراقبت های لازم

دانستن بهترین روش ختنه کردن نوزاد یکی از دغدغه‌های والدینی است که به‌تازگی صاحب فرزند پسر شده‌اند. ختنه کردن به معنای برداشتن بخشی از پوست نوک آلت مردان است که از طریق یک عمل جراحی ساده  با روش ختنه با حلقه و یا جراحی انجام می‌شود. این قسمت از پوست، به پوست ختنه‌گاه معروف است. در سراسر جهان ختنه بیشتر در کشورهای آمریکا، کانادا، خاورمیانه، استرالیا و آفریقا متداول است. جالب است بدانید که ختنه در آسیا، اروپا و آمریکای جنوبی بسیار کمتر انجام می‌شود.

دلایل اصلی ختنه کردن نوزاد 

دلایل اصلی که باعث می‌شود والدین به فکر ختنه کردن نوزاد خود باشند، عبارت‌اند از:

 • دلایل مذهبی
 • نگرانی‌های بهداشتی
 • احساس می‌کنند که در دوران کودکی و بزرگ‌سالی به نفع سلامت فرزندشان است.
 • می‌خواهند فرزندشان مثل سایر مردان خانواده باشد.

در کشور ما، این عمل غالباً در دوران نوزادی انجام می‌شود و به دلایل مذهبی و بهداشتی انجام می‌گردد. اگر شما هم به‌زودی قصد ختنه کردن نوزاد پسر خود را دارید، اصلاً نگران نباشید؛ چون ما در این مقاله قصد داریم به تک‌تک سؤالات شما از بهترین زمان ختنه نوزاد گرفته تا مزایا و مضرات ختنه و مراقبت‌های پس‌ازآن پاسخ دهیم. پس این مقاله را از دست ندهید

مزایای ختنه کردن نوزاد پسر

ختنه کردن روشی باستانی است که به هزاران سال قبل برمی‌گردد. بااین‌وجود چندین منبع تحقیقاتی معتبر نیز مزایای آن را تائید کرده‌اند. بر اساس اعلام آکادمی اطفال آمریکا، مزایای ختنه بسیار بیشتر از مضرات ختنه می‌باشد. به همین علت است که حدود 60 تا 90 درصد از نوزادان پسر در ایالات‌متحده آمریکا ختنه می‌شوند.

برخی از مزایای ختنه کردن نوزاد پسر عبارت‌اند از:

 • کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های ادراری (UTI) به‌ویژه در سال اول زندگی کودک؛ UTI شدید یا مکرر می‌تواند منجر به آسیب کلیوی یا حتی سپسیس (عفونت خون) در کودکان شود.
 • کاهش خطر انتقال ویروس HIV و برخی دیگر از بیماری‌های جنسی. البته مهم است توجه کنید که ختنه از عفونت‌های مقاربتی پیشگیری نمی‌کند بلکه تنها خطر ابتلا به آن‌ها را کاهش می‌دهد.
 • کاهش خطر ابتلا به عوارض پوستی که آلت تناسلی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مانند فیموز.
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی؛ البته شیوع این سرطان به‌طورکلی بسیار پایین است.
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنانی که شریک جنسی‌شان ختنه کرده است.

علاوه بر این، ختنه کردن نوزاد پسر باعث می‌شود که حفظ بهداشت دستگاه تناسلی او در آینده آسان‌تر شود. در مطالعات مختلف اثبات شده است که ختنه کردن پسران باعث کاهش میل و لذت جنسی آنان نمی‌شود. در مقابل، در یک مطالعه مشخص شد که ختنه کردن حتی باعث افزایش میل جنسی مردان می‌شود.

مضرات ختنه چیست؟

خیلی طبیعی است که به‌عنوان والدین، نگران مضرات ختنه برای کودک خود باشید. ختنه کردن هم مانند هر عمل جراحی دیگری می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد، اگرچه عوارض ختنه صحیح بسیار نادر است.

از مضرات ختنه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی در زمان عمل
 • عفونت
 • درد
 • آسیب یا ناهنجاری در آلت تناسلی که ممکن است پس از رشد کودک مشخص شود.

بروز عوارض جدی (مانند آسیب به آلت تناسلی) بسیار کم است، به‌طوری‌که حتی به یک درصد هم نمی‌رسد (حدود 0.2 درصد) و غالباً این‌ها از عوارض ختنه نادرست در مراکز غیرمطمئ هستند. بروز عوارض جزئی (مانند خونریزی یا عفونت) در حدود 3 درصد گزارش شده است. این خطرات در صورت انجام عمل توسط یک پزشک متخصص و باتجربه و در یک محیط کاملاً استریل، به کمترین حد خود خواهد رسید.

درد ختنه چقدر طول می‌کشد؟

یکی از سخت‌ترین قسمت‌های تصمیم به ختنه این است که بپذیرید ختنه کردن نوزاد دردناک است. در گذشته، استفاده از بی‌حسی موضعی مرسوم نبود. در حال حاضر با توجه به بی‌خطر بودن این ترکیبات برای نوزادان، از آن برای کاهش درد نوزادان در هنگام جراحی، استفاده می‌شود.

دو نوع اصلی از بی‌حسی موضعی برای کودک استفاده می‌شود:

کرم‌های موضعی که بر روی آلت تناسلی کودک مالیده می‌شود. حداقل 20 تا 40 دقیقه زمان لازم است تا اثر این کرم‌ها آغاز شود.

بیهوشی تزریقی که برای اثر کردن به زمان انتظار کمتری نیاز دارد و مدت کمی طولانی‌تری نیز اثر خود را حفظ می‌کند.

روش‌های کاهش درد ختنه

به‌طور دقیق مشخص نیست که درد ختنه چقدر طول می‌کشد اما معمولاً پزشکتان با تجویز قطره استامینوفن بعد از ختنه به شما در کاهش بیقراری نوزاد بعد از ختنه کمک می‌کند. این دارو به کاهش درد و ناراحتی نوزاد در طول جراحی و چند ساعت پس‌ازآن کمک می‌کند. همچنین استفاده از پستانک غوطه‌ور در آب‌قند و نوازش کودک نیز می‌تواند به کاهش درد بعد از ختنه و از بین بردن استرس کودک کمک کند.

مراحل ختنه کردن نوزاد پسر

ختنه کردن نوزاد پسر فقط چند دقیقه طول می‌کشد. در طی این عمل، کودک روی یک میز مخصوص قرار می‌گیرد. روش‌های مختلفی برای این جراحی وجود دارد اما همه انواع روش های ختنه کردن نوزاد پسر دارای کلیاتی مشابه هستند ازجمله:

ابتدا آلت تناسلی و پوست آن به‌خوبی تمیز می‌شود.

یک ماده بی‌حس‌کننده با کمک یک سوزن ظریف در ناحیه آلت تناسلی کودک تزریق می‌شود. گاهی نیز ممکن است از یک کرم موضعی برای بی‌حسی استفاده شود.

بسته به روش ختنه کردن نوزادتان، یک حلقه پلاستیکی یا یک گیره مخصوص به آلت تناسلی او متصل می‌شود تا جریان خون به این ناحیه قطع شود. سپس پوست ناحیه ختنه‌گاه بریده و برداشته می‌شود.

بهترین زمان ختنه نوزاد ماه اول و دوم تولد میباشد.زیرا دراین زمان احساس درد کمتری دارد. این عمل معمولاً بین 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد و می‌توانید در طول مدت عمل در کنار کودک خود بمانید.

نگهداری نوزاد بعد از ختنه

برای مراقبت از ختنه نوزاد مهم است که منطقه را تا حد امکان تمیز نگه دارید. ناحیه را به‌آرامی با آب گرم تمیز کنید و از دستمال مرطوب استفاده نکنید. 

پس‌ از انجام ختنه، پزشک یک گاز استریل نرم به همراه وازلین بهداشتی بر روی زخم آلت تناسلی کودک قرار می‌دهد. این کار مانع از مالش و آسیب‌دیدگی این ناحیه در اثر تماس با پوشک و چسبیدن به آن، می‌گردد.

یکی دیگر از نکات مراقبت از ختنه نوزاد این است که می‌بایست پوشک نوزاد را به‌موقع و مرتب عوض کنید. در یک تا دو روز اول بعد از ختنه کردن نوزاد پسر، هر بار پوشک او را تغییر دادید، مجدداً یک گاز استریل تمیز را به وازلین آغشته کنید و بر روی آلت تناسلی کودکتان قرار دهید. حتی اگر دیگر نیازی به پانسمان نبود بهتر است برای 3 تا 5 روز بعد از ختنه، نوک آلت تناسلی را به وازلین آغشته کنید تا در اثر تماس با پوشک آسیب نبیند. پوشک را شل ببندید و هنگام در آغوش گرفتن کودک، مراقب باشید که به آلت تناسلی او فشار وارد نشود.

حمام کردن کودک بعد از ختنه

حمام کردن کودک برای مراقبت از ختنه نوزاد لازم است؛ بااین‌وجود اکثر متخصصین اطفال توصیه می‌کنند که در هفته اول یک یا دو بار با کمک اسفنج بدن کودکتان را بشویید. تا زمانی که زخم‌های مربوط به ختنه‌گاه بهبود نیافته‌اند، نمی‌توانید از صابون و یا لیف برای شستشوی او استفاده نکنید. استفاده از آب گرم برای شستشوی بدن او کافی است. همچنین هنگام قرار دادن کودک در وان و بیرون آوردن او، مراقب باشید که فشاری به ناحیه تناسلی‌اش وارد نشود. پس از بهبودی آلت تناسلی، می‌توانید او را با آب و صابون بشویید.

مدت زمان بهبودی ختنه نوزاد

برای چند روز پس از ختنه احتمال قرمزی، تورم و ترشح از محل جراحی وجود دارد. مقدار جزئی خونریزی بعد از ختنه با حلقه یا گیره نیز طبیعی است. اگرچه دیدن این علائم در کودک دلبندتان ممکن است سخت باشد، اما بهتر است بدانید که این‌ها کاملاً طبیعی هستند. به‌طورکلی مدت زمان بهبودی ختنه نوزاد حدود 7-10 روز بعد از جراحی می‌باشد. اگر ختنه با حلقه انجام شده باشد حلقه باید بعد از 5 تا 7 روز بیفتد. اگر بعد از دو هفته مراحل افتادن حلقه ختنه اتفاق نیفتاد، با پزشک کودکتان تماس بگیرید.

موارد نیازمند مراجعه به پزشک

ما در مورد علائم طبیعی صحبت کردیم اما مواظب علائم غیرطبیعی نیز باشید که می‌تواند عفونت را نشان دهد. اگر آلت تناسلی کودک شما به‌شدت قرمز شد یا شروع به ترشح یک ماده زردرنگ غلیظ کرد، ممکن است در محل ختنه عفونت ایجاد شده باشد. در این صورت، نیاز به مصرف انتی بیوتیک بعد از ختنه می‌باشد. هرگونه تب در نوزادان از موارد نیازمند مراجعه به پزشک است. تب نیز می‌تواند نشانه عفونت باشد.

اگر نوزادتان پوشک خود را تا 12 ساعت بعد از ختنه خیس نکرد و یا دفع ادرار او بسیار کم بود نیز می‌بایست با پزشک متخصص اطفال در میان بگذارید؛ به‌خصوص اگر نوزادتان هنگام ادرار کردن، گریه می گرد.