نوزاد

رشد نوزاد

شناخت مراحل رشد نوزاد و نظارت بر آن، برای تمام افرادی که از کودکان مراقبت می‌کنند ضروری است، خصوصا والدین. ممکن است رشد همه نوزادان با سرعتی مشابه پیش نرود؛ چراکه مجموعه‌ای از عوامل وراثتی و محیطی در رشد نوزادان تأثیر دارند. بااین‌وجود، یک نوزاد سالم باید با سرعتی نزدیک به میانگین‌های ارائه شده در جدول رشد نوزادان، به رشد و تکامل خود ادامه دهد تا از سلامت جسمی و روانی برخوردار گردد. متخصص اطفال برای ارزیابی رشد نوزاد شما، مجموعه‌ای از عوامل نظیر قد، وزن و محیط بدن را اندازه می‌گیرد و این اندازه‌ها را با جداول و منحنی رشد نوزادان مقایسه می‌کند.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به رشد نوزاد گردآوری شده است؛ مانند مقالات مرتبط با نقاط عطف رشد نوزاد، زمان دندان در آوردن نوزاد، روند وزن گیری نوزاد و نمودارهای رشد نوزادان و بسیاری از موارد دیگر. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در زمینه رشد نوزاد افزایش یابد. افزایش دانش شما در این زمینه، این امکان را به وجود می‌آورد تا با کمک پزشک کودکان هرگونه انحراف از الگوی طبیعی رشد، سریع‌تر تشخیص داده شده و از عوارض آن، پیشگیری شود.

مراقبت از نوزاد

بدون شک همه ما می‌دانیم که مهم‌ترین وظیفه والدین، مراقبت از فرزندانشان است و مطمئناً شما این کار را با عشق و لذت انجام می‌دهید؛ اما مراقبت از نوزاد تازه متولد شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مهم‌ترین علت، این است که نوزادان در دوران بسیار حساسی قرار دارند و تطابق یافتن آنها با زندگی خارج از رحم مادر، به زمان و مراقبت دقیق شما نیاز دارد. شاید شما به‌درستی ندانید که چه اقداماتی برای مراقبت از نوزاد و حفظ سلامت جسمی و روانی او لازم است؛ به‌خصوص اگر این اولین تجربه شما به‌عنوان والدین باشد.  

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به رشد نوزاد گردآوری شده است؛ مانند مقالات مرتبط با اصول نگهداری نوزاد، روش‌های ایمنی و حفاظت از نوزاد، نکات مربوط به حمام کردن نوزاد، اینکه قنداق کردن نوزاد بهتر است یا پوشک و موارد مهمی که لازم است درباره خواب نوزاد بدانید. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در زمینه مراقبت از نوزاد افزایش یابد تا بتوانید شرایط را برای حفظ سلامت و رشد صحیح نوزادتان مهیا کنید و کودکی سالم و شاد پرورش دهید.