نوزاد

نوزاد

نوزادان سمبل حیات، ظرافت و زیبایی هستند. همان‌طور که با حضور خود، دنیای شما را دگرگون می‌کنند و اجازه می‌دهند لذت والدین بودن را بچشید، شما نیز باید با فراهم کردن بهترین شرایط، رشد و تکامل جسمی و روانی آنها را تضمین کنید. مراقبت‌های بهداشتی دراین دوران، سهم بسزایی در کاهش مرگ‌ومیر و نیز حفظ سلامت کودکان دارد. این دوران زمانی است که جنین پس از ماه‌ها زندگی در داخل بدن مادر، پا به دنیای خارج گذاشته و باید خود را با شرایط جدید، یعنی زندگی خارج رحمی تطبیق دهد.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به نوزادان گردآوری شده است؛ مانند مقالات مرتبط با رشد نوزاد، مراقبت از نوزاد، شیردهی و تغذیه نوزاد، نوزادان خاص نظیر نوزادان نارس و شرایط مراقبت از آنها و بسیاری موارد دیگر نظیر واکسن‌ها و مصرف دارو در نوزادان. همچنین در این بخش یک راهنمای سلامتی جامع در مورد بیماری‌ها و شرایط پزشکی مرتبط با نوزادان و روش صحیح مقابله با آنها، آورده شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش پیدا کند، تا با دید بهتری با این موضوع مواجه شوید؛ درنتیجه می‌توانید در تعامل با پزشک متخصص اطفال، نوزادانی سالم و شاد داشته باشید.

رشد نوزاد

شناخت مراحل رشد نوزاد و نظارت بر آن، برای تمام افرادی که از کودکان مراقبت می‌کنند ضروری است، خصوصا والدین. ممکن است رشد همه نوزادان با سرعتی مشابه پیش نرود؛ چراکه مجموعه‌ای از عوامل وراثتی و محیطی در رشد نوزادان تأثیر دارند. بااین‌وجود، یک نوزاد سالم باید با سرعتی نزدیک به میانگین‌های ارائه شده در جدول رشد نوزادان، به رشد و تکامل خود ادامه دهد تا از سلامت جسمی و روانی برخوردار گردد. متخصص اطفال برای ارزیابی رشد نوزاد شما، مجموعه‌ای از عوامل نظیر قد، وزن و محیط بدن را اندازه می‌گیرد و این اندازه‌ها را با جداول و منحنی رشد نوزادان مقایسه می‌کند.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به رشد نوزاد گردآوری شده است؛ مانند مقالات مرتبط با نقاط عطف رشد نوزاد، زمان دندان در آوردن نوزاد، روند وزن گیری نوزاد و نمودارهای رشد نوزادان و بسیاری از موارد دیگر. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در زمینه رشد نوزاد افزایش یابد. افزایش دانش شما در این زمینه، این امکان را به وجود می‌آورد تا با کمک پزشک کودکان هرگونه انحراف از الگوی طبیعی رشد، سریع‌تر تشخیص داده شده و از عوارض آن، پیشگیری شود.

مراقبت از نوزاد

بدون شک همه ما می‌دانیم که مهم‌ترین وظیفه والدین، مراقبت از فرزندانشان است و مطمئناً شما این کار را با عشق و لذت انجام می‌دهید؛ اما مراقبت از نوزاد تازه متولد شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مهم‌ترین علت، این است که نوزادان در دوران بسیار حساسی قرار دارند و تطابق یافتن آنها با زندگی خارج از رحم مادر، به زمان و مراقبت دقیق شما نیاز دارد. شاید شما به‌درستی ندانید که چه اقداماتی برای مراقبت از نوزاد و حفظ سلامت جسمی و روانی او لازم است؛ به‌خصوص اگر این اولین تجربه شما به‌عنوان والدین باشد.  

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به رشد نوزاد گردآوری شده است؛ مانند مقالات مرتبط با اصول نگهداری نوزاد، روش‌های ایمنی و حفاظت از نوزاد، نکات مربوط به حمام کردن نوزاد، اینکه قنداق کردن نوزاد بهتر است یا پوشک و موارد مهمی که لازم است درباره خواب نوزاد بدانید. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در زمینه مراقبت از نوزاد افزایش یابد تا بتوانید شرایط را برای حفظ سلامت و رشد صحیح نوزادتان مهیا کنید و کودکی سالم و شاد پرورش دهید.

شیردهی و تغذیه نوزاد

تغذیه نوزادان نقشی اساسی در سلامت روحی و جسمی کودکان در سالهای آینده دارد. تغذیه در رشد و نمو کودکان اثرات بسیار زیادی دارد و رشد کودکانی که تغذیه ناصحیح و ناکافی دارند ازکودکانی که خوب تغذیه می‌شوند، کمتر است. سوء تغذیه، چه در دوران جنینی، چه در دوران نوزادی و شیرخوارگی ممکن است توقف رشد، عقب ماندگی ذهنی و مغزی و کاهش رشد عصبی را به همراه داشته باشد. گذشته از این، کودکانی که تغذیه مناسب ندارند، مستعد ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی هستند که این بیماری‌ها به‌نوبه خود، بر سلامت جسمی و بعضاً روانی کودک تاثیر منفی می‌گذارند.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به تغذیه و شیردهی نوزاد گردآوری شده است؛ مانند مقالات مرتبط با بهترین روش تغذیه نوزاد، اصول تغذیه با شیر مادر، تغذیه با شیر خشک، زمان شروع غذای کمکی و دستورالعمل‌های مربوط به تهیه آن، روش صحیح تغذیه نوزاد و بسیاری موارد دیگر. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در زمینه تغذیه نوزاد افزایش پیدا کند، تا بتوانید نیازهای تغذیه‌ای کودک را فراهم کنید و در تعامل با پزشک متخصص اطفال، نوزادانی با رشد نرمال، سالم و شاد داشته باشید.

نوزادان خاص

نوزادان موجوداتی زیبا و درعین‌حال بسیار حساس هستند که نیاز به مراقبت دقیق و ویژه دارند. این موضوع در رابطه با نوزادان خاص از اهمیت بالاتری برخوردار است. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود نوزادی با شرایط خاص در نظر گرفته شود. نوزادی که قبل از هفته 38 بارداری به دنیا بیاید، نارس محسوب می‌شود و نوزادی که پس از هفته 42 بارداری به دنیا به یاد نیز بیش رس در نظر گرفته می‌شود که هر دوی اینها در گروه نوزادان خاص طبقه‌بندی می‌شوند. همچنین نوزادانی که وزن آنها در هنگام تولد کمتر از 2500 گرم باشد نیز نیاز به مراقبت ویژه دارند. علاوه بر اینها، وجود عفونت و بیماری‌های خاص در نوزادان یا مثلاً تولد نوزاد از مادری که دچار عفونت‌های زنانه و بیماری‌های خاص بوده است نیز می‌تواند شرایط کودک را متفاوت از سایر نوزادان کند.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به نوزادان خاص گردآوری شده است؛ مانند مقالات مرتبط با اصول مراقبت و نگهداری از نوزادان نارس، بیش رس و کم‌وزن، عوارض نارس بودن نوزاد،  آزمایشات نوزادان بستری در NICU، عوارض بستری در بخش NICU، چالش‌های مربوط به نوزادان چندقلو نظیر نحوه تغذیه چندقلوها با شیر مادر و بسیاری موارد دیگر. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش یابد تا بتوانید شرایط را برای حفظ سلامت و رشد صحیح نوزادتان مهیا کنید و کودکی سالم و شاد پرورش دهید.

 

راهنمای سلامتی

والدین شدن درعین‌حال که یک تجربه شیرین و لذت‌بخش است، گاهی می‌تواند باعث سردرگمی و اضطراب شما بشود؛ چراکه شما با یک موجود ظریف، حساس و متفاوت روبه‌رو می‌شوید که در هرلحظه نیازها و شرایطش در حال تغییر کردن هستند. گاهی ممکن است بسیار مستأصل و درمانده شوید به‌خصوص اگر اولین باری باشد که والدین شدن را تجربه می‌کنید. به همین دلیل شما به یک راهنمای سلامتی نوزاد نیاز خواهید داشت تا بدانید چگونه با این شرایط مواجه شوید. 

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به راهنمای سلامتی نوزاد گردآوری شده است؛ در این مقالات ما به شما خواهیم گفت که در علل انواع بیماری نوزاد چیست و شما باید چگونه عمل کنید. همچنین یک راهنمای کامل در مورد مصرف دارو در نوزادان ارائه داده‌ایم. واکسیناسیون نوزادان نیز یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های والدین است که به‌تفصیل به آن پرداخته‌ایم. شما همچنین باید در مورد آزمایشات و معاینات دوره‌ای نوزادان هم بدانید تا غربالگری رشد و سلامت نوزادان به‌درستی انجام شود که ما پرداختن به این مقوله را نیز از یاد نبرده‌ایم. به همین دلیل توصیه می‌شود که مقالات راهنمای سلامتی نوزاد را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.