رشد نوزاد

رشد نوزاد

شناخت مراحل رشد نوزاد و نظارت بر آن، برای تمام افرادی که از کودکان مراقبت می‌کنند ضروری است، خصوصا والدین. ممکن است رشد همه نوزادان با سرعتی مشابه پیش نرود؛ چراکه مجموعه‌ای از عوامل وراثتی و محیطی در رشد نوزادان تأثیر دارند. بااین‌وجود، یک نوزاد سالم باید با سرعتی نزدیک به میانگین‌های ارائه شده در جدول رشد نوزادان، به رشد و تکامل خود ادامه دهد تا از سلامت جسمی و روانی برخوردار گردد. متخصص اطفال برای ارزیابی رشد نوزاد شما، مجموعه‌ای از عوامل نظیر قد، وزن و محیط بدن را اندازه می‌گیرد و این اندازه‌ها را با جداول و منحنی رشد نوزادان مقایسه می‌کند.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به رشد نوزاد گردآوری شده است؛ مانند مقالات مرتبط با نقاط عطف رشد نوزاد، زمان دندان در آوردن نوزاد، روند وزن گیری نوزاد و نمودارهای رشد نوزادان و بسیاری از موارد دیگر. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در زمینه رشد نوزاد افزایش یابد. افزایش دانش شما در این زمینه، این امکان را به وجود می‌آورد تا با کمک پزشک کودکان هرگونه انحراف از الگوی طبیعی رشد، سریع‌تر تشخیص داده شده و از عوارض آن، پیشگیری شود.

نقاط عطف رشد نوزاد

زمانی که صاحب فرزند می‌شوید، یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید بدانید این است که نقاط عطف رشد نوزاد شما چه زمانی است. منظور از نقاط عطف، هرگونه تغییر رفتاری یا جسمی در کودکتان است که ازنظر تکاملی اهمیت دارد. شما با دانستن این موضوع می‌توانید به خوبی روند رشد و تکامل کودکتان را زیر نظر بگیرید تا هرگونه اختلال و نقص در آن را به‌موقع تشخیص دهید و با پزشک اطفال در میان بگذارید. علاوه بر اینکه می‌توانید در کنار همسر و دیگر اعضای خانواده از نظاره کردن این فرایند جذاب و هیجان‌انگیز لذت ببرید.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به نقاط عطف رشد نوزاد گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلفی پرداخته شده است نظیر روند وزن گیری نوزاد در ماه اول و روند وزن گیری در ماه‌های بعدی رشد نوزاد، زمان دندان درآوردن نوزاد و علائم آن، زمان و اهمیت غلت زدن کودک، تفسیر نمودار رشد نوزاد، جدول وزن گیری نوزاد دختر و پسر و بسیاری از مطالب مفید دیگر. هدف از مقالات این بخش افزایش آگاهی شما در این زمینه است تا بتوانید فرزندانی سالم از نظر جسمی و روانی پرورش دهید.

تاخیر در رشد

تأخیر در رشد نوزاد موضوع بسیار مهمی است که همه والدین باید نسبت به آن آگاه و هشیار باشند. تأخیر در رشد به این معناست که کودک شما نسبت به سن طبیعی خود و هماهنگ با همسالانش رشد نمی‌کند. گاهی حتی ممکن است کودکی قد و وزن نرمالی داشته باشد اما سرعت رشد او از سایر جهات کاهش یافته باشد. این تأخیر گاهی ممکن است علت ژنتیکی داشته باشد، گاهی کمبودهای تغذیه‌ای باعث آن می‌شود و گاهی هم ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه‌ای مانند کمبود هورمون رشد یا کم‌کاری تیروئید ایجاد گردد. در موارد زیادی درمان زودهنگام می‌تواند به کودک کمک کند تا رشد طبیعی یا تقریباً طبیعی بازگردد.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به نقاط تأخیر در رشد نوزاد گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلفی پرداخته شده است مثلاً به شما خواهیم گفت که علت رشد نکردن نوزاد، تأخیر در رشد گفتار و زبان و تأخیر در رشد حرکتی نوزاد چه عواملی می‌تواند باشد. بسیاری از والدین درباره علت دیر راه افتادن کودک خود سؤال دارند که در این قسمت به آن پرداخته‌ایم. همچنین راهکارهایی نیز در مقالات این قسمت ارائه شده است؛ مثلاً به شما می‌گوییم که برای کمک به راه رفتن کودک باید چه کنید.