نوزادان خاص

نوزادان خاص

نوزادان موجوداتی زیبا و درعین‌حال بسیار حساس هستند که نیاز به مراقبت دقیق و ویژه دارند. این موضوع در رابطه با نوزادان خاص از اهمیت بالاتری برخوردار است. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود نوزادی با شرایط خاص در نظر گرفته شود. نوزادی که قبل از هفته 38 بارداری به دنیا بیاید، نارس محسوب می‌شود و نوزادی که پس از هفته 42 بارداری به دنیا به یاد نیز بیش رس در نظر گرفته می‌شود که هر دوی اینها در گروه نوزادان خاص طبقه‌بندی می‌شوند. همچنین نوزادانی که وزن آنها در هنگام تولد کمتر از 2500 گرم باشد نیز نیاز به مراقبت ویژه دارند. علاوه بر اینها، وجود عفونت و بیماری‌های خاص در نوزادان یا مثلاً تولد نوزاد از مادری که دچار عفونت‌های زنانه و بیماری‌های خاص بوده است نیز می‌تواند شرایط کودک را متفاوت از سایر نوزادان کند.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به نوزادان خاص گردآوری شده است؛ مانند مقالات مرتبط با اصول مراقبت و نگهداری از نوزادان نارس، بیش رس و کم‌وزن، عوارض نارس بودن نوزاد،  آزمایشات نوزادان بستری در NICU، عوارض بستری در بخش NICU، چالش‌های مربوط به نوزادان چندقلو نظیر نحوه تغذیه چندقلوها با شیر مادر و بسیاری موارد دیگر. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش یابد تا بتوانید شرایط را برای حفظ سلامت و رشد صحیح نوزادتان مهیا کنید و کودکی سالم و شاد پرورش دهید.

 

نوزادان چندقلو

مراقبت از نوزادان به‌طورکلی یک فرایند پیچیده و استرس‌زا محسوب می‌شود؛ حال اگر شما والدین نوزادان چندقلو باشید، قطعاً این فشار و استرس چند برابر خواهد شد. مادران این کودکان نه تنها دوران حاملگی متفاوتی را طی می‌کنند، بلکه بعد از زایمان نیز با چالش‌های فراوانی مواجه خواهند شد. والدین نوزادان چندقلو باید به تغذیه، خواب، بهداشت، استراحت، ایمنی و رشد بیش از یک نوزاد توجه کنند که این شرایط ممکن است دقت آنان را کاهش دهد و منجر به آسیب رسیدن به یک یا همه قلها شود. بنابراین بسیار مهم است که آگاهی خود را در زمینه مراقبت از نوزادان چندقلو افزایش دهید.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به نوزادان چندقلو گردآوری شده است؛ در این بخش قرار است به موضوعات مختلفی پیرامون این موضع پرداخته شود نظیر روش تغذیه چندقلوها با شیر مادر، اصول نگهداری از چندقلوها و بسیاری موارد دیگر که در حال تهیه و تدوین هستند. خواندن این مقالات که همگی توسط افراد متخصص این حوزه نگارش شده‌اند به همه والدینی که دوقلو یا چندقلو دارند و یا در انتظار آن هستند، توصیه می‌شود.

نوزاد نارس

نوزادان نارس گروه خاصی از نوزادان هستند که قبل از هفته 37 بارداری به دنیا می‌آیند. این نوزادان معمولاً وزن کمتر از حد نرمال دارند (کمتر از 2500 گرم) و به خوبی تکامل نیافته‌اند. علت تولد نوزادان نارس به خوبی مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که شیوع آن در مادرانی که در سنین پایین یا میان‌سالی باردار می‌شوند، بیشتر است. همچنین زنانی که مراقبت کافی در طول بارداری ندارند و یا چندقلو باردارند نیز بیش از دیگران در خطر زایمان زودرس قرار دارند. از آنجا که خطر بروز برخی عوارض نظیر مشکلات بینایی و شنوایی، اختلال در رشد مغز و فرایند یادگیری و و موارد دیگر در نوزادان نارس بیشتر است، شما باید با افزایش آگاهی و همکاری با پزشک متخصص زنان و زایمان تمام تلاش خود را بکنید تا از بروز این وضعیت پیشگیری کنید. 

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به نوزادان چندقلو گردآوری شده است؛ در این بخش قرار است به موضوعات مختلفی پیرامون این موضع پرداخته شود نظیر روش شیردهی به نوزادان نارس، جدول وزن گیری نوزادان نارس، فواید تماس پوست با پوست در نوزادان نارس، عوارض نوزادان بستری در بخش NICU، عوارض نارس بودن نوزاد، آزمایشات نوزادان بستری در NICU و موارد دیگر. خواندن این مقالات که همگی توسط افراد متخصص این حوزه نگارش شده‌اند به همه والدینی که دوقلو یا چندقلو دارند و یا در انتظار آن هستند، توصیه می‌شود.