علائم بارداری پسر | علائم صد در صد جنین پسر چیست؟

تیر ۱۴۰۱ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
بارداری پسر

زمانی که متوجه علائم اولیه بارداری خود شده و با آزمایش خون بارداری از آن مطمئن می‌شوید، اولین فکری که به ذهن‌تان خطور می‌کند داشتن یک نوزاد سالم است. اما جنسیت جنین و اینکه بارداری پسر و یا دختر چه تفاوت‌هایی دارند، از دغدغه‌هایی هستند که همان ماه اول بارداری و از همان لحظات اول دارید. در این مقاله علائم و باورهایی که در مورد علائم بارداری پسر شایع است و همینطور نحوه علمی تشخیص جنسیت در بارداری توضیح داده شده است. برای مطرح کردن دغدغه هایتان، مشورت کردن با دیگر مادران و دریافت پیام های مشاور از متخصصان گهواره می‌توانید با کلیک روی اپلیکیشن گهواره آن را نصب کرده و به راحتی به جامعه بزرگ مادران گهواره ای بپیوندید.

سوالات کاربران

سلام مامانا توی بارداری پسر شکم زودتر بزرگ میشه یا پسر☺
سلام کیا هم بارداری دختر هم بارداری پسر را تجربه کردن
سلام دوستان کیا از اول بارداری تا آخر بارداری شیاف پروژسترون زدن و بچشون پسر بود؟شنیدم مشکل جنسیتی میاره واسه پسر
سلام مامانا اعلایم بارداری پسر و دختر چیه
راست میگن بارداری پسر وزن ثابت میمونه ؟

چه زمانی برای بارداری پسر مناسب است؟

آنچه در مورد بارداری پسر یا دختر بودن جنسیت را تعیین می‌کند ژن‌های نوزاد هستند. همه تخمک‌ها حاوی یک  نوع کروموزوم X هستند، در حالی که اسپرم‌ها می‌توانند کروموزوم X یا Y داشته باشند. اگر تخمک توسط سلول اسپرم حامل کروموزوم X حاصل شود، جنین XX حاصل می‌شود. در مقابل، اگر سلول اسپرم دارای کروموزوم Y باشد، جنین کروموزوم XY مردانه خواهد داشت. در ابتدا، تمامی جنین‌ها صرف نظر از جنسیت یکسان به نظر می‌رسند. در حقیقت، اگر به دلیل اثر تستسترون نبود، همه‌ی نوزادان دارای صفات زنانه می‌شدند. تا هفته‌ی هفتم بارداری، کودک شما ساختاری به نام " دستگاه تناسلی" نخواهد داشت و سپس در طی 5 هفته آینده، کودک شما شروع به تولید هورمون‌هایی می‌کند که باعث تحریک رشد اندام‌های جنسی می‌شود. 

روش Shettles: این نظریه که دارای 75 درصد موفقیت است (گرچه مطالعات مستقل، از این ادعا حمایت نکرده‎‌اند) معتقد است که اسپرم تولید کننده دختران (اسپرم X) کندتر ولی با انعطاف پذیری بیشتر و طول عمر طولانی‌تری نسبت به اسپرم‌های تولیدکننده‌ی نر (Y-sperm) هستند. اگر دختر می‌خواهید، باید دو تا چهار روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کنید. به این ترتیب اسپرم X تنها اسپرم زنده و منتظر در لوله‌های فالوپ شما خواهد بود. اگر پسر می‌خواهید، باید رابطه جنسی تا حد ممکن نزدیک به زمان  تخمک‌گذاری باشد که با توجه به سرعت بیشتر اسپرم Y، احتمالاً زودتر به تخمک می‌رسد. البته نکات دیگری مانند مجاری واژن و موقعیت‌های جنسی و حتی اینکه زن دارای ارگاسم باشد یا خیر می‌تواند برای اسپرم X یا Y جذاب‌تر باشد.

علائم بارداری پسر

علائم جنین پسر (علائم بارداری پسر)

حتما بیشتر شما پیش بینی‌های خانم‌های مسن فامیل را در مورد جنسیت کودکان تجربه کرده‌اید و یا حداقل باورهایی را که مبنی بر تشخیص جنسیت نوزاد است، شنیده‌اید. در واقع افراد معتقدند جنین پسر علائم بارداری مشخصی دارد. اما واقعیت این است که این علایم بارداری پسر از روی شکل بارداری و هوس‌های مادر پایه‌ی علمی نداشته و هیچ پژوهشی صحت آن‌ها را تایید نمی‌کند. برخی از این علائم بارداری پسردر ماه اول به بعد یا به طور کلی علائم باردار بودن پسر که قبل از سونوگرافی بیان می‌کنند عبارتند از: 

ولع غذاهای شور

از علائم صد در صد جنین پسر در ماه سوم می‌توان به تغییرات ولع غذایی اشاره کرد. تحقیقات نشان داده است که به طور معمول  50% تا 90% از کل زنان باردار در برخی از دوران بارداری هوس به غذاهایی خاص را تجربه می‌کنند. یک عقیده‌ی رایج بیان می‌کند که زنانی که فرزند دختر حمل می‌کنند، میل به خوردن شیرینی‌جات دارند. و در عوض از نشانه‌های بارداری پسر این است که مادرشان غذاهای شور هوس می‌کنند. حقیقت این است هوس از علائم داشتن جنین پسر نیست و هوس‌های زنان باردار به نیاز بدن به مواد غذایی مربوط می‌شود و از علائم زن باردار پسر نیست. بنابراین این یک نشانه برای بارداری پسر نیست.

ضربان قلب پایین جنین

یکی دیگر از ادعاهای عموم در مورد تشخیص جنین پسر به تعداد ضربان قلب جنین مرتبط می‌شود. این یک نشانه در تشخیص جنسیت جنین ده هفته پسر است. اعتقاد بر این است که اگر ضربان قلب جنین در حدود 140 ضربه در دقیقه باشد، جنین یک پسر است و ضربان قلب سریع‌تر به معنی دختر بودن کودک شماست. در حالی که برخی افراد این علامت را یکی از علایم صددرصدی بارداری پسر می‌دانند اما مطالعات علمی نشان داده‌اند که بین ضربان قلب جنین‌های دختر و پسر تفاوت چندانی وجود ندارد. تغییر ضربان قلب را نمی‌توان از نشانه‌های جنین پسر خرافی دانست. در حقیقت، ضربان قلب جنین‌های پسر کمی سریع‌تر (اما فقط در حدود 3 ضربان در دقیقه) است و شاید یک نشانه جنین پسر باشد اما بدون دستگاه‌های دقیق قابل اندازه‌گیری نیست.

مو و پوست سالم‌تر مادر

تغییرات پوست و مو یکی از علائم بارداری پسر در ماه چهارم به بعد است. برخی معتقدند که اگر بارداری پسر دارید، وجود جنین چهار ماهه پسر باعث می‌شود پوست شما سالم‌تر و موهای‌تان ضخیم‌تر و براق‌تر به نظر‌ علائم حاملگی پسر و وقتی فرزند دختر حمل می‌کنید، زیبایی شما کمتر می‌شود. لازم به ذکر است که این‌گونه تغییرات فقط به هورمون‌های بارداری بستگی دارد و لزوماً از علایم حاملگی پسر نیست به طوری که در برخی از خانم‌ها می‌تواند رنگدانه یا آکنه پوستی ایجاد کنند، در حالی که در برخی دیگر موجب درخشش و ضخامت مو می‌گردد.

کم‌تر بودن نوسانات خلق و خوی

متاسفانه برخی معتقدند، کسانی‌که فرزند پسر حمل می‌کنند یا از علائم جنین پسر در ماه چهارم این است که نوسانات خلقی کمتری را تجربه می‌کنند ولی این باور درست نیست. نوسانات خلق و خوی شما ارتباطی به جنسیت کودک‌تان ندارد. فرزند شما هر جنسیتی که داشته باشد شما نوسانات خلقی را تجربه خواهید کرد. این یک مورد بسیار شایع برای بسیاری از زنان باردار است.

شکل پایین شکم در بارداری پسر

شکل شکم مادر در بارداری پسر چگونه است؟ شکل شکم یکی از موارد محبوب و رایج در مورد بارداری و پیش‌بینی جنسیت و یک نشانه بارداری پسر و علایم پسر داشتن است. شاید شنیده باشید که اگر شکم شما پایین است پسری را حمل می‌کنید و اگر بالا است، فرزند دختری را حمل می‌کنید. داستان به این‌جا ختم نمی‌شود و دلیلی بر این ادعا ذکر می‌شود که چون پسران مستقل‌تر هستند، به همین دلیل در  قسمت پایین رحم حمل می‌شوند و دختران به دلیل نیاز به حفاظت بیشتر، بالاتر می‌روند. اما واقعیت این است که نحوه بارداری شما، چه از نظر اندازه و چه شکل شکم، با عوامل علائم صد در صد جنین پسر تبادل نظر علائم بارداري پسر متعددی مرتبط است که هیچ کدام از این‌ها جنس کودک شما را نشان نمی‌دهد و نمی‌توان آنها را از علائم فرزند پسر دانست. اگر در اولین بارداری هستید و یا عضلات شکمی قوی دارید، ممکن است کودک بالاتر قرارگیرد و از طرفی اگر این فرزند اول شما نیست، ممکن است به دلیل کشیده شدن شکم شما در هر بارداری برجستگی شکم شما کمی پایین بیاید. از سویی، اندازه و موقعیت کودک شما در شکم، در نحوه‌ی دیده شدن شکم تأثیر دارد بنابراین شکل شکم را نمی‌توان از علائم جنسیت جنین پسر دانست. به عنوان مثال، در اواخر بارداری ممکن است حرکت جنین در رحم شما به سمت پایین لگن باشد و باعث شود برجستگی شکم شما کم باشد. موقعیت کودک شما در هر زمان ممکن است به طور موقت شکل و اندازه برجستگی شکم‌تان را تغییر دهد.

علائم صد در صد بارداری پسر

علایم جنین پسر در ظاهر را فراموش کنید زیرا چیزی به عنوان علائم صددرصد جنین پسر وجود ندارد. در این‌جا به برخی از روش‌های علمی و آزمایش‌هایی که به پزشک در تشخیص و تعیین جنسیت جنین و بارداری پسر و یا دختر بودن کمک می‌کند و بسیار مطمئن‌تر از علائم بارداری جنین پسر به صورت ظاهری است اشاره می‌شود:

  1. آزمایش خون : آزمایش خون خاص می‌تواند جنسیت کودک شما را تعیین کند. این آزمایشات معمولا بر روی زنان بالای 35 سال یا افرادی که در معرص خطر بیشتری برای ابتلا به اختلالات کروموزومی هستند انجام می‌شود.
  2. آمنیوسنتز : این آزمایش نیز، بیشتر در بارداری‌های پرخطر انجام می‌شود. با استفاده از نمونه‌ی مایع آمنیوتیک، می‌توان ناهنجاری‌های ژنتیکی و جنسیت کودک را تشخیص داد.
  3. نمونه‌برداری : CVSدر این آزمایش نمونه‌ای از جفت برای تشخیص سندرم داون یا ناهنجاری کروموزومی دیگر استفاده می‌شود که می‌تواند جنسیت کودک را در اوایل هفته 10 بارداری مشخص کند.
  4. سونوگرافی : سونوگرافی رایج‌ترین روش برای تعیین جنسیت کودک شما است. و این همان چیزی است که اکثر زنانی که حاملگی کم‌خطر دارند انجام می‌دهند. یک تکنسین سونوگرافی می‌تواند جنسیت کودک شما را در اوایل هفته 15-16 مشاهده کند، اما بیشتر خانم‌ها سونوگرافی تعیین جنسیت جنین را سه ماهه‌ی دوم خود را انجام می‌دهند. در هر حال از ماه چهارم بارداری پسر یا دختر بودن جنین رسماً مشخص می‌شود بنابراین دیگر نیازی نیست نگران علائم جنین پسر در ماه پنجم باشید.