صدای سفید برای خواب نوزاد چه مزایا و معایبی دارد؟

فروردین ۱۴۰۱ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
صدای سفید

خوابیدن برای والدینی که یک نوزاد تازه متولد شده در خانه دارند، ممکن است به یک رویا تبدیل شده باشد، حتی زمانی که برای شیردهی از خواب بیدار شوید متوجه می‌شوید که کودک شما در به خواب رفتن مشکل دارد؛ به همین دلیل بسیاری از والدین به دنبال راهی برای راحت خواباندن نوزاد خود هستند. متخصصین در اغلب موارد فعالیت‌هایی مانند حمام گرم را برای کودک شما پیشنهاد می‌کنند، اما در بیشتر مواقع این چنین پیشنهادها هم جوابگو نیست. در این مطلب شما را با صدای سفید برای خواب نوزادان و مزایا و معایب آن آشنا می‌کنیم.

سوالات کاربران

مامانا شما هنوزم برای بچه هاتون صدای سفید (سشوار،جاروبرقی،...)میذارید؟ چجوری میخوابونیدشون من رو پام با صدای سفید ,گاهی ام زیر سینه
پناه خیلی سخت به خواب میرء قبلا با صدای سفید و آهنگ و لالایی رو پا میخوابید الان نه چندتا راهکار بدید مامان جونیا
مامان های که صدای سفید واسه نی نی تون میذارید بیاید لطفا دختر من خواب روزش خیلی کم بود نهایت تیم ساعت می‌خوابید، از وقتی براش صدای فن گذاشتم بین یک تا دو ساعت خوابش طول می‌کشید احساس میکنم وابسته شده به این صدا ، چیکار کنم؟
💔 از مجموعه صداهای دلخراش برای یک مادر صدای سرفه بچه در خواب🤕 صدای کیپ بودن بینی 😪 صدای گریه بی موقع 😭 صدای افتادن و سقوط ‌😰 صدای شکستن اجسام شیشه ای😥 صدای تیتژاژ پایانی کارتون مورد علاقه ی بچه اش.... 😩 صدای بچه ای که به بچه اش می گوید: تو بازی نیستی...😢💔
سلام خانوما دختر من صبح که‌ از خواب پا میشه دماغش صدای خورخور میده نوزاد ۱ماه است مشکل چیه

اهمیت خواب برای نوزادان

هنگامی که بزرگسالان به کم خوابی و یا بی خوابی فکر می‌کنند، یک روز سخت را به یاد می‌آورند که با فنجان‌های پی در پی قهوه گذرانده‌اند. اما ممکن است اثرات کم خوابی در نوزادان و کودکان مانند بزرگسالان واضح و آشکار نباشد. نوزادان در ابتدای تولد بیشترین ساعات خواب را دارند و به تدریج از میزان آن کاسته می‌شود. باید بدانید که خواب نوزاد علاوه بر اینکه انرژی او را تامین می‌کند، باعث رشد مغزی در او می‌شود. بنابراین کمبود خواب در کودکان موجب: گیجی، عدم سازگاری، بیش فعالی و نوسانات شدید خلقی و رفتاری می‌شود.

مقدار مورد نیاز خواب برای کودکان

برای مقابله با اثرات کمبود خواب باید بدانید که کودک شما به چه مقدار خوابی نیاز دارد. بنابراین می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

نوزادان: حداکثر 18 ساعت در روز، در حالی که هر چند ساعت یکبار برای خوردن شیر از خواب بیدار می‌شوند.

1 تا 2 ماهگی: بین 4 تا 5 ساعت پشت سر هم بخوابند.

3 تا 6 ماهگی: مجموع خواب در شبانه روز بین 8 تا 9 ساعت به علاوه چرت‌های کوتاه در طول روز.

6 تا 12 ماهگی: 14 ساعت خواب به همراه 2 تا 3 چرت در طول روز.

بخاطر داشته باشید که این ساعات میانگین‌های توصیه شده هستند و هر نوزاد با یکدیگر متفاوت است. برخی از نوزادان ممکن است بیشتر بخوابند در حالی که برخی دیگر به خواب زیادی نیاز ندارند.

صدای سفید چیست؟

صدای سفید یا وایت نویز به صداهایی گفته می‌شود که بطور طبیعی در طبیعت وجود دارند. این صداها، صداهای طبیعی دیگر در محیط را پوشش می‌دهند، برای مثال صداهایی که مانع از شنیدن صدای ترافیک در شهرها می‌شوند مانند صدای ساحل و صدای نسیم و یا جنگل‌های بارانی جزو صداهای سفید به حساب می‌آیند. صدای سفید مانند صداهای ممتد و یکنواختی است که نوزاد در هنگام جنینی در رحم مادر آنها را شنیده است، به همین دلیل برای او خاصیت آرامش‌بخشی دارد.

صداهایی مانند امواج دریا و نسیم، صدای بارش باران، صدای پنکه سقفی، صدای سشوار و غیره مثال‌هایی از صداهای سفید هستند. حتی ماشین‌هایی وجود دارند که بطور اختصاصی برای کودکان طراحی شده‌اند تا اینگونه صداها را برای آنها پخش کنند؛ برخی از آنها انواع لالایی‌ها و حتی تقلیدی از صدای قلب مادر را نیز پخش می‌کنند.

آیا صدای سفید برای خواب نوزادان بی خطر است؟

یکی از دغدغه‌هایی که ممکن است والدین داشته باشند این است که، آیا صدای سفید برای نوزادشان بی خطر است یا خیر؟ باید بدانید که با رعایت چند نکته خاص می‌توانید از صدای سفید برای خواباندن نوزاد خود استفاده کنید.

 • دستگاه صوتی نباید بیش از 50 دی‌سی‌بل خروجی داشته باشد.
 • دستگاه صوتی نباید بصورت ممتد و همواره مورد استفاده قرار بگیرد.
 • توصیه می‌شود تا دستگاه‌های صوتی در فاصله 200 سانتی‌متری از گهواره کودک قرار بگیرد.
 • صدای دستگاه باید پایین‌تر از حد حداکثر تنظیم شود.
 • نوزاد نباید برای مدت زمان زیادی در معرض صدای سفید قرار بگیرد، زیرا دچار تاخیر رشدی در گفتار و شنوایی می‌شود.

چگونه از صدای سفید برای نوزادان استفاده کرد؟

گوش دادن به صداهای سفید برای نوزادان باعث آرامش و به خواب رفتن نوزاد می‌شود. از این رو شما می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر از این صداها استفاده کنید:

 • استفاده از اپلیکیشن‌ها یا سی‌دی‌های صدای سفید: می‌توانید با استفاده از موبایل یا دستگاه‌های صوتی با فاصله مناسب و تا شدت صدای کمتر از 50 دسی‌بل استفاده کنید.
 • پنکه سقفی یا رو میزی: پنکه علاوه بر اینکه باعث جریان هوا می‌شود، می‌تواند صدای ثابت و ممتدی را ایجاد کند تا کودک به راحتی و با آرامش بخوابد.

مزایای استفاده از صدای سفید برای خواب نوزاد

 • صدای سفید با پوشاندن صداهای خارجی و ناراحت کننده به نوزادان احساس امنیت می‌دهد.
 • صداهای سفید می‌تواند صداهای اطراف مانند ماشین، صدای خواهد و برادر و غیره را پوشش دهند.
 • صدای سفید در پس زمینه در هنگام خواب، باعث می‌شود تا نوزاد سریع‌تر به خواب برود.
 • صدای سفید به خواب نوزاد کمک می‌کند و باعث آرامش او می‌شود.
 • برخی از صداهای سفید که مشابه صداهای جریان خون در اطراف رحم هستند، می‌توانند نوزاد را در هنگام گریه کردن آرام کنند و او را راحت بخواباند.
 • طبق پژوهش‌های انجام شده، وجود یک پنکه سقفی خطر ابتلا به سندروم مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS را کاهش می‌دهد، زیرا باعث جریان هوا و تولید صدای سفید می‌شود.
 • صدای سفید نه تنها باعث آرامش نوزاد، بلکه باعث بهبود خواب پدر و مادر نیز می‌شود. در صورتی که نوزاد در طول شب به آرامی بخواید، پدر و مادر نیز می‌توانند به راحتی بخوابند.

معایب استفاده از صدای سفید برای خواب نوزاد

 • نوزادان می توانند به دستگاه های صوتی صدای سفید وابسته شوند تا بتوانند به خواب بروند.
 • محدوده صوتی این نوع دستگاه‌ها از حد مجاز برای کودکان فراتر است.
 • همه کودکان ممکن است به خوبی به صداهای سفید پاسخ مثبت ندهند. بنابراین صدای سفید می‌تواند به یک فرآیند آزمون و خطا و ختم شود.
 • صداهای سفید باعث افزایش مشکلات شنوایی و تاخیر در رشد زبان و گفتار کودک شود.

صدای سفید آب

صدای سفید آب یک صدای ممتد و یکنواخت از صدای دریا و آب است که بسیار نزدیک به صداهایی است که نوزادان در هنگام جنینی در رحم مادر می‌شنود. صدای سفید را می‌تواند از بدو تولد تا یک سالگی کودک مورد استفاده قرار داد و پس از آن به تدریج قطع کرد. در این زمان کودکان کمتر دچار مشکلات خواب و بی خوابی هستند، بنابراین می‌تواند به تدریج در مدت یک ماه صداهای سفید را در هنگام خواب کم و سپس قطع کرد. می‌توان در ابتدا به مدت چند دقیقه صدای سفید پخش شود تا زمانی که کودک به خواب برود و سپس آن را قطع کرد تا خواب کودک تنظیم شود.