شیردهی به دوقلو یا چندقلوها

آبان ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
شیردهی به دوقلو یا چندقلوها

شیردهی به دوقلو یا چندقلوها و شیردهی به نوزاد پس از زایمان در عین حالی که لذت خاص خودش را دارد، هیجان‌انگیز و جذاب است و تجربه منحصر به فردی است، کار سخت و دشواری هم است. از همین جهت مادر باید با نحوه صحیح شیر دادن به دوقلوها و چندقلوها کاملا آشنا باشد تا در این مسیر خسته نشود و میدان را خالی نکند و از مزایای شیردهی به نوزاد برای مادران نیز بهره ببرد.

 

چرا شیردهی به دوقلو یا چندقلوها سخت است؟

به هر حال قرار است دو یا چند نوزاد با وابستگی کامل به مادر تا مدت‌ها از سینه او تغذیه شوند. بدیهی است که مادر در این مسیر هم خسته می‌شود و هم احساس ناتوانی می‌کند. باید بگوییم که گرچه شیر دادن به دو قلوها یا چند قلوها سخت و دشوار است و خصوصا اگر کسی هم نباشد که مادر را کمک کند، طبیعتا سخت‌تر هم می‌شود؛ اما اگر تصور می‌کنید با شیشه شیر و شیر خشک بهتر، راحت‌تر و سریع‌تر می‌توانید نوزادان خود را تغذیه کنید، سخت در اشتباهید. زیرا زحمت شستن شیشه شیر و استریل کردن آنها در چندین نوبت در شبانه روز به سایر کارهای معمول و روزانه ‌شما اضافه می‌شود و همین موضوع خستگی بیشتری را در شما ایجاد خواهد کرد. بنابراین شیردهی به نوزادان دوقلو یا چندقلو از سینه مادر، با تمام سختی‌هایش، از هر روش دیگری بهتر و راحت تر است. البته اینکه از کجا بفهمیم که مقدار شیر مادر برای تغذیه نوزاد کافی است؟ موضوع مهمی است که باید به آن نیز توجه داشته باشید. 

نحوه صحیح شیر دادن به دوقلوها

نحوه صحیح شیر دادن به دوقلوها

 1. بهترین غذا‌ها برای وزن گیری نوزاد زیر 6 ماه شیر است. برای شیردهی به دوقلو یا چندقلوها یک برنامه انعطاف‌پذیر داشته باشید. به این معنی که خود را مقید نکنید که حتما هر دو را همزمان شیر بدهید، مگر اینکه تقاضا وجود داشته باشد. 
 2. قرار نیست هر نوزاد را حتما هر دو ساعت یک بار شیر بدهید. ممکن است یکی از آنها دقیقا سر دو ساعت گرسنه نباشد و کمی دیرتر یا زودتر شیر بخواهد. بنابراین از این فاصله زمانی برای استراحت خود بهره ببرید. 
 3. به تقاضای واقعی نوزادان برای تغذیه با شیر توجه کنید و اجازه دهید گرسنگی، زمان تغذیه آنها را مشخص کند. 
 4. تغذیه مناسب، استراحت کافی و دریافت کالری لازم بدن شما را برای شیر دادن به دو قلوها آماده می‌کند. 
 5. پستان تغذیه شیر نوزاد را در هر نوبت تغییر دهید. اجازه دهید همه نوزادان شما به اندازه کافی از هر دو پستان شما شیر بخورند. به این ترتیب هر دو پستان برای تولید شیر به یک اندازه تحریک می‌شوند و مشکلات جانبی پیشامد نمی‌کند. 
 6. تمرین کنید تا در شرایط خاص بتوانید به نوزادان خود به طور همزمان شیر بدهید. گاهی گرسنگی به طور همزمان به سراغ نوزادان می‌آید و مادر مجبور است همزمان شیردهی به دوقلو یا چندقلوها را انجام دهد. برای این کار باید به اندازه کافی مهارت و قدرت داشته باشد. 
 7. برای شیردهی به نوزادان دوقلو به طور همزمان از بالش‌های مخصوص شیردهی استفاده کنید تا نوزادان در سطح پستان‌ها قرار بگیرند و دستان شما به عنوان مادر کاملا آزاد باشد تا بتوانید پستان را به درستی در دهان نوزاد قرار بدهید. 
 8. شیر دادن به دو قلوها را از همان ساعات اولیه بعد از تولد آغاز کنید. 
 9. ابتدا نوزادی را زیر پستان قرار دهید که برای شیرخوردن و گرفتن سینه زرنگ‌تر است و بهتر این کار را انجام می‌دهد. 
 10. شیر دادن به دو قلوها را با نوزاد گرسنه‌تر آغاز کنید. 
 11. شیردهی به دوقلو یا چندقلوها به طور همزمان یا جداگانه انجام می‌شود. هر دو روش را به خوبی یاد بگیرید و در زمان لازم از روش مناسب استفاده کنید. 
 12. با دیدن علائم گرسنگی شیرخوار، او را به سینه نزدیک کنید و اجازه بدهید که سینه را درست بگیرد و تمام هاله سینه را در دهان او بگذارید. 
 13. فراموش نکنید که شیردهی به دوقلو یا چندقلوها زمانی راحت و بی مشکل می‌شود که به دفعات شیردهی، وضعیت صحیح پستان گرفتن شیرخوار و دفعات استراحت خود توجه کنید. به این ترتیب حجم شیر کافی خواهد بود. 
 14. اگر یکی از شیرخواران به هر دلیل قادر به مکیدن شیر نبود، حتما شیر خود را بدوشید. همیشه توجه کنید که به میزان یکسانی از پستان‌ها شما شیر گرفته شود. 
 15. تا حد امکان از شیشه شیر و پستانک استفاده نکنید. 
 16. اگر نوزادی در گرفتن پستان زرنگ نیست، وقت بیشتری برای آموزش او و کمک او برای یادگیری این مهارت بگذارید. 
 17. حتما نوزاد قوی‌تر را زیر سینه خود بگیرید و اجازه دهید از پستان شما شیر تغذیه کند تا به این ترتیب تولید شیر در پستان‌ها به مقادر مساوی صورت بگیرد. 
 18. برای اطلاع از کافی بودن شیر خود، به وزن‌گیری نوزادان خود توجه کنید. برای تشخیص این مورد حتما نظر پزشک را جویا شوید. 
 19. شیردهی به نوزادان دوقلو یا چند قلو باید به طور متناوب از هر دو پستان انجام شود. لذا هرگز نوزادان خود را فقط از یک پستان خاص تغذیه نکنید یا اینکه هر نوزاد را زیر یک پستان قرار ندهید. همه نوزادان باید از هر دو پستان تغذیه شوند. 
 20. وضعیت شیردهی به نوزادان را بر اساس راحتی آنها انتخاب کنید. 

چه طور بفهمیم دوقلوها خوب تغذیه می‌شوند؟

چه طور بفهمیم دوقلوها خوب تغذیه می‌شوند؟

 • اگر نحوه صحیح شیر دادن به دوقلوها را رعایت کنید، در سه هفته ابتدایی بعد از تولد باید حداقل 8 بار در روز به نوزادان خود شیر بدهید. یا اینکه حداقل هر دو تا سه ساعت یک بار برای شیر دادن به دوقلوها اقدام کنید.
 • چنانچه نوزادان شما حداقل سه بار در روز اجابت مزاج دارند و عمل دفع را انجام می‌دهند، به این معنی است که خوب تغذیه می‌شوند. رنگ طبیعی مدفوع نوزاد از روز پنجم به بعد تقریبا زرد خردلی است. 
 • اگر نحوه صحیح شیر دادن به دوقلوها را رعایت کنید، نوزادان تا سه ماهگی، روزی 30 تا 50 گرم وزن اضافه می‌کنند. 
 • استفاده از شش یا هشت پوشک در روز نشانه خوبی برای شیردهی به نوزادان دوقلو به شکل صحیح است. 
 • فراموش نکنید که سه فاکتور تعداد دفع در هر روز، تعداد پوشک‌هایی که روزانه مصرف می‌شوند و وزن‌گیری نوزاد در ارتباط تنگاتنگ با هم هستند تا به این نتیجه برسیم که نوزاد خوب و درست تغذیه می‌شود. 
 • شنیدن صدای بلعیدن شیر توسط نوزاد نشانه‌ای دال بر رعایت نحوه صحیح شیر دادن به دوقلوها است. 
 • مادر بعد از شیردهی احساس سبکی و نرمی در سینه‌های خود دارد.  

کلام آخر

شیردهی به دوقلو یا چندقلوها

شیردهی به دوقلو یا چندقلوها معمولا تا یک سال اول و خصوصا تا شش ماه اول که تغذیه نوزاد منحصرا با شیر مادر است، سخت است. رفته رفته با بزرگتر شدن نوزادان این فرایند ساده‌تر می‌شود و مادر بهتر یاد می‌گیرد که چه وقت و به چه شکلی به هر یک از نوزادان خود شیر بدهد. بدیهی است که شروع هر فرایندی سختی‌های خاص خودش را داشته باشد. بنابراین اگر اکنون مادر نوزادان دوقلو یا چند قلو هستند و احساس خستگی می‌کنید، باید بدانید که خیلی زود و سریع‌تر از آنچه که تصور کنید، این روزها تمام می‌شوند و هر کدام از نوزادان شما کودکان مستقلی خواهند شد که خودشان با استقلال غذا می‌خورند و کارهای شخصی خود را انجام می‌دهند و حتی به شما نیز کمک خواهند کرد.