راهنمای انتخاب پستانک مناسب برای نوزاد

مهر ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
انتخاب پستانک مناسب

آیا شما به‌تازگی صاحب فرزند شده‌اید و به دنبال راهی برای آسایش و آرامش کودک خود هستید؟ انتخاب پستانک مناسب ممکن است همان چیزی باشد که شما برای آرامش و رضایت کودک خود نیاز دارید؛ اما بهترین پستانک‌های موجود در بازار کدام ها هستند؟ برای انتخاب پستانک مناسب برای نوزاد خود چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟ در این مقاله به شما خواهیم گفت بهترین مدل پستانک برای نوزاد چیست، از چند روزگی می‌توان به نوزاد پستانک داد، نحوه صحیح استفاده از پستانک چگونه است و چگونه نوزاد را به پستانک عادت دهیم. با این مقاله همراه ما باشید.

آیا به نوزاد پستانک بدهیم؟

این یک واقعیت شناخته شده است که نوزادان مکیدن را دوست دارند. بیشتر نوزادان از مکیدن انگشت شست خود لذت می‌برند. دلیل اصلی این‌که نوزادان این کار را می‌کنند خاصیت تسکین‌دهنده آن است. پستانک یک راه آسان برای ارضای انگیزه نوزادان برای مکیدن است. به‌طورکلی، نوزادان زیاد گریه می‌کنند و پزشکان توصیه می‌کنند که کاری انجام دهید که نوزاد با آن احساس راحتی می‌کند. پستانک یکی از مواردی است که نوزادان مکیدن آن را دوست دارند و با آن احساس آرامش می‌کنند. به همین دلیل است که انتخاب بهترین مدل پستانک برای نوزاد اهمیت دارد.

از چند روزگی می‌توان به نوزاد پستانک داد؟

در پاسخ به این سؤال که از چند روزگی می‌توان به نوزاد پستانک داد باید بگوییم که ابتدا لازم است بهترین روش و زمان برای تغذیه نوزاد خود را پیدا کنید. به‌طورکلی برای کودک شیرخواره توصیه می‌شود که ابتدا به مدت 3 تا 4 هفته صبر کنید و سپس پستانک را امتحان کنید. اگر قبل از این زمان دادن پستانک را آغاز کنید، کودک گیج می‌شود و نمی‌تواند به‌درستی نیاز خود را در هنگام گرسنگی نشان دهد. شما نیز دچار سردرگمی خواهید شد، چون نمی‌دانید نوزادتان چه زمانی به غذا احتیاج دارد و چه زمانی به پستانک!

برخی از متخصصان توصیه می‌کنند قبل از دادن پستانک ابتدا سعی کنید علائمی که نشان‌دهنده درد، گرسنگی، نیاز به خواب، جمع شدن گاز در معده و غیره است را بشناسید. همین متخصصان توصیه می‌کنند که تا زمانی که کودک وزن گیری را شروع نکرده است که تقریباً تا 10 روزگی است، از دادن پستانک اکیداً خودداری کنید.

چکار کنیم که نوزاد پستانک بگیرد؟

به‌طورکلی باید گفت که نحوه عادت دادن نوزاد به پستانک هیچ قانون خاصی ندارد. فقط به یاد داشته باشید اولین باری که پستانک را به کودک معرفی می‌کنید بهتر است از روحیه خوبی برخوردار باشد. خیلی از والدین زمانی برای اولین بار پستانک را امتحان می‌کنند که نوزاد به‌شدت بی‌تاب است و گریه می‌کند.

یکی دیگر از نکاتی که ممکن است در عادت دادن نوزاد به پستانک مؤثر باشد، انتخاب بهترین مدل پستانک برای نوزاد شماست. نوزادان با وجود شباهت‌هایی که دارند، تفاوت‌های فردی و ذائقه متفاوتی نسبت به موضوعات مختلف دارند. یکی از این تفاوت‌ها در هنگام انتخاب پستانک مناسب برای آن‌ها دیده می‌شود. بهترین مدل پستانک برای نوزاد تابع قانون خاصی نیست و گاهی ممکن است لازم باشد برای فهمیدن ترجیح نوزاد خود چند مدل مختلف را امتحان کنید. علاوه بر مدل پستانک، حتی رنگ آن نیز می‌تواند یک نوزاد را جذب کند و دیگری را آشفته! البته در این مورد نباید زود ناامید شوید؛ هنگام امتحان هر مدل از پستانک، درصورتی‌که توسط نوزاد رد شد یک فاصله ایجاد کنید و دوباره آن را امتحان کنید. گاهی ممکن است نوزاد با تغییر شرایط، انتخاب‌هایش را تغییر دهد.

یکی دیگر از راهکارهای دادن پستانک به نوزاد این است که دفعات اول سر آن را در شیر فرو ببرید، فرقی نمی‌کند که از شیر شما تغذیه می‌کند یا شیر خشک. با انجام دادن این کار نوزاد خیلی سریع‌تر به گرفتن پستانک عادت می‌کند و با آن احساس راحتی خواهد کرد.

سایز پستانک برای نوزاد

اندازه پستانک و انتخاب سایز پستانک مناسب مانند جدول لباس نوزاد به سن ائ بستگی داشته و بسته به سن کودک و اندازه دهان او انتخاب می‌شود. پستانک نباید برای کودک خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد؛ در این صورت علاوه بر اینکه او را آرام نمی‌کند ممکن است خطراتی نیز در پی داشته باشد.

با توجه به سن نوزاد، پستانک‌ها در سه سایز مختلف به فروش می‌رسند:

  • پستانک کوچک: برای نوزادان 6 ماهه یا کوچک‌تر
  • پستانک متوسط: برای نوزادان 6 ماهه تا 18 ماه
  • پستانک بزرگ: برای نوزادان 18 ماهه یا بزرگ‌تر

با توجه به تفاوتی که شکل ظاهری پستانک‌های برندهای مختلف با هم دارند و تفاوت‌های بسته‌بندی آن‌ها، حتماً پستانک توصیه‌شده برای سن فرزند خود را بخرید، نه اینکه سعی کنید حدس بزنید که کدام اندازه برای او مناسب است.

هنگام خرید پستانک به چه نکاتی توجه کنیم؟

بنا بر نظر متخصصین هنگام خرید پستانک، دو عامل مهم باید در نظر گرفته شود، مواد سازنده و اندازه آن.

مواد سازنده پستانک

پستانک‌ها معمولاً از سیلیکون و لاتکس ساخته می‌شوند. سیلیکون رایج‌ترین ماده‌ای است که در ساخت پستانک‌ها استفاده می‌شود و یک ماده محکم با نگهداری آسان است. لاتکس یک ماده نرم و انعطاف‌پذیر است اما به اندازه سیلیکون دوام ندارد و باید با دست شست‌وشو داده شود.

هنگام انتخاب پستانک مناسب نوزادتان این را در نظر بگیرید که فاقد BPA باشد (یک ترکیب شیمیایی به نام بیسفنول ای) تا از ایمنی آن صد در صد مطمئن باشید. در اتنخاب و خرید وسایل بهداشتی نوزاد توجه به موارد سارنده آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.

مدل پستانک

پستانک‌ها معمولاً به دو شکل اصلی تولید می‌شوند، پستانک استاندارد و پستانک ارتودنسی. بالای پستانک ارتودنسی گرد و پایین آن صاف است درحالی‌که سر پستانک استاندارد کاملاً گرد است. نحوه قرار دادن پستانک ارتودنسی در دهان نوزاد با پستانک استاندارد تفاوتی ندارد. هر دو شکل برای نوزادان و کودکان نوپا ایمن است، بنابراین ببینید که کدام نوع پستانک برای نوزادتان مطلوب‌تر است و همان را استفاده کنید.

برخی معتقدند که پستانک‌های قدیمی سر گرد باعث برخی از مشکلاتی دهان و دندان نظیر اُپن بایت و اُور بایت می‌شود. شکل پستانک ارتودنسی به‌گونه‌ای طراحی شده است که از اختلالات و ناهنجاری‌های دهان، دندان، فک و صورت در آینده جلوگیری کند. برخی می پرسند که آیا پستانک ارتودنسی ضرر دارد؟ به نظر می‌رسد که استفاده طولانی مدت از هر نوع پستانکی (بیش از یک تا دو سال) ممکن است یکسری آسیب‌های دهان و دندان ایجاد کند. 

چگونه پستانک‌های کودک خود را تمیز کنیم؟

قبل از اولین استفاده، پستانک را با آب و صابون بشویید و به‌خوبی آبکشی کنید. برخی می‌گویند برای خلاص شدن از شر باقی‌مانده‌های شیمیایی، 5 دقیقه قبل از اولین استفاده، پستانک را در آب جوش قرار دهید. پس‌ازآن، می‌توانید آن را در آب گرم حاوی صابون بشویید.

پستانک‌های سیلیکونی را می‌توان به‌طور مرتب در ماشین ظرف‌شویی قرار داد (از ردیف بالای آن استفاده کنید)؛ اما معمولاً پستانک‌های لاتکس را نمی‌توانید در ظرف‌شویی قرار دهید و باید به‌صورت دستی آن‌ها را بشویید. برای پیشگیری از رشد قارچ، ایده خوبی است که پستانک را در محلولی که حاوی قسمت‌های مساوی سرکه سفید و آب باشد برای چند دقیقه و یک‌بار در روز بشویید. سپس به‌خوبی آن را شستشو دهید و آن را در معرض هوا قرار دهید تا کاملاً خشک شود.

اگر کودک شما پستانک خود را در خانه روی زمین انداخت، می‌توانید آن را در آب داغ بشویید و به او برگردانید (آن را در دهان خود تمیز نکنید)! اما اگر در پستانک او در پیاده‌رو افتاد، بهتر است آن را با کمک آب گرم و صابون تمیز کنید. فقط یادتان باشد که برای چنین شرایطی یک پستانک یدکی حمل کنید!