علت پایین بودن هورمون بارداری

دی ۱۴۰۰ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
علت پایین بودن هورمون بارداری

هورمون‌های بارداری اطلاعات زیاد درمورد وضعیت بارداری به پزشک می‌دهند. یکی از این هورمون‌ها موسوم به هورمون بارداری که در تشخیص حاملگی از آن استفاده می‌شود، هورمون hCG است. در دوران بارداری، سلول‌های جفت، هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) تولید می‌کنند. این هورمون پس از لقاح تخمک را تغذیه می‌کند و جنینی را تشکیل می‌دهد که به دیواره‌ی رحم می‌چسبد. در سه ماهه اول بارداری طبیعی، سطح hCG به طرز قابل توجهی افزایش می‌یابد، به طور معمول هر دو تا سه روز در طول 8 تا 11 هفته‌ی اول دو برابر می‌شود. وقتی این اتفاق نمی‌افتد - یا سطح hCG حتی کاهش می‌یابد - ممکن است به معنای مشکلاتی باشد. در ادامه قصد داریم در مورد علت پایین بودن هورمون بارداری بیشتر توضیح دهیم. 

علت پایین بودن هورمون hcg در بارداری 

گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) هورمونی است که توسط سلول‌های جفت در دوران بارداری تولید می‌شود. با وجود آنکه عدد دقیق آن در هر فردی متفاوت است با این حال یک روند افزایش و کاهش مشابه را سپری می‌کنند. به طوری که کاهش این هورمون در زمان غیرمعمول می‌تواند نشان از یک مشکل خاص باشد. برای تعیین اندازه‌ی این هورمون از آزمایشی به نام آزمایش بتا استفاده می‌کنند. 

آزمایش عدد بتا (beta hcg) 

بهترین راه برای تایید بارداری انجام تست بارداری hCG است که به آن بتای بارداری نیز می‌گویند. این آزمایش اغلب آزمایش بتا-hCG نیز نامیده می‌شود که بتا به پروتئین بتا موجود در هورمون hCG اشاره دارد. هورمون hCG در دوران بارداری تولید می‌شود و آزمایش خون میزان هورمون در گردش خون را اندازه گیری می‌کند. عدد بتا باید چند باشد؟ هنگامی که سطح hCG بیشتر از 5.0 mlU/ml باشد، نتیجه مثبت در نظر گرفته می‌شود. بتای پایین در اوایل بارداری می‌تواند نشان از مشکلاتی در روند بارداری باشد. در ادامه بیشتر در مورد علت پایین بودن بتا در بارداری توضیح می‌دهیم. آزمایش bhcg در زنان غیر باردار به ندرت انجام می‌شود.

رابطه‌ی HCG با سایر هورمون‌ها

نتیجه‌گیری می‌شود که تزریق HCG در فاز لوتئال، تولید استروژن و پروژسترون را تحریک می‌کند، با افزایش پروژسترون قبل از استروژن، اما با افزایش سطح استروژن برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌شود. گنادوتروپین جفتی انسانی ارتباط نزدیکی با هورمون محرک تیروئید (TSH) نیز دارد. hCG می‌تواند به گیرنده‌های TSH موجود در بافت تیروئید متصل شود و مانند شکل ضعیفی از TSH عمل کند و باعث می‌شود تیروئید تیروکسین و تری یدوتیرونین بیشتری تولید و آزاد کند. که در آزمایش تیروئید شبیه پرکاری تیروئید به نظر برسد.

سطوح استاندارد HCG در بارداری

سطوح استاندارد اچ سی جی

سطوح استاندارد hCG از زنی به زن دیگر بسیار متفاوت است. این به این دلیل است که سطح hCG واقعاً به آنچه برای شما طبیعی است، واکنش بدن شما به بارداری و همچنین تعداد جنین‌هایی که حمل می‌کنید بستگی دارد. با این حال جدول زیر دستورالعملی در مورد طیف وسیعی از سطوح طبیعی hCG در هر هفته بارداری ارائه می‌دهد. سطح hCG بر حسب میلی واحد بین المللی هورمون hCG در هر میلی لیتر خون (mIU/mL) اندازه‌گیری می‌شود.

هفته بارداری سطح استاندارد هورمون hCG 
هفته 3 5-50
هفته 4 5-426
هفته 5 18-7340
هفته 6 1080-56500
هفته 7 تا 8 7650-229000
هفته 9 تا 12 25700-288000
هفته 13 تا 16 13300-254000
هفته 17 تا 24 4060-165400
هفته 25 تا 40  3640-117000

میزان هورمون hcg در اوایل بارداری تا حدود هفته 10 تا 12 بارداری به طور مداوم افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که علائم بارداری در سه ماهه اول بیشتر می‌شود و پس از این مدت برای بسیاری از زنان کاهش می‌یابد. در اوایل بارداری، سطح hCG معمولاً هر دو تا سه روز دو برابر می‌شود. جالب است که وقتی افزایش هورمون شروع می‌شوند، با همان سرعت گسترش نمی‌یابند. اگر آهسته‌تر شروع شوند، افزایش بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتد. اگر سطح hCG شما کمتر از محدوده طبیعی باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که هر دو تا سه روز یک بار آزمایش خون بدهید تا از افزایش سطح آن اطمینان حاصل شود. یک بار اندازه‌گیری سطح hCG کافی نیست. برای دسترسی به یک نتیجه‌ی دقیق، یک سری آزمایش خون hCG باید با فاصله چند روز انجام شود و قرائت‌ها با هم مقایسه شوند. اغلب تغییرات با افزایش سریع تعداد، به خصوص در چند هفته اول بارداری مشخص می‌شوند. رنج نرمال آزمایش bhcg در زنان غیر باردار به چه صورت است؟ سطح طبیعی hCG در زنان غیر باردار کمتر از 10.0 mIU/mL است. اگر سطح hCG شما خارج از محدوده طبیعی باشد، ممکن است به معنای چیزهای مختلفی باشد.

دلایل تغییر در روند hCG طبیعی 

بیشتر سقط جنین در 13 هفته اول بارداری اتفاق می‌افتد. در این مرحله است که پایش hCG برای ارزیابی سلامت و وضعیت بارداری بسیار ارزشمند است. اگر سطح hCG شما کمتر از آنچه باید باشد یا کندتر از آنچه باید افزایش می‌یابد یا حتی شروع به کاهش می‌کند، پزشک باید علت آن را پیدا کند. در اینجا دلایل ممکن برای هر یک از این سناریوها وجود دارد:

یک دلیل پایین بودن هورمون بارداری می‌تواند به این معنی باشد که تاریخ بارداری شما اشتباه محاسبه شده است. آزمایشات بیشتری برای تعیین علت مورد نیاز است، که ممکن است شامل سقط جنین، تخمک سوخته یا بارداری خارج از رحم باشد. 

کاهش سطح hCG در سه ماهه اول در طی دو تا سه روز معمولاً نشانه سقط جنین قریب‌الوقوع است. این امر به ویژه برای افرادی که علائم سقط جنین مانند خونریزی شدید واژن را تجربه می‌کنند صادق است. کاهش سطح hCG در سه ماهه دوم و سوم معمولاً نگران کننده نیست. افزایش آهسته سطح hCG ممکن است نشانه‌ای از مشکل در اوایل بارداری باشد. به خاطر داشته باشید، با این حال، این اتفاق در حدود 15 درصد از بارداری‌هایی که بدون عارضه ادامه می‌یابند، رخ می‌دهد.

دلایل تغییر در روند HCG در بارداری

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که سطوح بیش از حد بالای hCG ممکن است نشان دهنده حاملگی چند قلو یا حاملگی مولار باشد که از یک تخمک بارور شده غیرقابل دوام ناشی می‌شود. مانند علت پایین بودن هورمون بارداری، hCG بالا نیز می‌تواند به سادگی به دلیل محاسبه اشتباه در تاریخ بارداری باشد.

دیگر علت کم شدن هورمون بارداری، بارداری خارج از رحم است که در آن جنین در خارج از رحم، معمولاً در داخل لوله فالوپ، لوله‌ای که تخمک را از تخمدان به رحم می‌برد، می‌چسبد. علائم می‌تواند شامل درد شکم و خونریزی واژن باشد. حاملگی خارج از رحم می‌تواند یک وضعیت بسیار جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشد. سطح hCG در طول حاملگی خارج از رحم پایین می‌ماند.

پایین بودن هورمون بارداری چگونه درمان می‌شود

متأسفانه، اگرچه ممکن است علت پایین بودن هورمون بارداری مشخص شود اما هیچ کاری نمی‌توان برای درمان آن انجام داد، بعلاوه سطوح پایین به تنهایی همیشه دلیلی برای نگرانی نیست. اگر سطح پایین hCG شما به دلیل سقط جنین باشد، ممکن است در صورت باقی ماندن بافت حاملگی در رحم شما نیاز به درمان داشته باشید. اگر هیچ بافتی باقی نمانده باشد، به هیچ وجه به هیچ درمانی نیاز نخواهید داشت. اگر وجود داشته باشد، سه گزینه درمانی در دسترس است:

  • می توانید صبر کنید تا بافت به طور طبیعی عبور کند.
  • می‌توانید از دارو برای کمک به عبور بافت استفاده کنید.
  • می‌توانید آن را با جراحی خارج کنید.

پزشک با شما صحبت خواهد کرد که بهترین اقدام برا رفع علت پایین بودن هورمون بارداری چیست. درمان‌های حاملگی خارج رحمی نیز مشابه هستند. داروهایی برای جلوگیری از ادامه رشد بارداری تجویز می‌شود. اگر جراحی مورد نیاز باشد، پزشک ممکن است لوله فالوپ آسیب دیده و همچنین بافت‌های جنینی را خارج کند.