شروع درد زایمان | علائم و اقدامات فوری

آذر ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
شروع درد زایمان

اگر شما یک بارداری پرخطر داشته باشید، معمولا پیش از هفته ۳۷ بارداری نگران شروع درد زایمان خواهید بود. حتی در شرایط معمولی نیز پرتکرارترین پرسش مادران در هفته‌های پایانی بارداری این است که درد زایمان در هفته چند شروع می‌شود. معمولا شروع درد زایمان برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. اما یک سری ویژگی مشترک در ارتباط با شروع درد زایمان وجود دارد. در ادامه به بررسی نشانه‌های رسیدن وقت زایمان می‌پردازیم. 

سوالات کاربران

مامانا درد زایمان از چند هفته شروع میشه؟
باسلام شروع درد زایمان در بچه سوم چگونه است؟
خانما درد زایمان طبیعی از چند هفته شروع میشه؟
درد زایمان شروع بشه دیگه نی نی تکون نمیخوره ؟
سلام مامانا برای درد های زایمان شروع بشه چیکار کنم

علائم شروع درد زایمان

هر خانمی با توجه به شرایط بدنی خود، تجربه متفاوتی از شروع درد زایمان دارد. باید در نظر داشته باشید که علائم درد زایمان نوزاد پسر با درد زایمان در جنین دختر تفاوتی ندارند. در واقع جنسیت جنین در شروع درد زایمان نقشی ندارد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، ویژگی‌های اصلی و مشترک برای شروع درد زایمان در اکثر خانم‌ها یکسان است. در ادامه به بررسی علائم اصلی شروع درد زایمان می‌پردازیم.

 1. شو، به حالتی گفته می‌شود که موکوس غلیظی که طی بارداری دهانه رحم را پوشانده است، کنار رفته و از بدن خارج می‌شود. بافت این موکوس غلیظ بوده و ممکن است به رنگ قرمز یا قهوه‌ای روشن باشد. 
 2. درد در ناحیه شکم که مانند درد هنگام قاعدگی است. اما شدت درد بیشتر است. درد شکمی نشانه شروع درد زایمان یا انقباضات رحمی می‌باشد. 
 3. درد ناحیه پایینی کمر
 4. تکرر ادرار شدید به دلیل فشار سر جنین به مثانه و مجاری ادرار
 5. ممکن است کیسه آب نیز پاره شود. این اتفاق سبب خروج حجم زیادی آب از واژن شما خواهد شد. از طرفی پارگی کیسه آب معمولا با شروع درد زایمان هم‌زمان است. 
 6. از شایع‌ترین علائم زایمان طبیعی می‌تواند به شروع درد زایمان اشاره کرد. شروع درد زایمان با انقباضات رحم در اوایل بارداری که با نام براکستون هیکس شناخته می‌شود،  متفاوت است. شروع درد زایمان شدیدتر، عمیق‌تر و قوی‌تر از انقباضات براکستون هیکس است. 

علائم شروع درد زایمان

تفاوت انقباضات براکستون هیکس با شروع درد زایمان

 • انقباضات براکستون هیکس به دردهای شکمی گفته می‌شود، که از ابتدای بارداری وجود دارند. در هفته‌های آخر بارداری ممکن است شروع درد زایمان را با انقباضات براکستون هیکس اشتباه بگیرید. بنابراین در ادامه به بررسی تفاوت درد زایمانی و انقباضات براکستون هیکس می‌پردازیم.
 • درد زایمان با افزایش فعالیت بدنی و پیاده روی برای زایمان طبیعی افزایش می‌یابد. اما انقباضات براکستون هیکس با کمی فعالیت آرام شده یا بعضاً از بین می‌رود.
 • با تغییر پوزیشن بدن می‌توان انقباضات براکستون هیکس را کاهش داد. اما تغییر وضعیت بدنی بر کاهش درد زایمانی مؤثر نیست.
 • درد زایمانی با گذشت زمان قوی‌تر و دردناک‌تر می‌شود. ضمن اینکه با پیشرفت زایمان الگوی منظمی از دردهای زایمانی را شاهد خواهیم بود. معمولا دردهای زایمانی از نظر طول مدت روند افزایشی ندارند. اما قدرت و شدت دردها با پیشرفت زایمان افزایش می‌یابد. اما انقباضات براکستون هیکس بدون افزایش شدت درد اتفاق می‌افتند.
 • شروع درد زایمان مانند انقباضات رحمی در زمان قاعدگی، درد شکم و دل‌پیچه می‌باشد. درد معمولا در زیر شکم اتفاق می‌افتد. اما ممکن است در ناحیه بالای شکم و پایین کمر نیز احساس شود. در ضمن بعضی اوقات درد به پاها نیز سرایت می‌کند. البته باید بدانید که در محل بروز درد زایمان و انقباضات براکستون هیکس تفاوتی وجود ندارد. یعنی انقباضات براکستون هیکس در تمامی نواحی نام برده شده بروز می‌نمایند. 

چه زمانی باید به بیمارستان مراجعه کرد؟

در هنگام شروع درد زایمان چه باید کرد؟

پس از شروع علائم زایمان چه کارهایی انجام بدیم؟ در هنگام شروع در  زایمان، اگر انقباضات رحمی به طور منظم تکرار شود لازم است به بیمارستان مراجعه نمایید. انقباضات منظم به شرایطی گفته می‌شود که فرد هر ۵ دقیقه شروع درد زایمان را احساس کند. هر انقباض نیز ۳۰ تا ۶۰ ثانیه به طول بیانجامد. اگر بارداری اولتان نیست لطفا با بروز اولین نشانه با درمانگر خود مشورت نمایید. زیرا شاید لازم باشد بستری شوید. در صورت بروز هر یک از شرایط زیر بدون توجه به شروع درد زایمان یا عدم شروع آن با پزشک خود تماس گرفته و به بیمارستان مراجعه نمایید.

 • خونریزی واژینال یا مشاهده ترشحات آغشته به خون 
 • پاره شدن کیسه آب، به ویژه اگر مایع خارج شده متمایل به رنگ سبز یا قهوه‌ای باشد. زیرا این وضعیت می‌تواند نشانه‌ای از دفع مدفوع اولیه یا مکونیوم توسط جنین باشد. دفع مکونیوم برای سلامت جنین مضر است.
 • تجربه سرگیجه، سردرد شدید، تاری دید یا دوبینی. این علائم می‌توانند نشانگر پره‌اکلامپسی باشند. پره‌اکلامپسی نتیجه افزایش فشار خون در بارداری می‌باشد. 

در هر صورت بهتر است هرگز برای شروع درد زایمان عجله نکنید. اجازه بدهید مکانیزم طبیعی بدن خود سبب شروع درد زایمان شود. زیرا سلامتی شما و جنین به خطر می‌افتد.

چه زمانی باید به بیمارستان مراجعه کرد؟

اگر نشانه‌های ذکرشده در بالا را مشاهده نمودید، لطفا با ماما تماس بگیرید و ایشان را در جریان قرار دهید. اگر بارداری پرخطر نباشد و شما ۳۷ هفته کامل بارداری را سپری کرده باشید، شروع زایمان ممانعتی ندارد. گاهی ممکن است درمانگر به شما توصیه کند تا شروع درد زایمان به صورت مرتب و آغاز پروسه لیبر در خانه بمانید. پروسه لیبر زمانی آغاز می‌شود که علاوه بر شروع درد زایمان فیزیولوژیک و مؤثر، دهانه رحم نیز حدود ۴ سانتی‌متر باز شود.  در این زمان لازم است آگاه شوید که روش‌های کاهش درد در هنگام زایمان طبیعی چیست.