احساس بوی بد در بینی، علت و درمان آن

مرداد ۱۴۰۲ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
احساس بوی بد در بینی

شاید شما هم مشکل احساس بوی بد در بینی را تجربه کرده باشید. این مشکل می‌تواند معلول علت‌های مختلفی باشد که در هر کس ممکن است متفاوت باشد. در هر صورت شناسایی علت این مشکل اولین و مهمترین گام برای رفع و حل آن است. 

دلایل احساس بوی بد در بینی

دلایل احتمالی احساس بوی بد در بینی می‌تواند به مسائل زیر مربوط باشد:

 • عفونت نازل: عفونت در سینوس‌ها یا بینی می‌تواند باعث تغییر بوی بینی شود. عفونت‌هایی همچون سرماخوردگی، التهاب سینوس‌ها و بینی و آنفلوانزا می‌توانند باعث ایجاد بوی بد در بینی شوند.
 • عفونت‌های دهان و دندان: عفونت‌های موجود در دهان می‌توانند تاثیری بر بوی بینی داشته باشند؛ زیرا بوی آنها از طریق ناحیه بینی به سینوس‌ها می‌رسد.
 • آلرژی‌ها: آلرژی‌ها ممکن است باعث ترشحات بینی با بوی ناخوشایند شوند. آلرژی‌های بینی می‌توانند ترشحات بینی را افزایش داده و باعث احساس بوی ناخوشایند شوند.
 • تمیز نکردن بینی: عدم تمیز کردن منظم بینی می‌تواند باعث ایجاد بوهای نامطبوع شود.
 • اسپری‌ها و داروها: مصرف برخی اسپری‌ها و داروها نیز ممکن است بوی ناخوشایندی در بینی ایجاد کند.
 • سینوزیت: التهاب و عفونت در سینوس‌ها می‌تواند باعث احساس بوی ناخوشایند در بینی شود.

اگر این مشکل برای مدت طولانی ادامه دارد یا با علائم دیگر همراه است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا علت احساس بوی بد در بینی را دقیق تشخیص دهد و راه حل مناسب برای رفع این مشکل را اجرا کند. 

حس بوی بد در بینی نشانه چیست؟

حس بوی بد در بینی نشانه چیست

احساس بوی بد در بینی ممکن است نشانه‌ مشکلات متعدد و مختلفی باشد؛ البته بدیهی است که علت این مشکل از فردی به فرد دیگر ممکن است متفاوت باشد. 

 • عفونت‌های نازل و سینوس: اگر احساس بوی بد در بینی با سایر علائم مانند عطسه، سرفه، تب و آبریزش بینی همراه باشد، ممکن است ناشی از عفونت نازل یا سینوزیت باشد.
 • آلرژی‌ها: احساس بوی ناخوشایند در بینی ممکن است ناشی از آلرژی‌های بینی باشد که ترشحات بینی را تغییر می‌دهند.
 • عفونت‌های دهان و دندان: مشکلات دهانی و دندانی می‌توانند بوی ناخوشایندی در بینی ایجاد کنند.
 • کثیف بودن بینی: عدم تمیز کردن منظم بینی می‌تواند باعث ایجاد بوهای نامطبوع شود.
 • اختلال‌های نوروسنسوری: برخی افراد ممکن است به دلیل اختلال در نوروسنسورهای بینی خود، بوها را به طور نامعقول و نادرست تشخیص دهند.

علت احساس بوی بد در بینی در بارداری

احساس بوی بد در بینی در بارداری یکی از مشکلاتی است که بسیاری از خانم‌های باردار آن را تجربه می‌کنند؛ این مشکل حتی گاهی با ترشح پشت حلق هم همراه است که مدام باعث تهوع و استفراغ می‌شود. این مشکل می‌تواند معلول علل متنوعی باشد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری متهم اصلی همه مشکلاتی است که تجربه می‌کنید. به محض وقوع بارداری، طوفانی از تغییرات هورمونی در بدن رخ می‌دهد. این نوسانات هورمونی ضروری برای بارداری،  منجر به طیف وسیعی از عوارض جانبی ناخواسته می‌شوند که احساس بوی بد در بینی یا احساس بوی بد در حلق و بینی تنها یکی از این عوارض ناخواسته است. 

کاهش بزاق و خشکی دهان

میزان بزاق در طی بارداری کاهش یافته و دهان خشک می‌شود، بنابراین این احتمال وجود دارد که رشد باکتری‌ها در حفره دهانی شدت یافته و خطر وقوع پوسیدگی‌های دندانی نیز افزایش پیدا کند، در نتیجه احتمال بدبو شدن دهان بالا می رود.

حالت تهوع

حالت تهوع یا بیماری صبحگاهی، یکی از رایج ترین عوارض دوران بارداری است که بسیاری از مادران به ویژه در طی سه ماهه اول بارداری آن را تجربه می کنند. حالت تهوع می‌تواند خشکی دهان را بدتر کند و در صورت بالا آوردن، با ایجاد یک محیط اسیدی، دندان ها را مستعد پوسیدگی کرده و در نتیجه منجر به ایجاد بوی بد در دهان و بینی شود.

بهداشت نامناسب دهان و دندان

اگر در طی دوران بارداری، بهداشت دهان و دندان‌ها به خوبی رعایت نشود، احتمال پوسیدگی‌های دندانی به دلیل تغییرات هورمونی، دریافت ناکافی کلسیم، اسیدی شدن دهان به دلیل استفراغ مکرر و... افزایش یافته و این احتمال وجود دارد که مشکلی به نام ژنژیویت یا همان التهاب لثه‌ها رخ دهد. مجموعه این عوامل، باعث می‌شود تا احساس بوی بد حلق و بینی در بارداری رخ دهد. 

کم آبی بدن

نوشیدن آب به اندازه کافی، از بوی بد دهان جلوگیری کرده یا از شدت آن کم می‌کند؛ کم آبی بدن باعث خشکی دهان شده و از سوی دیگر، نوشیدن آب کافی می‌تواند به شستشوی مواد غذایی گیر کرده در دندان ها کمک کند.

تغییر در وعده‌های غذایی

خوردن وعده‌های غذایی مکرر، تنقلات و اسنک‌ها یا غذاهای عجیب و غریب با رایحه قوی ممکن است باعث ایجاد بوی بد دهان و حلق و بینی در بارداری شود.

رفلاکس اسید معده

در طی دوران بارداری، به دلیل تغییراتی همچون بزرگ شدن رحم، کند شدن حرکات دستگاه گوارش و تغییرات هورمونی، اسید معده به سمت بالا برگشته و بنابراین رفلاکس اسید معده، یکی از عواض شایع این دوران است که می‌تواند منجر به از بین رفتن مینای دندان، پوسیدگی دندان‌ها و در نتیجه تغییر بوی دهان شود.

شرایط پزشکی

بیماری‌هایی همچون عفونت‌های مجاری تنفسی، عفونت‌های گوش، حلق و بینی، دیابت، بیماری‌های کبدی، بیماری‌های گوارشی، بیماری‌های غدد درون ریز و اختلالات متابولیک از دیگر علل زمینه ساز بوی بد دهان، حلق و بینی هستند.

علت احساس بوی بد در بینی بعد از کرونا

علت احساس بوی بد در بینی بعد از کرونا

کرونا اختلالات زیادی را برای بدن فرد میزبان به وجود می‌آورد. یکی از این عوارض احساس بوی بدی است که در مشام آنها جمع شده است. در بسیاری از مواقع این مشکل موقت بوده و پس از مدتی از بین می‌رود. 

بعد از بهبودی از کرونا مشکل عدم توانایی بویایی یا آنومی مشکل شایعی است که بسیاری آن را تجربه کرده‌اند؛ این مشکل باعث می‌شود که فرد دیگر قادر به درک بوهای محیطی و تشخیص بوها نباشد. ویروس کوید 19 می‌تواند بر عضلات و عصب‌های مربوط به حس بویایی در بینی آسیب برساند و در نتیجه این مشکل ایجاد شود. 

علت احساس بوی بد در بینی بعد از عمل

احساس بوی عفونت و استشمام بوی بد در بینی به طور معمول در دو هفته اول بعد از عمل بینی طبیعی است و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. از مهمترین دلایلی که باعث بروز این عارضه می‌شود، می‌توان به وجود لخته خون و افزایش ترشحات مخاط بینی اشاره کرد که معمولا با شستشو داخل بینی از بین می‌رود.

همچنین بخیه‌های بینی می‌توانند یکی از دلایل اصلی بوی بد بینی بعد از عمل باشند. البته بخیه‌های بینی به خودی خود بویی ندارند، اما هنگامی که با پوسته‌ها و مخاط بینی ترکیب می‌شوند، می‌توانند بوی بدی تولید کنند. 

چنانچه بیمار مراقبت‌ها و نکات مهم برای بعد از جراحی بینی را به درستی رعایت نکند و به توصیه‌های پزشک عمل نکند، ممکن است در داخل بینی یا در قسمت بخیه‌های بینی دچار عفونت شود، که علاوه بر بوی بد بینی می‌تواند سلامت جسمی بیمار را به خطر بیندازد.

گاهی نیز بوی بد بینی به دلیل بروز عفونت در سینوس‌ها یا سینوزیت است. اگر ورم بینی بعد از جراحی باعث جلوگیری از عبور ترشحات سینوس شود، می‌تواند منجر به بوی بد شود.

علت دیگر بوی بد بینی بعد از عمل می‌تواند به وجود جسم خارجی در بینی مانند تامپون بینی مربوط باشد که معمولا با برداشتن تامپون از بین می‌رود.

علت احساس بوی خون در بینی

احساس بوی خون در بینی ممکن است ناشی از علل مختلفی باشد و نیازمند بررسی توسط پزشک است. بعضی از دلایل ممکن شامل موارد زیر هستند:

 • خونریزی بینی: احساس بوی خون در بینی معمولا ناشی از خونریزی بینی است که می‌تواند به دلیل آسیب نازل، عروق بینی، یا علل دیگر ایجاد شود.
 • عفونت نازل: بعضی از عفونت‌های نازل ممکن است باعث ترشحات بینی با بوی خون شوند.
 • التهاب سینوس‌ها: التهاب سینوس‌ها می‌تواند باعث ایجاد بوی ناخوشایند در بینی شود.
 • آلرژی‌ها: آلرژی‌ها ممکن است باعث ایجاد ترشحات بینی با بوی خونی شوند.
 • جراحی یا آسیب نازل: پس از جراحی بینی یا آسیب به نازل، ممکن است بوی خون در بینی حس شود.

در هر صورت، اگر احساس بوی خون در بینی به مدت طولانی ادامه دارد یا با علائم دیگر همراه است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. 

علت احساس بوی سوختگی در بینی چیست؟

احساس بوی سوختگی در بینی ممکن است ناشی از علل مختلفی باشد. این مشکل نیازمند بررسی توسط پزشک است. 

 • عفونت نازل: عفونت‌های نازل می‌توانند باعث ایجاد بوی غیرطبیعی و ناخوشایند شوند. عفونت نازل به معنای عفونت و التهاب بینی و سینوس‌ها است. عفونت نازل می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها باشد. 
 • تنفس دود یا ذرات آلوده: تنفس دود سیگار یا مواد آلوده محیطی می‌تواند به احساس بوی سوختگی در بینی منجر شود.
 • آلرژی‌ها: آلرژی‌ها می‌توانند باعث ترشحات بینی با بوی ناخوشایند شوند.
 • اختلال‌های بویایی: برخی افراد به دلیل اختلال در بویایی ممکن است بوها را به طرز نادرست تشخیص دهند.

درمان بوی بد در بینی چیست؟

درمان بوی بد در بینی بستگی به علت اصلی این مشکل دارد. اگر احساس بوی بد در بینی ناشی از مشکلات دهانی یا دندانی است، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکلات دهانی را درمان کنید.

در صورتی که احساس بوی بد در بینی به دلیل عفونت‌های نازل یا سینوزیت باشد، پزشک ممکن است داروها، آنتی‌بیوتیک‌ها یا روش‌های دیگر درمانی را تجویز کند.

اگر بوی بد در بینی ناشی از آلرژی‌ها است، استفاده از داروها مانند آنتی‌هیستامین‌ها و کورتیکواستروئیدها می‌تواند به کاهش این مشکل کمک کند.

علاوه بر این، تمیز نگه داشتن بینی با استفاده از آب‌ نمک یا محلول‌های شور می‌تواند به بهبود وضعیت بینی و کاهش بوی بد کمک کند.

به یاد داشته باشید که مهمترین مرحله درمان، تشخیص دقیق علت احساس بوی بد در بینی است. بنابراین، توصیه می‌شود به پزشک متخصص اطلاع دهید تا تشخیص دقیقی از مشکل شما بگیرد و درمان مناسب را تعیین کند.

درمان خانگی بوی بد در بینی چگونه است؟

درمان خانگی بوی بد در بینی

درمان خانگی بوی بد در بینی ممکن است به عنوان درمان تکمیلی در درمان‌های پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما بهتر است قبل از انجام هر درمان خانگی، مشکل خود را با پزشک مطرح کنید تا مطمئن شوید که این روش‌ها برای شما مناسب هستند. در ادامه به تعدادی از درمان‌های خانگی که می‌توانید آنها را امتحان کنید، اشاره می‌کنیم:

 • شستشو با آب‌ نمک ولرم: با استفاده از آب‌ نمک ولرم، بینی خود را تمیز نگه دارید تا ترشحات بینی و آلودگی‌ها کاهش یابند.
 • استفاده از محلول‌های شور داروخانه‌ای: استفاده از محلول‌های شور آماده و داروخانه‌ای هم می‌تواند به تمیز کردن بینی و کاهش بوی بد کمک کند.
 • مصرف بیشتر آب: مصرف بیشتر آب می‌تواند ترشحات بینی را رقیق‌تر کند و باعث کاهش بوی ناخوشایند شود.
 • استفاده از روغن‌های ضد‌التهابی: برخی روغن‌ها مانند روغن‌های نعناع، آویشن، یا رازیانه ممکن است به تسکین التهاب بینی و کاهش بوی بد کمک کنند. حتما مطمئن شوید که از روغن‌ها به مقدار مناسب استفاده می‌کنید و هرگز روغن‌ها را به داخل بینی تزریق نکنید.
 • مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها: مصرف مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها مانند میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند به تسکین التهاب بینی و کاهش بوی ناخوشایند کمک کند.

همچنین ممکن است تغییر در رژیم غذایی و اجتناب از مصرف مواد غذایی مثل غذاهای سرد و دارای بوی تند، مواد محرک مثل تنباکو و مواد بویایی تحریک‌کننده به کاهش بوی بد در بینی کمک کند.

در هر صورت، اگر احساس بوی بد در بینی به مدت طولانی ادامه دارد یا با علائم دیگر همراه است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا دلیل دقیق تشخیص داده شود و درمان مناسب انجام شود.

درمان بوی بد بینی در سرماخوردگی

برای درمان بوی بد بینی در سرماخوردگی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • استفاده از محلول‌های شور: استفاده از محلول‌های شور آماده یا خانگی می‌تواند به تمیز کردن بینی و کاهش بوی بد کمک کند.
 • مصرف بیشتر آب: مصرف بیشتر آب می‌تواند ترشحات بینی را رقیق‌تر کند و باعث کاهش بوی ناخوشایند شود.
 • استفاده از روغن‌های ضد‌التهابی: برخی روغن‌ها مانند روغن‌های نعناع، آویشن، یا رازیانه ممکن است به تسکین التهاب بینی و کاهش بوی بد کمک کنند.
 • بخار آب گرم: استنشاق بخار آب گرم می‌تواند بازکننده بینی باشد و کمک به کاهش احتمال بوی بد کند. برای این منظور می‌توانید از حمام بخار استفاده کنید. 
 • استفاده از آنتی‌هیستامین‌ها: در صورت داشتن آلرژی‌های بینی، مصرف آنتی‌هیستامین‌ها با توصیه پزشک ممکن است به بهبود بوی بد کمک کند.
 • استراحت و تغذیه مناسب: استراحت کافی و تغذیه سالم و مناسب ممکن است به بهبود سرماخوردگی و احساس بوی بد کمک کند.

چنانچه بوی بد بینی همراه با علائم شدید‌تر مانند تب، سرفه شدید، و تنگی نفس باشد یا این مشکل برای مدت طولانی ادامه دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا دلیل دقیق تشخیص داده شود و درمان مناسب انجام شود.

درمان بوی بد در بینی در طب سنتی

در طب سنتی معمولا از روش‌های طبیعی و گیاهی برای درمان برخی از مشکلات بوی بد در بینی استفاده می‌شود. این روش‌ها به عنوان تکمیل‌کننده درمان‌های پزشکی مدرن می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند و به عنوان درمان خانگی بوی بد بینی نیز معروف هستند. در هر صورت همچنان توصیه می‌شود قبل از انجام هر درمان، با پزشک خود مشورت کنید تا تاثیرات جانبی ممکن را بدانید و از تعارض با داروها و درمان‌های دیگر جلوگیری کنید.

بعضی از روش‌های طب سنتی که ممکن است در درمان بوی بد در بینی مورد استفاده قرار بگیرند عبارت‌اند از:

 • استفاده از گیاهان ضد‌التهابی: مصرف برخی از گیاهان ضد‌التهابی مانند زیره سبز و آویشن ممکن است به کاهش التهاب‌ها و بوی ناخوشایند کمک کند.
 • استفاده از بخور و نوشیدنی‌های گرم: بخورهای طبیعی مانند بخور لاواندر و رازیانه ممکن است به تسکین التهاب‌ها و بوی ناخوشایند کمک کنند. همچنین مصرف دمنوش‌‌های گرم مثل چای گل‌گاوزبان نیز ممکن است مفید باشد.
 • استفاده از عسل: مصرف عسل به عنوان ضد‌التهابی و ضد‌باکتری ممکن است به بهبود بوی بد در بینی کمک کند.
 • استفاده از محلول‌های شور: استفاده از محلول‌های شور آماده یا خانگی می‌تواند به تمیز کردن بینی و کاهش بوی بد کمک کند.

همچنین طب سنتی شامل مفاهیمی مانند خواص گرم و سرد گیاهان و مواد غذایی است که در درمان بعضی از مشکلات بوی بد نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. اما مجددا توصیه می‌شود قبل از استفاده از هر گونه درمان سنتی، با پزشک خود مشورت کنید تا از ایمنی و موثر بودن آن برای خودتان مطمئن شوید.

آیا بخور برای بوی بد بینی خوب است؟

بخورها در طب سنتی ایرانی و برخی از سایر فرهنگ‌ها به عنوان یکی از روش‌های طبیعی برای درمان برخی از مشکلات بینی، مانند آلرژی‌های بینی، سینوزیت و سایر التهابات مرتبط با بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بخورها ممکن است شامل مواد گیاهی، عصاره‌ها و گیاهان طبیعی با خواص ضد‌التهابی و ضدباکتری باشند.

برخی از گیاهانی که ممکن است به عنوان بخور استفاده شوند و به کاهش بوی بد در بینی کمک کنند، عبارت‌اند از زیره سبز، آویشن، رازیانه، گل‌گاوزبان و لاواندر.

به هر حال، باید توجه داشت که اثرات بخورها و روش‌های طب سنتی به شدت از فرد به فرد متفاوت هستند و همچنین این روش‌ها تکمیل‌کننده درمان‌های پزشکی مدرن هستند و نه جایگزین آنها. 

کلام آخر

احساس بوی بد در بینی می‌تواند ناشی از علل مختلفی باشد که آلرژی، عفونت و التهاب تنها چند نمونه از این علت‌ها است. به طور کلی دهان، بینی، حلق و گلو در ارتباط تنگاتنگ با هم هستند و تاثیر بسیار زیادی روی هم دارند. در واقع مشکل در هر یک از این بخش‌ها، می‌تواند روی سایر بخش‌‌های یاد شده هم تاثیر بگذارد.