خوردن کنجد در بارداری و خواص آن

تیر ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
خوردن کنجد در بارداری

خوردن کنجد در بارداری مانند هر ماده‌ی غذایی دیگری می‌تواند خواص و مضرات خودش را داشته باشد. اگر باردار هستید، باید در انتخاب مواد عذایی خود از لیست غذاهای مناسب بارداری  بسیار دقت کنید. زیرا آنچه می‌خورید، بر سلامتی شما و سلامتی کودکتان تأثیر می‌گذارد. هر غذایی که می‌خورید (هرچند اندک) بر سلامت کودک شما تاثیر می‌گذارد. بنابراین مهم است که از خوردن غذاهای مضر در بارداری خودداری کنید. در مورد انتخاب‌های غذایی در دوران بارداری توصیه های زیادی وجود دارد. شما به خوبی می‌دانید کدام میوه‌ها و سبزیجات را باید بخورید، اما در مورد دانه‌ها چطور؟ یکی از دانه‌ای بسیار مفید دانه‌ی کنجد است که خواص بسیار زیادی دارد. اما آیا مصرف آن برای زن باردار نیز بی‌خطر است؟

آیا خوردن کنجد در بارداری بی‌خطر است؟

این تصور که بذر کنجد سفید برای مصرف در دوران بارداری مشکل آفرین است، چیزی جز افسانه نیست. دانه‌ی کنجد یک ماده غذایی با طبع گرم است و باعث افزایش گرمای بدن و ایجاد تعادل طبیعی می‌شود. برخی افراد بر این باورند که خوردن غذاهای با طبع گرم مانند خوردن کنجد در بارداری می‌تواند منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس شود. با این حال، هیچ مدرک علمی برای اثبات این امر وجود ندارد. در مقابل، دانه‌ی کنجد مملو از مواد مغذی ضروری مانند آهن، پروتئین، فیبر، کلسیم، منیزیم و پتاسیم است که هم برای مادر و هم برای کودک مفید است. اما بیشتر پزشکان پیشنهاد می‌کنند که یک زن باردار باید از مصرف آنها در سه ماهه‌ی اول خودداری کند، زیرا باعث تهوع او می‌شود.

خواص کنجد در دوران بارداری

کنجد منبع عالی از فیبر، آهن و کلسیم در بارداری است. برای به دست آوردن تمام این مواد مغذی فقط باید چند دانه مصرف کنید. هر 10 گرم دانه‌ی کنجد شامل این مواد است:

 • پروتئین 2 گرم
 • فیبر 1 گرم
 • کربوهیدرات 2 گرم
 • چربی 4 گرم
 • کلسیم  89 میلی‌گرم
 • آهن 1.3 میلی‌گرم
 • کالری 51

سایر مواد معدنی مانند منیزیم، پتاسیم و ویتامین های B نیز در مقادیر کم در دانه‌ی کنجد وجود دارد. دانه‌ی کنجد:

 1. منبع عالی پروتئین و اسیدهای آمینه است که برای رشد مناسب جنین ضروری است.
 2. منبع غنی فیبر است، می‌تواند به هضم غذا در دوران بارداری کمک کند. یبوست یک مشکل شایع در این دوران است و خوردن کنجد در بارداری می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند
 3. حاوی اسید اولئیک است که می‌تواند سطح کلسترول بد یا همان LDL را پایین نگه دارد و سطح کلسترول خوب یا HDL ما را بهبود بخشد. خوردن کنجد در بارداری پروفایل چربی خوب را تضمین می‌کند.
 4. حاوی ویتامین C است که ویتامین c در بارداری می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. در دوران بارداری، سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود از این رو ممکن است مستعد ابتلا به عفونت‌ها و بیماری‌ها باشید. اما با خوردن دانه کنجد می‌توانید از این عفونت‌ها جلوگیری کنید. مصرف دانه کنجد می‌تواند از سرماخوردگی و آنفولانزا هم جلوگیری کند.
 5. حاوی کلسیم است که یک ماده مغذی مهم برای سلامتی دهان و دندان در دوران بارداری است. همچنین می‌توانند به رشد سالم کودک شما نیز کمک کنند.
 6. حاوی اسید فولیک است و خوردن آنها در دوران بارداری می‌تواند به جلوگیری از نقص مربوط به لوله‌های عصبی در نوزادان کمک کند.
 7. باعث افزایش انرژی و کاهش استرس روحی و ضعف می‌شود.
 8. یک منبع غنی از آهن است که می‌تواند اکسیژن کافی برای جنین داخل رحم را فراهم کند.

خواص کنجد برای باردار شدن

کنجد مملو از آنتی اکسیدان‌ها و دارای خواص ضد استروژنی است. در مطالعات انجام شده مشخص شد که وقتی 25 مرد نابارور بین سنین 27-40 سال به مدت سه ماه پودر کنجد به صورت خوراکی (5/0 میلی گرم) مصرف کردند، پیشرفت چشمگیری در میزان اسپرمشان مشاهده شد. بعلاوه مصرف کنجد میل جنسی را نیز افزایش می‌دهد.

کنجد و سقط جنین

دانه‌های کنجد خشک قبلاً به عنوان دارویی برای سقط جنین مورد استفاده قرار می‌گرفت. دانه‌ی کنجد عضله‌ی رحم را تحریک کرده و در نتیجه باعث خروج تخمک بارور شده می‌شود. توصیه می‌شود در طی سه تا چهار ماه اول بارداری از مصرف آن جلوگیری کنید.

تاثیر کنجد بر شیردهی

دانه‌ی کنجد سیاه باعث افزایش تولید شیر در مادران می‌شود. کنجد منبع غنی از کلسیم، مواد معدنی و اسید چرب امگا 6 است. با این حال برخی از افراد نسبت به دانه کنجد یا روغن کنجد حساسیت دارند، بنابراین باید از مصرف آن خودداری کنند.

مضرات کنجد در بارداری

به طور کلی خوردن کنجد در بارداری برای مادر و جنین مضر نیست. با این حال، سیستم همه‌ی زنان به یک روش به یک غذای مشابه پاسخ نمی‌دهند. اثرات دانه کنجد در دوران بارداری می‌تواند متفاوت باشد. اگر حالت تهوع دارید، صبر کنید تا حالت تهوعتان فروکش کند. و اگر بعد از مصرف دانه کنجد، دچار ناراحتی معده شدید، باید از خوردن آنها خودداری کنید. بهتر است قبل از مصرف دانه‌ی کنجد در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید. بهتر است از خوردن کنجد در سه ماهه اول بارداری خودداری کنید. اگر بعد از خوردن دانه‌های کنجد هرگونه لکه بینی را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید. اگر سابقه‌ی آلرژی به دانه‌ها را دارید کنجد نخورید زیرا دانه‌ها، از جمله کنجد، از جمله آلرژن‌های غذایی معروف هستند. توصیه می‌شود قبل از مصرف کنجد با پزشک مشورت کنید. همیشه اعتدال را در نظر داشته باشید. 

فواید عسل و کنجد در بارداری 

خوردن کنجد در بارداری بسیار مفید است اما خوردن عسل و کنجد در بارداری می‌تواند فواید معجزه‌آسایی داشته باشد. تخم کنجد در تنظیم و کاهش سطح فشار خون مفید است و هنگامی که آن را با عسل ترکیب می‌کنید، در کاهش، جلوگیری و خلاص شدن از مشکلات مهم بهداشتی کمک می‌کند. مصرف عسل و کنجد باهم:

 • باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. 
 • هوس‌ها را کاهش می‌دهد
 • به حفظ سلامت دهان و دندان کمک می‌کند.
 • درد را بهبود می‌بخشد
 • زخم‌ها را درمان می‌کند
 • سلامتی استخوان را تقویت می‌کند
 • از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری کنید