زندگی در دوران بارداری

زندگی در دوران بارداری

زندگی در دوران بارداری تا حدودی، چالش‌برانگیز است؛ چراکه شما قبل از انجام هر کاری، باید اندکی مکث کنید و ببینید که انجام آن کار به نفع شما و کودکتان هست یا نه. آنچه سپری کردن این دوران را برای شما آسان‌تر می‌کند، افزایش علم و آگاهی شماست. اگر شما بدانید که انجام چه کارهایی در بارداری مجاز است و چه کارهایی ممنوع، دیگر استرس و اضطراب نخواهید داشت و می‌توانید از تک‌تک روزهای خود در دوران بارداری لذت ببرید.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به زندگی در دوران بارداری گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلف نظیر رابطه جنسی در بارداری، اصول تغذیه بارداری، ورزش‌های مناسب بارداری و باید و نبایدهای سفر در بارداری پرداخته شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش یابد و از استرس و نگرانی شما کاسته شود. به‌این‌ترتیب می‌توانید علاوه بر داشتن یک بارداری سالم و موفق، کیفیت زندگی خود را در دوران بارداری ارتقا دهید.

 

رابطه جنسی

یکی از نگرانی‌ها و چالش‌هایی که اکثر مادران باردار با آن مواجه‌اند، مسئله رابطه جنسی در بارداری است. بسیاری از زوجین، اطلاعات کمی درباره این مسئله دارند و نمی‌دانند که بارداری تا چه حد روی روابط زناشویی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. برخی از زوجین تصور می‌کنند که روابط زناشویی ممکن است سلامت جنین را به خطر بیندازد و حتی به سقط جنین منجر شود؛ اما برخی دیگر شنیده‌اند که این روابط، نه‌تنها خطرناک نیستند، بلکه فوایدی هم برای مادر و جنین به همراه دارند. اما واقعاً کدام ایده صحیح‌تر است؟

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به رابطه جنسی در بارداری گردآوری شده است؛ مانند نکات لازم برای برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری، محدودیت‌های رابطه جنسی در بارداری و پوزیشن‌های مناسب بارداری و موارد دیگر. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش پیدا کند، تا با دید بهتری با این موضوع مواجه شوید. همچنین می‌توانید کیفیت زندگی زناشویی خود را در دوران بارداری حفظ کنید و روابط مثبت و سازنده‌ای با شریک زندگی‌تان، برقرار کنید.

 

تغذیه بارداری

مطمئنا همه می‌دانیم که تغذیه بارداری تا چه حد در حفظ سلامت شما و جنین، اهمیت دارد. در دوران بارداری نیاز شما به مصرف برخی از مواد غذایی افزایش می‌یابد؛ چراکه در تمام طول بارداری، هر آنچه می‌خورید را با کودکتان به اشتراک خواهید گذاشت. در مقابل، مصرف برخی از مواد غذایی مضر در دوران بارداری ممنوع است؛ به ‌این‌ علت که ممکن است برای شما یا جنین، عوارضی به همراه داشته باشد. در این میان، یکسری مواد غذایی هم هستند که می‌توانید در دوران حاملگی نیز، همانند قبل از آن‌ها استفاده کنید.

در این بخش از وب ‌سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به تغذیه بارداری گردآوری شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که از رژیم غذایی مناسب دوران بارداری از جمله غذاهای مفید در بارداری و در مقابل آن مواد غذایی ممنوع در بارداری اطلاع داشته باشید. همچنین از دز مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های ضروری دوران بارداری مانند مصرف کلسیم، ویتامین دی، ویتامین c و ... مطلع شوید. به ‌این ‌ترتیب، شما می‌توانید علاوه بر حفظ سلامتی جنین و خودتان، از ایجاد یا تشدید عوارض مرتبط با تغذیه بارداری، پیشگیری کنید.  

 

ورزش های بارداری

قطعا همه ما می‌دانیم که ورزش‌های مناسب بارداری جهت حفظ سلامت شما و جنین بسیار کمک‌کننده خواهند بود. اما بسیاری از بانوان عزیز نسبت به فعالیت‌های مجاز طی بارداری آگاه نیستند. ورزش در دوران بارداری نسبت به دیگر مواقع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا به دلیل تغییرات هورمونی حاملگی عضلات، مفاصل و استخوان‌های بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرند. با ورزش کردن طی بارداری می‌توان از عوارض ناشی از تغییرات هورمونی جلوگیری کرد. عوارضی مانند کمردرد، پادرد، درد مفاصل، احساس ضعف، افسردگی، فشار خون بالا و دیابت که بعضاً تا ماه‌ها و سال‌ها پس از بارداری همراه شما خواهند بود.

در این قسمت ما سعی داریم مقالات مرتبط با ورزش‌های بارداری را برای شما ارائه دهیم. مجموعه مقالات به راهنمایی بهتر شما در زمینه ورزش‌های مناسب بارداری مانند پیاده روی در بارداری و فعالیت‌های ورزشی ممنوع در بارداری می‌پردازد. بنابراین شما می‌توانید به سادگی ورزش‌های مناسب با شرایط خود را در بارداری انتخاب نمایید تا از عوارض احتمالی جلوگیری کنید.

 

سفر در بارداری

اکثر خانم‌های باردار از سفر در بارداری هراس دارند و نگران این هستند که با این کار، سلامت جنینشان به خطر بیفتد. در مقابل، ممکن است تعدادی از خانم‌ها نیز، آن‌قدر که لازم است، این مسئله را جدی نگیرند. برای سفر کردن در بارداری، وضعیت سلامت شما و بارداری‌تان اهمیت دارد؛ همچنین مرحله بارداری شما، نوع و مدت زمان سفرتان و برخی عوامل دیگر نیز، در تصمیم‌گیری درباره ایمن بودن یا نبودن سفرتان در بارداری، تأثیر خواهد داشت.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به سفر رفتن در دوران بارداری گردآوری شده است؛ مانند خطرات سفر در بارداری و نکات کاربردی برای داشتن یک سفر ایمن و بدون اضطراب. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش پیدا کند، تا با دید بهتری با این موضوع مواجه شوید. به‌این‌ترتیب می‌توانید در مقوله مسافرت در بارداری، عملکردی متعادل و هوشمندانه داشته باشید؛ چراکه اگر شما نکات لازم را رعایت کنید، سفر در بارداری محدودیتی نخواهد داشت.