سوال های مرتبط

آواتار مامان مهدی مامان مهدی مهدی ۱ سالگی
امیدوارم مفید باشه...
مامان ملیکا مامان ملیکا ۲ سالگی
به جای آموزش، حواس او را پرت کنید !

شما نمی توانید چیزی را برای کودک توضیح دهید، بنابراین در این سن وقتی او نباید کاری انجام دهد، بهترین روش پرت کردن حواس او است.

در 21 هفتگی کودک هنوز قابلیت نافرمانی ندارد، اشتباهاتی که او مرتکب می شود تنها به علت کنجکاوی بیش از حد ذهن او و تحقیق او درباره علت و معلول می باشد. اگر شما بخواهید سطح امنیت را برای او افزایش دهید کلاس های خاصی به این منظور برگزار می شود. اما در این لحظه یکی از موثرترین کارها، پرت کردن حواس کودک می باشد. اگر او چیزی را نباید وارد دهان خود کند ولی وارد دهان خود کرده و شروع به جویدن آن کرده است، حواس او را با وسیله دیگری پرت کنید و وسیله اول را از او بگیرید.

همچنین اگر او به چیزی مثل فنجان چایی که روی میز قرار دارد، دسترسی پیدا کرد و شما نمی خواهید این اتفاق بیافتد به سادگی آن را از دسترس او خارج کنید و حواس او را با یک اسباب بازی پرت کنید. آنها بسیار دمدمی هستند و ممکن است به این نتیجه رسیده باشید که خواست شان در لحظه ای درنگ تغییر می کند.

هر بار که حواس او را پرت می کنید، «نه گفتن» خود را با تحکم ولی همراه با آرامش به او نشان دهید، بنابراین پس از گذشت چند ماه او با تمام وجود خود معنی «نه» را درک می کند. استواری و ثبات خود را در مورد فعالیت هایی که مجبور می شوید در برابر آن از «نه» استفاده کنید حفظ کنید تا او سردرگم نشود.

در پایان از کارهای کودک خود هرگز عصبانی نشوید و از همه مهمتر او را تنبیه بدنی نکنید. او در فضای امن، پر از محبت و آموزشی، بیشتر می آموزد. اگر او به شما اطمینان کند به حرف شما نیز گوش می دهد. اگر شما فریاد بزنید او نیز گریه می کند. اگر شما آرام باشید، او نیز حد و مرز خود را درک خواهید کرد.   

روش های پرت کردن حواس کودک: جهت آرام کردن و تشویق او برای همکاری در انجام کارهایی که علاقه زیادی به انجام آنها ندارد او را با اسباب بازی های مورد علاقه اش سرگرم کنید. 
آواتار مامان تیناجون💛💛💚 مامان تیناجون💛💛💚 تیناجون💛💛💚 ۲ سالگی
مفیدبود💚💛💜💓💔
آواتار مامان ماهان و دانیال مامان ماهان و دانیال ماهان و دانیال ۱۴ ماهگی
امیدوارم مفید باشه براتون
مامان فرزین مامان فرزین ۲ سالگی
پیام مشاور:
شش ماهگی
🔹 کودک شما انگشتان پای خود را یافته است و می‌تواند مشت ✊️ خود را در دهان بگذارد. درواقع او هرچیزی را در دهان می‌گذارد. او برای اشیای بزرگ هر دو دستش را دراز می‌کند و اشیا را با قسمتی از کف دست ✋️ که در طرف انگشت کوچکش قرار دارد می‌گیرد. کودک شما به هرچیزی که در دسترس باشد چنگ می‌زند. او از مچاله کردن کاغذ لذت می‌برد.

⁉️ چگونه می‌توانید کمک کنید؟

✅ برای تشویق او به اینکه انگشتانش را باز و چیزی را رها کند، بازی‌های بده‌بستانی با او انجام دهید.

✅ آگاهی او از انگشتان پایش را با گذاشتن آن‌ها در دهانش 👄 و بازی کردن با آن‌ها طوری که آن‌ها را ببیند، مثلا در بازی «لی‌لی حوضک»، تقویت کنید.

✅ به او دستمال کاغذی بدهید تا با آن بازی 🎮 کند.

✅ با گذاردن چیزی در دست او و بعد باز کردن انگشتانش و پس گرفتن آن، با او بازی کنید.

✅ او برای شیر خوردن دستش را به سوی شیشه‌ی شیر 🍼 دراز می‌کند. سعی کنید او را وادارید شیشه را به شما پس دهد.
آواتار مامان مهرسا سادات مامان مهرسا سادات مهرسا سادات ۲ سالگی
مرسی عزیزم پیام مشاوراتو برامون بزار ممنون😙😙
مامان مهدی مامان مهدی ۱ سالگی
سوال:نوزاد خود را بغل کنیم ؟بغلی میشود؟؟؟🌹🌹🌹
فرزند 4 ماهه شما گریه می کند با اینکه نیم ساعت قبل او را شیر داده اید. همسایه یا فامیل می گوید بگذار گریه کند بغلش نکن بغلی میشود!!!! اما چنین چیزی اصلا صحت ندارد.گریه او نشانه این است که او نیازی دارد حتی اگر شما نتوانید نیاز او را درک کنید. ممکن است لازم باشد روش هایی را برای آرام کردنش به کار ببرید؛ بغلش کرده راه بروید و یا دوباره شیرش بدهید و یا برایش لالایی بخوانید. با هر کدام از این کارها او خواهد فهمید که شما در کنار او هستید حتی اگر تنها چیزی که از شما می خواهد این باشد که در آغوشش بگیرید. در این سن شما هرچه محبت کنید و فرزندتان را در آغوش بگیرید، به او بخندید و یا با او حرف بزنید و به او توجه کنید، زیاد نیست. در این سن هیچ قانون و محدودیتی برای کودک نگذارید. نترسید او نه لوس می شود نه بغلی! او یاد می گیرد که به شما اعتماد کند و این اعتماد به او احساس امنیت می دهد و اضطراب او را از بین می برد. این اعتماد برای زمانیکه او بزرگتر می شود و شما برای او حدود و قانون می گذارید لازم است.در آن زمان اگر او به شما اعتماد نداشته باشد هرگز زیر بار قوانین و محدودیت های شما نمی رود.
آواتار مامان مهدی مامان مهدی مهدی ۱ سالگی
مفیده انشاله.......
مامان 👪mahya👯‍♀️ مامان 👪mahya👯‍♀️ ۲ سالگی
.7.به کودک پيام ها و هويت منفي ندهيد/
گاهي والدين و اطرافيان، آگاهانه و يا اغلب، ناآگاهانه به کودک هويت منفي مي دهند، اسم ها، خطاب ها و عبارت هايي به کار مي برند: نظير "جيغ جيغو"، "مگه بلندگو قورت دادي"، "از دستت خسته شديم"و .. .اين عبارت ها، پيام هايي منفي اند که به حل مسئله کمک نمي کنند و رفتار نامناسب کودک را به ويژگي شخصيتي تبديل مي نمايند.

8.به رفتارهاي مثبت کودک توجه کنيد/ به جاي تمرکز بر جيغ زدن و رفتار نامناسب کودک، به ديگر رفتارهاي مثبت او را به ويژه هنگامي که آرام است يا با آرامش بازي مي کند و خواسته هاي خود را صحيح مطرح مي کند، توجه کنيد. هرچقدر بيشتر به رفتارهاي مثبت و ارتباط هاي آرام او توجه کنيد، رفتارهاي منفي او ضعيف تر و کاهش مي يابد. يکي از واکنش هاي مخرب والدين در مقابل جيغ فرزند، فرياد زدن و آرام کردن او با صداي بلند است و يا در حالي که خود والدين با فرياد و صداي بلند با کودک صحبت مي کنند يا او را تهديد و تنبيه مي کنند، انتظار دارند کودک آرام باشد.
آواتار مامان 👪mahya👯‍♀️ مامان 👪mahya👯‍♀️ 👪mahya👯‍♀️ ۲ سالگی
دقت کنیم⚘⚘⚘⚘⚘⚘⚘
مامان سبحان مامان سبحان ۲ سالگی
۱۳) اطراف شیرخوار را با بالش یا هر چیز دیگری که مانع از افتادن وی می شود، بپوشانید و یک توپ بزرگ یا بادکنک را جلوی او به بالا و پایین و چپ و راست حرکت دهید. کمک کنید با چشم هایش آن را تعقیب کند.۱۴) در حالی که به پشت خوابیده است، یک اسباب بازی را طوری که ببیند، در کنارش تکان دهید و کمک کنید تا به سمت اسباب بازی برگردد و آن را بگیرد.۱۵) با گرفتن دست هایتان جلوی صورت خود، با او دالی بازی کنید. با دست یا دستمال جلوی صورتش را بگیرید و با او بازی کنید تا بخندد.۱۶) او را داخل صندلی یا محافظی که از آن سقوط نمی کند (روروک نباشد) قرار دهید و بگذارید شما را هنگام انجام کارهای روزمره ببیند. در حال کار کردن با او صحبت کنید و توضیح دهید دارید چه کار می کنید.۱۷) شیرخوار را در بغل بگیرید به طوری که صورت او به سمت صورت شما باشد. برایش شعرهایی مانند «لالالالا گل خوبم» بخوانید و تکانش دهید. او را به کف زدن تشویق کنید.۱۸) شیرخوار دوست دارد اشیا را کف اتاق بیندازد. با او «برو بیارش» بازی بکنید و دوباره شیء را به دستش بدهید. می توانید اسباب بازی را داخل یک جعبه کاغذی خالی مانند دستمال کاغذی بیندازید.۱۹) وقتی توانایی غلتیدن روی شکم را پیدا کرد، جلویش بروید و با او «بیا منو بگیر» بازی کنید تا تشویق شود غلت بزند یا به جلو بخزد.۲۰) جلوی صورت کودک لبخند بزنید، لپ هایتان را پر از باد و چشم هایتان را درشت کنید، زبانتان را درآورید. به ادا در آوردن کودک توجه و او را تشویق کنید.
آواتار مامان سبحان مامان سبحان سبحان ۲ سالگی
بازیهایی بدوننیاز به اسباب بازی برای کودکان چهارما ... ادامه پاسخ
آواتار مامان رادمهر مامان رادمهر رادمهر ۱۴ ماهگی
امیدوارم مفید باشه
مامان پوریا مامان پوریا ۲ سالگی
پیام مشاور:
✅ غذای کمکی را بعد از شیر مادر🍼 به کودک بدهید و هرگز قبل از شیر به او غذا ندهید، زیرا شیر مادر را نخواهد خورد. غذای کمکی را از یک غذای ساده شروع کنید و به تدریج غذاهای ترکیبی به کودک بدهید. شروع غذای کمکی باید نرم و رقیق باشد (کمی غلیظ‌تر از شیر مادر) سپس به تدریج به غلظت غذای 🍲 او اضافه نمائید.

✅ برای دادن غذای کمکی، حتما از قاشق استفاده کنید و ابتدا از یک قاشق 🥄 شروع کنید و به‌تدریج مقدار آن را زیاد نمائید. هر غذای کمکی را به مدت 5 تا 10 روز ادامه دهید تا کودک به بو، طعم و مزه غذا آشنا بشود و اگر نتواند آن را تحمل کند یا با آن ناسازگاری داشته باشد، مشخص گردد. از طرف دیگر کودک و دستگاه گوارش او در این مدت به آن ماده غذایی عادت خواهد کرد و در هر هفته فقط یک ماده غذایی جدید به ترکیب غذایی اضافه نمایید.

✅برای مطبوع و خوش‌مزه کردن غذا، می‌توانید آن را کمی شیرین کنید، ولی نباید خیلی شیرین باشد تا شیر مادر به نظر کودک بی‌مزه جلوه کند. همچنین شیرین کردن زیاد غذا، اختلالات گوارشی ایجاد خواهد کرد.

✅ برای غذا دادن زمانی را انتخاب کنید که فرصت کافی داشته باشید و در کمال آرامش😌 به کودک غذا بدهید. زمانی را انتخاب کنید که کودک نه سیر باشد نه گرسنه. اگر کودک سیر باشد غذا را نخواهد خورد و اگر زیاد گرسنه باشد، خوردن چند قاشق او را سیر نکرده و زیادتر می‌خورد. در این‌صورت دیگر شیر نخواهد خورد. اگر زمان غذا دادن هر روز در یک ساعت 🕞 معین باشد، بهتر است، زیرا باعث می‌شود کودک به خوردن غذای کمکی عادت کند.
آواتار مامان حلماجون مامان حلماجون حلماجون ۲ سالگی
ممنونم خانمی.خیلی مفیدبود
مامان آرسام مامان آرسام ۲ سالگی
‍ #رشد_تکامل_کودک_مهارت
#هشت_ماهگی

در این سن کودک کاملا می نشیند و دوست دارد او را سرپا نگه دارند.در این سن می توانید او را روی لگن توالت مخصوصش بنشانید و سر او را گرم کنید و با او صحبت کنید تا مدفوع کند.
این کار را با صبر و حوصله انجام دهید تا جزء عادات او شود و کنترل مدفوع را یاد بگیرد.
از گاز گرفتن خوشش می آید.
در این سن بسیار اجتماعی است.
حرف ها را گوش می کند و نسبت به رفتار اطرافیان عکس العمل نشان می دهد.

#مهارتهاي_اصلي
(اكثر كودكان انجام مي دهند)

🔹 به هر دو والد دادا و ماما خطاب مي كند. (اختصاصي نيست)
🔹 آغاز خزيدن
🔹 اشيا را از يك دست به دست ديگر مي دهد.

#مهارتهاي_اضافي
(نيمي از كودكان انجام مي دهند)

🔹 با گرفتن دست به چيزي مي تواند بايستد
🔹 بخوبي مي خزد
🔹 به اشيا اشاره مي كند.

#مهارتهاي_پيشرفته
(تعداد كمي از كودكان انجام مي دهند)

🔹 خود را براي ايستادن به حالت كشيده در مي آورد، دور خانه مي گردد
🔹 اشيا را با شست دست و انگشتان بر مي دارد (حالت نيشگوني)
🔹 در خواست هاي خود را با ژست مخصوص نشان مي دهد.
آواتار مامان آرسام مامان آرسام آرسام ۲ سالگی
مامانی ک ۸ماهگی میخواستی
امیدوارم مفید باشه👍
مامان آوا اندایش مامان آوا اندایش ۲ سالگی
1-کودک از چهارماهگی می تواند اشیا را با دو دست خود بگیرد. یک توپ اسفنجی تهیه کنید و به کودک بدهید تا با دو دست خود آن را بگیرد.

2-یک اسباب بازی رنگی به نوزاد نشان بدهید. وقتی توجه نوزاد به آن شی جلب شد،آن شی را  زیر پتوی نوزاد پنهان کنید.حتما دقت کنید که کودک جای پنهان شدن شی را ببیند.منتظر عکس العمل تو باشید، برای این بازی نوزاد را باید به صورت نشسته و در بغل خود بگیرید.

3-اگر هوا مناسب باشد ، با کودک خود در فضای باز و زیر نور خورشید به آرامی بازی کنید.

4-هنگام حمام کردن نوزاد می توان بازی های لذت بخشی را با نوزاد انجام داد.نوزاد آب بازی را دوست دارد. حتما درجه آب را کنترل کنید و از شامپوهایی استفاده کنید که باعث اذیت کودک نشوند.

5-نوزاد را به روی شکم بخوابانید یک شی صدادار مانند زنگوله یا جغجغه به دست او بدهید وآن را به صدا درآورید و کودک را تشویق کنید تا برای گرفتن آن کمی بخزد و جلو بیاید ، این بازی می تواند زمینه ساز مناسبی باشد برای اینکه کودک به صورت  چهار دستو پا حرکت کند و آنرا برای راه رفتن آماده سازد.
;