در هفته سی و هفتم بارداری چه می گذرد؟ | علائم و توصیه‌ها

تاریخ انتشار: مرداد ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
هفته سی و هفتم بارداری

هفته سی و هفتم بارداری هم فرارسید و این سفر که نه ماه پیش آغاز شده است، رو به پایان است. شما در این دوران طیف وسیعی از احساسات را تجربه کرده‌اید، گاهی هیجان‌زده می‌شوید و گاهی وحشت‌زده؛ اما نگران نباشید زیرا راه زیاد نمانده است. در هفته سی و هفتم بارداری و هفته‌های باقیمانده با چالش‌های فراوانی مواجه هستید:

 • اینکه بتوانید تفاوت بین انقباضات واقعی و غلط را تشخیص دهید.
 • اینکه در روز زایمان چه احساسی خواهید داشت.
 • اینکه چگونه بفهمیم که کیسه آب پاره شده است.

اگر شما هم می‌خواهید پاسخ سؤالات بالا و بسیاری سؤالات دیگر را دریابید و با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته 37 بارداری آشنا شوید، با این مقاله همراه ما باشید.

جنین در هفته سی و هفتم بارداری چه شکلی است؟

اندازه بدن جنین در هفته سی و هفتم بارداری بزرگتر از قبل شده است؛ در پایان هفته سی و هفتم بارداری کودک شما حدود 3-2.5 کیلوگرم وزن و حدود 50 سانتی‌متر قد دارد.

در هفته سی و هفتم بارداری تکامل جنین تقریباً کامل شده است و تنها کاری که برای انجام دادن دارد، افزایش وزن است. ریه‌ها و مغز او به بالغ شدن ادامه می‌دهند. همچنین لایه‌های پوشاننده لانوگو جنین از بدنش فرومی‌ریزد.

کودک شما نیز با دم و بازدم مایع آمنیوتیک تنفس را تمرین می‌کند. او ممکن است انگشتان خود را بمکد یا چشمک بزند. برخی از نوزادان در رحم سکسکه می‌کنند. ممکن است جهش مجزا داخل شکم را متوجه شوید. سیستم گوارش جنین در حال حاضر کاملاً کاربردی و حاوی مکونیوم (ماده چسبنده سبزرنگ که حاوی بخش‌هایی از لانوگو است) می‌باشد. گاهی اوقات (به ویژه در موارد حاملگی‌های طولانی‌مدت) مكونیم به مایع آمنیوتیك تخلیه می‌شود. در چنین شرایطی، می‌بایست وضعیت جنین از نظر مواجهه با هر نوع استرس مورد بررسی قرار بگیرد.

گرچه حرکات جنینی منظم نیستند، ولی نسبت به قبل متمایزتر و قوی‌تر هستند. معمولاً در ماه نهم بارداری از مادران خواسته می‌شود تعداد لگدهای کودک را شمارش کند و در صورتی که نوزاد بیش از حد آرام است، گزارش دهد. همچنین اگر دچار درد تیزی در نزدیکی دهانه رحم شدید، به احتمال زیاد نوزادتان سر خود را چرخانده است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله "بریج بودن جنین | وضعیت قرار گیری وارونه جنین در رحم" را نیز در وب سایت گهواره بخوانید.

جنین در هفته سی و هفتم بارداری

علائم هفته سی و هفتم بارداری

شما به کسی نیاز ندارید که به شما بگوید بدنتان دیگر همانند قبل نیست. لگن شما در حال حاضر وسیع‌تر شده است، پستان‌ها و شکمتان نیز بزرگ‌تر از قبل شده است. خوشبختانه، همه این تغییرات موقت هستند. یک رژیم غذایی مناسب و یک سبک زندگی فعال پس از زایمان می‌تواند به بدن شما کمک کند تا به فرم قبل خود بازگردد. ممکن است علائم ناشی از کشش پوست را روی سینه‌ها و معده خود مشاهده کنید.

تا پایان بارداری، نمی‌توانید کار خاصی درباره آن‌ها انجام دهید؛ اما شما می‌توانید افزایش وزن خود را مدیرت کنید؛ زیرا افزایش سریع وزن باعث ایجاد علائم کششی بر روی پوست می‌شود. گاهی اوقات این ترک‌های ارثی هستند. منتظر بمانید تا بدن شما به شکل اصلی خود بازگردد؛ زیرا اکثر این علائم یا به طور کلی از بین می‌روند و یا کمتر می‌شوند.

در اینجا به برخی از تغییرات بدن مادر در هفته سی و هفتم بارداری اشاره شده است:

 • افزایش انقباضات براکستون هیکس
 • گسترش دهانه رحم
 • ناراحتی هنگام خواب
 • تغییرات متمایز در بدن
 • گرفتگی عضلات پا و رگ‌های واریسی
 • کم فعالیت شدن کودک
 • کاهش مایع آمنیوتیک
 • خونریزی واژینال
 • پاره شدن کیسه آب
 • ترشح مكونیم کودک به درون مایع آمنیوتیک

افزایش انقباضات براکستون هیکس در هفته سی و هفتم بارداری

با ورودتان به هفته سی و هفتم بارداری ، ممکن است تعداد انقباضات براکستون هیکس افزایش یابد. آن‌ها نه‌تنها مکرر هستند، بلکه از هر زمان ناراحت‌کننده‌تر نیز هستند. با نزدیک‌تر شدن شما به زمان زایمان، این انقباضات ممکن است ریتمیک و دردناک باشد و اغلب شما را فریب می‌دهد و گمان می‌کنید زمان زایمان فرار رسیده است. گاهی اوقات تشخیص این انقباضات از دردهای زایمان کاری دشوار است. در صورتی که بیش از چهار انقباض در یک ساعت داشتید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله "دردهای شکم و زیر شکم در دوران بارداری (دل دردهای شایع بارداری)" را نیز در وب سایت گهواره بخوانید.

تغییرات رحم در هفته سی و هفتم بارداری

زمانی که به هفته سی و هفتم بارداری رسیدید، ممکن است نیاز باشد که هر هفته جهت بررسی علائم زایمان با پزشک خود در تماس باشید. برخی از آن‌ها شامل نازک شدن دیواره رحم و اتساع رحم می‌باشد. برای عبور نوزادتان از کانال زایمان می‌بایست دهانه رحم حدود 10 سانتی‌متر باز شود. پزشکتان همچنین بافت رحم را نیز بررسی می‌کند. بعلاوه چک می‌کند که آیا کودکتان به سمت پایین لگن حرکت کرده است یا نه. کار خاصی وجود ندارد که بتوانید برای اتساع و نازک شدن دیواره رحم انجام دهید؛ جز اینکه به علائم بارداری توجه کنید.

اختلالات خواب در بارداری

ادامه یافتن مشکلات خواب در هفته سی و هفتم بارداری

زمانی که کودکتان به سمت پایین حرکت می‌کند، سرش به سمت لگن فشار می‌آورد. فشار وارده بر لگن باعث احساس ناراحتی در هنگام خواب خواهد شد. حمام آب گرم می‌تواند عضلات شما را ریلکس کند و درد پشتتان را آرام کند. اگر بی خوابی شما را کلافه کرده است، کافی است این را بدانید که این موضوع کاملاً طبیعی است و برای بسیاری از خانم‌ها با وضعیت مشابه شما، پیش می‌آید.

* شرایط سفر در بارداری چگونه است + معرفی بهتیرن وسیله سفر در این دوران

گرفتگی عضلات پا در هفته سی و هفتم بارداری

گرفتگی عضلات پا در طول سه ماهه سوم بارداری شایع است که علت آن فشاری است که به علت افزایش وزن بر رگ‌های خونی اطراف پاها وارد می‌شود. گاهی اوقات یک رژیم غذایی نامناسب نیز منجر به گرفتگی پا می‌شود. بهتر است در این دوران از غذاهای غنی از کلسیم و منیزیم بیشتر استفاده کنید. انجام تمرینات کششی نیز به کاهش درد کمک می‌کند.

زایمان در هفته سی و هفتم بارداری

اگرچه بر اساس کتب دانشگاهی، حاملگی در هفته‌های 37 تا 40 بارداری کامل در نظر گرفته می‌شود، اما پزشکان (به ویژه هنگامی که شما قصد سزارین داشته باشید) معمولاً از شما می‌خواهند تا هفته 39 بارداری منتظر بمانید تا رشد کودکتان و افزایش وزن او، کامل شود. مگر اینکه یک اورژانس پزشکی پیش آید که مستلزم مداخله زودهنگام باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله "درد زایمان از هفته چند شروع میشه | زمان و نحوه شروع زایمان طبیعی" را نیز در وب سایت گهواره بخوانید.