ماه هشتم بارداری | بایدها و نبایدهای ماه هشتم بارداری

اردیبهشت ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
ماه هشتم بارداری

ماه هشتم بارداری به هفته‌های 29 تا 32 ام بارداری گفته می‌شود. شما فقط چند هفته دیگر تا پایان دوره بارداری و در آغوش کشیدن کودک دلبندتان فاصله دارید. وزن جنین در ماه هشتم به وزن هنگام تولد او نزدیک می‌شود. همچنین وضعیت مادر و جنین در این ماه تغییرات محسوسی خواهد کرد. معمولا از اواخر ماه هفتم بارداری پزشک متخصص زنان و زایمان به شما توصیه می‌کند که هر روز حرکات جنین را بشمارید. درد زیر شکم در این ماه بسیار شایع است؛ به همین دلیل، خیلی از مادران استرس زایمان زودرس و نرسیدن جنین به ماه نهم بارداری را دارند. اطلاعات کامل درباره ماه هشتم حاملگی را در این مقاله بخوانید.

علائم شایع ماه هشتم بارداری کدامند؟

در ماه هشتم بارداری ممکن است علاوه بر یکسری از علائم بارداری قدیمی، با برخی علائم کاملاً جدید نیز روبرو شوید. شایع‌ترین علائم بارداری در ماه هشتم بارداری عبارتند از:

تنگی نفس

با بزرگ شدن رحم‌، فضای داخل شکم شما کاملا اشغال می‌شود. رحم ممکن است معده شما را به سمت ریه‌ها بالا ببرد و نفس کشیدن را برای شما سخت‌تر کند و منجر به تنگی نفس در بارداری شود. سعی کنید هنگام نشستن و ایستادن وضعیت بدنی کاملا صاف و مستقیمی ‌داشته باشید تا ریه‌هایتان فضای بیشتری برای باز شدن داشته باشند.

بواسیر

افزایش گردش خون می‌تواند باعث متورم شدن ر‌گ‌ها شود. ناحیه‌ای که رگ‌های متورم دارد معمولا خارش دارد و می‌تواند تا حدودی دردناک نیز باشد. اگر رگ‌های ناحیه مقعد شما درگیر شود، به آن بواسیر گفته می‌شود. بواسیر بارداری بسیار شایع است؛ زیرا رحم هرچه بزرگتر می‌شود، فشار بیشتری به رگ‌ها وارد می‌کند. درنتیجه فشارهای وارده، جریان خون ورودی و خروجی از این رگ‌ها مختل می‌شود. 

برای جلوگیری از بواسیر و خونریزی مقعد در بارداری مطمئن شوید که به اندازه کافی فیبر می‌خورید و آب کافی می‌نوشید. همچنین سعی کنید میزان افزایش وزن بارداری خود را در محدوده مجاز نگه دارید. اگر درد بواسیر شما را اذیت کرد، می‌توانید برای تسکین، یک کمپرس یخ روی آن قرار دهید یا ناحیه مقعد را در وان آب گرم قرار دهید.

رگ‌های واریسی

رگ‌های بزرگ شده و متورم همچنین ممکن است روی پاهای شما ظاهر شوند. این رگ‌ها معمولا کبود و بزرگ و شبیه به تور عنکبوت به نظر می‌رسند و گاهی درد و خارش دارند. شاید ظاهر آنها را دوست نداشته باشید‌، اما آنها معمولاً بی ضرر هستند. بهتر است هر وقت می‌توانید با بالا نگه داشتن پاهای خود، به بازگشت خون از رگ‌های پا به سمت قلب کمک کنید. همچنین هنگام نشستن پاهایتان را به حالت ضربدری رو هم نگذارید. پوشیدن جواب واریس در بارداری نیز کمک کننده است و می‌تواند ناراحتی شما را تا حد زیادی کاهش دهد. 

درد واژن در ماه هشتم بارداری معمولا در نتیجه نوعی واریس در رگ‌های ناحیه دستگاه تناسلی زنان ایجاد می‌شود. سعی کنید از نشستن زیاد خودداری کنید و بیشتر پیاده‌روی کنید.

گرفتگی عضلات پا

گرفتگی ساق پا در سه ماهه سوم بارداری شایع است و متخصصان کاملاً نمی‌دانند که چه عواملی باعث ایجاد این گرفتگی‌های ناراحت کننده می‌شود. افزایش وزن‌، کمبود ویتامین، وارد شدن فشار زیاد به پاها یا غیرفعال بودن در طول بارداری، همگی از دلایل احتمال گرفتگی عضلات پا در ماه 8ام بارداری هستند.

برای جلوگیری از آن‌، عضلات پشت ساق پای خود را قبل از خواب بکشید. همچنین با حرکات ضربه‌ای ملایم، پشت پا را از بالا به سمت پایین ماساژ دهید. 

خستگی و بی خوابی

در ماه هشتم بارداری چگونه بخوابیم که دچار اختلالات خواب در بارداری نشویم؛ این سوالی است که اکثر زنان باردار در سه ماهه سوم حاملگی و به ویژه از ماه هشتم حاملگی می‌پرسند. در این ماه شکم شما بسیار بزرگ شده است و ممکن است شما را در طول روز خسته کند. همچنین خواب راحت در شب نیز در این مرحله از بارداری می‌تواند سخت باشد. علاوه بر این، تکرر ادرار و مراجعه مکرر به توالت و سایر عوارض بارداری مرتبط با ماه هشتم حاملگی‌، همگی می‌توانند شما را از داشتن یک خواب خوب و سالم محروم کنند. 

برای کنترل خستگی به رژیم غذایی سالم در دوران بارداری پایبند باشید و با تأیید پزشکتان‌، به ورزش منظم روزانه ادامه دهید. این اقدامات می‌تواند به افزایش سطح انرژی در شما کمک کنند و بی‌خوابی در بارداری را بهبود دهند. از هر فرصتی که برایتان مهیا شد، برای استراحت کردن استفاده کنید؛ حتی اگر در حد چرت زدنهای کوچک روزانه باشد. 

تکرر ادرار

در ماه هشتم بارداری کودک برای قرار گرفتن در موقعیت مناسب برای تولد، به سمت لگن شما پایین می‌آید. درنتیجه‌، ممکن است احساس کنید که کودک شما در حال حاضر روی مثانه شما نشسته است! زیرا به دلیل فشاری که به مثانه وارد می‌کند، دائما باید به توالت مراجعه کنید. همچنین ممکن است هنگام خندیدن‌، سرفه یا عطسه کردن، ادرار شما نشت کند. سعی کنید قبل از ترک خانه حتی به مقصدهای نزدیک، حتما سری به سرویس بهداشتی بزنید!

استرس یا اضطراب

ممکن است با نزدیک شدن به پایان بارداری و زمان به دنیا آمدن نوزادتان‌، تغییرات عاطفی بیشتری را تجربه کنید. طبیعی است نگران زایمان و اینکه زندگی شما بعد از تولد فرزندتان چه تغییراتی خواهد کرد، باشید؛ به خصوص اگر این اولین فرزند شما باشد. بهتر است با خانواده و دوستان در مورد افکار و ترس های خود صحبت کنید و در صورت نیاز از مشاور کمک بگیرید. همچنین می‌توانید در کلاسهای آموزشی حضوری یا آنلاین آموزش زایمان، مراقبت از نوزاد و موارد مشابه شرکت کنید. شاید به دلیل خستگی زیاد در ماه هشتم حاملگی کلاسهای آنلاین را به حضوری ترجیج بدهید، اما کلاس حضوری به دلیل اینکه می‌توانید با سایر مادران باردار صحبت و درد دل کنید، کمک روحی بیشتری به شما خواهد کرد. به طور کلی، شرکت در این کلاسها علاوه بر اینکه اطلاعات شما را در این زمینه افزایش می‌دهد و ترستان را کمتر می‌کند، فکرتان را نیز مشغول خواهد کرد. 

انقباضات براکستون هیکس

هنگامی‌که هشت ماهه باردار هستید، ممکن است انقباضات تمرینی معروف به انقباضات براکستون هیکس را برای اولین بار تجربه کنید و یا اگر از ماههای قبل تجربه آن را دارید، در این ماه هم ادامه خواهد داشت. این انقباض‌ها بر خلاف انقباضهای زایمان معمولاً نامنظم هستند و به مرور زمان قوی‌تر نمی‌شوند و تعدادشان افزایش نمی‌یابد. معمولا هم اگر وضعیت خود را تغییر دهید، از بین می‌روند. اگر انقباضات شما به طور منظم و در فواصل زمانی تقریبا مشخصی اتفاق افتاد و به مروز زمان قوی‌تر شد، احتمال زایمان در ماه هشتم بارداری وجود دارد. در این شرایط در کمترین زمان به پزشکتان مراجعه کنید تا اقدامات لازم را انجام دهد، زیرا شما در معرض زایمان زودرس قرار دارید. 

احتقان یا گرفتگی بینی

با افزایش سطح استروژن، غشاهای داخل بینی منبسط و متورم می‌شود و ماده مخاطی بیشتری تولید می‌کند. در نتیجه احتمال زیادی وجود دارد که در ماه هشتم حاملگی دائما دچار گرفتگی بینی باشید. 

سوزش سر دل

رحم در حال رشد معده را به سمت بالا فشار می‌دهد و باعث می‌شود محتویات اسیدی معده به داخل مری بروند. این باعث سوزش معده در بارداری می‌شود. 

نفخ و یبوست

به دلیل افزایش سطح هورمون پروژسترون در بارداری روند هضم کند می‌شود. این باعث می‌شود گاز معده بیشتری تولید کنید و دچار نفخ شوید. همچنین یبوست در ماه هشتم بارداری بسیار شایع است؛ زیرا با کند شدن روند هضم غذا در این ماه، غذا بیشتر داخل روده می‌ماند که منجر به یبوست می‌شود.

ادم یا تورم اندام‌ها

احتباس آب در بدن باعث ورم پا و مچ پا در بارداری می‌شود.

کمردرد 

رحم در حال رشد به کمر فشار وارد می‌کند و باعث کمردرد در ماه هشتم بارداری می‌شود.

افزایش ترشحات واژن

دیواره گردن رحم و دیواره واژن در دوران بارداری شل می‌شود و ترکیبات سفیدی را ترشح می‌کند. این امر به جلوگیری از ورود باکتری‌ها از کانال زایمان به داخل رحم، کمک می‌کند. این ترشحات معمولا نگران کننده نیستند، مگر اینکه رنگ و بوی غیر طبیعی داشته باشند. 

درد زیر شکم 

کودک در این ماه در ناحیه لگن شما قرار می گیرد. به همین دلیل فشار اضافی در قسمت تحتانی شکم ایجاد می‌شود و درد زیر شکم در بارداری را تشدید ایجاد می‌کند.

رشد و وزن جنین در ماه هشتم بارداری چگونه است؟

 •  وزن جنین در ماه هشتم بارداری به وزن هنگام تولد او بسیار نزدیک است. بدن کودک شما با سرعت بیشتری وزن و چربی اضافه می‌کند.
 • وزن جنین در این ماه حدود 1.153 تا 1.702 کیلوگرم و CRL (طول فرق سر تا دنبالچه) او حدود 38.6 تا 42 سانتی متر است. 
 • موهای کرکی شکلی به نام لانوگو که در طی چند هفته گذشته، برای محافظت از پوستش بدن او را پوشانده بودند‌، از بین می‌روند. در عوض ممکن است موهای سر او در این ماه شروع به رشد کند. 
 • سیستم عصبی تقریباً توسعه یافته است و شروع به کنترل عملکرد بدن می‌کند. تا جایی که اکنون او قادر به کنترل دمای بدن خود است، عملکردی که وی در خارج از رحم به آن نیاز دارد. 
 • چشم‌ها شروع به باز و بسته شدن می‌کنند.
 • ریه‌ها به طور کامل بالغ نشده‌اند‌، اما عمل تنفس در این ماه شروع می‌شود.
 • کلیه‌ها در این ماه دیگر تکامل یافته‌اند.
 • پوست کودک در ماه هشتم بارداری چروکیدگی کمتری دارد که به دلیل ذخیره چربی زیر پوست اوست.
 • سیستم گوارشی کودک هنوز در حال تکامل است.
 • گوشهای کودک در این ماه می‌تواند صداها را بشنود اما معمولا صدای مادر یا صدای زن را بر سایر صداها ترجیح می‌دهد.
 • اگرچه برخی از استخوانهای او شروع به سفت شدن می‌کنند‌، جمجمه او هنوز هم نرم است. نرم بودن جمجمه به نوزاد کمک می‌کند تا هنگام رسیدن زمان تولد‌، راحت تر از کانال زایمان عبور کند.
 • تنوع حرکات کودک شما در این ماه بیشتر است، از سکسکه گرفته تا حرکات کششی و لگد زدن. با این وجود، معمولا شدت حرکات و تعداد آنها کمتر ‌می‌شود، زیرا کودک در ماه هشتم حاملگی بخش زیادی از رحم را پر کرده و فضای کمی برای انجام حرکاتش در اختیار دارد.
 • تا این ماه سر کودک به سمت پایین و به سمت کانال زایمان چرخیده که موقعیت ایدئال برای زایمان است. این کمک می‌کند تا سر کودک در حین زایمان به طور صحیح در لگن حرکت کند و خروج او از طریق کانال زایمان به درستی انجام شود. با این حال‌، ممکن است گاهی کودکتان نچرخد و در وضعیت بریج قرار بگیرد. بریج جنین به این معناست که پای او به سمت پایین قرار گرفته باشد. این وضعیت برای زایمان طبیعی مناسب نیست. اما‌ هیچ نگرانی وجود ندارد، زیرا کودک شما هنوز برای چرخیدن و قرار گرفتن در حالت ایده آل وقت دارد. در صورتی که این اتفاق نیفتد، پزشک شما تصمیم به زایمان سزارین خواهد گرفت.

 وزن جنین در ماه هشتم

شمارش حرکات جنین در ماه هشتم بارداری 

 1. معمولا از اواخر ماه هفتم بارداری پزشک متخصص زنان و زایمان به شما توصیه می‌کند که هر روز حرکات جنین را بشمارید. در صورتی که حاملگی شما پرخطر باشد، ممکن است لازم باشد دو تا سه هفته زودتر این کار را شروع کنید. قبل از هفته 28 بارداری همین که متوجه حرکت کردن کودک خود بشوید، کافی است و نیازی به شمارش دقیق نیست. اما بعد از آن، تعداد حرکات جنین بسیار مهم است.
 2. یک روش شمارش حرکات جنین این است که ببینید چه قدر طول می‌کشد که کودکتان 10 حرکات مجزا در رحم شما انجام دهد. ممکن است کودک شما درست بعد از اینکه غذا خوردید، فعال تر باشد؛ به همین دلیل معمولا بهترین زمان برای شمارش تعداد حرکات کودکتان، حدود بیست دقیقه بعد از غذا خوردن است. وقتی غذا خوردید روی تخت، به پهلوی چپ دراز بکشید. سپس دستتان را روی شکم خود قرار دهید و شروع به شمارش حرکات کنید. 
 3. شدت و تعداد حرکات تقریبا از ماه هشتم کاهش پیدا می‌کند، بنابراین نگران نشوید. در این ماه اگر کودکتان به طور میانگین در هر نیم ساعت 3 حرکت یا در یک ساعت 5 حرکت انجام دهد، کافی است. تقریبا تا دو ساعت به شمارش حرکات جنین ادامه دهید؛ در صورتی که 10 حرکت جنین را در این مدت حس کردید، وضعیت کودکتان طبیعی تلقی می‌شود و دیگر نیاز نیست در آن روز حرکات جنین را بشمارید. حتی برخی از متخصصین تا 8 حرکت را هم در ماه هشتم و ماه نهم بارداری طبیعی می‌دانند، اما کمتر از آن می‌تواند نشان دهنده یکی از عوارض بارداری باشد؛ بنابراین فورا به پزشکتان مراجعه کنید.  

تغییرات بدن مادر و اندازه شکم در ماه هشتم بارداری

تاکنون ممکن است به دلیل بارداری علائم متعددی را تجربه کرده باشید. در اینجا به سایر تغییرات بدن شما در این ماه اشاره شده است:

 • اندازه شکم در ماه هشتم بارداری بزرگ تر است و برجستگی شکم کمی به سمت پایین متمایل می‌شود؛ زیرا سر نوزاد در ماه هشتم حاملگی به سمت پایین حرکت می‌کند.
 • ریزش مویی که به دلیل تغییرات هورمونی بارداری تجربه می‌کردید، در این ماه کاهش می‌یابد و باعث می‌شود موهای شما پرپشت‌تر به نظر برسد.
 • پستان شروع به نشت مایع  غلیظ و زردرنگی به نام آغوز می‌کند‌ که اولین شیری است که کودک شما بعد از تولد از آن تغذیه می‌کند.
 • تغییرات هورمونی باعث افزایش رنگدانه‌های پوستی می‌شود و در نتیجه رنگ نوک سینه ها و آرئولا (ناحیه رنگی نوک سینه) تیره تر می‌شوند. خط بین ناف و استخوان ناحیه شرمگاهی نیز‌، به دلیل تولید رنگدانه‌های بیشتر در این ماه، تیره‌تر می‌شود.
 • رشد رحم باعث کشیده شدن بافتهای پوستی می‌شود و ترکهای پوستی را ایجاد می‌کند. 

در این ماه بیشتر ممکن است تغییرات عاطفی بیشتری را تجربه کنید، از جمله:

 • نوسانات روحی، اضطراب و افسردگی بارداری
 • استرس زایمان و مسئولیتهای مادر شدن
 • کاملاً طبیعی است که از یک طرف مشتاق دیدار با کودکتان باشید و از طرف دیگر از چالشها و تغییرات پیش رو ترسیده باشید. سعی کنید راههایی لذت‌بخش برای ریلکس شدن و استراحت کردن پیدا کنید، مثل گوش دادن به یک موسیقی خوب، خواندن کتاب، گرفتن ماساژ یا پدیکور کردن. یوگا و مراقبه نیز می‌تواند عالی باشد. شایدم بد نباشد که خودتان را به خوردن بستنی در ماه هشتم بارداری دعوت کنید!
 • در مورد دغدغه‌هایتان با خانواده و دوستان صحبت کنید و از افرادی که تجربه مادر شدن را داشته‌اند، در مورد احساس مادر شدن سوال کنید. زمانی که شما با تغییرات جسمی و روحی ماه هشتم بارداری دست و پنجه نرم می‌کنید، کودکتان همچنان به تکامل خود ادامه می‌دهد و به زودی آماده ورود به دنیای شما خواهد شد.

اندازه شکم در ماه هشتم

اقدامات پزشکی لازم در ماه هشتم بارداری

با توجه به اینکه شما خیلی به زایمان نزدیک هستید‌، در این ماه تحت هیچ شرایطی قرارهای ملاقات با پزشک متخصص زنان را از دست ندهید. احتمالا از این ماه نیاز به مراجعات بیشتری خواهید داشت. در ماه هشتم بارداری پزشک متخصص زنان و زایمان اقدامات زیر را برای شما انجام می‌دهد:

نظارت بر وزن‌، ادرار‌، فشار خون و تورم شما در این ماه ادامه خواهد یافت. همچنین قد پایه رحم اندازه‌گیری خواهد شد. احتمالا از این ماه نیاز به مراجعات بیشتری خواهید داشت.

رشد کودک از نظر وزن و CRL (طول فرق سر تا دنبالچه)‌ بررسی می‌شود و ضربان قلب‌، وضعیت تکامل و موقعیت کودک در رحم از طریق تفسیر سونوگرافی ماه هشتم بارداری انجام می‌شود. وضعیت جفت نیز بررسی خواهد شد. 

آخرین سونوگرافی بارداری در چند هفتگی انجام می‌شود؟

تعداد سونوگرافی‌های لازم در بارداری معمولا 4 بار است؛ بار اول در ابتدای بارداری انجام می‌شود تا مشخص شود حاملگی خارج رحمی است یا داخل رحمی. سونوگرافی‌های بعدی معمولا در هفته‌های 12، 22 و 32 بارداری انجام می‌شوند. درواقع آخرین سونوگرافی بارداری برای بررسی وضعیت مادرو جنین در ماه هشتم بارداری انجام خواهد شد.

در افرادی که حاملگی‌های پرخطر دارند، تعداد سونوگرافی‌ها ممکن است بیشتر باشد؛ مثلا در زنانی که با عوارض بارداری مواجه شده‌اند و یا سن آنها بالای 35 سال است. 

لزوم داشتن تغذیه مناسب در ماه هشتم بارداری 

غذاهای مفید در ماه هشتم بارداری

در اینجا لیستی از غذاهایی که باید در ماه هشتم حاملگی به رژیم غذایی خود اضافه کنید، آورده شده است:

 • کلسیم به تشکیل استخوان و دندانهای سالم در کودک شما کمک می‌کند. بنا بر توصیه انجمن آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG)‌، یک خانم باردار باید روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کند. برای دریافت کلسیم، روزانه مقدار زیادی سبزیجات با برگ سبز‌، نان‌، شیر و غلات غنی شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • ACOG مصرف روزانه 600 میلی‌گرم اسید فولیک اسید را برای زنان باردار توصیه می‌کند. مصرف اسید فولیک توسط مادر برای پیشگیری از نقایص مادرزادی مغز و ستون فقرات در کودک لازم است. سبزیجات برگ دار (اسفناج‌، کلم بروکلی‌، کاهو)‌، لوبیا‌، عدس‌، آجیل و مرکبات از منابع غنی اسید فولیک هستند.
 • آهن برای تولید گلبول‌های قرمز خون که اکسیژن را در بدن حمل می‌کنند‌، ضروری است. دوز توصیه شده آهن در دوران بارداری 27 میلی‌گرم در روز است که از طریق مواد غذایی یا مکملها تامین خواهد شد. غلات سبوس دار‌، سبزیجات دارای برگ سبز‌، میوه خشک شده‌، لوبیا‌، گوشت گاو و ماهی ساردین منابع غذایی خوبی از آهن هستند.
 • سبزیجات نارنجی یا زرد (مانند سیب زمینی شیرین یا هویج)‌، سبزیجات برگ دار‌، جگر و شیر، منابع غنی از ویتامین A هستند. میزان مصرف ویتامین A که برای تقویت قدرت استخوان و سلامت بینایی لازم است، 770 میلی گرم در روز است.
 • ماهی قزل‌آلا و شیر منبع خوبی از ویتامین D است که بینایی را تقویت می‌کند و قدرت استخوان ها و دندان‌ها را بهبود می‌بخشد. طبق توصیه ACOG‌، میزان توصیه شده ویتامین D در دوران بارداری 600IU در روز است.
 • پروتئین برای سلامت ماهیچه‌ها و مغز ضروری است. می‌توانید از طریق مصرف گوشت بدون چربی و مرغ‌، تخم مرغ‌، غذاهای دریایی‌، نخود فرنگی‌، محصولات سویا‌، لوبیا‌، شیر، غلات و آجیل‌های بدون نمک، پروتئین مورد نیاز بدنتان را دریافت کنید.
 • ویتامین C برای سلامت لثه‌ها‌، دندان‌ها و استخوان‌ها لازم است. در ماه هشتم بارداری از مرکبات‌، توت فرنگی‌، گوجه فرنگی و کلم بروکلی در رژیم غذایی خود استفاده کنید. مقدار مورد نیاز ویتامین سی در ماه 8 بارداری حدود 85 میلی گرم در روز است.

 

غذاهای ممنوعه در ماه هشتم بارداری

 • در اینجا لیستی از غذاهایی که باید در ماه هشتم حاملگی از آنها اجتناب کنید، ارائه شده است:
 • از خوردن مواد غذایی خام یا کاملا پخته نشده، خودداری کنید. این غذاها می‌توانند یک عفونت باکتریایی به نام لیستریوز ایجاد کنند.
 • از مصرف زیاد کافئین‌، یعنی بیش از 200-300 میلی‌گرم در روز، خودداری کنید.
 • از خوردن ماهی‌های شمشیری‌، ماهی‌ کاشی‌، شاه ماهی و کوسه ماهی خودداری کنید؛ زیرا این ماهی‌ها حاوی مقدار زیادی جیوه هستند.
 • زنان مبتلا به بیماری سلیاک باید از مصرف غذاهای حاوی گلوتن خودداری کنند.
 • از خوردن غذاهای سرخ شده و تند در بارداری خودداری کنید، زیرا می‌توانند سوزش معده در بارداری را تشدید کنند.

علائم بروز خطر در ماه هشتم بارداری کدامند؟

در اینجا به یکسری عوارض بارداری در هشتمین ماه حاملگی اشاره شده که می‌بایست به محض مشاهده آنها، به پزشک زنان مراجعه کنید:

 1. خونریزی واژن
 2. درد شکم یا لگن
 3. تب 38 درجه سانتی گراد یا بالاتر
 4. ادرار به رنگ تیره
 5. خروج دردناک ادرار یا کاهش یافتن مقدار آن
 6. استفراغی که به مرور بدتر شود یا بیش از 24 ساعت ادامه داشته باشد.
 7. سرگیجه شدید
 8. خونریزی بینی‌ای که متوقف نمی‌شود.
 9. سردردهای مداوم حتی بعد از مصرف استامینوفن
 10. گرفتگی مداوم پاها

علائم زایمان در ماه هشتم بارداری

هر یک از علائم زیر می‌توانند از علائم زایمان در ماه هشتم بارداری باشند؛ پس از مشاهده هر یک از این علائم فورا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید:

 1. اگر انقباضات شما به 5 انقباض یا بیشتر در یک ساعت برسد یا در هر ده دقیقه یک انقباض را تجربه کنید.
 2. اگر درد زیر شکم در ماه هشتم بارداری شبیه درد قاعدگی باشد.
 3. افزایش ناگهانی ترشحات واژن
 4. نشت مایعات از واژن
 5. گرفتگی شکم با یا بدون اسهال
 6. فشار شدید در ناحیه لگن
 7. کمردرد در قسمت تحتانی کمر

در اکثر موارد این علائم خطرناک نیستند و بعد از مدتی فروکش می‌کنند. معمولا پزشک توصیه می‌کند که نکات زیر را رعایت کنید:

 • مایعات زیادی بنوشید.
 • مرتباً مثانه خود را خالی کنید.
 • یک ساعت به پهلوی چپ خود دراز بکشید و تعداد انقباضهای خود را بشمارید. 
 • هرچه بهتر از سلامتی خود مراقبت کنید‌، خطر بروز هرگونه عوارض بارداری کمتر خواهد بود.

زایمان در ماه هشتم

 

بایدها و نبایدهای ماه هشتم بارداری

در اینجا اقدامات احتیاطی که می‌توانید برای جلوگیری از بروز علائم خطر ماه هشتم بارداری دنبال کنید، ارائه شده است:

 • از ایستادن برای مدت طولانی خودداری کنید.
 • تعداد دفعاتی که کودک لگد می‌زند یا حرکت می‌کند‌، یادداشت کنید. اگر مدتی است حرکتی احساس نمی‌کنید‌، یک چیز شیرین بخورید و دوباره دقت کنید؛ زیرا افزایش قند خون می‌تواند باعث حرکت کودک شود.
 • استرس خود را کاهش دهید.
 • از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید. 
 • مقدار زیادی مایعات بنوشید.
 • به بدن خود استراحت کافی بدهید.
 • به پشت دراز نکشید.
 • بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.
 • وعده‌های غذایی کمتری را در فواصل منظم میل کنید.
 • اجسام سنگین بلند نکنید.
 • برای تقویت ماهیچه‌های لگن‌، تمرینات پیاده‌روی و کگل را امتحان کنید.
 • بدون توصیه پزشکان از مصرف هرگونه دارو خودداری کنید.
 • کفش راحتی تخت و لباس راحتی گشاد بپوشید.
 • از تمیز کردن بستر گربه خودداری کنید؛ این امر می‌تواند باعث توکسوپلاسموز شود.
 • از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خودداری کنید.

منبع:

https://www.pampers.com/en-us/pregnancy/pregnancy-calendar/8-months-pregnant

https://www.hunterdonhealthcare.org/service/maternity/pregnancy-month-by-month/pregnancy-eighth-month/