تکرر ادرار در بارداری نشانه چیست

اسفند ۹۸ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
تکرر ادرار در  بارداری نشانه چیست

تکرر ادرار یکی از عوارض شایع بارداری محسوب می‌شود. این عارضه در کنار دیگر تغییرات جسمی بارداری همچون یبوست بارداری و دردهای شکمی برای مادر می‌تواند اذیت کننده باشد. افزایش تعداد دفعات نیازبه دستشویی رفتن علت‌های مختلفی دارد. مهم‌ترین علت تکررادرار در بارداری مربوط به تغییراتی هورمونی است که این تغییرات حتی منجر به  لکه‌بینی در بارداری نیز میشود که در اثر حاملگی در بدن مادر ایجاد می‌شود. افزایش جریان خون به کلیه ها دربارداری و فعالیت بیشتر کلیه باعث می‌شود مثانه زودتر پر شود. دراثر زیاد شدن عروق مثانه حساسیت این عضو برای دفع بیشترمی‌شود و تکرر ادرار بوجود می‌آید. با پیشرفت حاملگی رحم بزرگ‌تر شده و فضای بیش‌تری را درلگن اشغال می‌کند در نتیجه فشار روی مثانه بیش‌تر شده و ظرفیت مثانه کم می‌شود و باعث افزایش نیاز به دستشویی رفتن در مادر می‌شود. 

آیا تکرر ادرار در طول بارداری مشکل ساز است؟

تکرر ادرار یکی از شکایات شایع دوران  بارداری است که ممکن باعث خستگی و کلافه شدن مادر شود. اگر تکرر ادرار به جز افزایش تعداد دفعات نیاز به دفع با علائم دیگری همراه نباشد معمولا جای نگرانی نیست . با رعایت بهداشت فردی و تخلیه به موقع مثانه می توان از ایجاد مشکلاتی مانند عفونت ادراری پیشگیری کرد. گاهی اوقات مادران از بیدار شدن متعدد در شب برای ادرار کردن شکایت دارند در این مورد توصیه می شود مصرف مایعات دراواخر شب را محدود کنند. 

زمان شروع تکرر ادرار در بارداری

تکررادرار دربارداری معمولا بین هفته ششم و هفتم بارداری آغازمی شود. گاهی اوقات تکررادرارازهمان ماه اول بارداری شروع می شود که ناشی از تغییرات هورمونی بدن مادر است. ممکن است این سوال بوجود بیادکه ایا ادرار مکرر نشانه بارداری است

 که هورمون اختصاصی بارداری است علائم و نشانه های مختلفی پس ازباردارشدن باید گفت به علت ترشح هورمون HCG در مادر ایجاد می شود که یکی از آن‌ها ممکن است تکرر ادرار باشد. البته توجه داشته باشید تکرر ادرار نشانه قطعی بارداری نیست.

تکرر ادرار تا چه زمانی ادامه می یابد

تکرر ادرار در بارداری معمولا در هرسه ماهه بارداری دیده می شود اما شدت و ضعف آن درماه های مختلف بارداری و هرمادری نسبت به مادر دیگر متفاوت است . ممکن است در سه ماهه دوم مدتی تکرر ادرار وجود نداشته باشد . درهفته های آخر بارداری به علت فشار سرجنین روی مثانه  تکرر ادرار درمادران شایع است . گاهی اوقات تکرر ادرار شدید دربارداری  با بی اختیاری ادرار همراه است . انتظار می رود که پس از گذشت چند هفته از زایمان تکررادرار رفع شود. 

 بیماری های مربوط به تکرر ادرار

گاهی تکرر ادرار می تواند نشانه یک بیماری باشد. به طور مثال زمانی که فرد به دیابت مبتلا است دچار پرنوشی و پرادراری    می شود. عفونت مجاری ادراری ، اختلالات عصبی واضطرابی ،سنگ های کلیه ومثانه ازجمله بیماری های مربوط به تکرر ادرار هستند. گاهی اوقات تکرر ادرار ازعوارض جانبی بعضی داروها مثل کلروتیازید محسوب می شود. 

تکرر ادرار در بارداری و جنسیت جنین 

دوران پر فراز ونشیب بارداری با توجه به تغییرات مختلفی که در بدن مادر ایجاد می کند علائم و شکایات مختلفی را به همراه دارد. معمولا بین مردم براساس علائم و شکایات  مادر نظرات متعددی درمورد جنسیت جنین وجود دارد. درمورد تکرر ادرار در بارداری و ارتباط آن با جنسیت جنین تحقیقات علمی کافی وجود ندارد.داشتن تکررادرار و شدت آن معیار مناسبی برای تعیین جنسیت جنین نمی باشد.

بی اختیاری ادرار در بارداری

بی اختیاری ادرار در بارداری به صورت نشت ادرار حین خندیدن ، سرفه کردن ، بلند کردن اجسام سنگین و یا در مسیر رسیدن به دستشویی تعریف می شود. در سه ماهه سوم بارداری با افزایش رشد جنین  فشار رحم بر روی مثانه بیش تر می شود  .عضلات کنترل کننده خروج ادرار از مثانه تحت تاثیر تغییرات هورمونی مربوط به بارداری و زایمان و همچنین تحمل فشار رحم ضعیف می شود و بی اختیاری ادرار بوجود می آید.بی اختیاری ادرار ناشی از بارداری بعداز زایمان رفع می شود. برای پیشگیری از نشت ادرار توصیه می شود برنامه رفتن به دستشویی خود را تنظیم کنید و نگذارید مثانه بیش از حد پرشود. استفاده  از پد بهداشتی جذب کننده ادرار برای ساعاتی در روز مفید است .انجام ورزش KegeI یکی از راه های پیشگیری و درمان بی اختیاری ادرار است . برای انجام ورزش کگل باید عضلات کف لگن را به طور متناوب به مدت ده ثانیه  منقبض کرده وسپس رها کرد . عضلات کف لگن در واقع همان عضلاتی هستند که فرد اگر حین ادرار کردن بخواهد جلوی خروج ادرار را بگیرد سفت  می شوند. خانم ها میتوانند روزهای اول با انجام 3الی 4 مرتبه ورزش کگل را شروع کرده و در روزهای بعد تعداد دفعات انجام آن را افزایش دهند. 

درمان تکرر ادرار در دوران حاملگی

مشکل تکرر ادراردر بارداری را می توان بار عایت نکات زیر تا حدی بهبود بخشید.

  • مصرف مایعات حاوی کافئین مثل چای ،قهوه محدودشود.
  • مایعات و نوشیدنی ها بهتراست در طول روز مصرف شوند و مصرف مایعات در شب ونزدیک خواب کمتر شود.نکته مهم این است که مادر باردار نباید برای پیشگیری از تکرر ادرار به طور کامل مصرف مایعات خود را محدود کندزیراکم آبی برای مادر و جنین مشکلاتی را ایجاد می کند.
  • هنگام ادرار کردن سعی کنید مثانه را به طور کامل تخلیه کنید.برای این کار سعی کنید موقع ادرارکردن رو به جلو خم شوید.
  • ورزش کردن وانجام تمرینات تقویت کننده عضلات کف لگن مانند ورزش Kegel 

 درمان خانگی تکرر ادرار

تکرر ادرار مثل هر عارضه دیگری با توصیه های خانگی و گیاهی قابل درمان است . باتوجه به حساسیت هایی که دوران حاملگی دارد استفاده از داروهای گیاهی برای درمان تکرر ادرار بارداری توصیه نمی شود. رعایت رژیم غذایی سالم  یک نوع درمان خانگی تکرر ادرار محسوب می شود . پرهیز از مصرف مواد غذایی تند،شور، نوشیدنی های کافئین دار مثال هایی ازالگوی تغذیه  ای سالم برای درمان تکرر ادرار  هستند.  

چه زمانی برای تکرر ادرار باید به پزشک مراجعه کرد

اگر هنگام ادرار کردن احساس درد یا سوزش دارید، درجه حرارت بدنتان بالارفته و تب کرده اید،  پشت سرهم نیاز به دستشویی رفتن دارید اما هربار ادرار به صورت چند قطره از بدنتان خارج می شودویا در ادرارتان خون وجود دارد  ممکن است دچار عفونت در سیستم ادراری و تناسلی شده باشید .

توصیه می شود در صورت بروز هرکدام از علائم فوق با پزشک خود مشورت کنید. عفونت ادراری در صورت عدم درمان می تواند  عوارضی از جمله زایمان زودرس را به همراه داشته باشد.