بارداری در سه دوره

بارداری در سه دوره

بارداری برحسب اتفاقات مهمی که برای جنین رخ می‌دهد، به سه دوره اصلی تقسیم می‌شود: سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری. سه ماهه اول بارداری ازنظر رشد جنین، بسیار مهم است؛ همچنین بیشتر سقط جنین‌ها و نقایص هنگام تولد در این دوره اتفاق می‌افتند. بدن شما نیز، در سه ماهه اول دچار تغییرات اساسی می‌شود و با انواعی از علائم و عوارض بارداری مواجه می‌شود. سه ماهه دوم بارداری اغلب "دوره طلایی" نامیده می‌شود؛ زیرا بسیاری از عوارض ناخوشایند حاملگی، در این دوره ناپدید می‌شوند. در سه ماهه آخر نیز، تغییرات بسیار مهمی در بدن جنین ایجاد می‌شود؛ همچنین ممکن است در این دوره، برخی از عوارض جسمی بارداری و همچنین عوارض روحی بارداری، به حد آزاردهنده‌ای برسد.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به بارداری در سه دوره گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلف نظیر اتفاقات مهم، مراقبت‌ها، اصول تغذیه و باید و نبایدهای سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری پرداخته شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما درباره دوره‌های مختلف بارداری افزایش یابد. به‌این‌ترتیب می‌توانید یک بارداری سالم، موفق و عاری از استرس را تجربه کنید.

سه ماه اول

اگرچه ممکن است حاملگی شما در سه ماهه اول بارداری، برای دیگران مشهود نباشد، اما عمیق‌ترین تغییرات بدن شما و تشکیل اکثر اجزا جنین در این دوره اتفاق می‌افتد. به همین دلیل، سه ماهه اول بارداری بحرانی‌ترین دوره بارداری تلقی می‌شود. از یک سو، تغییرات هورمونی بدنتان باعث می‌شود که با طیف وسیعی از تغییرات و عوارض جسمی و روانی مواجه شوید. از سوی دیگر، جنین در حال رشد شما، جفت جنین و مشکلات احتمالی آن در این مرحله، وضعیت را حساس می‌کند؛ زیرا احتمال سقط جنین در سه ماهه اول بارداری از هر زمان دیگری، بیشتر است.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به تغییرات و رشد جنین در ماه اول، ماه دوم و ماه سوم بارداری گردآوری شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که دید بهتری نسبت به تغییرات بدن جنین و خودتان داشته باشید. همچنین به شما کمک می‌کنیم تا باید و نبایدهای سه ماهه اول حاملگی را بشناسید و روش‌های مراقبتی و اصول تغذیه صحیح را بیاموزید؛ آگاهی و درک آنچه در طول سه ماهه اول بارداری پیش رو دارید، به کاهش اضطراب شما کمک می‌کند و آمادگی‌تان را در طول این دوره، افزایش می‌دهد. 

 

سه ماه دوم

در سه ماهه دوم بارداری نیز شاهد تغییرات متعددی در بدن خودتان و جنین خواهید بود؛ کودک دلبندتان در این دوره بزرگ‌تر و قوی‌تر می‌شود و شکم شما نیز برجسته‌تر و قابل ‌رویت‌تر می‌شود. ازنظر بسیاری از مادران، سه ماهه دوم راحت‌ترین بخش بارداری است؛ زیرا بسیاری از عوارض بارداری در این ماه کمتر می‌شوند و تقریباً به شرایط بارداری، عادت کرده‌اید. از طرفی در شوق تعیین جنسیت جنین و بعد از آن حس حرکات جنین هستید. با این ‌وجود، هنوز هم نکات مهمی وجود دارند که باید در طول سه ماهه دوم بارداری در نظر بگیرید تا سلامت خودتان و جنین را حفظ کنید. 

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به ماه چهارم، ماه پنجم و ماه ششم بارداری گردآوری شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که دید بهتری نسبت به تغییرات بدن جنین و خودتان داشته باشید. آگاهی و درک آنچه در طول سه ماهه دوم بارداری پیش رو دارید، به کاهش اضطراب شما کمک می‌کند و آمادگی‌تان را برای ادامه روند بارداری سالم، افزایش می‌دهد. 

 

سه ماه سوم

سه ماهه سوم بارداری می‌تواند ازنظر جسمی و عاطفی، برای یک زن باردار چالش‌برانگیز باشد. در این دوره، بدن شما و جنین با تحولات فراوانی مواجه خواهد شد؛ بدن شما آماده زایمان می‌شود و تکامل مغز کودک و سایر ارگان‌های حیاتی او مانند ریه‌ها، چشم‌ها، قلب، سیستم ایمنی بدن، سیستم روده و کلیه‌ها اتفاق می‌افتد. وقایع و مراقبت‌های مربوط به این دوره بسیار اهمیت دارند؛ زیرا احتمال زایمان زودرس و برخی از عوارض بارداری در این دوره بسیار بیشتر است.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به ماه هفتم، ماه هشتم و ماه نهم بارداری گردآوری شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که دید بهتری نسبت به تغییرات بدن جنین و وضعیت فرارگیری جنین در رحم داشته باشید. همچنین به شما کمک می‌کنیم تا باید و نبایدهای سه ماهه سوم حاملگی را بشناسید و روش‌های مراقبتی و اصول تغذیه صحیح را برای سلامت و وزن گیری جنین بیاموزید؛ آگاهی و درک آنچه در طول سه ماهه سوم بارداری پیش رو دارید، به کاهش اضطراب شما کمک می‌کند و آمادگی‌تان را در طول این دوره، افزایش می‌دهد.