اقدامات ضروری پیش از بارداری | از صفر تا صد

آبان ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
پیش از بارداری

انجام اقدامات ضروری پیش از بارداری به شما کمک می‌کند که باروری بهتری داشته باشید و از سلامتی فرزندتان نیز مراقبت کنید. به یاد داشته باشید که به محض تصمیم‌گیری در مورد بارداری لازم است برخی اقدامات را انجام دهید تا بتوانید از سلامت خود و فرزندتان در بارداری مراقبت کنید. سلامتی شما قبل از بارداری بر سلامت مادام‌العمر کودک شما تاثیر می‌گذارد. بنابراین، با انجام اقدامات ضروری پیش از بارداری می‌توانید باروری خود را بهبود ببخشید، از سلامت آینده کودک خود محافظت کنید و خطر بروز مشکلات بارداری را کاهش دهید. در ادامه با کارهایی که قبل از بارداری باید انجام دهید آشنا می‌شوید.

برای ترک سیگار کمک بگیرید

سیگار کشیدن بر قدرت باروری (توانایی باردار شدن) در مردان و زنان تاثیر می‌گذارد. اگر اکنون سیگار را ترک کنید، احتمال باردار شدن شما بهبود می‌یابد. همچنین مطالعات نشان داده‌اند که سیگار کشیدن به DNA کودک شما آسیب می‌رساند. در دوران بارداری سیگار کشیدن، بزرگ‌ترین عامل خطر برای ایجاد عوارض جدی در بارداری است. بنابراین، حتما مصرف آن را ترک کنید.

همین حالا مصرف اسیدفولیک را شروع کنید

ساخته شدن اسیدفولیک در بدن باعث می‌شود حداکثر محافظت از کودک شما در برابر نقص لوله عصبی اتفاق بیفتد. بسیاری از زنان در طی یک ماه تلاش برای بارداری حامله می‌شوند بنابراین ایده‌آل این است که مصرف اسیدفولیک را دو ماه قبل از قطع اقدامات جلوگیری از بارداری، شروع کنید. اگر قبلا پیشگیری از بارداری را متوقف کرده‌اید، مصرف مکمل اسیدفولیک 400 میلی‌گرم در روز را تا هفته 12 بارداری ادامه دهید. برای برخی از زنان ممکن است 5 میلی‌گرم اسیدفولیک تجویز شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله "راهنمای استفاده از کیت تخمک گذاری" را نیز در وب سایت گهواره بخوانید.

غذای سالم بخورید

با داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌توانید قدرت باروری خود را بهبود ببخشید. بهترین غذاها شامل غلات سبوس‌دار، چربی‌های اشباع‌نشده و پروتئین‌های گیاهی مانند عدس و لوبیا است. رژیم شما قبل و حین بارداری نیز بر رشد کودک در رحم و سلامتی او در آینده تاثیر می‌گذارد. رژیم غذایی سالم برای بارداری، همان رژیم سالم برای زندگی است. اگر بیماری‌هایی مثل دیابت دارید که به رژیم غذایی خاصی نیاز دارد می‌توانید در مورد آن با متخصص تغذیه مشورت کنید.

مصرف کافئین خود را کاهش دهید

تحقیقات نشان می‌دهد مصرف بیش از حد کافئین در حالی که سعی در بارداری دارید می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که این امر هم در مورد زنان و هم در مورد مردان، صادق است. همچنین پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف بیش از حد کافئین در بارداری برای جنین در حال رشد مضر است. اگر قصد بارداری دارید، شما و همسرتان باید مصرف کافئین خود را به 200 میلی‌گرم در روز محدود کنید.

سعی کنید وزن نرمالی داشته باشید

BMI (شاخص توده بدنی) شما مقیاسی است که برای محاسبه آن نیاز به اندازه‌گیری قد و وزن خود دارید. BMI ایده‌آل قبل از بارداری بین 5/18 تا 9/24 است.

  • اضافه‌وزن داشتن: داشتن BMI بالا (بیشتر از 25) می‌تواند قدرت باروری شما را کاهش دهد و خطر عوارض بارداری را افزایش دهد. اضافه‌وزن همچنین می‌تواند موجب مشکلات باروری در مردان شود. اگر BMI شما بسیار بالا (بیش از 30) باشد، ممکن است احساس کنید رسیدن به وزن سالم یک کار غیرممکن است و ممکن است در تمام عمر خود با وزن خود دست و پنجه نرم کنید. امید خود را از دست ندهید. همچنین بدانید حتی کمی کاهش مقیاس BMI می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.
  • کمبود وزن: داشتن BMI پایین (5/18 یا کمتر) می‌تواند بر قدرت باروری شما تاثیر بگذارد و موجب مشکلات مرتبط با سلامتی در طول بارداری شود. مهم است که به تدریج و از طریق یک رژیم غذایی سالم، وزن خود را افزایش دهید. همچنین، دلایل زیادی برای کمبود وزن وجود دارد که برای تشخیص علل کمبود وزن خود لازم است به پزشک مراجعه کنید.

ورزش کنید

تحرک داشتن با انجام یک ورزش منظم و متوسط قبل و بعد از باردار شدن به باروری و همچنین در درازمدت به سلامت در بارداری و سالم بودن کودک کمک می‌کند. زنانی که از نظر جسمی فعال هستند، به احتمال زیاد فرزندانی دارند که از نظر جسمی نیز فعال هستند. متخصصان توصیه می‌کنند که یکی از اقدامات ضروری پس از بارداری این است که حداقل 150 دقیقه فعالیت هوازی متوسط در هفته داشته باشید. همچنین تمرینات قدرتی در دو یا چند روز در هفته که تمام عضلات اصلی بدن را درگیر می‌کند نیز ضروری است.

اقدامات ضروری پیش از بارداری

مصرف الکل را متوقف کنید

نوشیدن بیش از اندازه الکل منجر به کاهش قدرت باروری زنان و مردان می‌شود. نوشیدن الکل در بارداری خطر عوارض حاملگی را افزایش می‌دهد. این امر به ویژه در سه ماه اول بارداری صادق است زیرا مغز کودک در حال رشد است. شما دقیقا نمی‌دانید چه زمانی باردار شده‌اید، به همین دلیل توصیه می‌شود که اگر در حال اقدام برای بارداری هستید حتما مصرف الکل را کنار بگذارید.

داروهای بدون نسخه و تفریحی را مصرف نکنید

داروهای تفریحی بدون نسخه، مانند شاهدانه یا کوکائین می‌توانند در مشکلات باروری مردان و زنان نقش داشته باشند. داروهای غیرقانونی نیز می‌توانند عوارض جدی در بارداری ایجاد کنند. قطع مصرف این داروها برای برخی از افراد بسیار دشوار است. به همین دلیل این افراد نیاز دارند تا برای ترک این داروها به متخصص مراجعه کنند.

آزمایش غربالگری دهانه رحم انجام دهید

اگر سن شما بین 25 تا 49 سال است باید هر سه سال یک آزمایش غربالگری دهانه رحم انجام دهید. بهتر است قبل از بارداری این آزمایش را انجام دهید زیرا بارداری می‌تواند تفسیر نتایج آزمایشتان را دشوار کند.

بررسی کنید که آیا واکسن MMR خود را انجام داده‌اید

 MMR مخفف سرخک، اوریون، سرخجه است. سرخجه نادر است، اما می‌تواند برای رشد کودک به خصوص در مراحل اولیه بارداری بسیار خطرناک باشد. واکسیناسیون MMR از شما و کودکتان محافظت می‌کند. همچنین، به طور معمول این واکسن قبل از رسیدن به سن 6 سالگی کودک در دو نوبت به او داده می‌شود. اگر واکسینه نشده‌اید یا مطمئن نیست که این واکسن را دریافت کرده‌اید حتما آن را انجام دهید.

معاینه سلامت جنسی انجام دهید

عفونت‌های مقاربتی می‌توانند بر باروری شما و همچنین در آینده بر بارداری و نوزاد تاثیر بگذارند. گر دلیلی وجود دارد که فکر کنید ممکن است شما یا همسرتان STI داشته باشید، مهم است که هر دو مورد آزمایش قرار بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله "معاینات عمومی پیش از بارداری را جدی بگیرید" را نیز در وب سایت گهواره بخوانید. 

در مورد داروهای مصرفی یا تجربیات بارداری قبلی با پزشک خود صحبت کنید

اگر قصد بارداری دارید و به بیماری‌هایی مثل صرع، دیابت، آسم و غیره که به خاطر آن‌ها دارو مصرف می‌کنید مبتلا هستید حتما در مورد تصمیم خود با پزشک مشورت کنید. برخی بیماری‌ها و داروهای مورد استفاده برای درمان آن‌ها ممکن است بارداری را دشوارتر کنند. همچنین، این شرایط ممکن است موجب عوارض بارداری شوند. مهم است که بدون مشورت با پزشک، داروهای خود را قطع نکنید و اجازه دهید که او داروی مناسب را با توجه به تصمیمی که دارید برای شما تجویز کند.

به دندانپزشک مراجعه کنید

تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند شما را در معرض انواع مشکلات دهان و دندان مانند بیماری لثه قرار دهد. تغییر سطح هورمون همچنین می‌تواند منجر به حساسیت لثه‌ها، خونریزی، درد و تورم هنگام استفاده از نخ دندان یا مسواک شود. بنابراین، یکی از اقدامات ضروری پیش از بارداری، مراجعه به دندانپزشک است.

همان‌طور که مطالعه کردید در این مقاله به موضوع اقدامات ضروری پیش از بارداری پرداخته شد. انجام این اقدامات به شما کمک می‌کند علاوه بر اینکه قدرت باروری خود را بهبود ببخشید، از سلامت خود و فرزندتان نیز چه در طول بارداری و چه بعد از زایمان مراقبت کنید.