بهترين زمان نزديكی پس از زايمان طبيعی

تاریخ انتشار: مرداد ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
بهترين زمان نزديكی پس از زايمان طبيعی

اینکه بهترين زمان نزديكی پس از زايمان طبيعی چه زمانی است، سوال بسیاری از زوجین است. اساسا داشتن رابطه و نزدیکی کردن بعد از زایمان، چه زایمان طبیعی و چه زایمان سزارین، نیازمند رعایت یکسری اصول و نکات است. زیرا به هر حال دستگاه تناسلی زن روزهای سختی را سپری کرده است و برای اینکه به وضعیت عادی و قبل از زایمان باز گردد نیاز به زمان لازم برای ریکاوری دارد. واقعیت این است که اکثر خانم‌ها از اندکی درد و خونریزی در اولین رابطه پس از زایمان شکایت می‌کنند. اگر رابطه بعد از زایمان زودتر از موعد و زودتر از زمان ریکاوری دستگاه تناسلی اتفاق نیفتد، اندکی درد و ناراحتی در اولین و حتی تا سومین رابطه بعد از زایمان، طبیعی است و جایی برای نگرانی نیست. به طور کلی توصیه می‌شود که حدود 4 تا 6 هفته اول پس از زایمان طبیعی از انجام رابطه جنسی پرهیز شود. پیشنهاد می‌کنیم در این باره حتما از پزشک بارداری خود اجازه بگیرید و به توصیه های او به خوبی گوش دهید. زیرا بدن هر کس به تناسب ویژگی‌های اختصاصی که دارد و پزشک از آنها باخبر است، در زمان مشخصی می‌تواند رابطه امن و مطمئنی را آغاز کند.

بهترين زمان نزديكی بعد از زايمان طبيعی

40 روز استراحت کامل داشتن و صبر کردن برای بازگشت بدن به حالت عادی، کمترین و البته متداول‌ترین زمانی است که اکثر پزشکان توصیه می کنند هر خانم زائویی باید به آن توجه کند. حتی به صرف کاهش یا قطع خونریزی بعد از زایمان، جواز رابطه جنسی صادر نمی‌شود.همانطور که درمان افتادگی پوست شکم بعد از زایمان برای هر خانمی یک دغدغه است، شروع رابطه جنسی بعد از زایمان نیز یک دغدغه است. 

بهترين زمان نزديكي پس از زايمان طبيعی دقیقا زمانی است که جسم و روح خانم برای برقراری رابطه آماده باشد. بنابراین فقط از لحاظ جسمی به این موضوع نگاه نکنید. وضعیت روحی خانم و تمایل او برای داشتن این رابطه نیز بسیار مهم است. صبوری و آرامش برای فرا رسیدن زمان آمیزش بعد از زایمان و داشتن یک رابطه خوب، لذتبخش و بی درد نیز لازم است. این مهم را زوج یا همان تازه پدرشده‌ها باید بیشتر مورد توجه قرار دهند. 

بهترين زمان نزديكي بعد از زايمان طبيعی

اولین رابطه جنسی پس از زایمان طبیعی

نکات مهم درمورد اولین رابطه جنسی چیست؟

 • اولین رابطه بعد از زایمان طبیعی معمولا در اکثر زوجین با موانعی همراه است. درد و خونریزی مهمترین موانعی است که زوجین در اولین رابطه بعد از زایمان طبیعی یا سزارین از آن شکایت می کنند. 
 • فراموش نکنید که هر جای زخمی برای بهبودی نیاز به زمان دارد؛ هرچه زخم عمیق‌تر باشد، زمان لازم برای بهبودی نیز بیشتر خواهد بود. 
 • بهترين زمان نزديكی پس از زايمان طبيعی معمولا بعد از پایان 40 روز است، اما ممکن است برای برخی زودتر یا دیرتر هم باشد. 
 • در زایمان طبیعی اگر پارگی ناحیه میان دوراه نداشته باشید، آمیزش راحت تر خواهد بود. 

* در مورد عوارض نداشتن رابطه برای زنان متاهل چه میدانید؟

علت خونریزی بعد از نزدیکی بعد از زایمان چیست؟

دیدن خون و خونریزی بعد از اولین نزدیکی بعد از زایمان طبیعی و سزارین، کاملا عادی و پیش بینی شده است. حجم خونریزی معمولا زیاد نیست و کم کم قطع می‌شود و وضعیت دستگاه تناسلی به حالت قبل باز می‌گردد. برای داشتن یک رابطه خوب و لذتبخش، معاشقه داشتن قبل از هر چیزی اهمیت دارد. دقیقا تصور کنید که قرار است برای اولین بار نزدیکی و رابطه زناشویی را تجربه کنید. بنابراین معاشقه قبل از آمیزش را فراموش نکنید. معاشقه و نوازش باعث می‌شود، بدن به صورت طبیعی و اتوماتیک‌وار برای رابطه زناشویی آماده شود و طالب آن باشد. هر چه آمادگی بدن و تمایل سیستم بدنی برای آمیزش بیشتر، عمیق‌تر و سنگین‌تر باشد، رابطه لذتبخش‌تر و روان‌تر و بی دردتر خواهد بود. 

 به طور کلی درد و خونریزی بعد از زایمان ، از هر نوعی، طبیعی است؛ هرگز تصور نکنید که شما استثنا هستید و برای شما اینگونه نخواهد بود. کم و زیاد بودن درد در اولین رابطه بعد از زایمان از فردی به فرد دیگر متغییر است، اما وجود آن قطعی است و حتی ممکن است تا یک سال بعد از زایمان نیز ادامه داشته باشد. اگر زایمان سزارین داشته اید، نباید این موضوع را به عنوان عوارض بلند مدت سزارین در نظر بگیرید. زیرا در افرادی که زایمان طبیعی داشته‌اند نیز درد و خونریزی وجود دارد و این عارضه جز عوارض بلند مدت زایمان طبیعی نیز به شمار نمی آید. 

بایدها و نبایدهای نزدیکی بعد از زایمان

نزدیکی بعد از زایمان

 • برای برقراری رابطه و آمیزش بعد از زایمان نباید عجول باشید. در حقیقت فقط جسم یک زن نیست که باید برای رابطه و آمیزش آماده باشد، روح و روان و احساس او نیز باید آماه پذیرش یک رابطه زناشویی باشد. 
 • ترسیدن خانم‌ها از اولین رابطه بعد از زایمان طبیعی است. این ترس را جدی بگیرید و به آن احترام بگذارید و با رفتار ملام و محبت‌آمیز کمک کنید که ترس کم شود. 
 • تصور نکنید که بعد از زایمان و در زمان شیردهی به دلیل اینکه تا مدتی خونریزی ماهیانه اتفاق نمی‌افتد، بنابراین تخمکگذاری نیز وجود ندارد و در نهایت احتمال بارداری مجدد صفر است. همواره به یاد داشته باشید که در هر رابطه و نزدیکی بعد از زایمان در صورت ملاقات اسپرم با تخمک احتمال بارداری مجدد وجود دارد، لذا حتما از روش‌های جلوگیری موثر و مفید برای این منظور استفاده کنید. 
 • زنان بعد از زایمان باید فرصت کافی برای استراحت داشته باشد. نگهداری از نوزاد تمام انرژی مادران را می‌گیرد و اگر مادران به اندازه کافی استراحت نکنند و از جانب همسران خود حمایت نشوند، بهترين زمان نزديكي پس از زايمان طبيعی و سزارین برای آنها بسیار دیر خواهد بود. 
 • تحریک و معاشقه قبل از آمیزش بسیار مهم است. این موضوع همیشه اهمیت داشته است، اما در اولین رابطه بعد از زایمان اهمیت بیشتری پیدا می کند.
 • بهتر است در صورت لزوم از روان کننده ها استفاده کنید تا بتوانید مشکل خشکی واژن را حل کنید. 
 • در هنگام رابطه و آمیزش از دستکاری سینه‌ها بپرهیزید، زیرا تغییرات پستان در بارداری و زایمان زیاد است و به دلیل وجود جریان شیر در سینه، این بخش از بدن زنان حساسیت بسیار بالایی دارد. 
 • پوزیشن مناسبی را برای نزدیکی انتخاب کنید. 
 • سفت و منقبض کردن بدن رابطه را سخت‌تر و دردناک‌تر می‌کند.
 • بعد از زایمان اگر به بواسیر مبتلا شده اید، باید ابتدا این مشکل را حل کنید و بعد به فکر رابطه جنسی باشید. می توانید از روش های درمان خانگی بواسیر بعد از زایمان کمک بگیرید. 
 • از ماساژ کمک بگیرید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.
 • در زایمان طبیعی بخیه داشتن یا نداشتن در زمان شروع رابطه تاثیر دارد. به طور کلی هر نوع بخیه‌ای می تواند زمان آمیزش بعد از زایمان را به تعویق بیندازد. 
 • مراقب عفونت‌های دستگاه تناسلی باشید.
 • در زمان، مکان و شرایط مناسب برای آمیزش اقدام کنید.
 • بهترين زمان نزديكی پس از زايمان طبيعی و سزارین بر اساس شرایط خاص خود را از پزشکتان بپرسید. 

عوامل موثر در اولین رابطه بعد از زایمان

 • خستگی و فشار
 • درد
 • تمایل رابطه جنسی
 • ترس از رابطه جنسی
 • خشکی واژن
 • افسردگی پس از زایمان

*در این مقاله در مورد بهترین روش نزدیکی در ماه نهم بارداری بیشتر بخوانید.

راه حل‌هایی برای کاهش درد در هنگام رابطه جنسی پس از زایمان طبیعی و سزارین

 • کنترل کردن عمق دخول با تغییر دادن موقعیت‌های مختلف جنسی
 • استفاده از کرم‌های روان کننده واژن
 • استفاده از داروهای مسکن
 • تخلیه مثانه
 • حمام آب گرم
 • معاشقه طولانی 

احکام نزدیکی بعد از زایمان چیست؟

احکام نزدیکی بعد از زایمان

به جز موضوع بهترين زمان نزديكی پس از زايمان طبيعی بسیاری از زوجین از لحاظ شرعی و دینی نیز به زمان نزدیکی بعد از زایمان توجه می‌کنند. به طور کلی نزدیکی کردن با زن در حال نفاس حرام است؛ اما بعد از نفاس اگر زن در استحاضه قلیله باشد، مانعی ندارد؛ ولی در استحاضه کثیره باید قبل از نزدیکی، غسل روزانه را انجام داده باشد. چنانچه در ایام نفاس نزدیکی صورت بگیرد، علاوه بر اینکه زن و مرد مرتکب گناه شده اند، بهتر است مرد کفاره بدهد (اختصاص به مرد دارد) و کفّاره آن، در ثلث اول روزهاى حیض، یک مثقال طلاى سکه ‏دار، یا قیمت آن است (مثقال شرعى ۱۸ نخود است) و اگر در ثلث دوم باشد، نیم مثقال و اگر در ثلث سوم باشد، یک چهارم مثقال است. بنابراین اگر ایام عادت شش روز باشد دو روز اول یک مثقال، دو روز وسط نیم مثقال و دو روز آخر یک چهارم مثقال شرعی کفاره دارد.

کلام آخر 

به طور کلی پیش از ملاقات با پزشک آن هم در هفته ششم پس از زایمان، آمیزش توصیه نمی‌شود. بنابراین بهترين زمان نزديكي پس از زايمان طبيعی و سزارین زودتر از 6 هفته نیست. قبل از آمیزش پزشک باید بخیه‌های ناحیه پرینه را معاینه کند و اجازه آمیزش بدهد. برای آمیزش بعد از زایمان فقط زمان آمیزش مهم نیست، بلکه تمایل برای آمیزش و آمادگی روحی و احساسی نیز مهم است. 

بنابراین می‌توان اینطور نتیجه گرفت که گرچه تعیین زمان شروع رابطه بعد از زایمان به عهده خود زن است و او می‌تواند هر زمان پس از زایمان  که خود را قادر به انجام رابطه زناشویی دید، آن را از سر بگیرد، اما تجربه نشان داده است که تقریباً شش هفته طول می کشد تا بعد از زایمان مهبلی، رحم دوباره به اندازه نرمال خود بازگردد. در این مدت باید مراقب عفونت زخم سزارین نیز باشید. برای این کار می توانید از روش درمان خانگی عفونت زخم سزارین کمک بگیرید.