بارداری موفق بعد از سقط جنین

آبان ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
بارداری بعد از سقط

بسیاری از مادران پس از سقط جنین با هر دلیلی تصمیم به بارداری مجدد می‌گیرند. از این سو نگرانی‌های زیادی در ارتباط با بارداری بعد از سقط وجود دارد. سقط جنین در اکثر موارد بر قدرت باروری شما اثر سوء ندارد. از این رو احتمال بارداری سریع بعد از سقط وجود دارد. معمولا به از بین رفتن جنین با هر دلیلی پیش از هفته ۲۰ بارداری سقط جنین می‌گویند. 

شما به سادگی می‌توانید تنها چند هفته بعد از سقط بدون مشکل بارداری موفق بعد از سقط را تجربه نمایید. حتی اگر هنوز پریود نشده باشید. مدت زمانی که طول می‌کشد تا باردار شوید بستگی به این دارد که بارداری قبلی شما که منجر به سقط شد چه مدت به طول انجامیده است. اگر شما تمایل به بارداری بعد از سقط دارید یا می‌خواهید که اقدام به جلوگیری از بارداری بعد از سقط نمایید، در ادامه این مقاله می‌توانید اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

چه مدت بعد از سقط می‌توان باردار شد؟!

قبل از پرداختن به موضوع بارداری بعد از سقط لازم است بدانید سقط جنین در اثر بارداری پوچ و بارداری خارج از رحم، می‌تواند سبب تغییرات در چرخه قاعدگی شما شود. تخمک‌گذاری زمانی رخ می‌دهد که تخمک از تخمدان آزاد شود. در یک چرخه قاعدگی ۲۸ روزه، حوالی روز چهاردهم تخمک‌گذاری رخ می‌دهد. در واقع شما حدود دو هفته بعد از سقط جنین، تخمک‌گذاری خواهید داشت. در واقع اگر شما می‌توانید بارداری دو هفته بعد از سقط را تجربه نمایید. اگر پس از سقط جنین، رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، احتمال بارداری وجود دارد. حتی اگر هنوز پریود نیز نشده باشید.

البته باید در نظر داشته باشید که سیکل قاعدگی همه خانم‌ها ۲۸ روزه نیست. در نتیجه زمان احتمالی تخمک‌گذاری برای هر فرد متفاوت است. برخی از خانم‌ها سیکل‌های قاعدگی کوتاه‌تری دارند و ممکن است حدود ۸ روز پس از سقط، تخمک‌گذاری نمایند و باردار شوند. بنابراین اگر قصد بارداری بعد از سقط ندارید، بهتر است پس از سقط جنین یک روش جلوگیری از بارداری مناسب انتخاب نمایید.

علائم بارداری بعد از سقط جنین

علائم بارداری بعد از سقط مانند دیگر حاملگی‌هاست. این علائم عبارتند از:

  • حساس شدن سینه‌ها
  • حساس شدن نسبت به بو و طعم برخی از غذاها
  • تهوع و استفراغ
  • خستگی و ضعف بدنی
  • عقب افتادن قاعدگی

زمان پریود شدن شما پس از سقط به مدت زمان بارداری پیش از سقط جنین مرتبط است. اگر بیش‌تر از شش هفته بعد از سقط، پریود نشدید، لازم است که با پزشک خود مشورت نمایید. انجام یک تست بارداری می‌تواند کمک‌کننده باشد. گاهی اوقات آزمایش خون بارداری لازم است تا سطح هورمون بارداری در بدن شما سنجیده شود. زیرا در برخی مواقع هورمون‌های بارداری که به سقط جنین منجر شده بود، هم‌چنان در بدن شما حضور دارند و سبب می‌شوند تست بارداری شما مثبت شود. در صورتیکه شما باردار نیستید.

علائم بارداری بعد از سقط جنین

اقدامات لازم برای بارداری بعد از سقط

بهتر است حدود یک تا دو هفته بعد از سقط رابطه جنسی واژینال نداشته باشید. زیرا برقراری سکس واژینال در این مدت می‌تواند سبب افزایش ریسک عفونت‌ گردد. ضمن اینکه معمولا تا حدود دو هفته پس از سقط جنین خونریزی واژینال ادامه دارد و بسیاری از خانم‌ها توانایی برقراری ارتباط جنسی واژینال در این زمان را نخواهند داشت. در نتیجه زمان نزدیکی بعد از سقط به حدود دو هفته بعد موکول می‌گردد. پس از گذشت حدود دو هفته، اگر تصمیم به اقدام بارداری بعد از سقط دارید، بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت نمایید. بهترین زمان برای بارداری بعد از اولین سقط، پس از پریود مجدد می‌باشد. 

در گذشته توصیه می‌شد که تا سه ماه بعد از سقط بهتر است که باردار نشوید. اما امروزه با پیشرفت علم و آزمایشات تخصصی، اگر بدن و ذهن شما برای بارداری مجدد  آمادگی لازم را داشته باشد، می‌توانید جهت بارداری بعد از سقط اقدام نمایید. مادگی رحم برای بارداری بعد از سقط موضوعاصلی نیست، بلکه مشکلاتی نظیر کم‌خونی می‌توانند طی بارداری بعد از سقط مشکل‌زا شوند. در نتیجه اگر تصمیم به بارداری موفق بلافاصله بعد از سقط دارید، لطفا با مشورت پزشک تمامی آزمایشات لازم را تهیه کنید. ضمنا مشورت با یک روانشناس نیز به آمادگی ذهنی و روانی شما جهت بارداری بعد از سقط بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

عوارض سقط جنین

طی پروسه سقط جنین، چه به روش دارویی چه از طریق جراحی، ممکن است عوارض به خصوصی برای مادر پیش بیاید. این عوارض می‌توانند بر زمان بارداری بعد از سقط اثرگذار باشند. هم‌چنین سبب به تعویق افتادن اولین اقدام بعد از سقط شود. زیرا تا عوارض برطرف نشوند شما اجازه اقدام برای بارداری نخواهید داشت. مشکلات حاصل از سقط جنین عبارتند از:

  • عفونت‌ها
  • پارگی یا اسیر به دهانه رحم
  • پارگی رحم
  • خون‌ریزی‌های شدید
  • حساسیت دارویی به داروهای مصرف شده حین انجام پروسه سقط جنین

گاهی اوقات سقط جنین به دلایل پزشکی انجام می‌شوند. در نتیجه جهت اقدام برای بارداری بعد از سقط جنین، لازم است که از نظر علل پزشکی بروز مشکل در حاملگی پیشین، بررسی شوید. بهترین زمان آزمایشات بعد از سقط، پس از پریود مجدد می‌باشد.

عوارض سقط جنین

تأثیر عوارض سقط جنین بر بارداری‌های بعدی

به طور معمول سقط جنین تأثیر منفی بر قدرت باروری شما و بارداری‌های بعدی نخواهد داشت. اما برخی از تحقیقات ثابت کرده‌اند که سابقه سقط جنین می‌تواند ریسک زایمان زودرس، سقط مجدد و تولد نوزاد با وزن کم را در بارداری‌های بعدی افزایش دهد. ریسک بروز عوارض ذکر شده به روش انجام سقط و فاصله بارداری تا سقط نیز بستگی دارد. بارداری زود بعد از سقط بدون بررسی‌های لازم ریسک عوارض را افزایش می‌دهد. در ادامه به بررسی روش‌های شایع سقط جنین می‌پردازیم.

سقط جنین به وسیله دارو

روشی است که طی آن با مصرف دارو سقط جنین القا می‌شود. این روش احتمال بروز عوارض در بارداری‌های بعدی را افزایش نمی‌دهد. عوارضی مانند حاملگی خارج از رحم، سقط جنین، تولد نوزاد با وزن کم و زایمان زودرس. این روش در اوایل بارداری انجام‌پذیر است. هم‌چنین احتیاجی نیست تا جهت تقویت رحم برای بارداری مجدد بعد از سقط صبر نمود. زیرا لایه داخلی رحم در این روش دستکاری نمی‌شود و کل پروسه به صورت طبیعی رخ می‌دهد.

سقط جنین به وسیله دارو

سقط جنین به روش جراحی

در این روش برای خروج محتویات بارداری، از دستگاهی به نان ساکشن یا وسیله‌ای قاشق مانند تیز با نام کورت استفاده می‌شود. به این روش از سقط اصطلاحا کورتاژ گفته می‌شود. در موارد بسیار نادر اگر شما از روش جراحی جهت سقط‌های مکرر استفاده نمایید دچار مشکلات جدی در لایه داخلی رحم خواهید شد. به این مشکل اصطلاحا سندرم آشرمن گفته می‌شود. این عارضه سبب می‌شود تا جهت اقدام برای بارداری موفق بعد از سقط مکرر دچار مشکل شوید. ضمنا سندرم آشرمن سبب افزایش ریسک سقط مجدد و مرده‌زایی خواهد شد. هم‌چنین این سندرم دلیل بچه‌دار نشدن بعد از سقط نیز می‌باشد. بهترین زمان بارداری بعد از کورتاژ، اقدام پس از اولین پریود مجدد می‌باشد.

از طرفی بسیار مهم است که سقط به روش جراحی به وسیله یک فرد دوره دیده در زمینه پزشکی و در یک محیط کاملا استریل انجام شود. اگر به دلایلی مجبور به سقط جنین عمدی شدید، لطفا به هیچ عنوان در مراکز غیرقانونی اقدام به سقط جنین ننمایید. زیرا ریسک عفونت را به شدت افزایش می‌دهد. اگر هر یک از روش‌هایی سقط تحت نظر پزشک یا ماما و در مراکز معتبر بهداشتی درمانی انجام شود، خطری سلامت شما را تهدید نخواهد کرد. سقط غیرقانونی سبب مشکلات در قدرت باروری شما و عملکرد سیستم تولید مثل خواهد شد.

روش‌های مؤثر در سلامت بارداری بعد از سقط

گاهی اوقات هیچ روشی برای جلوگیری از سقط مجدد وجود ندارد که سبب ترس از بارداری بعد از سقط در مادران می‌گردد. اما در هر صورت انتخاب یک سبک زندگی سالم به سلامت بارداری و جنین کمک ویژه‌ای می‌نماید. حدود سه ماه پیش از اقدام مجدد برای بارداری بهتر است به صورت روزانه از اسیدفولیک و ویتامین‌های مخصوص پیش از بارداری استفاده نمایید. ضمنا در دوران بارداری نیز از مصرف کافئین، الکل، مواد مخدر و سیگار بپرهیزید.

تشخیص بارداری بعد از سقط

تست‌های بارداری به سطوح بالای هورمون‌های بارداری (بتا HCG) حساسیت دارند. پس از سقط جنین حدود ۱۰ روز تا دو هفته، سطوح هورمون در بدن شما هم‌چنان مانند بارداری بالا خواهد بود. در نتیجه جهت اطمینان از بارداری یک ماه بعد از سقط بهتر است آزمایش خون بارداری انجام شود.حتی ممکن است جهت اطمینان بیشتر، سونوگرافی از رحم به عمل آید.

جلوگیری از بارداری بعد از سقط

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، از نظر جسمی در مدت زمان کوتاهی بعد از سقط جنین احتمال بارداری وجود دارد. در نتیجه اگر شما قصد بارداری بعد از سقط جنین را ندارید، بهتر است بلافاصله پس از پروسه سقط، روش جلوگیری از بارداری مناسب را انتخاب نمایید. درمانگر شما بهترین راهنمایی را در زمینه انتخاب روش جلوگیری از بارداری بعد از سقط، برای شما ارائه خواهد کرد. 

در اکثر موارد پروسه سقط بر قدرت باروری و سلامت بارداری بعد از سقط اثرگذار نخواهد بود. در موارد بسیار نادری اگر سقط جنین به روش جراحی سبب عارضه در لایه داخلی رحم گردد، می‌تواند سبب بروز مشکل در بارداری بعد از سقط گردد.