هندوانه برای زردی نوزاد | آب هندوانه برای بهبود زردی نوزاد موثر است؟

تیر ۱۴۰۲ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
هندوانه برای زردی نوزاد

یکی از بیماری‌های بسیار رایجی که در دوران نوزادی و کمی بعد از تولد در توزاد ظاهر می‌شود، زردی یا یرقان است. زردی ناشی از نفوذ بیلی روبین یا همان رنگدانه‌ی ادرار به درون خون است که منجر به زردی پوست یا سفیدی چشم می‌شود. زردی در حد خفیف مشکلی ایجاد نمی‌کند و به مرور با دفع بیلی روبین از خون، رفع می‌شود. اما هنگامی که زردی شدید برای مدت طولانی درمان نشود، می‌تواند باعث ایجاد بیماری به نام کرنیکتروس شود. کرنیکتروس نوعی آسیب مغزی است که می‌تواند ناشی از سطوح بالای بیلی روبین در خون نوزاد باشد و می‌تواند باعث فلج مغزی آتوئید و کاهش شنوایی شود. از این رو درمان زود هنگام زردی در مراحل اولیه بسیار مهم است.

در کنار درمان‌هایی که می‌توان برای نوزاد استفاده کرد مانند خوابیدن زیر نور سفید یا فتوتراپی، یکی از عوامل موثر در رفع زردی نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، غذاهایی است که توسط مادر مصرف می‌شود. مشخص شده است که بعضی از این غذاهای مصرفی می‌توانند زردی نوزاد را برطرف کرده و بعضی دیگر می‌توانند آن را وخیم‌تر کنند. یکی از این موارد خوردن هندوانه برای زردی نوزاد است که در گهواره قصد داریم در مورد اثرات آن در درمان زردی بیشتر توضیح دهیم.

جلوگیری از زردی نوزاد در دوران بارداری 

یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که مادران در زمینه‌ی درمان زردی بچه دارند این است که آیا کاری هست که آنها بتوانند در دوران بارداری انجام دهند که مانع از زردی در همان ابتدا شود و دیگر نیازی به استفاده از روش‌های درمانی مانند خوردن گوشت و آب هندوانه برای زردی نوزاد باشد؟ متاسفانه هیچ راه واقعی برای جلوگیری از زردی نوزاد وجود ندارد. و حتی خوردن هندوانه برای جلوگیری از زردی نوزاد نیز در این دوران شاید نتواند کار زیادی انجام دهد. در واقع دلایل اینکه چرا بعضی نوزادان در زمان جنینی به زردی مبتلا می‌شوند مشخص نیست. با این حال توصیه می‌شود با عدم مصرف بعضی از مواد در این دوران شانس بروز زردی را کاهش دهید اما این دستورالعمل‌های قطعی نیستند. برای مثال خوردن انجیر برای زردی نوزاد مضر است. همچنین میوه‌های دیگری مانند انگور، به، موز، گلابی، گیلاس، نارگیل و میوه‌هایی از این دست که طبع گرم و خشک دارند می‌تواند شانس بروز زردی را افزایش دهد. در عوض روی مصرف میوه‌ها و مواد غذایی با طبع سرد و تر تاکید شود. 

جلوگیری از زردی نوزاد در دوران بارداری

همچنین برخی مواد غذایی دیگر نیز می‌توانند در رفع زردی مفید باشند:

  • سیر برای زردی نوزاد به دلیل خواص تصفیه کنندگی که برای کبد دارد می‌تواند به دفع زردی کمک کند. اما به یاد داشته باشید مصرف سیر توسط مادر منجر به تغییر طعم شیر می‌شود و ممکن است کودک از شیر خوردن اجتناب کند بنابراین باید در خوردنش مراعات کنید.
  • کشک برای زردی نوزاد به دلیل خواص پروبیوتیکی که دارد می‌تواند مانند هندوانه برای زردی نوزاد مفید باشد.
  • آیا گوشت مرغ برای زردی نوزاد خوب است؟ خیر. گوشت نوزاد و بسیار مواد غذایی دیگر با طبع گرم مانند بوقلمون، بادام‌زمینی، توت، کنجد، گلاب، بادمجان، پسته و ... می‌توانند زردی نوزاد را بدتر کنند.
  • آیا خوردن جگر برای زردی نوزاد ضرر دارد؟ جگر گرم و تر است و بنابراین مصرف آن توسط مادر می‌تواند درمان زردی نوزادان را به تاخیر بیاندازد.

شما می‌توانید در مورد اینکه چه غذاهایی برای زردی نوزاد مضر است از پزشک خود اطلاعات بیشتری بگیرید. به ویژه اگر دوران بارداری در زمان فصل گرم است. همچنین در دوران بارداری، می‌توانید گروه خون خود را آزمایش کنید. پس از تولد، در صورت لزوم، گروه خونی کودک شما آزمایش می‌شود تا احتمال ناسازگاری گروه خونی که می‌تواند منجر به زردی نوزاد شود، رد شود.

آیا هندوانه برای زردی نوزاد خوب است؟

حال که متوجه شدیم تغذیه مادر چه تاثیری بر زردی دارد، سوال بعدی که باید به آن پاسخ دهیم این است که خوردن هندوانه در دوران شیردهی چطور می‌تواند به درمان زردی نوزاد کمک کند. 

آیا هندوانه برای زردی نوزاد خوب است

 

یک قانون کلی در مورد هندوانه و زردی نوزاد و به طور کلی سایر مواد غذایی که برای درمان این بیماری پیشنهاد می‌دهند وجود دارد: شما باید کاری کنید که نوزاد دفع بیشتری و مکرر داشته باشد. ادرار بیشتر به منزله‌ی دفع بیلی روبین بیشتر و در نتیجه درمان سریع‌تر زردی نوزاد است. پس آیا منظور از خواص هندوانه برای زردی نوزاد این است که آن را به کودک بدهید؟ خیر. شما نباید چیزی جز شیر به کودکتان بدهید. سیستم گوارش او هنوز به اندازه‌ای کامل نشده است که بتواند مواد غذایی دیگر را تحمل کند. بنابراین شما باید خودتان از هندوانه استفاده کنید. مصرف هندوانه باعث افزایش ویتامین سی و طبع سرد شیرتان می‌شود. وقتی مکرر و منظم به کودک شیر بدهید، دفع او نیز بیشتر می‌شود و در نتیجه زردی سریع‌تر درمان می‌شود. 

به جز آب هندوانه برای نوزاد، میوه‌های دیگری مانند آب انار برای زردی نوزاد، آب خیار برای نوزاد و حتی مصرف میوه‌های دیگری مانند کاهو، سیب، لیمو و ... نیز می‌تواند در درمان سریع‌تر زردی نوزاد موثر باشد. 

بهترین هندوانه برای زردی نوزاد

همانطور که می‌دانید انواعی از هندوانه در بازار وجود دارد. مانند هندوانه آنآنآسی یا هندوآنه زرد و ... سوال مهم این است که کدام هندوانه برای زردی نوزاد مفید است؟ درگیر این نکات شوید. هدف طبع سرد هندوانه و افزایش مصرف مایعات است که خوردن هر هندوانه‌ای می‌تواند برای این منظور مفید باشد. 

بهترین کار این است که از گوشت هندوانه استفاده کنید اما می‌توانید آب آن را بگیرید یا در انواعی از اسموتی مصرف کنید. پوست هندوانه برای زردی نوزاد نیز به دلیل داشتن انواع ویتامین و رادیکال‌های آزاد می‌تواند مفید باشد. می‌توانید آن را به صورت ترشی یا مربای پوست هندوانه مصرف کنید یا موقع آبگیری هندوانه را پوست در مخلوط کن بریزید. فقط در نظر داشته باشید که آن را به خوبی بشویید.

بهترین هندوانه برای زردی نوزاد

به همان اندازه که هندوانه برای زردی نوزاد مفید است باید در مصرف آن تعادل را رعایت کنید. به عنوان مثال با خوردن بیش از حد هندوانه به ویژه با پوست، طحال و معده‌ی خود را در معرض آسیب قرار می‌دهید. همچنین هندوانه می‌تواند منجر به بروز اسهال، اختلال در کارکرد دستگاه گوارش و ... شود. همچنین افرادی که به سردی معده و طحال مبتلا هستند با خوردن بیش از حد هندوانه دچار درد خواهند شد. بنابراین مانند هر چیز دیگری از هندوانه نیز در حد تعادل استفاده کنید.