قطره دایمتیکون برای رفلاکس نوزاد و دوز مصرف آن

مرداد ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
قطره دایمتیکون برای نوزاد

آیا کودکتان ساعت‌ها در حال گریه کردن است و هرچه تلاش می‌کنید موفق به آرام کردن او نمی‌شوید؟ ممکن است یکی از دلایل آن جمع شدن گاز در دستگاه گوارش کودکتان باشد که باعث بروز رفلکس‌های ناراحت‌کننده در او شده است. شما می‌توانید از قطره دایمتیکون برای رفلاکس نوزاد و گاز معده او استفاده کنید. تاثیر دایمتیکون بر رفلاکس نوزاد بسته به میزان مناسب دوز قطره دایمتیکون برای نوزاد نیز مانند دیگر داروها همچون مولتی ویتامین، قطره سدیم کلراید، شربت کتوتیفن کودکان و بسیاری از داروهای دیگر اهمیت دارد. همچنین عوارض و منع مصرف آن نیز بسیار مهم است که برای دریافت پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید.

تاثیر قطره دایمتیکون برای رفلاکس نوزاد 

گاهی اوقات، نوزادان ممکن است در هنگام تغذیه مقداری هوای اضافی را ببلعند که منجر به ایجاد گاز معده در آنان می‌شود و ناراحتی‌هایی برای آن‌ها ایجاد می‌کند. برای پیشگیری از این موضوع، بهتر است هنگام تغذیه کودک را در حالت عمودی نگه دارید و مرتباً آروغ او را بگیرید. حرکت دادن پای نوزاد به حالت دوچرخه نیز می‌تواند به کاهش گاز معده کمک کند. حمام گرم یا مالیدن معده کودک نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. معمولاً گاز معده به ‌آرامی و با گذشت زمان تخلیه می‌شود اما گاهی اوقات شما نیاز به یک داروی ضد نفخ نظیر قطره دایمتیکون برای رفلاکس نوزاد و یا رفلاکس پنهان نوزاد خواهید داشت.

قطره دایمتیکون در سال 1952 توسط FDA (سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا) تائید شد. این قطره یک داروی بدون نسخه ضد گاز (ضد نفخ) است که در معده و روده باعث تغییر فشار سطحی حباب‌های گاز می‌شود. درنتیجه حباب‌های کوچک به دام افتاده در بدن نوزاد را کنار هم می‌آورد تا حباب‌های بزرگ‌تری ایجاد شوند. حباب‌های بزرگ‌تر راحت‌تر از مسیر گوارشی عبور می‌کنند و از بدن دفع می‌شوند. قطره دایمتیکون برای بزرگسالان نیز استفاده می‌شود و همین تاثیر را دارد.

دقت کنید که قطره دایمتیکون برای اسهال نوزادان استفاده نمی‌شود و ممکن است در برخی از نوزادان ایجاد مدفوع آبکی کند.

قطره دایمتیکون برای رفلاکس نوزاد

عوارض قطره دایمتیکون برای نوزاد چیست؟

بنا بر تائید آکادمی اطفال آمریکا، قطره دایمتیکون برای نوزادان زیر یک ماه ایمن است و عوارض جانبی آن نادر هستند. به همین دلیل حتی استفاده از قطره دایمتیکون برای نوزاد زیر یک ماه نیز خطری ندارد؛ اما اگر کودک داروهای هورمونی تیروئید مصرف می‌کند نباید به آن‌ها قطره دایمتیکون بدهید زیرا باهم تداخل دارویی دارند. برخی از کودکان به دلیل کم‌کاری مادرزادی تیروئید نیاز به دریافت داروهای هورمونی تیروئید دارند.

همان‌طور که گفتیم به‌طورکلی این دارو ایمن محسوب می‌شود و حتی بدون نسخه می‌توانید آن را از داروخانه تهیه کنید؛ اما گاهی ممکن است باعث بروز علائم زیر شود:

  • اسهال
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • سردرد

در صورت بروز این علائم، مصرف قطره دایمتیکون برای رفلاکس نوزاد را قطع کنید و از پزشک در مورد سایر روش‌های درمانی سؤال کنید.

برخی از والدین نیز درباره عوارض قطره دایمتیکون برای نوزاد پسر و اینکه چرا قطره دایمتیکون برای نوزاد پسر مناسب نیست سؤال می‌کنند؛ درصورتی‌که این موضوع صحت ندارد و از نظر علمی صحیح نیست. این قطره اثر ضد گاز دارد که در این مورد تفاوتی بین نوزادان پسر و دختر نیست.

دوز قطره دایمتیکون در اطفال چقدر باید باشد؟

اگر از قطره دایمتیکون برای نوزاد استفاده می‌کنید، قبل از استفاده از این دارو، تمام دستورالعمل‌های موجود در بسته محصول را بخوانید و طبق آن عمل کنید. اگر پزشک این دارو را برای نوزادتان تجویز کرده، آن را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید. اگر بدون نسخه پزشک قطره دایمتیکون را خریداری کرده‌اید، نباید بیش از 12 روز آن را به نوزادتان بدهید.

دوز قطره دایمتیکون در اطفال به سن و وزن کودکتان بستگی دارد. معمولاً حدود 20 میلی‌گرم یا 2 قطره به ازای هر کیلو وزن نوزاد و برای 4 بار در روز مصرف می‌شود. ممکن است در نوزادانی که دچار کولیک هستند در هر وعده حدود 40-125 میلی‌گرم از دارو را تحت نظر پزشک مصرف کنند.

نحوه استفاده از قطره دایمتیکون برای نوزاد چگونه است؟

قطره دایمتیکون برای نوزاد بعد از غذا و در زمان خواب داده می‌شود. برای تسهیل در استفاده نوزادان، قطره‌ها را می‌توان با آب، شیر مادر، شیر خشک یا مایعات دیگر مخلوط کرد و به نوزاد خوراند. قطره دایمتیکون را به‌خوبی با این مایعات مخلوط به بلافاصله از آن استفاده کنید.

ظرف قطره را قبل از هر بار مصرف به‌خوبی تکان دهید. با استفاده از قطره‌چکان ویژه داخل جعبه، دوز قطره دایمتیکون در اطفال را با دقت اندازه‌گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز صحیح را برندارید. از همین قطره‌چکان برای ریختن قطره دایمتیکون در دهان نوزاد نیز استفاده کنید. برای جلوگیری از خفگی نوزاد و یا بیرون ریختن دارو توسط نوزاد، قطره‌چکان را به سمت داخل گونه قرار دهید و آرام‌آرام دارو را وارد دهان نوزاد کنید. پس از هر بار استفاده، قطره‌چکان را به‌خوبی بشویید.