درد بعد از سقط جنین تا چه حد طبیعی است؟

آبان ۱۴۰۱ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
درد بعد از سقط جنین

داشتن درد بعد از سقط جنین چیز عجیبی نیست؛ در هر صورت اتفاق مهمی در بدن رخ داده است که درد ساده‌ترین نشانه و عارضه آن است. البته بدیهی است که به مرور زمان از میزان درد بعد از سقط جنین کاسته می‌شود. به طور کلی بهبودی پس از سقط جنین معمولا به سرعت اتفاق می‌افتد، اما به هر حال روند آن برای هر زن می‌تواند متفاوت باشد. حدود 2 یا 3 از هر 100 نفری که در کمتر از 9 هفته بارداری سقط جنین می‌کنند ممکن است عوارض روحی و جسمی را تجربه کنند.

آیا درد بعد از سقط جنین طبیعی است؟

آیا درد بعد از سقط جنین طبیعی است؟

درد بعد از سقط جنین با قرص یا با هر روش دیگری، طبیعی است؛ زیرا بدن فشار سختی را متحمل شده است و نسبت به این فشارها عکس‌العمل نشان داده است. همچنین گرفتگی عضلات طبیعی است و برای بازگشت رحم به اندازه غیرباردارش ضروری دارد.

در چند روز اول ممکن است گهگاهی، مانند دردهای قاعدگی، گرفتگی عضلات ایجاد شود. گرفتگی عضلات ممکن است همراه با خونریزی و لخته شدن، به ویژه در روز سوم تا پنجم افزایش یابد.

درد بعد از سقط جنین تا چند روز طبیعی است؟

به طور کلی پس از سقط جنین، شروع دردهای پریود، گرفتگی معده و خونریزی واژن طبیعی است؛ اما این دردها پس از چند روز به تدریج بهبود پیدا می‌کند. با این حال ممکن است 1 تا 2 هفته هم ادامه داشته باشد.

خونریزی بعد از سقط جنین مشابه خونریزی دوره طبیعی است، اما ممکن است تعدادی لخته خون کوچک نیز دفع کنید. البته پس از سقط جنین به روش جراحی، ممکن است تا زمان پریود بعدی خونریزی نداشته باشید.

اگر سقط دارویی داشته باشید، ممکن است عوارض جانبی کوتاه مدتی از جمله تهوع و اسهال را از داروها تجربه کنید. این عوارض معمولا در عرض 3 روز متوقف می‌شوند.

برای کاهش درد بعد از سقط جنین چه باید کرد؟

انجام مراقبتهای بعد از سقط جنین ضروری است و باید به درستی انجام شود. نوع مراقبتها میتواند بسته به علت سقط متفاوت باشد اما بعضی از کارهای روتین در این دوران عبارتند از:

برای کاهش درد بعد از سقط جنین چه باید کرد؟

 • گرفتگی باید با ایبوپروفن، ماساژ عمیق رحم، گرما و استراحت برطرف شود.
 • گرفتگی و درد بعد از سقط جنین ممکن است با یک یا چند مورد از موارد زیر تسکین پیدا کند:
 • مصرف 800 میلی گرم ایبوپروفن با غذا یا شیر هر 6 تا 8. (زیر نظر پزشک)
 • ماساژ مکرر رحم یا فشار دادن محکم روی شکم با نوک انگشتان؛ با حرکات دایره‌ای از ناف تا استخوان شرمگاهی را ماساژ دهید. ممکن است لازم باشد این کار را حداقل 10 دقیقه ادامه دهید تا کمی تسکین پیدا کنید.
 • نوشیدن مایعات گرم مانند چای یا کاکائو داغ.
 • استفاده از پد گرم کننده یا بطری آب گرم روی شکم.
 • مصرف ایبوپروفن

از کجا بفهمیم درد بعد از سقط جنین طبیعی نیست؟

از کجا بفهمیم درد بعد از سقط جنین طبیعی نیست؟

درد شدید و مداوم لگن بعد از سقط طبیعی نیست. اگر پس از مصرف داروهای ضد درد (استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروکسن) دچار درد شدید لگنی یا شکمی شدید، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

شایع ترین علت درد پس از سقط جنین، عفونت باکتریایی است. بیشتر عفونت‌ها خفیف هستند و با آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی قابل درمان هستند. درد پس از عمل یا درد مداوم پس از سقط جنین دارویی، می تواند ناشی از باقی ماندن بافت جنین یا جفت یا لخته شدن خون باشد. اگر بافت یا لخته‌ها از طریق واژینال عبور نمی‌کنند، ممکن است برای تخلیه رحم به دارو (میزوپروستول خوراکی) یا آسپیراسیون خلاء (کورتاژ ساکشن) نیاز باشد. این کار باعث تسکین درد لگن می‌شود.

در موارد نادر، درد ممکن است نشان دهنده حاملگی خارج از رحم باشد، زمانی که جنین در خارج از رحم، اغلب در لوله فالوپ، کاشته می‌شود. حاملگی خارج از رحم در حال رشد می‌تواند لوله فالوپ را کشیده و پاره کند و باعث درد شدید و خونریزی شدید شکمی شود. بارداری خارج از رحم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد (با علائم بالینی، نتایج آزمایش خون، معاینه فیزیکی و سونوگرافی لگن تشخیص داده می‌شود)، و با دارو (تزریق متوترکسات) یا جراحی درمان می‌شود.

بعد از سقط جنین چه کارهایی بکنیم؟

خود مراقبتی مناسب برای سلامت جسمی و روانی پس از سقط جنین مهم است. به عبارت دیگر مراقبت‌های بعد از سقط جنین با قرص یا به روش جراحی مهمترین بخشی است که پس از سقط باید به آن توجه کنید. این مراقبت‌ها شامل مراقبت‌های روحی و روانی و مراقبت‌های جسمانی است؛ زیرا اساسا سقط جنین فشار روحی زیادی را به مادر وارد می‌کند که برای کنترل و مدیریت آن به حمایت‌های اطرافیان نیاز دارد. حتی ممکن است وضعیت بد روحی ناشی از سقط جنین تا مدت‌ها پس از سقط باقی بماند و به یک افسردگی مزمن تبدیل شود. در هر صورت مهم است که مراقبت‌های روحی و جسمی به صورت توامان انجام شوند.

استراحت کردن؛ بسیاری از عوارض جانبی طبیعی را می‌توان با استراحت کنترل کرد. استراحت کردن در روزها و ساعات اول بعد از سقط جنین بسیار مهم و ضروری است.

مصرف دارو؛ برای کنترل درد بعد از سقط جنین حتما از داروهای مناسب استفاده کنید. حتی می‌توانید از مراقبت های بعد از سقط جنین در طب سنتی نیز کمک بگیرید و از داروهای مناسب گیاهی استفاده کنید.

کنترل دمای بدن؛ تب داشتن بعد از سقط جنین نشانه خوبی نیست. لذا حتما تا حداقل تا 5 روز پس از سقط جنین مدام درجه دمای بدن خود را چک کنید و چنانچه دمای بدن از 37.5 بالاتر رفت، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

نکات بهداشتیِ شخصی را به خوبی رعایت کنید؛ پد بهداشتی خود را مدام تعویض کنید. مدام دوش بگیرید، اما از دوش (به طور مستقیم) و مواد ضدعفونی کننده برای شستشوی قسمت واژن استفاده نکنید.

تغذیه سالم داشته باشید؛ وعده‌های غذایی حاوی پروتئین، کربوهیدرات، فیبر و چربی انتخاب کنید. مقدار آهن و کلسیم مصرفی خود را نیز افزایش دهید.

رابطه جنسی نداشته باشید؛ تا چند ماه اول پس از سقط جنین نباید رابطه جنسی داشته باشید.

ورزش کردن؛ علیرغم اینکه ممکن است احساس خوبی داشته باشید، در هفته اول ورزش سنگین نکنید؛ اما پیاده روی بعد از سقط جنین گزینه خوبی است. بدیهی است که پس از گذشت مدتی می توانید بدوید یا تمرینات ورزشی سنگین تر انجام دهید.

بعد از سقط جنین به این نکات توجه داشته باشید:

 • افزایش فعالیت (مانند بازگشت به محل کار) ممکن است باعث گرفتگی و خونریزی بیشتر شود.
 • حساسیت و تورم سینه ممکن است تا 2 هفته ادامه داشته باشد.
 • از تحریک نوک سینه‌ها برای کاهش ترشح سینه خودداری کنید.
 • دفع لخته طبیعی است، به خصوص هنگام بیرون آمدن از رختخواب.
 • بیشتر علائم بارداری در عرض 24 ساعت پس از سقط از بین می‌رود و حالت تهوع معمولا‌ در روز سوم ناپدید می‌شود. 
 • راهکاری تقویت رحم بعد از سقط جنین در طب سنتی را نیز در نظر بگیرید.

کلام آخر

داشتن درد بعد از سقط جنین تا حدودی طبیعی است، زیرا اتفاق سختی در بدن رخ داده است که این دردها واکنش مستقیم به این رویداد است.

در عمل كورتاژ تشخيصی، سقط به روش ساکشن، سقط با قرص سقط جنین سایتوتک یا کورتاژ جنین عوارض ناخواسته گریبانگیر خانم خواهد شد. شدت و حدت این عوارض بسته به بزرگی و کوچکی جنین و روش انجام سقط متفاوت است؛ اما در هر صورت دردی متوجه خانم می‌شود که به مرور زمان باید کاهش پیدا کند.

پاکسازی رحم بعد از سقط، تقویت رحم، داشتن قاعدگی طبیعی و به طور کلی عملکرد صحیح اندام‌ها تناسلی بعد از سقط اهمیت زیادی دارد؛ زیرا برای حامله شدن مجدد عملکرد اندام‌های تناسلی باید بهینه باشد. به یاد داشته باشید که برای دور زدن عوارض سقط راهی وجود ندارد؛ فقط این امکان وجود دارد که با مراقبت‌های درست علائم سقط کاهش پیدا کند و درد کمتری متوجه خانم شود.