آپاندیسیت در بارداری خطرناک است؟درمان و علائم

اردیبهشت ۱۴۰۱ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
آپاندیسیت در بارداری

درد شکم از شایع‌ت رین شکایت‌ها در دوران بارداری است که اگر در سمت راست و پایین شکم باشد علت آن می‌تواند آپاندیسیت است. این عارضه در هر زمان حتی در دوران بارداری نیز می‌تواند اتفاق بیفتد و ممکن است عوارض بسیار جدی در پی داشته باشد. آپاندیسیت در دوران بارداری همان عفونت آپاندیس است و یکی از رایج‌ترین علت‌ احتیاج به جراحی در دوران بارداری است. تقریبا از هر 1500 زن باردار یک نفر از آنها به این عارضه حاد دچار می‌شود که معمولا 30 تا 35درصد موارد دیر تشخیص داده می‌شود. در ادامه این مطلب هر آنچه که باید در این باره بدانید را می‌توانید مطالعه کنید.

سوالات کاربران

اپاندیس در حاملگی درمان میشه یا باید سقط کنی؟؟؟
غذاهای ممنوعه در دوران بارداری
کسی در بارداری شربت آدی ژل خورده؟ آیا عوارض نداره در بارداری؟
در مورد روزه داری در بارداری
عوارض مصرف کاسنی در بارداری 👇👇👇👇👇 تاثیر کاسنی بر مادر باردار و جنین در دوران بارداری و حاملگی تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد که مصرف زیاد کاسنی در بارداری، بی خطر نیست. کاسنی یک محرک قوی در رحم است و می‌تواند باعث انقباضات رحمی در دوران بارداری شود. بنابراین سلامتی شما و همچنین جنین شما را به خطر می‌اندازد. مصرف مقدار زیادی کاسنی می‌تواند باعث قاعدگی در دوران بارداری شود و منجر به سقط جنین شود. بنابراین، حتی اگر فواید درمانی زیادی برای شما به همراه داشته باشد، باید از مصرف کاسنی بو داده یا نوشیدن چای یا قهوه کاسنی در دوران بارداری خودداری کنید. آیا مصرف کاسنی در بارداری مجاز است؟ کاسنی اثرات مستند خاصی دارد که ممکن است بر سلامتی و ایمنی بارداری شما تأثیر بگذارد. توصیه می‌کنیم که از هرگونه استفاده اضافی از کاسنی در دوران بارداری جلوگیری کنید. حتی اگر فواید درمانی مصرف کاسنی در دوران بارداری بسیار زیاد باشد، اما مصرف بیش از حد این گیاه باعث می‌شود تا شما دچار عوارض جانبی خاصی شوید. برخی از عوارض جانبی رایج عبارتند از: انقباضات ناگهانی رحم در دوران بارداری قاعدگی در دوران بارداری سقط جنین التهاب پوست خارش سرکوب اشتها کاهش وزن ناگهانی مشکل در تنفس خس خس خستگی خواب آلودگی

درد سمت راست شکم در بارداری

آپاندیسیت حاد در بارداری ابتدا با یک ناراحتی جزئی در مرکز شکم شروع می‌شود. سپس دردناک‌تر شده و به سمت راست و پایین شکم منتقل می‌شود. مادر باردار ممکن است تصور کند که جنین به سمت راست خوابیده است اما با حرکت جنین درد کمتر نشده و بلکه بیشتر هم خواهد شد. در صورتی که این عارضه در اواخر بارداری رخ بدهد، درد ممکن است در سمت راست و بالای شکم اتفاق بیفتد.

علائم آپاندیس در بارداری

بیشتر این علائم چه در زنان باردار و چه در افراد عادی یکسان است.

درد شکمی: درد در قسمت سمت راست و پایین آن بسیار شایع است.

حالت تهوع و استفراغ: حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری در میان مادران بسیار شایع و طبیعی است. اما حالت تهوع و استفراغ همراه با درد شکمی یکی از علائم آپاندیسیت است.

بی اشتهایی

تب و افزایش دمای بدن

اسهال یا یبوست

تورم شکم بخصوص در ماه‌های آخر بارداری

خونریزی واژینال: در صورت داشتن خونریزی و درد شکمی باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

آیا آپاندیس در بارداری خطرناک است؟

آپاندیسیت در حاملگی حاد و خطرناک است و به سرعت شدت گرفته و گسترش پیدا می‌کند. بسیار مهم است که آپاندیس به موقع تشخیص داده شود زیرا ممکن است پاره شود و عوارض دیگری را به همراه داشته باشد. در صورتی که آپاندیس پاره شود، میزان از دست دادن جنین به 36 درصد افزایش پیدا می‌کند. هرچند که بیهوشی و عمل جراحی برای زنان باردار توصیه نمی‌شود، اما برای زنان بارداری که چار آپاندیسیت هستند چاره‌ای جز انجام عمل جراحی نیست.

تشخیص آپاندیس در منزل

آپاندیس یک زائده کوچک است که در روده قرار دارد و اگر در اثر مدفوع، انگل و غیره مسدود شود، به تدریج متورم شده و ممکن است پاره شود. در صورتی که در سمت راست شکم خود احساس درد کردید، ممکن است دچار آپاندیس شده باشید. همچنین اگر علائم‌های بالا را داشتید، حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. در این شرایط معاینه‌های فیزیکی از مهم‌ترین اقدامات تشخیصی برای بیماران به حساب می‌آید ولی برای تشخیص دقیق‌تر باید از اقدامات پاراکلینیکی استفاده کرد.

اولتراسونوگرافی از اولین انتخاب‌ها و بی خطرترین‌ها برای تشخیص آپاندیسیت در دوران بارداری است اما متاسفانه از حساسیت چندانی برخورد نیست. البته می‌توان از سی‌تی‌اسکن شکم هم برای تشخیص این عارضه استفاده کرد اما به دلیل اینکه از اشعه یونیزان استفاده می‌شود، زنان باردار ترجیح می‌دهند که در معرض آن قرار نگیرند. همچنین می‌توان از MRI نیز استفاده شود.

عمل آپاندیس در بارداری

اگر در سه ماهه اول و یا دوم بارداری باشید، می‌توان با روش لاپاراسکوپی آپاندیس را از بدن خارج کرد. این روش جراحی با ایجاد چند سوراخ کوچک درون شکم، یک روش غیر تهاجمی است. در صورتی که در سه ماهه سوم بارداری باشید، به دلیل بزرگ شدن رحم، انجام عمل جراحی به روش لاپارسکوپی دشوار است بنابراین از روش جراحی باز استفاده می‌شود و در طی عمل وضعیت جنین تحت نظر قرار می‌گیرد. حدود 80 درصد از زنان باردار بعد از انجام عمل آپاندیس دچار انقباض و دردهای زودرس می‌شوند ولی تنها 5 الی 14 درصد از آنها دچار زایمان زودرس می‌شوند.

عمل آپاندیس و زایمان طبیعی

اغلب زنان فکر می‌کنند که در صورتی که عمل آپاندیس کرده باشند، دیگر نمی‌توانند زایمان طبیعی انجام دهند. اما باید بدانید که این دو عمل به یکدیگر ربط نداشته و اگر عمل آپاندیس انجام داده‌اید می‌توانید زایمان طبیعی داشته باشید.