ادرار نکردن نوزاد | علل ادرار نکردن نوزاد در روزهای اول

مرداد ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
ادرار نکردن نوزاد

نگران ادرار نکردن نوزاد دختر و پسر خود در روزهای اول تولد هستید؟ اگرچه توجه به میزان دفع ادرار و دلایل کاهش ادرار در نوزاد بسیار مهم است. چون در نهایت می‌تواند باعث آسیب برگشت‌ناپذیر کلیوی شود. اما در بسیاری موارد ادرار کم نوزاد ناشی از مصرف ناکافی شیر است. قبل از پرداختن به علل ادرار نکردن نوزاد تازه متولدشده باید الگوی طبیعی ادرار نوزاد را بشناسیم.

الگوی طبیعی ادرار نوزاد در روزهای اول تولد

قبل از پرداختن به موضوع علت ادرار نکردن نوزاد، لازم است بدانید فرزندتان چه در زمان تعیین‌شده به دنیا آمده و چه نارس باشد، باید در 24 ساعت اول زندگی خود ادرار کند. زیرا دفع ادرار کافی و منظم از نشانه‌های سلامت نوزاد است میزان ادرار را شیر خورده‌شده توسط نوزاد تعیین می‌کند. در نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند، تخمین میزان ادرار راحت‌تر از نوزادانی است که شیر مادر می‌خورند. چون میزان دریافتی شیر قابل اندازه‌گیری است. 

در روز‌های اول ممکن است تعداد دفعات خیس کردن پوشک چند بار باشد ولی در روزهای بعد با افزایش میزان شیر مادر، دفعات ادرار نوزاد هم افزایش می‌یابد. تا جایی که به شش تا هشت بار هم می‌رسد. این ادرار باید بدون بو، رقیق و زرد باشد. پس به‌طور خلاصه می‌توان گفت در ادرار کردن نوزاد یک روزه 2-1 پوشک ، روز دوم 3-2 پوشک و برای روز سوم به بعد 5 تا 6 پوشک خیس ‌شود.

در این بین حواستان باشد که از چه پوشکی استفاده می‌کنید. اگر پوشک با قابلیت جذب بالا باشد، ممکن است تخمین میزان ادرار دفعی مشکل باشد. برای رفع این مشکل می‌توانید با دست گرفتن پوشک، سنگینی آن را بررسی کنید و تا حدودی بفهمید نوزادتان چقدر ادرار کرده‌است.

الگوی طبیعی ادرار نوزاد

علل ادرار نکردن نوزاد در روزهای اول

معمولا علاوه بر ادرار زیاد نوزاد یکی دیگر از نگرانی‌های والدین، ادرار نکردن نوزاد است که در ادامه به علل آن پرداخته شده است.

  • مهمترین و شایع‌ترین علت ادرار نکردن نوزاد در روز‌های اول کم‌آبی است. کم آبی 90 درصد موارد از علل ادرار نکردن نوزاد را شامل می‌شود. علاوه بر کاهش دفع ادرار، از دیگر نشانه‌های کم‌آبی می‌توان به خشکی چشم‌ها و گود شدن ملاج جمجمه است. حواستان باشد نوزادتان به‌مقدار کافی شیر دریافت کند. اگر می‌گوییم نوزاد دچار کم‌آبی شده به این معنا نیست که به او آب بدهید. زیرا نوزاد به‌چیزی جز شیر مادر احتیاج ندارد. تنها باید مقدار شیری و دفعات آن افزایش یابد. گاهی علت کاهش شیر خوردن نوزاد، روش نادرست شیردهی، وجود اختلالاتی در سینه مادر و یا اختلال ساختار مادرزادی دهان و بینی کودک است. 
  • طبق گزارش مجله اورولوژی آمریکا کمبود اکسیژن نوزاد در هنگام پروسه زایمان می‌تواند از علل کم ادراری نوزادان باشد. این حالت می‌تواند موجب از کار افتادن کلیه گردد.
  • انسداد محل اتصال حالب به لگنچه کلیه یا بیماریUPJO باعث ادرار نکردن نوزاد پسر (گاهی دخترها) و هیدرونفروز می‌شود. در هیدرونفروز مقداری از ادرار به جای دفع به سمت کلیه پس می‌زند. این اختلال در سونوگرافی بارداری قابل تشخیص است.
  • در بیماری انسداد خروجی مثانه، محل خروج ادرار از مثانه به پیشابراه مخصوصا در پسرها بسته ‌است. این حالت هم در دوران حاملگی و با سونوگرافی قابل تشخیص است.
  • سندروم پرون بلی یک ناهنجاری نادر مادرزادی است. این بیماری مجموعه‌ای از علائم است که سیستم ادراری و تناسلی نوزادان مخصوصا پسرها را درگیر می‌کند.

نشانه‌های ترسناک اما طبیعی ادرار نوزادان در روزهای اول تولد

  • در نوزادان دختر ممکن است با اولین دفعات ادرار خونریزی ببنید، اگر نوزادتان سالم است و خوب شیر می‌خورد، نگران نباشید. این اتفاق به دلیل بالا بودن سطح هورمون‌های جنسی منتقل‌شده از مادر و پایین افتادن ناگهانی آن‌ها است.
  • در روز‌های سوم تا پنجم ممکن است احساس کنید رنگ ادرار کمی تغییر کرده، صورتی و یا نارنجی شده‌است. این حالت پینک دیاپر نام دارد و به دلیل دفع کریستا‌ل‌های اورات است. با توجه به اینکه سوال بسیاری از مادران اسن است که از کجا بفهمیم که مقدار شیر مادر برای تغذیه نوزاد کافی است، این علامت به مادر نشان می‌دهد که میزان شیر دریافتی نوزاد کافی نیست. پس دفعات تغذیه باید افزایش یابد.

مهمترین نکته در مورد ادرار نکردن نوزاد، به یاد داشتن این است که همیشه میزان دریافتی شیر نوزادتان را کنترل کنید. حواستان باشد تا او در محیط خیلی گرم نباشد تا آب بدنش را از دست بدهد. اگر فکر می‌کنید به‌اندازه کافی شیر نمی‌خورد، دفع ادرار کافی ندارد و خوب وزن نمی‌گیرد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.