ادرار زیاد نوزاد | علت زیاد شدن ادرار کودک

مرداد ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
ادرار زیاد نوزاد

ادرار زیاد نوزاد نشانه چیست؟ اگر این سوال برای شما هم پیش آمده این مطلب را با ما بخوانید! طبیعتا زمانی به ادرار نوزاد زیاد گفته می‌شودکه حجم آن بیشتر از حالت نرمال باشد. پس لازم است حجم عادی ادرار نوزاد را مرور کنیم: تعداد دفعات ادرار در نوزادان در هر 24 ساعت 6 الی 8 بار است و باید پوشکش را کاملا خیس و نه نمناک‌کند و رنگ ادرارش بی‌رنگ باشد. مقدار ادرار نوزاد در روز 36 سی سی ادرار به ازای هر کیلوگرم وزن است. مثلا اگر کودک شما 3 کیلوگرم وزن دارد، توقع داریم حجم ادرارش در یک شبانه‌روز، چیزی حدود 108 سی سی باشد.

علل ادرار کردن زیاد نوزادان

اگر با همه این محاسبات هنوز هم تصور می‌کنید نوزاد شما بیش از حد ادرار می‌کند یا احساس کاذب ادرار دارد، علت ادرار زیاد نوزاد را با هم بررسی می‌کنیم:

تغذیه نامناسب

  • در مورد ادرار زیاد نوزاد، پیش از هرچیز مطمئن شوید که آیا بیش از حد به کودک شیر و مایعات نمی‌دهید و شیردهی شما صحیح است؟ روز اول زندگی حجم معده نوزاد به اندازه یک قاشق چای خوری است. تا روز سی‌ام یا یک ماهگی این حجم به اندازه حجم یک پرتقال می‌رسد. پس حجم شیری که می‌خورد با توجه به سنش متفاوت خواهد بود. برای کودکی که شیر خشک می‌خورد بعد از چند روز اول زندگی، هر بار 60 الی 90 سی سی شیر خشک حل شده در آب جوش کافی است. کودک آن را به تناوب هر 4-3 ساعت مصرف می‌کند. به یاد داشته باشید هر پیمانه شیر خشک را باید در 30 سی سی آب جوشیده‌ی سرد شده حل کنید. اگر بیش از این مقدار آب اضافه کنید تعادل مواد معدنی بدن کودک به هم می‌ریزد و ممکن است در نهایت منجر به ادرار زیاد نوزاد و عوارض دیگر بشود.
  •  مقدار شیر در کودکانی که شیر مادر می‌خورند متفاوت است. محاسبه حجم دقیق شیر مادر کار سختی است. پس بهتر است طبق توصیه سازمان جهانی بهاشت هر بار که کودک تقاضای شیر می‌کند به او شیر بدهید این اتفاق حدودا هر 3-2 ساعت یک‌بار می‌افتد.
  • تا زمانی به نوزاد شیر بدهید که به میل خودش شیر می‌خورد. نوزادان در حالت عادی و در سلامت کامل، احتیاج به دریافت مایعی به جز شیر ندارند.
  • یکی از دلایل شیر بالا آوردن یا رفلاکس نوزادی و رفلاکس پنهان نوزاد، بیش از حد شیر خوردن کودک است. پس اگر کودک شما زیاد استفراغ می‌کند علاوه بر مراجعه به پزشک به فکر این باشید که شاید شما بیش از حد به او شیر می‌دهید.

علت ادرار کردن زیاد نوزادان

شباهت اسهال آبکی و ادرار

آیا کودک شما اسهال نیست؟ در این مورد لازم است از انواع شکل مدفوع نوزادان آگاه باشید زیرا ممکن است بیش از حد پوشک خیس کردن به خاطر اسهال نوزاد باشد نه ادرار زیاد! کودک مبتلا به اسهال کمبود آب دارد. بی‌قرار و در موارد شدید بی‌حال است، لب و مخاطات خشک و چشمان گود افتاده دارد. 

بیماری‌ها

در نهایت افزایش ادرار کودک ممکن است به علت بیماری زمینه‌ای باشد. برخی از این بیماری‌ها را به زبان ساده بررسی می‌کنیم:

  • امکان دارد ادرار زیاد نوزاد به دلیل حجم زیاد ادرار نباشد. زمانی احساس ادرار کاذب در کودکان رخ می‌دهد که عفونت ادرار داشته باشند یا ظرفیت مثانه آن‌ها کم شده باشد. یکی از نشانه‌های عفونت ادراری کودکان تب است و ممکن است کودک هنگام دفع ادرار احساس سوزش داشته باشد. کودکان بزرگ‌تر این سوزش را بیان می‌کنند اما این علامت در نوزادان و کودکان نوپا ممکن است به صورت گریه کردن و بی‌قراری هنگام ادرار کردن بروز کند. کودک ممکن است بیش از حد بی‌قرار یا حتی بی‌حال باشد. در این موقعیت بهتر است هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا ادرار فرزندتان را آزمایش کند. تاخیر در درمان عفونت ادراری می‌تواند سبب عفونت کلیه‌ها و حتی از دست رفتن کلیه‌های کودک بشود.
  • احتمال این‌که ادرار زیاد نوزاد پسر به دلیل عفونت باشد کمتر است اما این امکان همچنان وجود دارد مخصوصا در پسرهایی که ختنه نشده‌اند زیرا زیر پوست محل ختنه میکروب‌ها جایگزین شده و سبب عفونت می‌شوند. بنابراین، ختنه کردن نوزاد را نیز در نظر بگیرید.
  • در بدن هورمونی به نام هورمون ضد ادراری وجود دارد، کم ترشح شدن یا مقاومت نسبت به این هورمون یکی از دلایل زیاد شدن حجم ادرار است.
  • غده فوق کلیه درست بالای کلیه هر انسان قرار دارد. یکی از هورمون‌های این غده برای کنترل فشارخون ترشح می‌شود و فشار خون را با کم کردن حجم ادرار از طریق مکانیسم‌های خاصی بالا می‌برد. اختلال ژنتیکی در ترشح و عملکرد این هورمون هم از دلایل کاهش فشار خون و زیاد شدن حجم ادرار است.
  • یکی از دلایل دیگر ادرار زیاد نارسایی کلیه است. اگر کلیه نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد، مواد زیادی از طریق ادرار خارج می‌شوند و به همراه خودشان آب را هم خارج می‌کنند. نارسایی کلیه در نوزادان ممکن است به علت سندرم‌های ژنتیکی وجود داشته باشد.
  • نوعی از دیابت (قند خون بالا) با نام دیابت نوع یک هم وجود دارد که در کودکان رخ می‌دهد. در این بیماری قند خون آن‌قدر بالاست که از ادرار دفع می‌شود و به همراه خودش آب زیادی وارد ادرار می‌کند. اما علائم این بیماری به ندرت در نوزادی شروع می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر احساس می‌کنید ادرار زیاد نوزاد به دلیل تغذیه بیش از حد یا تخمین اشتباه شما از حجم ادرارش نیست یا اینکه احساس تکرر یا سوزش ادرار دارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. با آزمایش خون و ادرار مواد معدنی، سطح قند بدن و ادرار کودک و سلول‌های موجود در ادرار اندازه گرفته می‌شود. عملکرد کلیه او نیز بررسی می‌شود. به یاد داشته باشید در صورت وجود سابقه فامیلی بیماری‌های کلیوی و غدد حتما پزشک را مطلع کنید.