دانه‌های سفید در مدفوع نوزاد نشانه چیست؟

شهریور ۱۳۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
دانه‌های سفید در مدفوع نوزاد

دانه‌های سفید در مدفوع نوزاد یکی از تغییرات نسبتا رایج مدفوع مخصوصا است که برای والدین سوال‌برانگیز و حتی نگران‌کننده است. دقت به دفعات دفع مدفوع در نوزاد، رنگ مدفوع نوزاد و عواملی از این قبیل باعث می‌شود که از عملکرد گوارشی و سلامت نوزاد خود تاحدی مطلع باشید. اما تیکه‌های سفید در مدفوع نوزاد نشانه چیست؟ از هضم ناکافی مواد غذایی گرفته تا آلرژی غذایی! سه علت مهم را برای شما آورده‌ایم.

علت دانه‌های سفید در مدفوع نوزاد چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانیم، به دلیل مایع‌بودن تغذیه شیرخواران در ماه‌های اولیه، انواع شکل مدفوع نوزادان، شبیه به مدفوع کودکانِ بزرگ‌تر و بزرگسالان نیست. رنگ مدفوع نوزاد متفاوت است و قوام کم‌تری دارد. همچنین باید دانست که با توجه به روند رشد شیرخوار و تغییر عادات تغذیه‌ای او، تغییر در شکل مدفوع نوزاد اتفاق رایج و معمولی‌ است. برای کسب اطلاعات درباره مدفوع طبیعی نوزاد و شیرخوار می‌توانید مطلب مدفوع خلطی نوزاد را مطالعه کنید. اما درباره سوال والدین درباره "علت دونه‌های سفید در مدفوع نوزاد" یا همان "دانه‌های کنجد مانند در مدفوع نوزاد". این مدفوع معمولا سه حالت زیر را دارد.

دفع تکه‌های مواد غذایی

در شیرخوران زیر شش ماه، مخصوصا کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌شوند، مشاهده دانه‌های سفید در مدفوع نوزاد شایع است. ممکن است در چند روز اخیر دفعات و میزان شیردهی را کم‌وزیاد کرده باشید. به فواصل شیردهی و کافی بودن میزان شیر از روی نشانه‌ها مثل میزان دفع ادرار دقت کنید. در کودکانی که شیرخشک مصرف می‌کنند، تغییر مارک شیرخشک یا اضافه شدن شیرخشک به رژیم غذایی برای اولین بار می‌تواند باعث دفع دانه‌های سفید در مدفوع نوزاد شود. در کودکان بزرگتر از شش ماه و پس از شروع غذای کمکی این ذره‌های سفیدرنگ مدفوع نوزاد می‌تواند غذای خورده شده و همان دلمه‌های شیر باشد. این قدرت هضم ناکافی گاهی می‌تواند طبیعی و موقتی باشد و گاهی یک علامت هشداردهنده از بیماری پنهان.

البته هضم‌نشدن و درسته دفع‌شدنِ برخی از مواد غذایی که هضم سخت‌تری دارند، یک پدیده طبیعی است که در بالغین نیز ممکن‌است دیده‌شود. این اتفاق اگر قبل از شروع تغذیه‌ی کمکی شیرخوار اتفاق بیفتد، قدرت هضم شیرخوار را بیشتر زیر سوال می‌برد.

درهرصورت در شرایط زیر بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

  • اگر دانه‌های ریز سفید در مدفوع نوزاد مکررا رویت شده و در شما ایجاد نگرانی کرده‌است.
  • اگر از روی نشانه‌های دیگر مثل عدم وزن‌گیری کافی، نداشتن انرژی کافی و... حدس‌زدید که ممکن‌است فرزندتان مشکلی در هضم و گوارش داشته‌باشد.
  • اگر همراه با وجود دانه‌های سفید در مدفوع، فرزندتان نیز بی‌حال و مریض است.

علت دانه‌های سفید در مدفوع نوزاد چیست؟

دفع خلط همراه با مدفوع نوزاد

اما دیگر علت تکه‌های سفید در مدفوع نوزاد_به خصوص اگر لزج و خلطی باشد_ می‌تواند به خاطر وجود موکوس در مدفوع باشد. روده ما ترشحاتی طبیعی‌ای به نام موکوس دارد. احتمال اینکه این ترشحات لزج به مدفوع نوزاد راه یابند، وجود دارد. پس وجود تکه‌های سفید لزج در مدفوع نوزاد می‌تواند یک اتفاق طبیعی باشد. از طرفی مدفوع سبز با دانه‌های سفید در نوزاد و شیرخوار می‌تواند دلایل دیگری همچون عفونت، آلرژی غذایی و یا تغییر در عادات غذایی پس از شروع غذای کمکی، علائم دندان درآوردن، اختلالات روده‌ای و عواملی دیگری باشد، که همه در مطلب مدفوع خلطی نوزاد به طور مفصل‌تر آمده‌است.

دفع مدفوع کاملا سفید یا کمرنگ

سوال بسیاری از والدین این است که رنگ مدفوع نوزاد نشانه چیست؟ اگر مدفوع نوزادتان به طور کامل سفید یا طوسی بود، حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است دلیل این اتفاق، آترزی صفراوی باشد. آترزی صفراوی یک بیماری نادر کبدی‌ است که در هفته‌های اول بعد از تولد نوزاد تشخیص داده می‌شود. این اختلال که مجاری صفراوی کبد را درگیر می‌کند، یکی از اورژانس‌های پزشکی است که باید سریعا جراحی شود. 

بیشتر درباره آترزی صفراوی

صفرا مایعی‌ است که توسط کبد ساخته شده، از طریق مجاری صفراوی به روده‌‌ی‌کوچک منتقل شده و به هضم غذا کمک می‌کند. در آترزی صفراوی نوزادان، مجاری صفراوی مسدود شده و تجمع مایع صفرا در کبد باعث آسیب کبدی می‌شود. درواقع رگه‌های قهوه‌ای در مدفوع نوزاد یا رنگ زرد مدفوع نوزاد به دلیل وجود مایع صفرا و نمک‌های صفراوی است و درصورت کاهش یا عدم وجود آن‌ها، مدفوع، کم‌رنگ یا سفید می‌شود. نوزادان مبتلا به آترزی ممکن است در هنگام تولد سالم به نظر برسند و علائم آن‌ها بین دو هفته تا دو ماه اول زندگی خود را نشان دهد. علائم می‌تواند شامل این موارد باشد: 

  • زردی پوست و چشم
  • مدفوع رنگ روشن یا سفید 
  • شکم متورم
  • ادرار با رنگ تیره 
  • کاهش‌وزن یا عدم وزن‌گیری طبیعی

مدفوع سفید یا کمرنگ نوزاد

در نهایت درباره دانه‌های سفید مدفوع نوزاد به یاد داشته‌باشید که...

همه‌ موادغذایی به راحتی هضم نمی‌شوند. در شیرخواری که در کنار شیر، تغذیه کمکی هم دریافت می‌کند، وقتی موادغذایی با سرعت از روده شیرخوار عبود می‌کنند گاهی وقتی برای شکستن آن‌ها نیست. پس با یک بار دیدنِ دانه-های سفید در مدفوع نوزادی که وضعیت جسمی و رشدی خوبی دارد، نگران نشوید. 

اگر این تکه‌های سفید در مدفوع نوزاد، لزج و موکوسی هستند و به ندرت دیده‌شده‌اند، باز هم نگران نباشید اما اگر چند بار شاهد مدفوع با دانه‌های سفید در نوزاد بودید، در نوزادتان علائم دیگری جز دانه‌های سفید در مدفوع، مشاهده کردید و یا علت و درمان دانه‌های سفید در مدفوع نوزاد، باعث ایجاد مشغله ذهنی و دل‌نگرانی شما شد، حتما به پزشک مراجعه کنید. در صورت بی‌رنگ یا سفید بودن مدفوع نوزاد تازه به‌دنیا آمده سریعا به پزشک مراجعه کنید.