خوردن موسیر در بارداری ضرر دارد؟

تیر ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
خوردن موسیر در بارداری ضرر دارد؟

با شروع بارداری معمولاً سؤالات زیادی در مورد تغذیه صحیح، در ذهن شما نقش می‌بندد. ازآنجاکه تغذیه مادران مستقیم یا غیر مستقیم، روی سلامت جنین نیز تأثیر می‌گذارد، بنابراین بسیار مهم است که  توجه بیشتری به تغذیه در دوران بارداری خود داشته باشید. یکی از سؤالات مادران باردار در مورد خوردن موسیر در بارداری است؛ اینکه خوردن موسیر در بارداری برای سلامت شما و جنینتان مضر است یا مفید؟ در ادامه به این سؤال پاسخ داده‌ایم. 

خوردن موسیر در بارداری مفید است یا مضر؟

خوردن موسیر در بارداری نه ‌تنها طعمی عالی به غذاهای شما می‌بخشد، بلکه فواید مختلفی برای سلامتی شما دارد:

  1. موسیر حاوی فولات یا فولیک اسید است که برای پیشگیری از نقایص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا در کودکان لازم است و به سلامت روانی کودکان کمک می‌کند.
  2. موسیر در کنترل میزان قند خون نیز مؤثر است و درنتیجه از ابتلا به دیابت حاملگی که در دوران بارداری شایع است، جلوگیری می‌کند.
  3. خوردن موسیر در بارداری همچنین میزان فشار خون را در دوران بارداری تنظیم می‌کند و از تشکیل لخته‌های خون که منجر به عوارض بارداری خطرناکی می‌شود، جلوگیری می‌کنند.
  4. خوردن موسیر مانند خوردن گوجه در بارداری و دیگر سبزیجات، عملکرد دستگاه گوارشی شما را بهبود می‌بخشد؛ بنابراین می‌تواند از یبوست که در بارداری بسیار شایع است، پیشگیری کند.
  5. موسیر با عفونت‌های باکتریایی و ویروسی نیز مبارزه می‌کند.
  6. موسیر می‌تواند آب، ویتامین‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و بسیاری موارد مهم دیگر را نیز برای بدنتان تأمین کند. همچنین بخشی از آهن مورد نیاز در بارداری را تأمین می‌کند که به‌خصوص برای گیاهخواران بسیار مفید است. 

تنها خطر خوردن موسیر در بارداری، توکسوپلاسموز است. توکسوپلاسموز عفونتی ناشی از یک انگل است که در آب و خاک وجود دارد. البته در حال حاضر بسیاری از خانم‌ها در بدنشان آنتی بادی ضد توکسوپلاسموز را دارند، اما برخی از آنها ممکن است نداشته باشند؛ بنابراین باید احتیاط کنید. انگل توکسوپلاسموز روی سبزیجات وجود دارد. به همین دلیل است که شما باید قبل از خوردن سبزیجات، آنها را به خوبی بشویید؛ چه باردار باشید چه نباشید. هنگام باغبانی نیز از دستکش استفاده کنید. روش دیگر انتقال توکسوپلاسموز، گربه و مدفوع آن است. بنابراین اگر گربه خانگی دارید، هنگام تمیز کردن بستر گربه، باید حتماً از دستکش استفاده کنید.