مصرف غذاهای تند در بارداری و عوارض آن

تیر ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
مصرف غذاهای تند در بارداری

مصرف غذای تند در بارداری یکی از نگرانی‌های تغدیه‌ای مادران بارداراست که آیا غذای تند در دوران بارداری ضرر دارد یا نه؟ پیروی از یک روش تغذیه سالم همیشه و در مورد همه افراد ضرورت دارد، اما رژیم غذایی زنان و تغذیه در بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هرچه شما می‌خورید نه‌تنها خودتان، بلکه کودکتان را نیز تغذیه می‌کند. جنین در حال رشد در طول 9 ماه بارداری، کلیه منابع مورد نیاز خود را از طریق رژیم غذایی شما تأمین می‌کند. مطمئناً برای شما هم مهم است که بدانید چه  غذاهایی ممکن است به شما و جنین آسیب بزند تا از مصرف آنها اجتناب کنید. اینکه آیا در کل خوردن غذاهای تند در بارداری مجاز است یا خیر؛ آیا فلفل باعث سقط جنین می‌شود ادویه‌های مجاز در بارداری کدامند؛ مثلاً آیا خوردن فلفل سبز شیرین در بارداری ضرر دارد یا می‌توان مصرف کرد؛ و کلی سؤال مشابه دیگر. در این مقاله به‌طور ویژه قصد داریم در مورد عوارض مصرف غذاهای تند در بارداری صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

 

آیا خوردن غذاهای تند در بارداری برای جنین خطرناک است؟

مادران در طول بارداری ممکن است هوس‌های غذایی مختلفی داشته باشند و این امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است. مثلاً ممکن است برخی از شما تمایل زیادی به خوردن فلفل تند در بارداری داشته باشید. حتی ممکن است بعضی روزها احساس کنید که خوردن‌ ترشی در بارداری بخصوص ترشی تند تنها چیزی است که می‌تواند حالتان را خوب کند!

فلفل یک ادویه بی‌نظیر با طعمی جذاب است که فواید زیادی هم دارد. با این ‌وجود بسیاری از مادران از عوارض غذاهای تند در بارداری به‌خصوص در سه ماهه اول آن، بسیار نگران هستند؛ زیرا خطر سقط جنین در این زمان بسیار بالاست. حتی برخی از مادران از خوردن فلفل تند قبل از بارداری نیز هراس دارند!

بگذارید یک خبر خوب به شما بدهیم:

مصرف غذای تند در بارداری  هیچ‌گونه تأثیر منفی بر روی کودک شما یا بارداری شما ندارد. بنابراین دیگر نیاز نیست بپرسید که "آیا فلفل باعث سقط جنین می‌شود یا نه" و یا اینکه "تأثیر فلفل سیاه بر روی جنین چیست" و دیگر سؤالات مشابه؛ چون پاسخ همه آن‌ها همین است.

شما مجازید که از مقادیر معقولی غذای تند در بارداری استفاده کنید. مثلاً اگر هوس خوردن فلفل سبز در بارداری را کرده‌اید، قدری میل کنید. نیازی هم نیست که خود را از خوردن ‌ترشی فلفل تند در بارداری محروم کنید! قدری از آن را در کنار غذایتان نوش جان کنید. با این ‌وجود، شما نباید در خوردن غذاهای تند در بارداری زیاده‌روی کنید، زیرا ممکن است دچار یکسری عوارض شوید. 

خوردن فلافل در بارداری

عوارض غذاهای تند در بارداری چیست؟

عوارض غذاهای تند در بارداری بیشتر متوجه خود شماست نه کودکتان! و مربوط به زمانی است که در مصرف آن زیاده‌روی کنید یا حساسیتی نسبت به آن داشته باشید که در این صورت در لیست غذاهای مضر در بارداری قرار میگیرد. شما تا وقتی‌که دچار عوارضی که در ادامه به آنها اشاره شده است، نشوید، مجازید که از مصرف هرگونه غذای تند در بارداری لذت ببرید.

1. سوزش سر دل

اکثر زنان باردار در نتیجه تغییرات هورمونی و فشار ناشی از رشد رحم، دچار سوءهاضمه می‌شوند. سوزش سر دل یکی از شایع‌ترین مشکلات گوارشی دوران بارداری است که معمولاً از سه ماهه دوم تشدید می‌شود و در سه ماهه سوم بارداری به اوج خود می‌رسد. علت آن است که با پیشرفت بارداری و رشد بیشتر جنین در رحم شما، فشاری که به معده وارد می‌شود، افزایش می‌یابد. این باعث می‌شود اسید معده به داخل مری برگردد و باعث رفلکس اسید و سوزش سر دل شود.

بهتر است تا حد ممکن از مصرف غذاهایی مانند فلفل و سوسیس و کالباس در بارداری خودداری کنید؛ زیرا باعث تشدید رفلکس اسید و سوزش سر دل می‌شوند. این موضوع به ویژه در سه ماهه سوم بارداری، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

اگر خیلی هوس خوردن غذای تند در بارداری را داشتید، بعد از خوردن آن، حتماً یک لیوان شیر بخورید تا سوزش سر دل شما به حداقل ممکن برسد. همچنین مصرف عسل پس از خوردن غذاهای تند در بارداری می‌تواند به جلوگیری از سوزش سر دل کمک کند.

2. بیماری صبحگاهی

بیماری صبحگاهی یا تهوع بارداری به دلیل تغییرات سطح هورمونی بدن در مراحل اولیه بارداری، بسیار شایع است. خوردن غذای تند در بارداری می‌تواند بیماری صبحگاهی را تشدید کند. به همین علت زنانی که دچار تهوع شدید هستند، می‌بایست خوردن غذاهای تند در بارداری را به‌کل فراموش کنند. این افراد حتی در سه ماهه اول بارداری نیز نمی‌توانند به سراغ غذاهای تند بروند، چراکه تهوع بارداری در این زمان شدیدتر از ماه‌های بعدی بارداری است. بنابراین اگر اخیراً بیماری صبحگاهی در شما تشدید شده است، لیست غذاهایی که در روزهای گذشته مصرف کرده‌اید را به‌دقت بررسی کنید.

3.آلرژی

خوردن فلفل می‌تواند در برخی از مادران علائم آلرژی ایجاد کند، حتی اگر آنها به خوردن فلفل تند قبل از بارداری حساسیت نداشته باشند. اگر خوردن فلفل تند قبل از بارداری نیز باعث حساسیت شما می‌شد، باید بدانید که در دوران بارداری این وضعیت تشدید خواهد شد. همچنین اگر پیش از بارداری، هرگونه علائم مربوط به آلرژی غذایی را داشته‌اید، بهتر است فکر خوردن فلفل تند در بارداری را از سرتان خارج کنید! زیرا احتمال بیشتری وجود دارد که دچار آلرژی به فلفل شوید.

درصورتی‌که پیش از بارداری، تجربه هیچ‌گونه آلرژی غذایی را نداشته‌اید و بعد از خوردن غذاهای تند در بارداری نیز علائم آلرژی را نداشتید، می‌توانید تا جایی که اذیت نشوید، از خوردن‌ترشی فلفل تند در بارداری لذت ببرید!

4.تحریک رحم

اگرچه غذای تند معمولاً در دوران بارداری بی‌خطر است، اما خوردن مقدار زیاد آن یا داشتن دستگاه گوارش حساس، می‌تواند عوارض جانبی جدی‌تری هم برای خانم‌های باردار داشته باشد. در بعضی از خانم‌ها، غذای تند می‌تواند باعث تحریک رحم به دنبال تحریک روده‌ها شود. غذاهای تند معمولاً سریع‌تر از غذاهای بدون ادویه از دستگاه گوارش عبور می‌کنند و حتی ممکن است باعث اسهال، اسیدیته یا گاز شکم شوند. این موارد می‌تواند باعث گرفتگی روده‌ها شود که به دلیل نزدیکی به رحم به‌نوبه خود روی آن نیز تأثیر می‌گذارد.

مهم‌ترین علامت رحم تحریک‌پذیر، احساس گرفتگی یا پیچش در عضلات رحم یا عضلات قسمت تحتانی شکم است که در موارد نادر می‌تواند انقباضاتی را ایجاد کند که منجر به گشاده شدن دهانه رحم می‌شوند. خانم‌هایی که کمتر از 37 هفته باردار باشند و چنین علائمی را تجربه می‌کنند، باید فوراً با پزشک خود مشورت کنند. اگر به دنبال خوردن غذاهای تند در بارداری احساس کردید که نسبت به آن‌ها حساسیت دارید و دچار گرفتگی شکم می‌شوید، بهتر است از خوردن هرگونه غذای تند و یا فست فود در بارداری اجتناب کنید.

عوارض خوردن غذاهای تند در بارداری

فواید خوردن غذای تند در بارداری چیست؟

در مورد عوارض غذاهای تند در بارداری صحبت کردیم؛ وقت آن رسیده که قدری هم درباره فواید خوردن غذاهای تند در بارداری صحبت کنیم! شاید مصرف فلفل تند در بارداری در برخی مادران ایجاد عوارض کند، اما نمی‌توان از فواید این ادویه پرخاصیت چشم‌پوشی کرد.

1. بهبود ذائقه کودک

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن غذای تند در بارداری می‌تواند ذائقه کودک را بهبود دهد. در این مطالعه مشخص شد که ادویه موجود در غذاهای مصرفی مادر در دوران بارداری، از طریق جفت به کودک منتقل می‌شود. این باعث می‌شود که کودک با طعم‌های جدید آشنا شود و در سال‌های بعد از تولد، از تنوع غذایی بیشتری استقبال کند.

2. مرگ سلولهای سرطانی 

در دوران بارداری خطر آسیب‌های اکسیداتیو به سلول‌های بدن افزایش پیدا می‌کند که در آینده می‌تواند منجر به سرطان شود. فلفل حاوی کاروتنوئیدها است، که یک آنتی اکسیدان است. همچنین مطالعات نشان داده‌اند که کپسایسین موجود در فلفل قرمز می‌تواند گسترش سرطان ریه را کند و سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

3. درمان آکنه

بسیاری از مادران باردار دچار مشکلات پوستی نظیر آکنه می‌شوند. غذاهای تند می‌توانند به درمان آکنه و پیشگیری از ایجاد آن کمک کنند.

4. مبارزه با سرماخوردگی و سرفه

سرماخوردگی در بارداری وحشتناک است. فلفل و مصرف غذاهای تند در بارداری می‌تواند به بهبود این شرایط کمک کند. از قدیم‌الایام و در بسیاری از کشورها، از فلفل برای درمان سرماخوردگی و سرفه استفاده میشد.

فواید فلفل در بارداری

چند باور غلط در مورد خوردن فلفل در بارداری

باورهای غلطی در مورد عوارض غذاهای تند در بارداری در بین مردم وجود دارد که هیچ‌کدام پشتوانه علمی ندارند. بنابراین نباید به آنها اعتقاد داشت. این باورهای غلط عبارت‌اند از:

  • خوردن غذاهای تند در بارداری می‌تواند تأثیر منفی بر روی کودک شما بگذارد!
  • خوردن غذای تند در بارداری می‌تواند منجر به زایمان زودرس شود!
  • مصرف غذاهای پر ادویه در دوران بارداری می‌تواند منجر به سقط جنین و بیماری‌های مادرزادی شود!
  • خوردن غذای تند در بارداری باعث کور شدن نوزاد می‌شود!

هیچ‌کدام از موارد بالا صحیح نیستند و مورد قبول متخصصین و دانشمندان نمی‌باشند.

منبع:

https://www.webmd.com/baby/qa/can-you-eat-spicy-foods-during-pregnancy