سوسیس و کالباس در بارداری | عوارض مصرف سوسیس و کالباس در دوران حاملگی

تیر ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
سوسیس و کالباس در بارداری

خوردن سوسیس و کالباس در بارداری با توجه به طعم تند و و خوشمزه و همیشه در دسترس بودن، به شدت برای مادر وسوسه انگیز است. شاید قبل از بارداری با خوردن سوسیس و کالباس مشکلی نداشته‌اید اما این بدین معنا نیست که می‌توانید در دوران حاملگی نیز به مصرف آنها ادامه دهید. این غذاهای فست فود در بارداری در لیست پرهیز غذایی در بارداری قرار دارند. آیا می‌توانید سوسیس و کالباس در بارداری بخورید یا آیا باکتریهای پنهان در این مواد روی بدن شما و کودک تاثیر می‌گذارند. 

آیا خوردن سوسیس و کالباس در بارداری بی‌خطر است؟

سوسیس و کالباس در بارداری اگر کاملاً پخته باشد استفاده از آنها بی‌خطر است. سوسیس و حتی کالباس‌‌های تولید شده از گوشت گاو یا مرغ باید به طور کامل پخته شوند. شما باید در موقع مصرف سوسیس آن را طوری بپزید که هیچ نقطه‌ی صورتی در آن باقی نماند. با این همه لازم است که قبل از گنجاندن این مواد در رژیمتان با پزشک مشورت کنید. سوسیس و کالباس‌هایی که از گوشت قرمز یا مرغ تولید می‌شوند و دارای پوششی از روده‌ی حیوانات هستند باید کاملاً سرخ یا کباب شوند. 

خوردن سوسیس و کالباس در بارداری

عوارض مصرف سوسیس و کالباس در بارداری

در حالی که می‌توانید به طور کامل از سلامت سوسیس و کالباس‌های خانگی مطلع باشید هیچ تضمینی وجود ندارد که محصولات آماده‌ی بیرون سالم و عاری از باکتری باشند. اما تهیه‌ی سوسیس و کالباس در خانه به یک سری مواد اولیه‌ی خاص نیاز دارد و تهیه‌ی آنها دشوار است از این رو شاید نتوان خیلی روی آنها حساب کرد. سوسیس و کالباس در بارداری می‌توانند به روش‌های مختلفی شما را تحت‌تاثیر قرار دهند:

 1. چربی و نمک (سدیم) بالا : دو قطعه سوسیس حدوداً حاوی 170 کالری و 15 گرم چربی هستند. غذاهای پرکالری باعث اضافه وزن در بارداری می‌شوند که خود مشکلات زیادی را به همراه دارد. مصرف چربی در بارداری و کلسترول برای رشد مناسب کودک ضروری است با این حال در حد تعادل باید مصرف شود. بنابراین باید در مصرف این مواد غذایی احتیاط کرد. از طرفی دیگر دو عدد سوسیس می‌توانند حاوی 6 گرم نمک یعنی 50 درصد از نیاز روزانه باشند. سوسیس و کالباس دو ماده‌ی غذایی هستند که حاوی نمک پنهان و غیرپنهان زیادی هستند از این روز مصرف آن‌ها در بارداری می‌تواند بسیار خطرناک باشد. سدیم بالای موجود در نمکِ سوسیس و کالباس می‌تواند بر رشد کلیوی جنین تاثیر منفی بگذارد. همچنین مادر را دچار سایر عوارض مصرف زیاد نمک در بارداری می‌کند.
 2. لیستریا : باکتری لیستریا مونوسیتوژنز یک باکتری بسیار خطرناک و عامل بیماری لیستریا است. این بیماری می‌تواند منجر به سقط جنین، بیماری شدید و زایمان نوزاد نارس یا مرده شود. سوسیس‌‌های تخمیر نشده یا خشک خطر ابتلا به لیستریا را افزایش می‌دهند.
 3. توکسوپلاسموز و سایر باکتری ها : توکسوپلاسموز در زنان باردار بسیار نادر است اما می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به آسیب مغز یا نابینایی در نوزاد، تولد زودرس، زردی و مشکلات رشد روانی شود. توکسوپلاسموز توسط توکسوپلاسما گوندی موجود در گوشت خام و فراورده‌‌های گوشتی نظیر سوسیس و کالباس ایجاد می‌شود. سوسیس نیم پز، می‌تواند حاوی باکتری‌های دیگری مانند سالمونلا و ای.کلای باشد. سالمونلا باعث بروز اسهال، استفراغ؛ تب، کم آبی و گرفتگی شکم می‌شود. ای.کلای منجر به کم خونی و عفونت ادراری می‌شود.
 4. سوزش سر دل : مقادیر بیش از حد ادویه‌ی اضافه شده به سوسیس و کالباس می‌تواند منجر به تحریک اسید معده و سوزش سر دل به خصوص در سه ماهه‌ی اول بارداری که رحم در حال رشد است و به معده فشار وارد می‌کند، شود. فشار، اسید معده را به داخل مری سوق می‌دهد. این برای کودک مضر نیست اما اسیدی بودن می‌تواند در شما ایجاد ناراحتی کند. خوردن یک لیوان شیر در بارداری می‌تواند این سوزش را از بین ببرد. 
 5. مصرف آن‌ها در کنار غذاهای غیرضروری : معمولاً مصرف سوسیس و کالباس و سایر مواد غذایی فست فودی به تنهایی انجام نمی‌شود و همراه با نوشیدن میزان زیادی نوشابه و استفاده از انواع سس است که می‌تواند کالری‌‌های بیش از حد نیاز در اختیار شما قرار دهد که افزایش وزن را به همراه دارد. 
 6. بروز آسم و آلرژی در نوزاد : به دلیل وجود مواد افزودنی زیاد و ادویه در بارداری با افزایش خطر ابتلای نوزاد به آلرژی و آسم همراه است.

عوارض مصرف سوسیس و کالباس در بارداری

با هوس سوسیس و کالباس در بارداری چه کنیم؟

اگر ولع سوسیس و کالباس در بارداری رفع نشد می‌توانید از خوردن مواد گوشتی به عنوان جایگزین استفاده کنید. یا از سوسیس و کالباس‌‌های با درصد بالای گوشت در بارداری استفاده کنید. هوس‌‌ها هرگز نباید نادیده گرفته شوند زیرا می‌تواند نواقص جدی در نوزاد ایجاد کند. بیشتر این هوس‌‌ها نشان‌دهنده‌ی کمبود برخی مواد معدنی و ویتامین‌‌ها هستند. همچنین ترفندهای دیگری برای مصرف این مواد در این دوران وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

ترفندهای کم کردن عوارض مصرف سوسیس و کالباس در بارداری

 • هوس‌‌های دوران بارداری گاهی منجر به نافرمانی شده و باعث می‌شوند شما از مسیر رژیم سالم خود خارج شوید پس اگر قرار است سوسیس و کالباس در بارداری مصرف کنید لازم است به نکاتی توجه داشته باشید:
 • وقتی هنوز داغ هستند آن‌ها را مصرف کنید. 
 • از مصرف سوسیس نیم پز خودداری کنید. کالباس عموماً پخته نمی‌شود پس می‌تواند ضررش بیشتر باشد. 
 • سوسیس و کالباس با نمک کمتر را انتخاب کنید.
 • سعی کنید از سوسیس و کالباسی که از گوشت مرغ و بوقلمون تهیه شده است استفاده کنید.
 • می توانید تهیه‌ی سوسیس کالباس در خانه را در نظر بگیرید. 
 • حدالامکان سعی کنید ساندویچ را خودتان در منزل تهیه کنید و از خوردن ساندویچ‌‌های بیرونی خودداری کنید. 

آیا نیترات موجود در سوسیس و کالباس در بارداری ضرر دارد؟

نیترات هایی مانند نیترات پتاسیم و نیترات سدیم برای جلوگیری از خراب شدن، حفظ رنگ، یکنواختی به سوسیس و کالباس اضافه می‌شوند. برخی تولیدکنندگان از نیترات طبیعی استفاده می‌کنند که از کرفس بدست می‌آید. طبق دستورالعمل FDA مواد غذایی که روزانه مصرف می‌کنید باید 500 ppm یا کمتر نیترات داشته باشند. لازم به ذکر است که نیترات به صورت طبیعی در برخی مواد غذایی موجود است اما آنچه نگران کننده است، نیترات اضافه شده است. در حال حاضر هیچ تحقیقی مبنی بر مضر بودن نیترات سوسیس و کالباس در بارداری انجام نشده است با این حال برای احتیاط سفارش شده است که از مصرف آن تا حد امکان خودداری کنید. 

عوارض مصرف سوسیس و کالباس در بارداری

فواید مصرف سوسیس و کالباس در دوران بارداری

آیا گوشت‌‌های فراروی شده نظیر سوسیس و کالباس می‌تواند مفید هم باشد؟ بله . با این که شما نیازی به مصرف سوسیس و کالباس در بارداری ندارید، با این حال می‌تواند مزایایی به همراه داشته باشد. سوسیس و کالباس حاوی 9 اسید آمنیه‌ی ضروری هستند که برای حفظ قدرت عضلات مفید می‌باشد. از آنجایی که آنها از گوشت تهیه شده‌اند می‌توانند حاوی ویتامین B12 باشند که برای ساخت هموگلوبین و متابولیزه کرده چربی و پروتئین در بدن لازم است. آهن برای نگه داشتن سطح هموگلوبین و جلوگیری از کم خونی برای یک زن بارداری ضروری است . یک عدد سوسیس دارای 1 میلی گرم آهن است. البته باید توجه داشتید فوایدی که برای مصرف سوسیس و کالباس در بارداری گفته شد می‌تواند در مواد غذایی سالم تری نیز پیدا شود. 

چه ساندویچی در بارداری بخوریم

خوردن ساندویچ چندان در دوران بارداری توصیه نمی‌شود و علت اصلی آن این است که این غذا با دست خورده می‌شود و ممکن است به خاطر آلودگی دست‌‌ها منجر به بیماری‌‌های ناخواسته شوید. 

اگر در بارداری هوس ساندویچ کردید یا خواستید در خارج از منزل غذا بخورید می‌توانید از ساندویچ‌‌های سالم‌تری استفاده کنید مانند ساندویچ مرغ یا حتی همبرگر با درصد گوشت بالا. اگر با این حال خواستید ساندویچ سوسیس و یا کالباس استفاده کنید انواع بدون پنیر را سفارش دهید و سعی کنید از سس، نوشابه یا سیب زمینی در کنار آن استفاده نکنید. 

مصرف سوسیس و کالباس در دوران شیردهی

همانطور که گفته شد با توجه به عوارض مصرف سوسیس و کالباس در بارداری به دلیل اینکه حاوی مقادیر زیادی نمک و چربی هستند، باید محدود شوند. این موضوع در مورد شیردهی نیز صدق می‌کند. آنها مواد مغذی که شما در دوران شیردهی نیاز دارید را به شما نمی‌دهند. بنابراین باید از مصرف آنها در این دوران خودداری کنید. سوسیس و کالباس باعث افزایش وزن و مشکلات مربوط به آن نظیر دیابت؛ فشار خون بالا، افزایش خطر سکته‌ی مغزی و افسردگی می‌شوند. چربی اشباع شده سطح کلسترول را بالا می‌برد و بدن را در معرض بیماری‌‌های قلبی قرار می‌دهد. نمک زیاد موجود در سوسیس و کالباس می‌تواند باعث تشنگی شدید و مصرف بیش از اندازه‌ی آب شود. آب زیاد باعث اختلال در عملکرد کلیه‌‌ها می‌شود. و در طول زمان می‌تواند منجر به تورم و افزایش فشار خون گردد.