مصرف پنیر پیتزا در بارداری

اردیبهشت ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
مصرف پنیر پیتزا در بارداری

مصرف پنیر پیتزا در بارداری با شک و تردید زیادی همراه است زیرا اکثر افراد آن را جزو فست‌فودها(شرایط مصرف فست فود در دوران بارداری را مطالعه کنید) دسته‌بندی می‌کنند. به‌علاوه پنیرها طیف گسترده‌ای دارند که از مواد اولیه‌ و در شرایط مختلف تهیه می‌شوند و همین موضوع می‌تواند انتخاب گزینه‌ی مناسب را دشوارتر ‌کند. مصرف پنیر در دوران بارداری به نوع پنیری که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. امن‌ترین پنیرهایی که می‌توانید در در لیست تغذیه در بارداری قرار دهید، پنیرهای سفت و کم آب است. با این حال پنیر پیتزا یک پنیر سفت نیست. پس آیا این ویژگی خوردن آن را در بارداری ممنوع می‌کند؟ 

شرایط مصرف پنیر پیتزا در دوران بارداری 

پنیر پیتزا در بارداری همانند سایر پنیرها منبع غنی از کلسیم و پروتئین است که می‌تواند در این دوران برای مادر و جنین بسیار مفید باشد. برای مصرف آن به چند نکته توجه کنید:

  1. شیر استفاده شده: نکته‌ی اصلی که باید در مورد مصرف پنیر پیتزا در بارداری به خاطر داشته باشید و چیزی که مصرف انواع پنیر را در این دوران مجاز یا ممنوع می‌کند، شرایطِ شیر اولیه یا همان شیری ست که پنیر از آن تهیه شده است. به طور کلی اگر این شیر پاستوریزه باشد امکان مصرف پنیر وجود دارد و اگر از شیر خام و غیر پاستوریزه تهیه شده باشد، می‌بایست از مصرف آن خودداری کنید. در انگلیس و اروپا، استفاده از شیر خام در تهیه‌ی پنیرهای پیتزا شیوع بیشتری دارد. در قوانین این کشورها، معمولاً استفاده از شیر پاستوریزه هیچ اجباری ندارد. بنابراین در دوران بارداری از مصرف پنیر پیتزای خارجی خودداری کنید.
  2. درصد رطوبت پنیر: نکته‌ی بعدی درصد رطوبت در پنیر است. هر چه پنیر مرطوب‌تر، امکان وجود باکتری‌های بیماری‌زا نیز در آن بیشتر است. پس اگر پنیر از نظر مواد اولیه تایید شد، حالا می بایست رطوبت آن را در نظر بگیرید. از خوردن پنیر نیمه نرم به صورت خام، حتی اگر از شیر پاستوریزه تهیه شده باشد پرهیز کنید زیرا این پنیرها حاوی رطوبت بالایی هستند و نسبت به پنیرهای سخت اسیدی‌تراند. بنابراین، آنها محیط مناسبی برای رشد Listeria هستند
  3. پختن پنیر: توصیه شده است که در بارداری از مصرف پنیر به صورت خام خودداری کنید و حتماً آن را بپزید. پنیر باید در دمای بالا (74 درجه سانتیگراد و بیشتر) پخته شود. در این دما باکتری‌ها از بین می‌رود و خوردن آن بلامانع می‌شود. با این حال زنان باردار باید مطمئن شوند که پنیر کاملاً پخته و طلایی شده است و تنها به ذوب شدنش اکتفا نکنند.

نکته‌ی مهم: سه شرطی که در بالا ذکر شد باید به طور همزمان رعایت شوند. در دوران بارداری پنیر پیتزایی مصرف کنید که از شیر پاستوریزه تهیه شده باشد، رطوبتش کم باشد و حتماً به طور کامل پخته شود. 

شرایط مصرف پنیر پیتزا در دوران بارداری

فواید و مضرات مصرف پنیر پیتزا در بارداری

پنیر دارای کلسیم، پروتئین، و کالری بالایی است که همگی برای رشد و نموی نوزاد بسیار مفید هستند. همچنین می‌دانیم که مواد غذایی نمکی شدت حالت تهوع را کاهش می‌دهند، پس مصرف پنیر پیتزا در بارداری به دلیل وجود نمک می‌تواند دلچسب باشد. برای آن گروه از زنانی که برای وزن گیری در دوران بارداری مشکل دارند، کالری بالای موجود در پنیر پیتزا می‌تواند بسیار مفید باشد. با این حال مصرف پنیر در برخی زنان باعث ایجاد یبوست می‌شود از این رو باید در مصرفش احتیاط کرد.

کسانی که فشار خون بالا در بارداری دارند بهتر از مصرف زیاد پنیرهای پرچربی همچون پنیر پیتزا خودداری کنند. با این حال بیشتر زنان محصولات لبنی کم خطرتری مانند شیر و ماست را ترجیح می‌دهند که کلسیم و پروتئین بالاتر و کالری و سدیم کمتری دارند.  

چرا باید در مصرف پنیر پیتزا در بارداری احتیاط کرد؟

به دلیل ضعف سیستم ایمنی در دوران بارداری، زنان باردار باید در مورد انتخاب غذاهایشان احتیاط کنند. پنیرها به خاطر احتمال وجود باکتری‌های ایجاد کننده‌ی لیستریوز، یعنی لیستریا، خطرناک هستند زیرا این بیماری می‌تواند باعث سقط خود به خودی جنین شود. از آنجایی که برخی پنیرها ممکن است به این باکتری آلوده باشند، توصیه می شود از مصرف آنها در دوران بارداری خودداری کنید.

در جدول زیر شرایط مصرف انواع پنیر در دوران بارداری آمده است:

 مصرف انواع پنیر در دوران بارداری از خوردنشان خودداری کنید خوردنشان ایرادی ندارد
پنیرهای مالیدنی - پنیرهای خامه‌ای، پنیرهای پروسس
پنیر نرم تولید شده از شیر خام و پاستوریزه نشده با پوسته ی کپکی. تولید شده از شیر پاستوریزه مانند پنیر کاتج
پنیر نیمه نرم تولید شده از شیر خام و پاستوریزه نشده تولید شده از پنیر پاستوریزه مانند موزارلا
پنیر سفت تولید شده از شیر خام و پاستوریزه نشده تولید شده از شیر پاستوریزه مانند پنیر چدار، گودا و سوئیسی

 مصرف انواع پنیر پیتزا در بارداری

در ایران پنیر پیتزا به طور کلی از دو پنیر اصلی تهیه می‌شود: پنیر موزارلا و پنیر پروسس. گاهی از پارمسان نیز برای برخی غذاها نظیر پاستا و پیتزا استفاده می‌شود که چندان مرسوم نیست. 

مصرف پنیر موزارلا در بارداری 

  • پنیر موزارلا یک غذای لبنی است و این بدین معناست که منبع سالم و غنی از کلسیم است. کلسیم برای رشد استخوان و دندان کودک لازم است. پنیر موزارلا یک منبع مناسب پروتئین، برای عضلات، سلول‌ها و رشد و نموی کلی کودک است. از موزارلای کم چرب یا نیمه چرب استفاده کنید که به شما کمک می‌کند چربی اشباع شده و کالری خود را در حد متعادل نگه دارید.
  • پنیر موزارلا به طور معمول پاستوریزه می‌شود و اگر اینگونه نباشد، خطر لیستریوز افزایش می‌یابد. لیستریوز در دوران بارداری عوارضی از جمله سقط جنین، زایمان زودرس و زایمان نوزاد مرده را به همراه دارد. علائم لیستریا شامل سردرد، درد عضلانی، تب، حالت تهوع و استفراغ است. اگر هر یک از این علائم در دوران بارداری ظاهر شد، سریعاً برای معالجه با پزشک خود تماس بگیرید زیرا مداخله زودهنگام با آنتی بیوتیک احتمال مشکلات سلامتی را کاهش می‌دهد.
  • موزارلای پاستوریزه این خطر را ندارد زیرا در فرایند پاستوریزاسیون باکتری‌های ایجاد کننده‌ی لیستریوز را از بین می برد. روی بسته‌ها را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید محصولی که خریداری می‌کنید پاستوریزه و برای خوردن مناسب است. هنگام غذا خوردن در رستوران بپرسید که از چه پنیری استفاده می‌کنند و اگر در مورد امنیت آنها شک دارید از خوردنش خودداری کنید.

مصرف پنیر موزارلا در بارداری

مصرف پنیر موزارلا خانگی در بارداری

اگر از تهیه پنیر لذت می برید، موزارلا می‌تواند یک انتخاب مطمئن در دوران بارداری باشد. حتماً برای تهیه‌ی آن از شیر پاستوریزه استفاده کرده و از استفاده از هر نوع شیر خام، حتی اگر از گاوهای شخصی باشد، خودداری کنید. موزارلا را در یک آشپزخانه تمیز آماده کنید تا از آلودگی لیستریا و سایر عوامل بیماری‌زا جلوگیری کنید.

مصرف پنیر پروسس در بارداری

پنیر فراوری شده یا پنیر پروسس از انواعی از محصولات لبنی تهیه شده که ذوب شده و سپس با افزودن مواد امولسیفایر به شیر، عمل امولسیون انجام می‌شود. این محصول نسبت به سایر پنیرها، دو برابر بیشتر سدیم دارد. بخشی از سدیم که در پنیر طبیعی وجود دارد و بخش دیگر آن در نمک‌های امولسیون کننده مانند سیترات سدیم یا پلی‌فسفات‌‌ها که برای یکنواختی به پنیر اضافه می شوند وجود دارد. مصرف سدیم باید به شدت کنترل شود، (مصرف زیاد نمک از پرهیز غذایی در بارداری محسوب می‌شود) زیرا باعث مشکلات قلب و عروقی و پرفشاری خون می‌شود که می‌تواند بسیار خطرناک باشد و آسیب‌های جدی به جنین و مادر وارد کند. 

پنیر پیتزای پروسس جزو پنیرهای مالیدنی محسوب می‌شود. در تولید این پنیر از خامه و کره استفاده می‌شود و در نتیجه کالری آن به نسبت انواع دیگر پنیر بیشتر است. از این رو اولین نکته در استفاده از پنیر پروسس، کنترل مقدار مصرفی است. گاهی اوقات در تولید این پنیرها از رنگ‌های مصنوعی نیز استفاده می‌شود که خطرات آنها شناخته شده نیست. از آنجایی که در تهیه‌ی این پنیر از مواد اولیه‌ی زیادی استفاده می‌شود، قیمت تمام شده‌ی آن نسبتاً بالاست و این دلیلی بر خواص تغذیه‌ی منحصر به فرد این پنیر نیست. در فرایند تولید پنیر پیتزایی پروسس ممکن است از قند، سدیم و چربی‌های اشباع نشده استفاده شود که باعث می‌شود ارزش غذایی آن برای استفاده در دوران بارداری کاهش پیدا کند. 

معایب و مزایای مصرف پنیر پیتزا در بارداری

مصرف پنیر پارمسان در بارداری

پنیر پارمسان یک پنیر قدیمی ایتالیایی است که خشکی آن می‌تواند یک نشانه‌ی مثبت در جهت استفاده از آن در دوران بارداری باشد. پنیر پارمسان بسیار خوش طعم و یک پنیر همه کاره است که از آن می‌توان در غذاهای مختلف از جمله پیتزا استفاده کرد. آزمایشات انجام شده نشان می‌دهد این پنیر به قدری خشک است که احتمال وجود باکتری لیستریا در آن تقریباً غیرممکن می‌باشد از این رو می‌توان آن را به صورت خام نیز مصرف نمود. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود اگر قصد مصرف انواع پنیر پیتزا در بارداری را دارید، پنیر پارمسان گزینه‌ی مناسب‌تری ست. پارمسان پنیری است که به صورت کهنه مصرف می‌شود و هر چه کهنه‌تر باشد سالم‌تر است با این حال پنیرهای پارمسان تولید شده در ایران به صورت پاستوریزه تهیه می شوند و باید تاریخ انقضای آن را در زمان خرید مدنظر داشته باشید.

منبع:

 

https://www.hellomotherhood.com/article/284414-how-to-eat-feta-cheese-during-pregnancy/

https://www.pregnancyfoodchecker.com/can-pregnant-women-eat-parmesan-cheese-is-it-safe/

https://www.quora.com/What-are-the-positive-and-negative-effects-of-eating-cheese-during-pregnancy

https://www.dispensaire.ca/en/article/cheeses-avoid-during-pregnancy/

https://www.pregnancyfoodchecker.com/can-pregnant-women-eat-fresh-mozzarella-cheese-is-it-safe/

https://www.sciencedirect.com/topics/veterinary-science-and-veterinary-medicine/processed-cheese