نوشابه در بارداری چه ضرری دارد؟

تیر ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
نوشابه در بارداری

بسیاری از شما می خواهید بدانید که مصرف نوشابه در بارداری چه ضرری دارد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مصرف نوشابه در بارداری اگر در حد متعادلی باشد، عوارض جانبی چندانی ندارد؛ اما نکته اینجاست که نوشابه فاقد ارزش غذایی است؛ به این معنا که هیچ فایده ای برای شما یا جنین ندارد. از طرفی، زیاده روی در مصرف نوشابه در بارداری می تواند برای شما و کودک مضر باشد و در لیست مواد غذایی مضر در بارداری است. در ادامه به دلایل این موضوع اشاره شده است. 

با مصرف نوشابه در بارداری چه چیزی وارد بدنتان می کنید؟

نوشابه از ترکیب چندین ماده تشکیل شده است که اکثر آنها می‌توانند روی شما و کودک شما تأثیر منفی بگذارند:

  • کافئین

نوشابه حاوی کافئین است که باعث افزایش فشار خون شما می‌شود. همچنین می‌تواند باعث بی‌خوابی، یبوست و کم‌آبی بدنتان شود. کافئین اثراتی نیز روی جنین دارد و برای رشد حرکتی و عصبی کودک مضر است. مصرف بیش از 300 میلی‌گرم در روز کافئین در بارداری ممکن است حتی منجر به سقط جنین شود.

  • شکر

پایدار بودن سطح انسولین شما برای رشد بهینه نوزاد ضروری است. قندی که بر اثر مصرف نوشابه در بارداری وارد بدنتان می‌کنید، سطح قند خونتان را افزایش می‌دهد. وقتی قند خونتان دچار افزایش ناگهانی شود، سطح انسولین نیز به یک‌باره افزایش خواهد یافت که این اصلاً به نفع شما و جنین نیست. مصرف مقادیر زیاد قند، همچنین می‌تواند منجر به چاقی شما و جنین شود. چاقی نیز خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد یا باعث مشکلات و ناتوانی‌های مادرزادی کودک می‌شود.

برخی از مادران تصور می‌کنند که استفاده از نوشابه رژیمی خطری برای خودشان و جنین ندارد. درحالی‌که نوشابه‌های رژیمی به همان اندازه نوشابه‌های معمولی، در دوران بارداری مضر هستند. مصرف بیش‌ازحد نوشابه‌های رژیمی می‌تواند باعث ایجاد برخی ناتوانی‌ها در نوزادان شود.

  • آب گازدار

نوشابه از ترکیب آب پرفشار با دی اکسید کربن ساخته شده است. درواقع دی‌اکسید کربن ماده اصلی تشکیل‌دهنده حباب‌های مضر موجود در نوشابه‌های گازدار است. این آب گازدار موجود در نوشابه، برای سلامتی استخوان‌ها مضر است و می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند کمردرد در بارداری شود؛ زیرا استخوان‌های شما به‌تدریج برای حمایت از شکم در حال رشدتان، بسیار ضعیف می‌شوند. 

آب گازدار ساده فقط حاوی گاز است، اما برخی از تولیدکنندگان مواد معدنی مانند پتاسیم و سدیم را نیز به آن اضافه می‌کنند. افزایش سطح سدیم در بدن باعث افزایش فشار خون می‌شود که می‌تواند برای بدن خطرناک باشد.

  • عوامل طعم دهنده

حتی اگر نوشابه حاوی کافئین نباشد، به‌احتمال‌زیاد حاوی مقداری مواد طعم‌دهنده است. اسید فسفریک یکی از مواد طعم‌دهنده موجود در نوشابه است. اسید فسفریک می‌تواند کلسیم موجود در استخوان‌های شما را تحت تأثیر قرار داده و آنها را شکننده کند.

نوشابه در بارداری چه ضرری دارد؟

  1. همانطور که در بخش قبل دیدید، ترکیبات سازنده نوشابه می‌توانند عوارض متعددی برای مادر و جنین به همراه داشته باشند، از جمله:
  2. از دست دادن کلسیم در بارداری به دلیل وجود آب گازدار و اسید فسفریک (ماده طعم دهنده) در نوشابه
  3. افزایش فشار خون به دلیل وجود سدیم در نوشابه
  4. ایجاد نقایص هنگام تولد و ناتوانی های مادرزادی 
  5. چاقی نوزاد و مادر به علت وجود قند و شیرین کننده‌های مصنوعی در نوشابه

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که یک رابطه منفی بین مصرف نوشابه در بارداری و رشد مغزی کودک وجود دارد. در این مطالعه مشخص شد که وقتی مادران در طول بارداری قند بیشتری مصرف می‌کنند، به‌خصوص در قالب نوشابه، فرزندان آنها با مشکلاتی در مهارت‌های کلامی و حل مسئله، به همراه مشکلاتی در حافظه، بینایی و مهارتهای حرکتی مواجه می‌شوند. این مطالعه همچنین نشان داد که این عوارض، در نوشابه‌های رژیمی نیز وجود دارد و فقط مختص نوشابه‌های معمولی نیست. 

نوشیدن چه مقدار نوشابه در دوران بارداری مجاز است؟

در دوران بارداری، اگر روزانه یک قوطی نوشابه بنوشید (1 وعده = 330 میلی‌لیتر)، بی‌خطر است؛ فرقی هم نمی‌کند که نوشابه شما رژیمی باشد یا معمولی. کافئین موجود در نوشابه اگرچه برای شما نشاط ‌آور است، اما می‌تواند برای جنین مضر باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهند که یک زن باردار نباید بیش از 200 میلی‌گرم کافئین در روز مصرف کند. یک وعده نوشابه حاوی 32-42 میلی‌گرم کافئین است. ازاین‌رو، اگر مصرف روزانه نوشابه خود را به یک وعده در روز محدود کنید آسیبی به جنین نخواهد رسید.

با توجه به اینکه مصرف نوشابه در بارداری هیچ فایده‌ای ندارد و برعکس، مصرف زیاد آن می‌تواند عوارضی برای مادر و جنین به همراه داشته باشد، شاید بهتر باشد که از مصرف نوشابه در بارداری منصرف شوید یا آن را به چند بار در ماه محدود کنید. آب‌میوه تازه و مصرف شیر در بارداری، گزینه‌های بسیار مناسب‌تری برای نوشیدنی‌های دوران بارداری هستند که برای آب‌رسانی به بدن مفیدند و یکسری مواد مغذی را نیز برای بدن تأمین می‌کنند. همچنین نوشیدن مقادیر زیاد آب در دوران بارداری نیز، ایده خوبی است.