مصرف تخم مرغ در بارداری | میزان مجاز مصرف تخم مرغ در دوران حاملگی

اردیبهشت ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
مصرف تخم مرغ در بارداری

میزان مجاز مصرف تخم مرغ در بارداری در همیشه برای مادران باردار در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. رژیم غذایی و تغذیه در دوران بارداری باید مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد زیرا این امر تاثیر مستقیمی در رشد کودک دارد. خوردن غذای مغذی برای سلامت مادر و کودک بسیار مهم است. تخم مرغ سرشار از پروتئین و سایر مواد مغذی اساسی و معمولا غذای مناسب برای مصرف زنان باردار در رژیم افراد است. با این حال، آیا برای زنان باردار بی‌خطر است؟ بگذارید فوایدی که مصرف تخم مرغ‌ در دوران بارداری دارند و همچنین عوارض جانبی که ممکن است در اثر مصرف آنها رخ دهد را توضیح دهیم.

آیا مصرف تخم مرغ در بارداری مجاز است؟

ممکن است بسیاری از مادران از این موضوع تعجب کنند اگرچه جواب این سوال مثبت است و در لیست پرهیز غذایی در بارداری قرار ندارد. با این حال اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید قبل از مصرف تخم مرغ رعایت شود. تخم مرغ‌ها پر از مواد معدنی، ویتامین‌ها، و چربی‌‌های سالم هستند. مصرف تخم مرغ در بارداری تمام این مواد مغذی را در اختیار شما قرار می‌دهد. به جای خوردن تخم مرغ عسلی یا نیم پز، توصیه می‌شود تخم مرغ را در این دوران حتماً به صورت کامل بپزید. زیرا این کار باکتریهای مضر در تخم مرغ را از بین میبرد. اقدامات احتیاطی در هنگام خرید تخم مرغ مانند اطمینان از تازه بودن آن یا چک کردن تاریخ بسته‌بندی و خرید آنها فقط از مکان‌های بهداشتی، احتمال آلودگی را کاهش می‌دهد.

فواید مصرف تخم مرغ در دوران حاملگی

تخم مرغ یک ماده‌‌‌ی غذایی پرمصرف و منبع غنی از مواد مغذی ضروری است. نکات ذکر شونده در زیر اهمیت مصرف تخم مرغ در بارداری را نشان می‌دهد:

1. محتوای با پروتئین بالا

پروتئین‌ها بلوک‌‌های ساختمانی سلول هستند و به رشد کودک کمک می‌کنند. خوردن مقدار مناسب تخم مرغ مقدار کافی پروتئین برای رشد سالم کودک را فراهم می‌کند. 

2. کالری دریافتی خوب

هر تخم مرغ حاوی 70 کالری است و به تامین بخشی از کالری مورد نیاز روزانه لازم برای رشد کودک و مادر کمک می‌کند.

3. به تنظیم قند خون کمک می‌کند

تخم مرغ‌ها می‌توانند به ثبات قند خون کمک کنند. تخم مرغ از نظر کربوهیدرات کمک کننده است. این موضوع در زنان بارداری که به دیابت بارداری مبتلا شده‌اند و به دنبال غذاهایی با شاخص قند خون پایین است حائز اهمیت است.

4. به تنظیم کلسترول کمک می‌کند

مصرف تخم مرغ به تعادل رسوب کلسترول در بدن کمک می‌کند. با این حال، زنان در صورت داشتن مشکلات کلسترولی باید تنها از سفیده‌‌‌ی تخم مرغ استفاده کنند و از خوردن زرده‌‌‌ی تخم مرغ خودداری کنند.

5. سرشار از ویتامین‌‌های A ، D ، E ، K

تخم مرغ حاوی این چهار ویتامین محلول در چربی است به خصوص ویتامین A. این ویتامین یک ماده‌‌‌ی مغذی اساسی است. این ویتامین‌ها به رشد و نموی طبیعی ریه، کلیه، قلب، چشم و سایر اعضای جنین در دوران بارداری کمک می‌کند.

6. رشد مغزی جنین

تخم مرغ حاوی مقادیر خوبی از کولین است که برای رشد و نموی مغز جنین مفید است و از نقص لوله‌‌‌ی عصبی نوزاد محافظت می‌کند. اسید چرب‌های امگا 3 موجود در تخم مرغ نیز در رشد مغزی نوزاد تاثیر دارند. همچنین مانع از ابتلای کودک به بیماری‌‌های مانند اسپینا بیفیدا و آنانسفالی می‌شود.

7. جلوگیری از کم خونی 

خوردن تخم مرغ می‌تواند به جلوگیری از کم خونی کمک کند. این ماده‌‌‌ی غذایی حاوی آهن است و در دوران بارداری از آهن برای تولید خون اضافی برای شما و نوزاد استفاده می‌شود. ضمن اینکه آهن انتقال اکسیژن از ریه به باقی بدن و بدن نوزاد را تسهیل می‌کند.

8. سایر مواد مغذی

تخم مرغ سرشار از آنتی اکسیدان‌هایی مانند لوتئین و زاکسانتین است که برای رشد چشم و بینایی بسیار مهم است. علاوه بر این تخم مرغ ویتامین‌‌های ضروری مانند D و B12 و B2 را تامین می‌کند. تخم مرغ‌ها حاوی روی، سلنیوم، آهن و مس نیز هستند.

مواد مغذی نقش در بارداری مقدار در یک سروینگ تخم مرغ فواید تخم مرغ
پروتئین مورد نیاز برای رشد و نموی نوزاد 12.7 گرم تخم مرغ‌ها حاوی تمام اسید آمینه‌‌های ضروری هستند
ویتامین B12 مناسب برای رشد و نموی جنین، تولید DNA، عملکرد سیستم عصبی و تولید گلبول‌‌های قرمز 0.3 میکروگرم تخم مرغ‌ها یک منبع کلیدی از ویتامین B12 هستند که برای گیاهخواران می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا آنها در معرض کمبود شدید این ویتامین هستند
ویتامین A مورد نیاز برای رشد و نموی سیستم ایمنی 102 میکروگرم تخم مرغ‌ها حاوی اشکال زیستی ویتامین A هستند که به خاطر حضور چربی به راحتی جذب می‌شود
ویتامین D مورد نیاز برای سلامت استخوان و توسعه‌‌‌ی سیستم ایمنی 8.2 میکروگرم تخم مرغ‌ها یکی از معدود مواد غذایی حاوی این ویتامین هستند.
اسید چرب‌های بلند زنجیر مورد نیاز برای رشد بصری و مغزی 114 میلی گرم تخم مرغ‌ها یک منبع غنی از اسید چرب‌های امگا 3 هستند

ید

مورد نیاز برای عملکرد تیروئید، کمبود ید می‌تواند منجر به سقط جنین، زایمان نوزاد مرده و نقص مغزی در نوزاد شود 43 میکروگرم تخم مرغ‌ها یکی از معدود مواد غذایی حاوی ید هستند
کولین مورد نیاز برای رشد و توسعه‌‌‌ی مغزی 328 میلی گرم نسبت درصد وزنی کولین در تخم مرغ نسبت به تمام مواد غذایی دیگر بیشتر است.

مضرات عدم مصرف مناسب تخم مرغ در بارداری

در حالی که تخم مرغ منبع غنی از مواد مغذی برای زنان بارداری است با این حال در صورت استفاده‌‌‌ی نامناسب می‌تواند خطراتی نیز برای آنها به همراه داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

مسمومیت با سالمونلا

تخم مرغ‌‌های خام و نیم‌پز می‌توانند میزبان باکتری‌‌های مسبب بیماری سالمونلا باشند. این باکتری‌ها می‌توانند باعث مسمومیت غذایی شوند که منجر به استفراغ، اسهال، تب بالا، سردرد، درد شکم و کم آبی می‌گردد. در بعضی موارد این علائم می‌توانند به اندازه کافی جدی باشند که باعث زایمان زودرس یا حتی سقط جنین شوند. این حالت، به مسمومیت با سالمونلا معروف است.

سایر خطرات

اگر زن باردار کلسترول بالایی داشته باشد مصرف زرده‌‌‌ی تخم مرغ می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در او شود. همچنین مصرف تخم مرغ می‌تواند باعث آلرژی‌هایی مانند بثورات پوستی، احتقان بینی، کهیر و سایر مشکلات شود.

میزان مجاز مصرف تخم مرغ در بارداری

میزان مجاز مصرف تخم مرغ در بارداری

میزان مصرف تخم مرغ در بارداری به میزان کلسترول شما بستگی دارد که می‌تواند بین یک تا دو تخم مرغ در روز متغیر باشد. هر تخم مرغ حاوی 185 میلی گرم کلسترول است و بدن شما روزانه به 300 میلی گرم نیاز دارد. اگر کلسترول بالایی دارید خوردن تخم مرغ به صورت روزانه می‌تواند عوارض را افزایش دهد و باید از آن جلوگیری کرد. بیشتر زرده‌‌‌ی تخم مرغ است که باعث نگرانی می‌شود. برای رعایت جانب احتیاط، در هر ماه بیش از بیست زرده‌‌‌ی تخم مرغ مصرف نکنید. بیشتر پزشکان پیشنهاد می‌کنند که زنان باردار تنها از سفیده‌‌‌ی تخم مرغ استفاده کنند. 

مهم ترین نگرانی در مصرف تخم مرغ در بارداری

در بیشتر زنان باردار سطح کلسترول به صورت طبیعی افزایش می‌یابد که کاملاً طبیعی و برخی از روند بارداری است و معمولاً بین یک تا سه ماه پس از زایمان این سطح همچنان بالاتر از سطح طبیعی باقی می‌ماند. میزان بالاتر کلسترول می‌تواند از جهات مختلف بر بارداری تاثیر بگذارد. سطح پایین کلسترول HDL که به عنوان کلسترول خوب شناخته می‌شود با خطرات بیشتر تولد زودرس، میکروسفالی و دیابت حاملگی در زنان باردار سالم همراه است. 

سطح بالای کلسترول LDL یا همان کلسترول بد، خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی در زنان مبتلا به دیابت را افزایش می‌دهد. پره اکلامپسی برای زنان باردار و نوزادان آنها می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند این امر بر عملکرد اندام و جریان خون جفت تاثیر می‌گذارد. 

بیشتر افراد نیازی ندارند در مورد کلسترول نگران باشند زیرا کلسترول خون تنها تا 20 درصد به کلسترول مواد غذایی مصرفی بستگی دارد با این حال افرادی که کلسترول خون آن‌ها بالا است باید در مصرف این ماده غذایی در دوران بارداری احتیاط کنند.

چطور تخم مرغ درست را انتخاب کنیم؟

در هنگام انتخاب تخم مرغ باید مطمئن باشید که تخم مرغ در یک محل بهداشتی نگهداری می‌شود و مستعد آلودگی نیست. در اکثر کشورها علامت گواهینامه روی تخم مرغ‌ها ثبت می‌شود که نشان می‌دهد این تخم مرغ عاری از باکتری است. در این دروان از مواد غذایی آماده‌ای که حاوی تخم مرغ هستند خودداری کنید زیرا شرایط بهداشتی آنها نامشخص است. 

راه درست نگهداری از تخم مرغ

برای آن که تخم مرغ به باکتری سالمونلا آلوده نشود باید از آن درست نگهداری کنید. همیشه آن را در یخچال بگذارید تا احتمال خراب شدنش به حداقل برسد. آنها را از سایر مواد غذایی جدا نگه دارید. توصیه می‌شود که تخم مرغ پخته شده را بلافاصله بخورید از استفاده از تخم مرغ‌هایی که پوسته شکسته دارند خودداری کنید زیرا ممکن است حاوی خاک و باکتری باشد. مطمئن شوید که تخم مرغ کهنه نیست. 

تاریخ مصرف تخم مرغ

یک تخم مرغ تا 28 روز بعد از تخم گذاری قابل مصرف است. 

طرز صحیح مصرف تخم مرغ در بارداری

پخت و مصرف تخم مرغ در دوران بارداری تقریباً مشابه با زمانی است که فرد باردار نیست. باید تخم مرغ به طور کامل پخته شود که از کشته شدن باکتری به طور کامل مطمئن شوید. برای پخت تخم مرغ، باید 5 تا 7 دقیقه بجوشد و شکل آب‌پز سالم‌ترین شکل مصرف تخم مرغ در بارداری است. اما خوردن نیمرو در بارداری نیز مشکلی ندارد و اگر آن را سرخ می‌کنید باید تا حدی سرخ شود که سفیده دیگر شفاف نباشد و زرده کاملاً سفت شود. این روند تقریباً 5 دقیقه طول می‌کشد.

منبع:

 

https://www.momjunction.com/articles/harmful-to-eat-eggs-during-pregnancy_00187/

https://parenting.firstcry.com/articles/eating-eggs-during-pregnancy/

https://www.mother.ly/lifestyle/eggs-during-pregnancy

https://www.hellomotherhood.com/article/539708-is-it-okay-to-eat-eggs-every-day-when-pregnant/

https://www.australianeggs.org.au/nutrition/pregnancy/