ماسک صورت در بارداری | بهترین ماسک های حفظ طراوت پوست در بارداری را بشناسید

دی ۱۴۰۱ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
ماسک صورت در بارداری

استفاده از ماسک صورت در بارداری به منظور جلوگیری از لک‌های احتمالی که ناشی از افزایش هورمون‌های بارداری است، برای بسیاری از خانم‌های باردار اهمیت دارد. زدن ماسک صورت در بارداری بی‌تاثیر نیست، اما گاهی قدرت هورمون‌های بارداری آنقدر زیاد است که کاری از دست این ماسک‌ها هم بر نمی‌آید. با این حال استفاده از بهترین ماسک‌های صورت در دوران بارداری، احتمال مواجه شدن با لک‌های بارداری را تا حدود زیادی به حداقل می‌رساند. 

بدیهی است که جلوگیری از مشکلات پوستی در بارداری همیشه ارجحیت دارد. در واقع همانطور که توصیه می کنیم برای درمان افتادگی پوست شکم بعد از زایمان از زمان بارداری اقدمات خاصی انجام دهید، برای حفظ شادابی پوست صورت و سایر قسمت های بدن در دوران بارداری هم حتما باید حوصله به خرج بدهید و کارهای خاصی کنید. 

انواع ماسک مناسب صورت در بارداری را بشناسید

پاکسازی صورت در بارداری به کمک ماسک‌های مخصوص دوران بارداری می‌تواند در کاهش لک‌های بارداری کمک کند؛ اما به هر حال لک‌های ناشی از بارداری زمانی به طور کامل از پوست مادر باردار محو می‌شوند که هورمون‌های بارداری از بدن او خارج شده باشند. در واقع پس از زایمان و بعد از خروج تدریجی هورمون‌های بارداری از بدن، لک‌های مربوط به دوران بارداری نیز کم کم از بین می‌روند. البته توجه داشته باشید که رنگ پوست مادر در محو شدن یا نشدن این لک‌ها یا در زیاد دیده شدن و کمتر دیده شدن این لک‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد.  

لازم است همین جا یادآوری کنیم که مراقب بیماری گال در بارداری باشید و مراقبت های ویژه را انجام دهید. 

ماسک صورت در زمان بارداری کمک می‌کند تا لک‌ها کمتر دیده شوند. به عبارت دیگر کم رنگ‌تر باشند و کمتر به چشم بیایند؛ اما از آنجا که منشا اصلی این لک‌ها هورمون‌های بارداری و وضعیت خاص مادر است، خیلی نمی‌توان در ظاهر نشدن آنها دخل و تصرف کرد.

به طور کلی اگر در مورد ماسک ضد لک دوران بارداری چیزهایی شنیده‌اید و تصمیم دارید از اینگونه ماسک‌ها استفاده کنید، از همین ابتدا لازم است بدانید که نباید توقع معجزه از این ماسک‌ها نداشته باشید.  

توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از تیرگی پوست در بارداری به سراغ ماسک های طبیعی در دوران بارداری یا ماسک‌های خانگی در دوران بارداری بروید. 

انواع ماسک صورت در بارداری

در حالت کلی ایجاد لک در دوران بارداری یا به وجود آمدن لکه‌های مخصوص بارداری در 9 ماه حاملگی یک خانم کاملا طبیعی و مورد انتظار است. در مورد ماسک صورت در بارداری در طب سنتی توصیه‌هایی شده است. معمولا از اینگونه ماسک‌ها با عنوان ماسک‌های خانگی از بین برنده لک در دوران بارداری یاد می‌شود. این ماسک‌ها می‌تواند به زیبایی پوست مادر باردار کمک کند، اما به هر حال گاهی قدرت هورمون‌های بارداری بیشتر از قدرت این ماسک‌ها است و رنگ پوست مادر را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

هورمون‌های بارداری همه ارکان و اعضای بدن مادر باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهند. ملاسمای موجود در پوست تنها بخش کوچکی از بدن مادر باردار است که تحت تاثیر بارداری قرار می‌گیرد. زدن جوش یا ایجاد لک صورت یا لکه‌های مختلف در قسمت‌های مختلفی از بدن در دوران بارداری بسته به جنس پوست و رنگ پوست مادر بسیار طبیعی و نرمال است. استفاده از روغن‌های مختلف مانند روغن زیتون یا روغن کرچک می‌تواند در کنترل این لک‌ها موثر باشد. 

در طب سنتی توصیه شده است که استفاده از گلاب برای پوست در بارداری می‌تواند در از بین بردن لکه‌های پوستی و ضایعات پوستی در دوران بارداری کمک کننده باشد. به طور کلی استفاده از گلاب به صورت ماسک یا تونیک روی پوست در هر شرایطی به شادابی پوست کمک می‌کند و موجب جوانسازی پوست می‌شود. 

در ادامه به تعدادی از ماسک‌های صورت در دوران بارداری اشاره می‌کنیم؛ اگر باردار هستید و از لوپوس رنج می برید، مطالعه مقاله لوپوس در بارداری می تواند به شما کمک زیادی کند. 

ماسک سیب زمینی در بارداری

ترکیب یک قاشق غذاخوری آب لیمو و یک قاشق غذاخوری آب سیب زمینی و قرار دادن آن به مدت 15 دقیقه روی پوست برای مادر بارداری که پوست چرب دارد، می‌تواند کمک کننده باشد. آب لیمو باعث از بین رفتن جوش‌های سر سیاه می‌شود و پوست را روشن می‌کند و سیب زمینی رنگ دانه‌های پوست را تقویت می‌کند.

ماسک جوانه گندم در دوران بارداری

استفاده از جوانه گندم به عنوان ماسک صورت در بارداری منجر به جوان ماندن پوست، روشن‌تر شدن پوست و از بین رفتن جوش صورت در بارداری می‌شود. البته فراموش نکنید که استفاده از این ماسک‌ها باید مداومت داشته باشد و تنها با یک بار استفاده نمی‌توان به همه این مزایای خوب رسید. 

از ترکیب جوانه گندم با شیر، ماست، عسل، سیب زمینی و نشاسته هم می‌توانید از خواص ضد لک، ضد چروک، ضد جوش و نرم کننده پوست این ماسک استفاده کنید. (در مورد ماسک نشاسته برای لک صورت در این مقاله بیشتر بخوانید)

ماسک ضد جوش در دوران بارداری

استفاده از جوش شیرین، آب مرکبات، سرکه سیب، عسل، ، موز، آووکادو، هندوانه، روغن نارگیل، ترکیب جودوسر و خیار به عنوان ماسک صورت در بارداری می‌تواند در کاهش و کنترل و حتی از بین بردن جوش دوران بارداری موثر باشد. البته فراموش نکنید که برای استفاده از هر یک از این ترکیبات حتما باید جنس پایه پوست خود را بدانید. 

آیا‌ استفاده از ماسک صورت در دوران بارداری ضرر دارد؟

ماسک حنا در دوران بارداری

استفاده موضعی از حنای طبیعی که قهوه‌ای رنگ است، در دوران بارداری خطری ندارد. بنابراین استفاده از ماسک حنا در بارداری خطری را متوجه مادر باردار نمی‌کند. 

ماسک حنا در دوران بارداری در تمیز کردن و سفید شدن پوست، تغذیه رسانی به پوست، کاهش روند پیری، کاهش آکنه و جوش، رفع لکه‌های سیاه روی پوست و متعادل کردن روغن پوست‌های بسیار چرب موثر است. استفاده از یک روغن مناسب جنس پوست در ترکیب ماسک حنا در دوران بارداری می‌تواند به شادابی بیشتر پوست کمک کند. 

ماسک زغال فعال در بارداری چیست؟

گرچه زغال فعال منجر به بهبود آکنه، کاهش چربی بیش از حد پوست و ترمیم پوست می‌شود، اما بهتر است در دوران بارداری از ماسک زغال فعال استفاده نکنید و به سراغ ماسک‌ها دیگر بروید. به طور کلی خواص آنتی‌باکتریالی زغال فعال کمک می‌کند تا باکتری‌ها از درون منافذ پوست خارج شوند و در نتیجه بهبود علائم آکنه و همچنین شادابی پوست صورت را به همراه آورد؛ اما بهتر است از این ماده در دوران بارداری استفاده نکنید. 

سایر ماسک های صورت خانگی در بارداری

  • ماسک جو+ ماست+ عسل
  • ماسک آلوئه‌ورا+ گلاب+ آب‌لیمو
  • ماسک روغن بادام+ موز
  • ماسک گوجه‌فرنگی+ لیمو و یا آب خیار 
  • ماسک موز+ آب لیمو+ عسل

آیا‌ استفاده از ماسک صورت در دوران بارداری ضرر دارد؟

در حالت کلی استفاده از ماسک‌های ساده خانگی و ماسک‌های گیاهی و طبیعی در دوران بارداری بی خطر هستند؛ اما استفاده از ماسک‌های صورت‌ حرفه‌ای در دوران بارداری هرگز توصیه و تایید نمی‌شود. حتی استفاده از ماسک‌های گیاهی در طول سه ماهه اول بارداری، به ویژه در صورت ابتلا به تهوع صبحگاهی یا بیماری صبحگاهی توصیه نمی‌شوند؛ زیرا منجر به تشدید حالت تهوع می‌شوند. همچنین استفاده از لایه بردارهای حاوی اسید‌ گلیکولیک در دوران بارداری نیز ممنوع است.

به طور کلی به ترکیبات ماسکی که قرار است در دوران بارداری از آن استفاده کنید، توجه داشته باشید. حتما باید از ساده‌ترین، کم‌خطرترین و کم آلرژیک‌ترین ترکیبات در دوران بارداری استفاده شود. در واقع بهتر است که استفاده از ماسک صورت در بارداری با نظر پزشک باشد و به صورت خودسرانه نباشد.