مراقبت‌های سلامتی

مراقبت‌های سلامتی بارداری

بدون شک، مهم‌ترین کاری که می‌بایست در طول بارداری انجام دهید، مراقبت از سلامت خود و جنینتان است. این مسئولیت شما از لحظه‌ای که تصمیم به بارداری می‌گیرید یا از بارداری خود مطلع می‌شوید، تا لحظه‌ای که کودک دلبندتان به دنیا بیاید، ادامه خواهد داشت. درواقع، این مراقبت‌ها علاوه بر اینکه در میزان موفقیت بارداری شما نقش دارند، می‌توانند روی سلامت جنین و میزان عوارضی که در بارداری تجربه خواهید کرد نیز، تأثیر داشته باشند.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به مراقبت‌های سلامتی بارداری گردآوری شده است؛ در این مقالات به موضوعات مختلف نظیر انتخاب پزشک، مصرف دارو، خودمراقبتی مادر و آزمایشات بارداری پرداخته شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش یابد. به‌این‌ترتیب می‌توانید علاوه بر داشتن یک بارداری سالم و موفق، سلامت خود و جنینتان را نیز، تضمین کنید.

 

انتخاب پزشک

انتخاب پزشک یکی از مهم‌ترین تصمیم‌هایی است که باید برای دوران بارداری خود بگیرید. پزشک نقش مهمی در مراقبت‌های سلامتی دوران بارداری و حتی قبل از بارداری شما، دارد. او می‌تواند با مشاوره و تشخیص‌های صحیح و به‌موقع، به شما در داشتن یک بارداری سالم و عاری از هرگونه دغدغه، کمک کند. معیارهای مختلفی در انتخاب پزشک نقش دارند که شاید تخصص و تجربه، مهم‌ترین آن‌ها باشد؛ اما میزان راحت بودن شما با پزشک نیز، بسیار مهم است. شما قرار است نزدیک به یک سال و به‌دفعات، با او ملاقات کنید؛ پس باید بتوانید به‌راحتی درباره همه دغدغه‌های جسمی و روحی خود، با او صحبت کنید. 

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به انتخاب پزشک گردآوری شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که بتوانید پزشک مناسبی را برای مراقبت‌های دوران بارداری خود انتخاب کنید. همچنین اطلاعات خوبی درباره آنچه در ملاقات‌های شما با پزشکتان رخ می‌دهد، مانند کمک کردن به شما در محاسبه سن دقیق بارداری، نحوه وزن‌گیری صحیح مادر کسب خواهید کرد. درنتیجه می‌توانید کاملاً آگاهانه به مطب پزشک مراجعه کنید و انتظارات صحیح و معقولی از ویزیت‌های خود با پزشکتان داشته باشید. 

 

مصرف دارو

مجاز بودن یا نبودن یک دارو در بارداری بستگی زیادی به نوع دارو، دوز دارو، سن جنین و وضعیت رشدی او، دارد. داروها برحسب عوارض قطعی و احتمالی که ممکن است در بارداری به همراه داشته باشند، به 5 گروه تقسیم می‌شوند. مصرف داروهایی که در گروه A و B قرار می‌گیرند، در بارداری مجاز است؛ در مصرف داروهای گروه C باید احتیاط شود. مصرف داروهای گروه D تنها در موارد ضروری و در دوره و دوز محدود، مجاز است. مصرف داروهای گروه X نیز، در بارداری ممنوع است.

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به مصرف دارو در بارداری گردآوری شده است؛ مانند عوارض پنی سیلین در بارداری، مصرف آنتی بیوتیک در بارداری، مصرف داروهای اعصاب در بارداری و بسیاری موارد دیگر. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما در این زمینه افزایش پیدا کند، تا از بروز هرگونه عوارض برای جنین و خودتان، پیشگیری نمایید. اگرچه مصرف برخی داروها در دوران بارداری بی‌خطر است؛ اما مصرف اغلب داروها به دلیل عوارض بلندمدت یا کوتاه‌مدتی که ممکن است ایجاد کنند، ممکن است ممنوع باشد و یا تنها در شرایط خاصی، تجویز شود.

 

خودمراقبتی مادر

خودمراقبتی مادر اگر از هر اقدام دیگری مهم‌تر نباشد، بدون شک یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در طول بارداری انجام دهید. دوران بارداری فقط به کودک شما اختصاص ندارد؛ شما باید همه تلاشتان را بکنید تا سطح سلامتی خود را نیز ارتقا دهید؛ مسلماً این باعث می‌شود که حس بهتری نسبت به بدن خود در بارداری داشته باشید و احساس انرژی و سرزندگی بیشتری خواهید کرد. مسلماً یک مادر سالم، شرایط بهتری برای پرورش یک کودک سالم خواهد داشت.  

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به خودمراقبتی مادر در بارداری گردآوری شده است؛ مانند اهمیت واکسیناسیون در بارداری، عوارض مصرف دخانیات در بارداری، وزن گیری مادر در بارداری و بسیاری موارد دیگر. هدف از مقالات این بخش، این است که آگاهی شما نسبت به اهمیت این موضوع، افزایش پیدا کند. درنتیجه کیفیت زندگی شما در بارداری ارتقاء پیدا می‌کند و دوران بارداری، به‌جای یک مسیر فرسایشی و خسته‌کننده، به یک دوره پربار تبدیل خواهد شد. 

 

آزمایشات بارداری

آزمایشات بارداری بخشی مهم از مراقبت‌های دوران بارداری هستند. برخی از این آزمایشات، برای همهٔ زنان درخواست می‌شوند، برخی دیگر با توجه به شرایط زنان باردار و تشخیص پزشک، انجام خواهند شد. پزشک با انجام آزمایشات مختلف در طول بارداری، اطلاعات مؤثری درباره سلامتی شما و فرزندتان به دست می‌آورد و بسیاری از مشکلات سلامتی و عوارض بارداری را تشخیص می‌دهد؛ درنتیجه می‌تواند با کنترل و درمان به‌موقع، به حفظ سلامت بارداری شما کمک کند. همچنین، تشخیص بسیاری از نارسایی‌ها، نقایص مادرزادی و بیماری‌های ژنتیکی جنین، با انجام آزمایشات غربالگری مرحله اول و در صورت نیاز غربالگری مرحله دوم بارداری، امکان‌پذیر است. در صورت مشکلات احتمالی نقص مادرزادی جنین پزشک درخواست آزمایش‌های تشخیصی مانند آمینوسنتز، سل فری و ... را می‌کند  

در این بخش از وب سایت گهواره مجموعه مقالات مربوط به آزمایش‌های لازم در دوران بارداری گردآوری شده است. هدف از مقالات این بخش، این است که به اهمیت انجام این آزمایشات پی ببرید و بدانید که هدف از انجام هر آزمایش چیست. همچنین اطلاعات خوبی درباره زمان و شرایط انجام آن‌ها، به دست خواهید آورد. افزایش آگاهی شما در زمینه آزمایشات بارداری، به کاهش اضطراب شما کمک می‌کند و آمادگی‌تان را در طول بارداری، افزایش می‌دهد.