خوردن نشاسته در بارداری ضرر دارد؟

تیر ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
خوردن نشاسته در بارداری ضرر دارد؟

مصرف کربوهیدرات ها در دوران بارداری برای تامین انرژی شما و کودکتان ضروری است؛ اما تاثیر همه کربوهیدراتها به یک اندازه نیست. نشاسته هم در گروه کربوهیدراتها قرار دارد؛ اما بسیاری از مادران نمی دانند که خوردن نشاسته در بارداری ضرر دارد یا مفید است. در ادامه به این سوال پاسخ داده ایم. 

فواید خوردن نشاسته در بارداری چیست؟

خوردن نشاسته در بارداری برای تامین انرژی مورد نیاز شما و جنین لازم است؛ به همین علت باید تقریباً یک سوم از رژیم غذایی شما را تشکیل دهد. اما علت اهمیت نشاسته در بارداری چیست؟ خوردن نشاسته در بارداری مزایای زیر را به همراه دارد:

 1. تامین انرژی مادر و جنین
  نشاسته در بدن شما به قندهای ساده مانند گلوکز تجزیه می شود که به راحتی از جفت عبور می‌کند و انرژی لازم را برای حمایت از کودک در حال رشد، فراهم می‌کند. 
 2. تامین مواد مغذی برای مادر و جنین
  خوردن نشاسته در بارداری همچنین، مواد مغذی مهم دیگری نظیر فیبر، کلسیم، آهن در بارداری و ویتامین‌های گروه B را نیز، برای رشد کودک شما فراهم می‌کند. 
 3. حفظ ثبات قند خون
  نشاسته نوعی کربوهیدرات است، درست مثل قند؛ اما مثل قند، باعث افزایش ناگهانی قند خون و سطح انسولین در بدنتان، نمی‌شود؛ زیرا نشاسته برخلاف قندهای ساده، به‌آرامی در بدن شکسته می‌شود. درنتیجه سطح قند خونتان را باثبات نگه می‌دارند. این اتفاق برای سلامتی شما و جنین بسیار مهم و باارزش است.
  البته همه نشاسته‌ها مثل هم عمل نمی‌کنند؛ مثلاً نان سفید یا برنج سفید هم نشاسته دارند، اما نشاسته آنها سریع‌تر تجزیه می‌شود و باعث افزایش سریع قند خون می‌شود؛ درحالی‌که نشاسته موجود در نان‌های سبوس‌دار، غلات، ماکارونی و موز، دیرتر تجزیه می‌شود. البته حتی مصرف برنج سفید و نان سفید هم، نسبت به مصرف شکر و قند، ارجحیت دارد. 
 4. تامین فیبر برای بدن
  فیبر هم یک نوع کربوهیدرات است که نقش مهمی در بهبود عملکرد دستگاه گوارش شما دارد. این موضوع به‌ویژه در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد؛ زیرا یبوست یکی از شایع‌ترین عوارض بارداری است. بسیاری از منابع غذایی حاوی نشاسته، حاوی فیبر نیز هستند؛ مثل نان‌های سبوس‌دار، غلات و ماکارونی، سیب‌زمینی در بارداری (به‌ویژه هنگامی‌که با پوست خورده می‌شود)، حبوبات مانند لوبیا، نخود و عدس در بارداری، همچنین میوه‌هایی چون موز.

معایب خوردن نشاسته در بارداری چیست؟

تعادل در انجام هر کاری لازم است؛ خوردن نشاسته در بارداری نیز از این قاعده مستثنا نیست! اگر شما در خوردن نشاسته در بارداری زیاده‌روی کنید، ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:

 1. افزایش وزن در بارداری
  همان‌طور که اشاره شد، نشاسته یک منبع غنی از انرژی است. اگرچه کالری آن به‌مراتب از چربی کمتر است، اما زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند به اضافه‌وزن بیشتر از حد مجاز در بارداری، منجر شود. به خصوص اگر شما از غذاهای نشاسته‌ای فراوری شده نظیر نان سفید و برنج سفید، استفاده کنید.
 2. تولید مواد سمی
  اگر فرایندهای پختن، سرخ کردن، کباب کردن یا برشته کردن غذاهای نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی و نان برای مدت طولانی و در دماهای بالا انجام شود، می‌تواند منجر به تولید آکریل آمید در این غذاها شود. آکریل آمید یک ماده شیمیایی سمی است که بر اساس مطالعات، می‌تواند خطر سرطان را افزایش دهد. البته همان‌طور که گفتیم این اتفاق فقط زمانی می‌افتد که شما این غذاها را در شرایط نامناسب طبخ کنید.

خوردن نشاسته در بارداری باید از طریق کدام منابع غذایی باشد؟

غذاهای نشاسته‌ای شامل نان، سیب‌زمینی شیرین یا معمولی، ماکارونی، برنج، غلات، نودل، جو دوسر و حبوبات مانند عدس یا لوبیا می‌شود. میوه‌هایی مثل موز نیز، حاوی نشاسته بالایی هستند. این مواد غذایی بدون اینکه کالری خیلی بالایی داشته باشند، باعث ایجاد احساس سیری در شما می‌شوند. همچنین علاوه بر انرژی، برخی مواد معدنی، ویتامین‌ها و فیبر را نیز برای شما تأمین می‌کنند.

خوب است بدانید که غذاهای کامل (فرآوری نشده) سرشار از ترکیبات فیتوشیمیایی (مواد مغذی مهم) و سایر مواد معدنی هستند. به همین دلیل توصیه می‌شود در طول بارداری، بیشتر از غذاهای کامل استفاده کنید و غذاهای فرآوری شده مانند مصرف سوسیس و کالباس در بارداری را  تا حد ممکن محدود کنید. مثال‌هایی از غذاهای نشاسته‌ای مضر که باید با غذاهای نشاسته‌ای سالم جایگزین شوند، عبارت‌اند از:

 • سیب زمینی به جای چیپس سیب زمینی
 • نان گندم کامل به جای نان سفید  
 • غلات کامل همراه با میوه‌های خشک به جای غلات صبحانه شیرین
 • برنج قهوه‌ای به جای برنج سفید

اگر برای خوردن نشاسته در بارداری به سراغ غذاهای نشاسته‌ای سالم بروید، علاوه بر پایدار نگه داشتن سطح قند خونتان، خطر ابتلا به دیابت حاملگی و سایر عوارض بارداری کاهش می‌یابد.