افزایش شیر مادر در طب سنتی

پیشنهاد می‌شود مصرف آموکسی سیلین در دوران شیردهی را نیز مطالعه کنید

آواتار مامان فندق مامان فندق فندق ۳ ماهگی
پس چرا میگن مرکبات و حبوبات نخورید بچه اذیت میشه؟

پیشنهاد می‌شود مصرف کافئین در دوران شیردهی را نیز مطالعه کنید

آواتار مامان محمدحسین مامان محمدحسین محمدحسین ۸ ماهگی
من یکبار خوردم نشد
پسر من شیر خشکیه سینمو نمیگیزه شیرم داره خشک میش برا منم تاثیر داره؟؟؟؟
مامان هیراد ۱ سالگی
گیاهان زیادی وجود دارند که باعث افزایش ترشح شیر می شوند، ازجمله تخم شاه تره، بالنگو، زنیان، ترخون، زیره، بابونه و گلپر.  شیر،  یکی از مهم ترین و موثرترین گیاهان برای افزایش تولید شیر مادر، شنبلیله می باشد. این گیاه را می توان به صورت دمنوش شنبلیله مصرف کرد  مصرف گیاه رازیانه نیز برای افزایش تولید شیر به مادران توصیه می شود. رازیانه را می توان به صورت دم کرده یا پودر استفاده کرد و همچنین می توان عرق رازیانه را به صورت رقیق شده با آب در دوران شیردهی میل کرد. نکته مهم درباره رازیانه این است که این گیاه باعث افزایش خونریزی می شود، پس نباید در روزهای اول پس از زایمان استفاده شود.
 
ثابت شده گیاه بومادران نیز در افزایش تولید و ترشح شیر مادر تاثیر دارد. زنان شیرده می توانند مخلوطی از بومادران و تخم شوید را به این منظور استفاده کنند. شوید یا تخم گشنیز هم غیر از افزاینده بودن شیر مادر خاصیت آرامبخشی دارد. ریحان یا تخم ریحان نیز در افزایش تولید شیر موثر است و مصرف آن توسط مادر باعث کاهش نفخ و دردهای شکمی نوزاد نیز خواهد شد.
 
مصرف روزانه حدود دو گرم تخم ترب یا یک گرم سیاهدانه نیز می تواند در افزایش تولید شیر مفید باشد. شنبلیله نیز افزاینده شیر است، به این منظور می توان از آن به صورت ترکیب با زیره استفاده کرد. اسفناج، ماش، کنجد، هویج، زردک و بادام زمینی از مواد غذایی گیاهی موثر در افزایش ترشح شیر هستند، همچنین خوردن جوانه گندم نیز در افزایش تولید شیر مفید است. به مادران توصیه می شود در دوران شیردهی مواد غذایی نفاخ مانند پیاز، سیر، نخود و سبزی خام کمتر استفاده کنند، زیرا باعث نفخ و دردهای شکمی در نوزاد می شود.
 
آواتار مامان هیراد مامان هیراد هیراد ۱ سالگی
افزایش شیر سوال همه مامانا مطمئنم به کار همه میاد 😊😍

پیشنهاد می‌شود دوران شیردهی چه ویتامینی بخوریم را نیز مطالعه کنید

پیشنهاد می‌شود رژیم لاغری در دوران شیردهی را نیز مطالعه کنید

آواتار مامان آرتا مامان آرتا آرتا ۱ سالگی
امیدوارم مفید باشه.

پیشنهاد می‌شود نحوه شیردهی به نوزاد تازه متولد شده را نیز مطالعه کنید

آواتار مامان سیده زهرا مامان سیده زهرا سیده زهرا ۱۲ ماهگی
تظاهرات گوارشی، چهره و چشمهای کودک، به‌وضوح سردی شیر را افشا می‌کند؛ شیر اگر سرد باشد، نوزاد مدام رفلکس معده و برگردان شیر دارد همچنین آب دهانش مدام سرریز می‌شود و دفع او دشوار است؛ صورتش لَخت و افتاده و حالات چشمانش خمار و فاقد نشاط و روشنی است، لبها هم افتاده و مشابه لب فردی غمگین است اما شیر گرم، رفلکس معده ندارد، کودک پرزور و راحت دفع مدفوع دارد و مدفوع او بو دارد و اگر شیر گرم و خشک باشد، بوی آن هم تند است، نگاهش نیز نافذ و پرنشاط و خندان است.

پاسخ به پرسش چهارم: بله با یک آزمایش ساده، پیش از خوراندن شیر، می‌توانید بفهمید شیرتان گرم است یا سرد؛ مادر یک قطره شیر را روی ناخن خود، بچکاند. شیر، یکی از این دو حالت را خواهد گرفت یا شل و وارفته روی ناخن پخش می‌شود که یعنی شیر "سرد" است یا مانند یک دانه مروارید به‌هم‌پیوسته، روی ناخن می‌ماند یعنی شیر "گرم" است.

پاسخ به پرسش پنجم: بله مادر می‌تواند شیر خود را با رژیم غذایی مناسب گرم کند؛ برای درمان، مادر روزانه یک لیوان عرق رازیانه با عسل میل کند؛ این شربت، شیرافزا نیز هست همچنین خرما، بادام، عسل، مویز و کشمش، انگور و کنجد، ارده، عسل، زیتون، روغن زیتون، روغن حیوانی، به، سیب، گلابی، انار شیرین، دستنبو و از میان غذاها، آبگوشت، فسنجان، فسنجان بادام، حلیم، انواع آش و اغلب ادویه‌جات، شیر را گرم می‌کنند البته ادویه زیاد مصرف نکنند زیرا شیر را گرم و خشک می‌کند و از رطوبت و لطافت آن کم میکند.
اینم از سایت تسنیم نیوزه .

پیشنهاد می‌شود رنگ مو در دوران شیردهی را نیز مطالعه کنید