افزایش شیر مادر در طب سنتی

آواتار مامان فندق مامان فندق فندق ۳ سالگی
پس چرا میگن مرکبات و حبوبات نخورید بچه اذیت میشه؟
مامان هیراد مامان هیراد ۵ سالگی
گیاهان زیادی وجود دارند که باعث افزایش ترشح شیر می شوند، ازجمله تخم شاه تره، بالنگو، زنیان، ترخون، زیره، بابونه و گلپر.  شیر،  یکی از مهم ترین و موثرترین گیاهان برای افزایش تولید شیر مادر، شنبلیله می باشد. این گیاه را می توان به صورت دمنوش شنبلیله مصرف کرد  مصرف گیاه رازیانه نیز برای افزایش تولید شیر به مادران توصیه می شود. رازیانه را می توان به صورت دم کرده یا پودر استفاده کرد و همچنین می توان عرق رازیانه را به صورت رقیق شده با آب در دوران شیردهی میل کرد. نکته مهم درباره رازیانه این است که این گیاه باعث افزایش خونریزی می شود، پس نباید در روزهای اول پس از زایمان استفاده شود.
 
ثابت شده گیاه بومادران نیز در افزایش تولید و ترشح شیر مادر تاثیر دارد. زنان شیرده می توانند مخلوطی از بومادران و تخم شوید را به این منظور استفاده کنند. شوید یا تخم گشنیز هم غیر از افزاینده بودن شیر مادر خاصیت آرامبخشی دارد. ریحان یا تخم ریحان نیز در افزایش تولید شیر موثر است و مصرف آن توسط مادر باعث کاهش نفخ و دردهای شکمی نوزاد نیز خواهد شد.
 
مصرف روزانه حدود دو گرم تخم ترب یا یک گرم سیاهدانه نیز می تواند در افزایش تولید شیر مفید باشد. شنبلیله نیز افزاینده شیر است، به این منظور می توان از آن به صورت ترکیب با زیره استفاده کرد. اسفناج، ماش، کنجد، هویج، زردک و بادام زمینی از مواد غذایی گیاهی موثر در افزایش ترشح شیر هستند، همچنین خوردن جوانه گندم نیز در افزایش تولید شیر مفید است. به مادران توصیه می شود در دوران شیردهی مواد غذایی نفاخ مانند پیاز، سیر، نخود و سبزی خام کمتر استفاده کنند، زیرا باعث نفخ و دردهای شکمی در نوزاد می شود.
 
آواتار مامان هیراد مامان هیراد هیراد ۵ سالگی
افزایش شیر سوال همه مامانا مطمئنم به کار همه میاد ... ادامه پاسخ
آواتار مامان مصطفی مامان مصطفی مصطفی ۳ سالگی
من از اول بارداری خوردم تا همین الان که شیر میدم. ... ادامه پاسخ
آواتار مامان آرتا مامان آرتا آرتا ۴ سالگی
امیدوارم مفید باشه.
آواتار مامان سیده زهرا مامان سیده زهرا سیده زهرا ۴ سالگی
تظاهرات گوارشی، چهره و چشمهای کودک، به‌وضوح سردی ش ... ادامه پاسخ