ممنوعیت کلروفنیل‌آمین برای کودکان زیر شش سال

شهریور ۱۴۰۲ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
کلروفنیل‌آمین برای کودکان

کلروفنیل‌آمین یکی از انواع شربت آنتی‌هیستامین مانند شربت کتوتیفن برای کودکان است. انواع شربت‌های آنتی‌هیستامین برای درمان آبریزش بینی، عطسه، خارش و حتی سرفه کودکان کاربرد دارند. همانطور که برای کنترل عوارض نارسایی دهانه رحم در بارداری از پزشک خود تبعیت می کنید؛ برای درمان آبریزیش بینی نوزاد، عطسه، خارش و سرفه کودک خود نیز باید با پزشک مشورت کنید و سر خود انواع داروها را مصرف نکنید.  شاید هم اکنون از لوراتادین و دسلوراتادین برای کودکان استفاده می کنید، اگر پزشک تشخیص چنین استفاده ای را داده است، حتما از دستور او تبعیت کنید. برای اینکه بدانیدد شربت کلروفنیل‌آمین برای چیست؟  و مقدار مصرف کلروفنیل‌آمین برای کودکان و عوارض آن‌ها چگونه است؟ حتما تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آنتی هیستامین جدید چی داریم؟!

بسیاری از مادران بدون آنکه آنتی هیستامین را بشناسند، به داروخانه مراجعه کرده و این سوال را می‌پرسند. قبل از پرداختن به موضوع کلروفنیل‌آمین برای کودکان لازم است بدانید هیستامین یک واسطه ‌التهابی در بدن است؛ یعنی دستگاه ایمنی در برابر یک عامل غریبه مثل گرده گل یا موی حیوانات، ماده‌ای به نام هیستامین آزاد می‌کند که موجب خارش و آبریزش بینی می‌شود. همچنین در بعضی بافت‌‌ها، هیستامین به عنوان انتقال‌دهنده پیام عصبی بین سلو‌ل‌های عصبی عمل می‌کند. داروهای آنتی‌هیستامین با خنثی-کردن عمل هیستامین باعث تسکین خارش، آبریزش بینی و عطسه‌ می‌شوند. همچنین این داروها علائم مربوط به واکنش‌های آلرژیک و حساسیت‌ها را در مناطقی غیر از بینی مانند پوست (مانند کهیر و دانه‌های پوستی) کاهش می-دهند. 

دارو‌های آنتی هیستامین در دسته‌بندی به انواع قدیمی (نسل اول) و جدیدتر (نسل دوم) تقسیم می شوند؛ تفاوت اصلی این دو گروه در میزان عارضه جانبیِ خواب آلودگی است. آنتی ‌هیستامین‌های نسل دوم بر‌خلاف نسل اول، کمتر باعث خواب‌آلودگی می‌شوند.

قبل از مطالعه ادامه مقاله توجه کنید! اگر می خواهید بدانید وضعیت جفت آنتریور یعنی چه، این مقاله را مطالعه کنید. 

در ادامه به بررسی یکی از شربت‌های آنتی‌هیستامین نسل اول مورد استفاده در سرماخوردگی کودکان یعنی شربت کلرو‌فنیل‌آمین می‌پردازیم:

 1. به‌هیچ عنوان به کودک زیر یک ماه (نوزاد) هیچ‌گونه شربتی ندهید. 
 2. دوز دارو‌هایی که در ادامه آورده می‌شوند باید با نظر پزشک باشد و هرگز خودسرانه به کودک دارویی ندهید؛ هرچند که فروش آنها در دارو‌خانه‌ها آزاد است.
 3. سواد پزشک‌تان را با میزان دارو‌یی که تجویز می‌کند، نسنجید و به دارو‌های تجویزی وی اعتماد کنید.
 4. مطالبی که در آینده مطالعه می‌کنید، صرفا جهت افزایش آگهی بوده و توصیه‌های پزشک بهترین گزینه درمانی است.

شربت سرماخوردگی کودکان به هیچ عنوان خود بیماری را درمان نمی‌کند؛ بلکه با کاهش علائم سرماخوردگی نوزاد ، تحمل دوره بیماری را تسهیل می‌کند. همچنین دوره بیماری با مصرف شربت سرماخوردگی کودکان کوتاه‌تر از حالت معمول نمی‌شود.

در ادامه چند معادل حجمی کاربردی معرفی می‌شود. موارد زیر برای مواقعی است که شما پیمانه دقیقی برای مصرف شربت به‌همراه ندارید؛ سعی کنید تا جایی که امکان دارد از سرنگ (که سوزن آن را به روشی ایمن دور انداخته‌اید.) و یا پیمانه همراه شربت برای مصرف آن استفاده کنید. مصرف دقیق‌تر دارو از نظر ساعت و حجم در میزان تاثیر‌گذاری آن بسیار موثر است.

 • یک سی‌سی معادل یک میلی‌لیتر است.
 • یک قاشق چای‌خوری معادل تقریباً پنج سی‌سی است.
 • یک قاشق غذا‌خوری معادل تقریبا ً15 سی‌سی است.
 • یک سی‌سی معادل 20 قطره از قطره‌چکان استاندارد است. 

نکته: موارد فوق یک معیار کلی است و ممکن است با توجه به اندازه قاشق یا قطره‌چکان معادلی متفاوت داشته باشد.

*حتما بخوانید: بهترین شربت تب بر کودکان کدام است؟ 

مقدار مصرف کلرفنیرامین برای کودکان

شربت کلروفنیل‌آمین برای کودکان (Chlorphenamine)

کلروفنیل‌آمین برای کودکان یک شربت آنتی هیستامین برای کودکان از نسل اول است.

مکانیسم اثر شربت کلروفنیل‌‌آمین

شربت کلروفنیل‌‌آمین کودکان با رقابت با هیستامین در اتصال به گیرنده هیستامین نوع یک (H1)، عمل می‌کند؛ از این رو موجب کاهش موقتی در علایم حساسیتی نظیر عطسه، اشک‌ریزش و خارش چشم‌ها و آبریزش از بینی ناشی از علائم سرماخوردگی در نوزادان و آلرژی‌های دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود.

موارد مصرف شربت کلروفنیل آمین

 • علایم ناشی از سرماخوردگی؛ سرفه، عطسه، خارش و آبریزش بینی و چشم
 • رینیت آلرژیک
 • کهیر و سایر علائم پوستی آلرژی
 • دارو‌ کمکی در درمان شوک آنافیلاکسی

زمان مناسب و دوز مصرف شربت کلروفنیل‌آمین کودکان

 • در کودکان زیر یک سال، ممنوع است.
 • در کودکان یک تا دو ساله: یک میلی‌گرم، دو  بار در روز.
 • در کودکان دو تا شش ساله: یک میلی‌گرم، هر چهار تا شش ساعت. بیشتر از شش میلی‌گرم در روز نشود.

توجه: در هر پنج سی‌سی از شربت کلروفنیل‌آمین، دو میلی‌گرم دارو وجود دارد. حال اگر به یک میلی‌گرم دارو نیاز باشد، باید 5/2 سی‌سی ( یعنی نصف پنج سی‌سی) از شربت داده‌ شود.

شربت برم هگزین برای کودکان ، نحوه مصرف و دوز مناسب آن 

عوارض جانبی شربت کلروفنیل‌‌آمین

کلروفنیل‌آمین برای کودکان ممکن است سبب یبوست، اسهال، تهوع، استفراغ و خواب‌آلودگی گردد.

موارد منع مصرف دارو

 • استفاده از هر گونه شربت سرفه کودکان مانند این شربت، شربت بلتیل و.... و شربت سرماخوردگی کودکان، بدون نسخه و تجویز پزشک در کودکان زیر دو سال ممنوع است. خصوصاً مصرف خودسرانه آن در کودکان زیر شش ماه می‌تواند عوارض جبران نا‌پذیری از خود بر-جای گذارد.
 • اگر کودک شما دچار بیماری کبدی، کلیوی و ریوی همانند آسم، آمفیزم ریوی و... است، حتما قبل از تجویز و مصرف دارو در این باره به پزشک او اطلاع دهید.

موارد منع مصرف شربت کلروفنیل‌آمین

توصیه‌ کاربردی

از کلروفنیل‌آمین برای کودکان در یک دوره درمان بیش از پنج روز برای کودک‌تان استفاده نکنید. اگر علائم کودک بعد از پنج روز درمان بهبود نیافت و یا اگر تب همراه با سردرد یا بثورات پوستی داشت، با پزشک مشورت کنید. همانطور که برای درمان خونریزی در بارداری در هر صورت به پزشک مراجعه می کنید و از او کمک می خواهید، برای درمان آبریزش بینی، عطسه، سرفه و حتی خارش کودک خود نیز به پزشک مراجعه کنید و اجازه دهید او داروی مناسب را تشخیص دهد و تجویز کند. برای مثال شیاف استامینوفن 125 یکی از داروهایی ست که برای درمان تب استفاده می‌شود.