لوراتادین و دسلوراتادین برای کودکان

اردیبهشت ۱۴۰۰ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
لوراتادین و دسلوراتادین برای کودکان

شربت لوراتادین یکی از انواع شربت آنتی‌هیستامین است. انواع شربت‌های آنتی‌هیستامین برای درمان آبریزش بینی، عطسه، خارش و حتی سرفه کودکان کاربرد دارند. دیفن‌هیدرامین برای چیست؟ چه میزان از مقدار مصرف لوراتادین و دسلوراتادین برای کودکان و عوارض آن‌ها می‌دانید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

یادآوری می کنیم که قطره نفازولین برای کودکان هم می تواند در رفع احتقان بینی موثر باشد. 

آنتی هیستامین جدید چی داریم؟!

بسیاری از مادران بدون آنکه آنتی هیستامین را بشناسند، به داروخانه مراجعه کرده و این سوال را می‌پرسند. در حالی که آنتی هیستامین خریدن مثل خریدن قطره دایمتیکون برای نوزاد نیست. قبل از پرداختن به موضوع لوراتادین و دسلوراتادین برای کودکان لازم است بدانید هیستامین یک واسطه ‌التهابی در بدن است؛ یعنی دستگاه ایمنی در برابر یک عامل غریبه مثل گرده گل یا موی حیوانات، ماده‌ای به نام هیستامین آزاد می‌کند که موجب خارش و آبریزش بینی می‌شود. همچنین در بعضی بافت‌‌ها، هیستامین به عنوان انتقال‌دهنده پیام عصبی بین سلو‌ل‌های عصبی عمل می‌کند. داروهای آنتی‌هیستامین با خنثی-کردن عمل هیستامین باعث تسکین خارش، آبریزش بینی و عطسه‌ می‌شوند. همچنین این داروها علائم مربوط به واکنش‌های آلرژیک و حساسیت‌ها را در مناطقی غیر از بینی مانند پوست (مانند کهیر و دانه‌های پوستی) کاهش می-دهند. 

پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از میزان نرمال هموگلوبین در بارداری مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید. 

دارو‌های آنتی هیستامین در دسته‌بندی به انواع قدیمی (نسل اول) و جدیدتر (نسل دوم) تقسیم می شوند؛ تفاوت اصلی این دو گروه در میزان عارضه جانبیِ خواب آلودگی است. آنتی ‌هیستامین‌های نسل دوم بر‌خلاف نسل اول، کمتر باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. در ادامه به بررسی دو مورد از رایج‌ترین شربت آنتی هیستامین برای کودکان نسل دوم مورد استفاده در سرماخوردگی کودکان یعنی شربت لوراتادین و دسلوراتادین برای کودکان می‌پردازیم.

قبل از مطالعه ادامه مقاله توجه کنید!

 1. به‌هیچ عنوان به کودک زیر یک ماه (نوزاد) هیچ‌گونه شربتی ندهید. 
 2. دوز دارو‌هایی که در ادامه آورده می‌شوند باید با نظر پزشک باشد و هرگز خودسرانه به کودک دارویی ندهید؛ هرچند که فروش آنها در دارو‌خانه‌ها آزاد است.
 3. سواد پزشک‌تان را با میزان دارو‌یی که تجویز می‌کند، نسنجید و به دارو‌های تجویزی وی اعتماد کنید.
 4. مطالبی که در آینده مطالعه می‌کنید، صرفا جهت افزایش آگهی بوده و توصیه‌های پزشک بهترین گزینه درمانی است. 

شربت سرماخوردگی کودکان به هیچ عنوان خود بیماری را درمان نمی‌کنند؛ بلکه با کاهش علائم بیماری، تحمل دوره بیماری را تسهیل می‌کنند. همچنین دوره بیماری با مصرف شربت سرماخوردگی کودکان کوتاه‌تر از حالت معمول نمی‌شود.

در ادامه چند معادل حجمی کاربردی معرفی می‌شود. موارد زیر برای مواقعی است که شما پیمانه دقیقی برای مصرف شربت به‌همراه ندارید؛ سعی کنید تا جایی که امکان دارد از سرنگ (که سوزن آن را به روشی ایمن دور انداخته‌اید.) و یا پیمانه همراه شربت برای مصرف آن استفاده کنید. مصرف دقیق‌تر دارو از نظر ساعت و حجم در میزان تاثیر‌گذاری آن بسیار موثر است.

 • یک سی‌سی معادل یک میلی‌لیتر است.
 • یک قاشق چای‌خوری معادل تقریباً پنج سی‌سی است.
 • یک قاشق غذا‌خوری معادل تقریبا ً15 سی‌سی است.
 • یک سی‌سی معادل 20 قطره از قطره‌چکان استاندارد است. 

نکته: موارد فوق یک معیار کلی است و ممکن است با توجه به اندازه قاشق یا قطره‌چکان معادلی متفاوت داشته باشد.

مقدار مصرف شربت لوراتادین در کودکان

شربت لوراتادین برای کودکان (Loratadine)

شربت لوراتادین یک شربت آنتی ‌هیستامین کودکان نسل دوم است. شربت لوراتادین با اسامی دیگری از جمله، کلاریتین (Claritine)، لوراتد (Lorated)، شربت لوراتکس (Loratex) و لورادین (Loradine) نیز شناخته می‌شود. 

مکانیسم اثر شربت لوراتادین

شربت لوراتادین کودکان با مهار گیرنده هیستامین نوع یک (H1) عمل می‌کند. شربت لوراتادین برای درمان عطسه، آبریزش از بینی و چشم‌ها، کهیر، بثورات پوستی، خارش و سایر علایم ناشی از سرماخوردگی یا حساسیت به‌کار می-رود. شربت لوراتادین همچنین برای درمان خارش و کهیر در افرادی که دچار واکنش‌های آلرژی پوستی مزمن هستند، استفاده می‌شود.

موارد مصرف شربت لوراتادین برای کودکان

زمان و مقدار مصرف شربت لوراتادین کودکان برای کاهش علائم سرماخوردگی

 • در کودکان زیر دو سال بدون نسخه پزشک مصرف نشود. دوز تایید شده‌ای ندارد.
 • در کودکان دو تا شش ساله: پنج میلی‌گرم در روز.

توجه: در هر یک سی‌سی از شربت لوراتادین، یک میلی‌گرم دارو وجود دارد. حال اگر به پنج میلی‌گرم دارو نیاز باشد، باید همان پنج سی‌سی از شربت داده‌ شود.

عوارض جانبی شربت لوراتادین

خواب‌آلودگی و احساس خستگی عوارضی هستند که ممکن است درپی مصرف این شربت آنتی‌هیستامین کودکان ایجاد شود.

موارد منع مصرف داروی لوراتادین

 • استفاده از هر گونه شربت سرفه برای کودکان و شربت سرماخوردگی کودکان، بدون نسخه و تجویز پزشک در کودکان زیر دو سال ممنوع است. خصوصاً مصرف خودسرانه آن در کودکان زیر شش ماه می‌تواند عوارض جبران نا‌پذیری از خود بر-جای گذارد. 
 • اگر کودک شما دچار بیماری کلیوی، کبدی یا ریوی مانند آسم، آمفیزم و... است، حتما قبل از تجویز و مصرف دارو در این باره به پزشک او اطلاع دهید.
 • مصرف همزمان چند داروی آنتی‌هیستامین به هر شکل دارویی اعم از قرص، کرم، شربت و... ممنوع است و می‌تواند خطرساز باشد.
 • درصورت داشتن آلرژی نسبت به لوراتادین یا دسلوراتادین، نباید از این دارو استفاده شود.
 • اگر کودک شما دچار فنیل‌کتونوریا (PKU) است؛ حتما قبل از تجویز و مصرف دارو در این باره به پزشک او اطلاع دهید. شربت لوراتادین ممکن است حاوی آسپارتام باشد و برای کودک شما که قادر به متابولیسم اسیدآمینه فنیل-آلانین نیست، مضر باشد.

توصیه‌های کاربردی

شربت لوراتادین برای کودکان را بیش از مقدار توصیه‌شده مصرف نکنید.

دور از دسترس اطفال نگه‌داری کنید.

شربت لوراتادین کودکان

شربت دسلوراتادین در کودکان (Desloratadine)

شربت دسلوراتادین یک شربت آنتی ‌هیستامین کودکان از نسل دوم است. شربت دسلوراتادین با اسامی دیگری از جمله، کلارینکس (clarinex)، و شربت نئوتادین (Neotadin) نیز شناخته می‌شود. مدت ماندگاری شربت دسلوراتادین نسبت به سایر آنتی‌هیستامین‌ها بیشتر بوده و از این نظر مورد توجه است.

مکانیسم اثر

شربت دسلوراتادین کودکان با مهار گیرنده هیستامین نوع یک (H1) عمل می‌کند.

موارد مصرف شربت دسلوراتادین برای کودکان

این دارو در مشکلات حساسیتی مانند رینیت آلرژیک و کهیر مزمن استفاده می شود. در کودکان بالای ۶ ماه می‌توان در رینیت آلرژیک و فصلی و کهیر مزمن با دوز مناسب از شربت دسلوراتادین استفاده کرد.

زمان مناسب و دوز مصرف شربت دسلوراتادین (یا همان نئوتادین) کودکان برای کاهش علائم سرماخوردگی

 • در کودکان شش تا 12 ماه: محاسبه دوز تجویزی باید توسط متخصص انجام شود.
 • در کودکان یک تا پنج ساله: 25/1 میلی‌گرم در روز.
 • در کودکان پنج تا شش ساله: 5/2 میلی‌گرم در روز.

توجه: در هر پنج سی‌سی از شربت نئوتادین، 5/2 میلی‌گرم دارو وجود دارد. حال اگر به 25/1 میلی‌گرم دارو نیاز باشد، باید 5/2 سی‌سی ( یعنی نصف پنج سی‌سی) و اگر به 5/2 میلی‌گرم نیاز است، باشد پتج سی‌سی از شربت داده‌ شود.

اگر باردار هستید و مشکل چسبندگی جفت دارید، می توانید عوارض چسبندگی جفت در بارداری را نیز از طریق همین سایت مطالعه کنید. 

عوارض جانبی شربت دسلوراتادین در کودکان

سردرد، تهوع، خستگی، التهاب گلو، خشکی دهان، سرگیجه، درد عضلانی و خواب آلودگی از عوارضی هستند که ممکن است درپی مصرف این شربت آنتی‌ هیستامین کودکان ایجاد شود.

عوارض جانبی شربت دسلوراتادین کودکان

موارد منع مصرف دارو

 • استفاده از هر گونه داروی ضدسرفه و شربت سرماخوردگی کودکان، بدون نسخه و تجویز پزشک در کودکان زیر دو سال ممنوع است. خصوصاً مصرف خودسرانه آن در کودکان زیر شش ماه می‌تواند عوارض جبران نا‌پذیری از خود بر-جای گذارد. 
 • اگر کودک شما دچار بیماری کلیوی وکبدی است، حتما قبل از تجویز و مصرف دارو در این باره به پزشک او اطلاع دهید.
 • مصرف همزمان چند داروی آنتی‌هیستامین به هر شکل دارویی اعم از قرص، کرم، شربت و... ممنوع است و می‌تواند خطرساز باشد.
 • درصورت داشتن آلرژی نسبت به لوراتادین یا دسلوراتادین، نباید از این دارو استفاده شود.
 • اگر کودک شما دچار فنیل‌کتونوریا (PKU) است؛ حتما قبل از تجویز و مصرف دارو در این باره به پزشک او اطلاع دهید. شربت دسلوراتادین ممکن است حاوی آسپارتام باشد و برای کودک شما که قادر به متابولیسم اسیدآمینه فنیل‌آلانین نیست، مضر باشد.

توصیه‌های کاربردی

شربت لوراتادین و دسلوراتادین برای کودکان برای کودکان را بیش از مقدار توصیه‌شده مصرف نکنید.