خوردن نبات در بارداری ضرر دارد؟

تیر ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
خوردن نبات در بارداری

خوردن نبات در بارداری اگر گهگاه باشد، بد نیست. قند برای بدن ضروری است، اما شما نمی‌توانید مقدار زیادی از آن را مصرف کنید، خواه باردار باشید یا نه؛ زیرا ممکن است عوارضی برای شما و جنین ایجاد شود. زیاده‌روی در خوردن نبات در بارداری ضرر دارد که در ادامه، به آنها اشاره خواهیم کرد. 

آیا خوردن نبات در بارداری مجاز است؟

در دوران بارداری شما با هوس‌های غذایی مختلفی مواجه خواهید شد؛ هوس خوردن شیرینی‌جات نظیر نبات یکی از آن‌هاست. برخی از مادران هم ممکن است برای کنترل مشکلات گوارشی، بخواهند چای نبات یا سایر دمنوش‌ها در بارداری را امتحان کنند. اما اکثر مادران نگران این هستند که خوردن نبات در بارداری برای جنین ضرر داشته باشد. به‌خصوص که معمولاً در نبات‌ها از زعفران هم استفاده می‌شود که به عقیده برخی مصرف زعفران در اوایل بارداری ممکن است باعث سقط جنین شود. 

اگر شما در حد اعتدال از نبات در طول بارداری استفاده کنید، هیچ خطری شما و جنین را تهدید نخواهد کرد. مثلاً اگر گاهی از چای نبات در بارداری استفاده کنید، هیچ ایرادی ندارد. عوارض ناشی از مصرف زیاد نبات در بارداری بیشتر به دلیل قند موجود در آن است، نه زعفران. بنابراین نگران سقط جنین با زعفران نباشید. اما خطر زیاده روی در خوردن نبات در بارداری چیست؟ در بخش بعد به آن اشاره شده است. 

خوردن چه مقدار نبات در بارداری مجاز است؟

هیچ معیار استانداردی برای میزان مصرف نبات یا حتی قند در دوران بارداری وجود ندارد. مقدار ایدئال قند برای شما، بستگی به میزان متابولیک، میزان قند خون و وزن شما دارد. درهرصورت، خوب است که مصرف مواد قندی نظیر نبات را به کمتر از 25 گرم در روز محدود کنید.

این موضوع تنها در رابطه با خوردن نبات در بارداری نیست؛ بلکه در مورد کلیه شیرینی‌ها، کلوچه‌ها، کیک‌ها و نوشیدنی‌های شیرین صدق می‌کند. این خوراکی‌ها ارزش غذایی ندارند؛ به این معنا که هیچ مواد غذایی مفیدی به بدنتان نمی‌رسانند و همانطور که در بخش قبل گفتیم در مقادیر زیاد، می‌توانند عوارضی به همراه داشته باشند. بنابراین توصیه می‌شود آنها را با گزینه‌های سالم‌تر مانند غلات کامل، میوه و سبزیجات که قندهای طبیعی دارند، جایگزین کنید. 

خطر خوردن نبات در بارداری چیست؟

به‌طورکلی زیاده‌روی در مصرف قندهای تصفیه‌شده نظیر نبات، برای سلامتی همه افراد ضرر دارد، چه باردار باشند، چه نباشند. حال اگر شما به دیابت حاملگی مبتلا باشید یا در معرض خطر ابتلا به آن قرار داشته باشید، حتی باید بیشتر مراقبت باشید. دیابت حاملگی یا دیابت کنترل نشده نوع 2 علاوه بر خودتان، می‌تواند به کودک نیز آسیب برساند.

مهم‌ترین عوارض زیاده‌روی در خوردن نبات در بارداری 

  1. ممکن است علائمی مانند استفراغ، سوزش سر دل و نوسانات روحی بارداری با زیاده‌روی در مصرف مواد قندی، تشدید شود.
  2. سوکروز موجود در نبات می‌تواند قند خون را به یک‌باره افزایش دهد و باعث احساس سستی، بی‌حالی و خستگی در شما شود.
  3. غذاهای قندی مانند نبات فاقد ارزش غذایی هستند و کالری بالایی دارند. زیاده‌روی در خوردن نبات در بارداری می‌تواند باعث افزایش وزن و کمبود مواد مغذی در بدن شما شود. 
  4. یک رژیم غذایی سرشار از قندهای حاوی فروکتوز مانند نبات، می‌تواند منجر به سندرم کبد چرب حاد (AFL) شود. همچنین می‌تواند بر متابولیسم جنین تأثیر بگذارد و ازاین‌رو منجر به چاقی یا دیابت نوع II کودک در سنین بالاتر شود.
  5. زیاده‌روی در خوردن نبات در بارداری ممکن است خطر ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش دهد که یکی از خطرناک‌ترین عوارض بارداری است. 
  6. قند اضافی می‌تواند از جفت عبور کرده و قند خون جنین را نیز افزایش دهد. این ممکن است منجر به افزایش تولید انسولین در بدن کودک و بزرگ‌تر شدن کودک شود، شرایطی که به آن ماکروسومیا (macrosomia) گفته می‌شود. زایمان نوازادانی که بزرگتر از اندازه طبیعی باشند سخت‌تر است و معمولا نیاز است که با سزارین به دنیا بیایند و یا نیاز به زایمان زودرس می‌باشد.