خوردن کاکائو در بارداری مجاز است؟

خرداد ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
خوردن کاکائو در بارداری

خوردن کاکائو در بارداری می‌تواند مزایا و خطراتی را برای زنان باردار به همراه داشته باشد. برخی از متخصصین خوردن کاکائو تلخ در بارداری را به دلیل اینکه کافئین بالایی دارد، توصیه نمی‌کنند. برخی دیگر معتقدند که مصرف کاکائو از عوارض بارداری نظیر فشار خون بالا و زایمان زودرس، پیشگیری می‌کند. این موضوع مادران باردار را بر سر دوراهی قرار می‌دهد، با هوس خوردن نوتلا در بارداری که دست از سرشان برنمی‌دارد، چه کنند! از طرف دیگر نگران این هستید که نکند حتی با خوردن شیر کاکائو در اوایل بارداری سلامت جنین را به خطر بیندازند چه برسد به شکلات خالص! کدام رویکرد درست است؟ در این مقاله به فواید و مضرات خوردن کاکائو در بارداری پرداخته‌ایم.

مضرات خوردن کاکائو در بارداری چیست؟

چیزی که باعث ایجاد حساسیت روی خوردن کاکائو در بارداری می‌شود، کافئین موجود در آن است. حالا فرقی نمی‌کند که شما کاکائو را مستقیما با خوردن کاکائو تلخ در بارداری وارد بدنتان کنید یا مثلا با خوردن بیسکویت کاکائویی در بارداری یا سایر خوراکی‌های کاکائویی.

بدن شما می‌تواند کافئین را به سرعت و به شکل کارآمدی پردازش کند؛ اما بدن کودک ترکیبات مورد نیاز برای تجزیه کافئین را ندارد. کافئین به جفت نفوذ می‌کند و به جریان خون کودک شما منتقل می‌شود و برای مدت طولانی در آنجا باقی می‌ماند. کافئین ضربان قلب کودک شما را بالا می‌برد و بر حرکت او در رحم شما تأثیر می‌گذارد. همچنین الگوی خواب کودک را به هم می‌زند. در واقع می‌توان گفت که مصرف زیاد کاکائو در بارداری و بیش فعالی کودک به هم مربوط هستند و به دلیل تاثیرات کافئین است. 

همچنین کافئین در مقادیر زیاد، خطر نقایص قلبی را در جنین افزایش می‌دهد. کافئین همچنین مانع از جذب کلسیم و آهن در بدن مادران باردار می‌شود و این ممکن است بر رشد جنین نیز تأثیر بگذارد. علاوه بر این، طبق یک مطالعه جامع دانمارکی‌، که بر روی بیش از 80،000 مادر باردار انجام شد، مشخص شد زنانی که روزانه 8 فنجان یا بیشتر قهوه می نوشند‌، 59 درصد بیشتر از بقیه در معرض خطر سقط جنین قرار دارند. این تاثیر قهوه به دلیل کافئین موجود در آن است. بنابراین زیاده روی در خوردن کاکائو در بارداری نیز می‌تواند همین تاثیر را داشته باشد. 

خوردن کاکائو در بارداری تا چه مقدار مجاز است؟

آیا باید کلا قید خوردن نوتلا در بارداری را بزنید؟! خیر؛ شما هنوز هم می‌توانید گاهی با خوردن نوتلا یا خوردن کیک کاکائویی در بارداری هوس‌های غذایی خود را برطرف کنید. اما فراموش نکنید که در مورد خوردن کاکائو در بارداری محدودیت‌هایی وجود دارد و باید روی مقدار کافئینی که وارد بدنتان می‌شود، دقت کنید. مثلا قبل از خوردن شیر کاکائو در بارداری باید بدانید چه مقدار کاکائو در تهیه آن به کار رفته است. شما در بارداری باید مقدار کل کافئین مصرفی خود را به کمتر از 200 میلی گرم در روز برسانید. 

به طور کلی در هر 100 گرم پودر کاکائو حدود 230 میلی گرم کافئین وجود دارد. بنابراین اگر قصد مصرف کیک کاکائویی در بارداری را دارید، باید دقت کنید که چه مقدار پودر کاکائو در تهیه آن به کار رفته است. متاسفانه روی بسته بندی کیک‌های آماده به مقدار کافئین و حتی میزان پودر کاکائو به کار رفته در آنها اشاره‌ای نشده است. بنابراین هر وقت هوس خوردن کیک کاکائویی در بارداری را کردید، سعی کنید خودتان در خانه آن را تهیه کنید یا از فرد دیگری بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد. این موضوع در مورد خوردن بیسکویت کاکائویی در بارداری یا خوردن شیر کاکائو در بارداری نیز صدق می‌کند.

یادتان باشد که کافئین علاوه بر کاکائو در محصولات دیگری هم وجود دارد؛ مثلا:

  • یک فنجان قهوه فوری: 60 تا 80 میلی گرم کافئین دارد. 
  • یک فنجان قهوه فیلتر: 60 تا 120 میلی گرم کافئین دارد.
  • یک فنجان چای: 10 تا 50 میلی گرم کافئین دارد.
  • یک قوطی کولا 375 گرم: 48.75 میلی گرم کافئین دارد.
  • یک قوطی 250 میلی لیتری نوشیدنی انرژی زا: 80 میلی گرم کافئین دارد.

محدودیتی که در زمینه مصرف کافئین در بارداری ذکر شد، همه این موارد و از جمله نوشیدنی‌های محبوب شما نظیر چای را هم شامل می‌شود. مثلا اگر عادت دارید روزی 4 فنجان چای بخورید، بهتر است قید خوردن کاکائو در را بارداری بزنید! اما اگر مثلا نمی‌توانید در مقابل هوستان برای خوردن کیک کاکائویی در بارداری مقاومت کنید، آن روز بهتر است چای را فراموش کنید یا کمتر میل کنید.

آیا خوردن کاکائو در بارداری فایده‌ای هم دارد؟

چیزهایی که قبل از این درباره خوردن کاکائو در بارداری گفتیم‌، ممکن است شما را به این نتیجه رسانده باشد که خوردن کاکائو در بارداری فقط برای برطرف کردن هوس غذایی شماست و هیچ فایده ای ندارد. در این قسمت می‌خواهیم بگوییم که اینگونه نیست. درست است که باید در میزان خوردن کاکائو در بارداری دقت کنید، اما خوردن کاکائو تلخ در بارداری می‌تواند فوایدی هم داشته باشد. 

تحقیقاتی که بر روی خواص شکلات تلخ در بارداری انجام شد، نشان داد که خوردن کاکائو تلخ در بارداری می‌تواند خطر ابتلا به پره اکلامپسی را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهند؛ عارضه ای که باعث فشار خون بالا می‌شود و در تغذیه و اکسیژن رسانی به کودک، اختلال ایجاد می‌کند. علائم دیگر پره اکلامپسی شامل ترشح پروتئین در ادرار‌، افزایش وزن‌، مشکلات بینایی‌، تورم و سردرد در مادران است. یکی دیگر از خواص شکلات تلخ بهبود سلامت سیستم قلبی عروقی است که به دلیل وجود فلاونوئیدها یا آنتی اکسیدان ها در آن است. 

پودر کاکائویی هم که در کیک‌ها و بیسکویت‌ها استفاده می‌شود، ممکن است این خواص را داشته باشد. اما این خوراکی‌ها به دلیل شکر زیادی که دارند معمولا برای مادران باردار مناسب نیستند؛ به همین دلیل معمولا خوردن کیک کاکائویی در بارداری تنها می‌تواند جنبه رفع هوس داشته باشد. البته دستورالعمل‌هایی برای تهیه کیک‌های سالم در بارداری وجود دارد که می‌توانید از آنها برای تهیه کیک‌های خوشمزه و سالم کمک بگیرید.

مصرف شکلات در بارداری با خوردن کاکائو در بارداری فرق دارد!

اشاره به این نکته نیز لازم است که قوانین مصرف شکلات در بارداری با خوردن کاکائو در بارداری فرق می‌کند. چون شکلات و کاکائو یکی نیستند! بعضی از شکلات‌ها ممکن است کافئین نداشته باشند و از این نظر ایمن‌تر از کاکائو به نظر برسند؛ اما مصرف شکلات در بارداری به دلیل قند بالا و نداشتن هیچگونه فایده‌ای برای سلامتی مادر و جنین، توصیه نمی‌شود. اما اگر مادری هوس زیادی برای مصرف شکلات داشت، می‌تواند گاهی به این نیاز در حد محدودی پاسخ دهد. البته مادرانی که دیابت حاملگی دارند، بهتر است به طور کلی از مصرف آن صرف نظر کنند. 

خوردن نوتلا در بارداری نیز به دلیل قند و چربی مضری که دارد، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، مگر در حد برطرف کردن هوس. اما موضوع خوردن کاکائو تلخ در بارداری همانطور که دیدید فرق می‌کند. از طرفی نمی‌توان خواص شکلات تلخ را نادیده گرفت و از طرف دیگر باید به میزان کافئینی که وارد بدن مادر می‌شود، دقت شود. 

منبع:

https://www.hellomotherhood.com/article/535912-is-cocoa-bad-for-pregnant-women/