خوردن قهوه در بارداری و عوارض آن

خرداد ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
خوردن قهوه در بارداری

خوردن قهوه در بارداری عوارض و فوایدی به همراه دارد و از این رو بیشتر افراد در مورد مصرف آن در این دوران چندان مطمئن نیستند. دوران بارداری با باید و نبایدهایی همراه است. شما می‌دانید که وقتی باردار هستید لازم است تغییرات غذایی زیادی در زندگی‌تان ایجاد کنید. برخی تغییرات در اثر تغییرات هورمونی رخ می‌دهند اما قسمت سخت ماجرا تغییراتی ست که باید آگاهانه انجام دهید. و سخت‌تر از آن‌ها، ترک مصرف غذاهایی ست که وابستگی شدیدی به آن‌ها دارید و چه غذایی اعتیادآور تر از قهوه؟ برخی دوست دارند قهوه خود را به صورت سیاه و تلخ استفاده کنند، و بعضی دیگر آن را همراه شیر و شکر دوست دارند، اما خوردن قهوه در دوران بارداری ربطی به تلخ و شیرین بودن آن ندارد. بلکه مصرف کافئین در بارداری است که متخصصین را نگران کرده است. اما آیا این بدین معناست که باید مصرف قهوه را به طور کامل کنار گذاشت؟ در ادامه‌ی مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

خوردن قهوه در بارداری ضرر دارد؟

خبر خوب این است که شما مجبور نیستید خوردن قهوه در بارداری را به طور کامل کنار بگذارید و زنان باردار هم می‌توانند در حد اعتدال قهوه مصرف کنند. اگرچه در گذشته توصیه می‌شد که در این دوران از مصرف کافئین خودداری کنید اما تحقیقات جدید نشان داده است، مادامی که به صورت متعادل مصرف شود جای نگرانی نیست. 

میزان مجاز مصرف قهوه در بارداری چقدر است؟

بله هنوز هم می‌توانید در دوره ی بارداری از یک فنجان قهوه لذت ببرید. فقط مطمئن شوید که بیش از 200 میلی گرم در روز کافئین مصرف نکنید. که این میزان برابر با حدود دو فنجان قهوه‌ی فوری یا یک فنجان قهوه‌ی فیلتر شده است. اگر خوردن قهوه در بارداری به دریافت بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز منجر شود؛ خطر تولد نوزاد کم وزن افزایش می‌یابد. این نوزادان در بزرگسالی با مشکلات زیادی همراه خواهند بود. این محدودیت مصرف کافئین شامل تمام منابع این ماده است مانند چای، شکلات و نوشابه‌های انرژی‌زا. اگر می‌خواهید مقدار مصرف قهوه‌ی خود را کاهش دهید از قهوه‌ی فیلتر شده به قهوه‌ی فوری تغییر دهید که کافئین کمتری دارد.

میزان مجاز مصرف کاپوچینو در بارداری

کاپوچینو نوعی نوشیدنی بر پایه‌ی قهوه است که با اسپرسو و کف شیر تهیه می‌شود. اگرچه درصد زیادی از این نوشیدنی را شیر تشکیل می‌دهد و نوشیدن آن از خوردن قهوه در بارداری بهتر است، با این حال باید از مصرف بیش از حد آن خودداری کنید و زیاده‌روی در مصرف کاپوچینو در بارداری مشکلاتی نظیر اختلال در خواب، بد ریتمی قلبی در مادر و خارج شدن کلسیم از بدن او را به همراه خواهد داشت که ساختار اسکلت جنین را دچار مشکل می‌کند. مصرف بیش از حد کاپوچینو باعث افزایش کلسترول خون؛ مشکلات پوستی نظیر اگزما، سوزش سر دل و اختلال در جذب آهن نیز می‌شود. 

عوارض خوردن قهوه در بارداری چیست؟

عوارض خوردن قهوه در بارداری کمی نامشخص است. کارشناسان می‌دانند که کافئین می‌تواند از جفت عبور کند و برخی مطالعات بین مصرف بالای قهوه و بروز مشکلات بارداری ارتباطی پیدا کرده‌اند. خوردن قهوه در دوران بارداری با مشکلات زیادی همراه است.

 1. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف بالای قهوه با افزایش خطر سقط جنین همراه است.
 2. قهوه یک نوشیدنی مدر است و می‌تواند باعث دفع مایعات در بدن شود که در این دوران خطرات زیادی را به همراه خواهد داشت.
 3. اگرچه قبلاً شما می‌توانستید سه فنجان در روز قهوه مصرف کنید بدون آنکه مشکلی برایتان پیش بیاید، با این حال اکنون متوجه می‌شوید که با مصرف قهوه دچار سوزش سر دل و لرزش می‌شوید. همچنین برای برخی از خانم‌ها تغییر طعم قهوه نیز در دوران بارداری رخ می دهد.
 4. کافئین بالا می‌تواند بر توانایی جذب آهن توسط بدن تاثیر بگذارد و باعث افزایش خطر کم خونی شود. اگر قبل از بارداری دچار کم خونی هستید بهتر است از مصرف این نوشیدنی در دوران بارداری خودداری کنید.
 5. مصرف بیش از حد قهوه می‌تواند به عنوان یک عامل استرس‌زا عمل کند و باعث ایجاد استرس در جنین داخل رحم شود. که عوارض آن در بزرگسالی‌اش مشخص خواهد شد. نوزاد مادرانی که بیش از حد قهوه مصرف می‌کنند در مقایسه با سایر مادران با وزن کمتری متولد می‌شوند اما در طول بزرگسالی دچار افزایش وزن بسیار بیشتری خواهند شد. 
 6. کافئین باعث بروز نقص های مادرزادی و مشکلات تولید مثلی نیز می‌شود. همچنین با پیشرفت حاملگی و بروز تغییرات هورمونی و کُند شدن روند هضم، خروج کافئین از بدن مختل می‌شود و دو برابر کُندتر از حد طبیعی از بدن خارج می‌شود. و همین کُند شدن روند هضم، می‌تواند زمان کافی برای عبور هرچه بیشتر کافئین از جفت را فراهم سازد. 

مهم‌ترین فواید خوردن قهوه در بارداری 

 • به طور کلی کافئین موجود در قهوه باعث بهبود سطح انرژی و افزایش هوشیاری می شود.
 • همچنین ممکن است هنگام ترکیب با داروهای تسکین دهنده‌ی درد مانند استامینوفن در درمان سردردها موثر باشد.
 • علاوه بر این، برخی نوشیدنی‌های کافئین‌دارِ حاوی آنتی اکسیدان‌، ترکیبات مفیدی هستند که می‌توانند سلول‌های شما را از آسیب در امان نگه دارند و بدین طریق باعث کاهش التهاب و جلوگیری از بیماری‌های مزمن شوند.

نکاتی برای کاهش مصرف کافئین در دوران بارداری

از آنجایی که بهتر است همیشه جانب احتیاط را رعایت کنید بهتر است تصمیم بگیرید که مصرف فنجان را به یک یا نهایت دو فنجان در روز کاهش دهید. اگر شما در دوران قبل از بارداری به شدت به مصرف قهوه عادت داشتید، کاهش آن می‌تواند برای شما بسیار دشوار باشد از این رو در ادامه به برخی روش‌ها برای کاهش میزان کافئین رژیم اشاره می‌کنیم:

 1. مشخص کنید که چه چیزی را در مورد قهوه بیشتر از همه دوست دارید: آیا این طعم قهوه است که به شما آرامش می‌دهد؟ پس آن را به انواع بدون کافئینش تغییر دهید و بدون نگرانی، از طعم دلچسبش لذت ببرید. آیا شما به انرژی که از مصرف قهوه بدست می‌آورید نیاز دارید؟ پس از میان وعده‌های کربوهیدراتی پیچیده و پروتئین‌ها برای کسب انرژی استفاده کنید مانند انواع پنیر، کراکر، آجیل و میوه. به طور مرتب ورزش کنید حتی یک پیاده‌روی ده دقیقه‌ای و به اندازه بخوابید اما نه خواب زیاد که باعث خستگی بیشتر شما می‌شود. 
 2. غذاهای حاوی کافئین را بیشتر بشناسید: درست است همه می‌دانند کافئین در قهوه و چای وجود دارد اما آیا می‌دانستید در نوشابه و انواع بستنی و ماست با طعم قهوه نیز کافئین وجود دارد؟ برای شمارش میزان مصرف کافئین در روز باید تمام این غذاها را در نظر بگیرید.
 3. تدریجی عمل کنید: مصرف خود را از شش فنجان قهوه در روز ناگهان به دو فنجان کاهش ندهید. این کار شما را دلزده و خسته می‌کند. برای قطع مصرف کافئین باید یک برنامه‌ی تدریجی در پیش داشته باشید یا هر چند روز یک بار یک لیوان را کاهش دهید یا انواع بدون کافئین را جایگزین کنید. اگر احساس کردید روند کاهشی برایتان سریع است کمی آن را کُند کنید (اما لازم است کمی هم از خود گذشتگی نشان دهید) و سپس به آرامی با کاهش قهوه‌ی عادی و افزایش قهوه‌ی بی‌کافئین، خوردن قهوه را ترک کنید! 
 4. از روش‌های قدیمی برای کسب انرژی استفاده کنید: خورن وعده‌ها و اسنک‌های غذایی کوچکتر اما به دفعات بیشتر در این دوران فکر بسیار خوبی است به این طریق با حفظ سطح قند خون، نیاز به دریافت انرژی بیشتر هم کاهش پیدا می‌کند.

فواید و تاثیر قهوه بر باروری

با وجود اینکه تصور می‌شود کافئین اثر منفی بر تخمک‌گذاری دارد و باعث نازایی می‌شود و امکان لقاح را به شدت کاهش می‌دهد؛ با این حال هیچ تحقیق معتبری این موضوع را تایید نکرده است. 

تاثیر قهوه بر اسپرم نیز بررسی شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کافئین به میزان متعادل، تاثیر چندانی بر تعداد اسپرم و کیفیت آن ندارد. اما این مصرف متعادل همان 200 میلی گرم و معادل دو فنجان در روز است. با این حال مصرف کافئین بیش از این مقدار می‌تواند تاثیر سوء بر باروری مردان داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد مردانی که بیش از چهار فنجان در روز قهوه مصرف می‌کنند نسبت بیشتری اسپرم غیرطبیعی دارند. 

قهوه سبز در بارداری

قهوه‌ی سبز، دانه‌های خام و برشته نشده‌ی قهوه است. به نظر می‌رسد که فرآیند برشته کردن برخی از مواد طبیعی و سالم قهوه را از بین می‌برد و ارزش غذایی آن را می‌کاهد. به خاطر توجه رسانه‌ها مصرف قهوه‌ی سبز بسیار رواج پیدا کرده است. قهوه سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان است و مصرف آن می‌تواند برای سلامتی مفید باشد. محتویات قهوه‌ی سبز  مانع از آسیب رساندن به سلول‌های پوستی و محافظت از بدن در برابر فشار خون، بیماری‌های قلبی و دیابت می‌شود. با نوشیدن قهوه‌ی سبز به منبع خوبی از آهن، منیزیم و کلسیم دست پیدا می‌کنید. نکته‌ی مهم این است که قهوه‌ی سبز در بین قهوه‌های موجود در بازار بیشترین میزان کافئین را دارد و برای همین باید در مصرف آن به شدت احتیاط شود. با توجه به کمبود شواهد و مدارک کافی، پزشکان خوردن قهوه در بارداری یا شیردهی را توصیه نمی‌کنند. 

منبع:

 

https://www.babycentre.co.uk/x536392/is-it-safe-to-drink-coffee-during-pregnancy

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/eating-well/week-4/caffeine-during-pregnancy.aspx

https://www.dispensaire.ca/en/article/coffee-during-pregnancy/

https://healthcare.utah.edu/the-scope/shows.php?shows=0_43ezckj0

https://americanpregnancy.org/pregnancy-health/caffeine-intake-during-pregnancy/

https://www.healthline.com/nutrition/caffeine-during-pregnancy#bottom-line

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/aogs.13307

https://www.todaysparent.com/getting-pregnant/trying-to-conceive/things-your-guy-is-doing-thats-lowering-his-sperm-count/

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/green-coffee-uses-and-risks

https://www.greenbrrew.com/safe-drink-green-coffee-pregnancy/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322805#takeaway

https://htgetrid.com/en/mozhno-li-beremennym-pit-kapuchino/