تفاوت شربت دیفن هیدرامین و دیفن هیدرامین کامپاند کودکان

اردیبهشت ۰ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
شربت دیفن هیدرامین و کامپاند کودکان

دیفن‌هیدرامین یکی از انواع شربت آنتی‌هیستامین است. انواع شربت‌های آنتی‌هیستامین برای درمان آبریزش بینی، عطسه، خارش و حتی سرفه کودکان کاربرد دارند. دیفن‌هیدرامین برای چیست؟ چه میزان از مقدار مصرف شربت دیفن هیدرامین و کامپاند کودکان و عوارض آن‌ها می‌دانید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همچنین اگر باردار هستید و به زونا مبتلا شده اید، حتما مقاله زونا در بارداری را مطالعه کنید. این مقاله اطلاعات دقیق و مستندی در این باره در اختیار شما قرار می دهد. 

آنتی هیستامین جدید کودکان چی داریم؟!

بسیاری از مادران بدون آنکه آنتی هیستامین را بشناسند، به داروخانه مراجعه کرده و این سوال را می‌پرسند. قبل از پرداختن به موضوع شربت دیفن هیدرامین و کامپاند کودکان لازم است بدانید هیستامین یک واسطه ‌التهابی در بدن است؛ یعنی دستگاه ایمنی در برابر یک عامل غریبه مثل گرده گل یا موی حیوانات، ماده‌ای به نام هیستامین آزاد می‌کند که موجب خارش و آبریزش بینی می‌شود. همچنین در بعضی بافت‌‌ها، هیستامین به عنوان انتقال‌دهنده پیام عصبی بین سلو‌ل‌های عصبی عمل می‌کند. داروهای آنتی‌هیستامین با خنثی-کردن عمل هیستامین باعث تسکین خارش، آبریزش بینی و عطسه‌ می‌شوند. همچنین این داروها علائم مربوط به واکنش‌های آلرژیک و حساسیت‌ها را در مناطقی غیر از بینی مانند پوست (مانند کهیر و دانه‌های پوستی) کاهش می-دهند. 

برای اینکه بدانید در هفته سیزدهم بارداری چه می گذرد؟ اینجا را کلیک کنید.

دارو‌های آنتی هیستامین در دسته‌بندی به انواع قدیمی (نسل اول) و جدیدتر (نسل دوم) تقسیم می شوند؛ تفاوت اصلی این دو گروه در میزان عارضه جانبیِ خواب آلودگی است. آنتی ‌هیستامین‌های نسل دوم بر‌خلاف نسل اول، کمتر باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. در ادامه به بررسی دو مورد از رایج‌ترین شربت‌های آنتی‌هیستامین نسل اول مورد استفاده در سرماخوردگی کودکان یعنی شربت دیفن هیدرامین و کامپاند کودکان می‌پردازیم:

قبل از مطالعه ادامه مقاله توجه کنید!

 1. به‌هیچ عنوان به کودک زیر یک ماه (نوزاد) هیچ‌گونه شربتی ندهید. 
 2. دوز دارو‌هایی که در ادامه آورده می‌شوند باید با نظر پزشک باشد و هرگز خودسرانه به کودک دارویی ندهید؛ هرچند که فروش آنها در دارو‌خانه‌ها آزاد است.
 3. سواد پزشک‌تان را با میزان دارو‌یی که تجویز می‌کند، نسنجید و به دارو‌های تجویزی وی اعتماد کنید.
 4. مطالبی که در آینده مطالعه می‌کنید، صرفا جهت افزایش آگهی بوده و توصیه‌های پزشک بهترین گزینه درمانی است. 

شربت‌های سرماخوردگی کودکان به هیچ عنوان خود بیماری را درمان نمی‌کنند؛ بلکه با کاهش علائم بیماری، تحمل دوره بیماری را تسهیل می‌کنند. همچنین دوره بیماری با مصرف شربت سرماخوردگی کودکان کوتاه‌تر از حالت معمول نمی‌شود.

آنتی‌هیستامین جدید اطفال

در ادامه چند معادل حجمی کاربردی معرفی می‌شود. موارد زیر برای مواقعی است که شما پیمانه دقیقی برای مصرف شربت به‌همراه ندارید؛ سعی کنید تا جایی که امکان دارد از سرنگ (که سوزن آن را به روشی ایمن دور انداخته‌اید) و یا پیمانه همراه شربت برای مصرف آن استفاده کنید. مصرف دقیق‌تر دارو از نظر ساعت و حجم در میزان تاثیر‌گذاری آن بسیار موثر است.

 • یک سی‌سی معادل یک میلی‌لیتر است.
 • یک قاشق چای‌خوری معادل تقریباً پنج سی‌سی است.
 • یک قاشق غذا‌خوری معادل تقریبا ً15 سی‌سی است.
 • یک سی‌سی معادل 20 قطره از قطره‌چکان استاندارد است. 

نکته: موارد فوق یک معیار کلی است و ممکن است با توجه به اندازه قاشق یا قطره‌چکان معادلی متفاوت داشته باشد.

شربت دیفن‌هیدرامین برای کودکان (Diphenhydramine)

شربت دیفن‌هیدرامین کودکان از نسل اول شربت آنتی هیستامین برای کودکان است. شربت دیفن‌‌هیدرامین با اسامی دیگری از جمله بنادریل (Benadryl)، شربت سیروفن (Syruphen)، شربت دیفرام (Difram) و شربت آمی‌ دیفن‌ هیدرامین (Ami- Diphenhydramine) نیز شناخته می‌شود. 

شربت دیفن هیدرامین برای کودکان

مکانیسم اثرشربت دیفن‌هیدرامین

شربت دیفن‌ هیدرامین کودکان با رقابت با هیستامین در اتصال به گیرنده آن عمل می‌کند. یعنی در بازی رقابتی صندلی بازی، بر روی صندلی اختصاصی هیستامین می‌نشیند و جلوی تاثیر آن را می‌گیرد. همچنین این دارو دارای خاصیت مهار‌کننده عصبی (در رقابت با اثرات ماده استیل‌کولین که پیام عصبی را انتقال‌ می‌دهد) است؛ به گونه‌ای که اثر ضدسرفه شربت دیفن ‌هیدرامین به‌‌علت اثر مستقیم بر مرکز رفلکس سرفه در بصل‌النخاع مغز است. به‌طورکلی شربت دیفن‌هیدرامین کودکان موجب کاهش علائمی مانند عطسه، آبریزش و خارش از چشم‌ها و بینی می‌شود. این شربت باعث کاهش حالت تهوع و استفراغ نیز می‌شود و از این طریق در بهبود علائم بیماری حرکت یا ماشین‌گرفتگی نقش دارد.

همچنین اگر به دنبال حقایقی در مورد کرونا در بارداری هستید، این مقاله را از دست ندهید. 

موارد مصرف شربت دیفن هیدرامین در کودکان

 • علائم ناشی از سرماخوردگی؛ سرفه، عطسه، خارش و آبریزش بینی و چشم
 • رینیت آلرژیک
 • کهیر و سایر علائم پوستی آلرژی
 • تهوع و استفراغ ناشی از بیماری حرکت کودکان

زمان و مقدار مصرف شربت دیفن‌ هیدرامین کودکان

 • در کودکان زیر دو سال، هیچ دوز مشخصی برای مصرف دارو وجود ندارد و مصرف آن توصیه نمی‌شود.
 • در کودکان دو تا پنج ساله: 25/6 میلی‌گرم، هر چهار تا شش ساعت. بیشتر از 5/37 میلی‌گرم در روز نشود.
 • در کودکان پنج تا شش ساله: 5/12 تا 25 میلی‌گرم، هر چهار تا شش ساعت. بیشتر از 150 میلی‌گرم در روز نشود.

توجه: در هر پنج سی‌سی از شربت دیفن‌هیدرامین، 5/12 میلی‌گرم دارو وجود دارد. حال اگر به 25/6 میلی‌گرم دارو نیاز باشد، باید 5/2 سی‌سی ( یعنی نصف پنج سی‌سی) از شربت داده‌ شود. بقیه مقادیر نیز به همین ترتیب محاسبه می‌شود. 

عوارض جانبی شربت دیفن هیدرامین

خواب‌آلودگی، گیجی، تاری‌دید، دوبینی و عوارض گوارشی ممکن است درپی مصرف شربت دیفن هیدرامین و کامپاند کودکان ایجاد شود. مصرف طولانی‌مدت آن موجب پوسیدگی دندان می‌شود.

موارد منع مصرف شربت دیفن هیدرامین

 • استفاده از هر گونه شربت سرفه برای کودکان و شربت سرماخوردگی کودکان، بدون نسخه و تجویز پزشک در کودکان زیر دو سال ممنوع است. خصوصاً مصرف خودسرانه آن در کودکان زیر شش ماه می‌تواند عوارض جبران نا‌پذیری از خود بر-جای گذارد. به‌طور کلی استفاده از شربت دیفن‌هیدرامین مگر با نسخه و تجویز پزشک در کودکان زیر شش سال توصیه نمی‌شود.
 • جایگزینی دارو بدون اسلاع از پزشک هم جایز نیست. درست کثل زمانی که برای جایگزین قطره آهن باید ز پزشک اجازه بگیرید، برای جایگزین کردن دیفن هیدرامین هم باید همین کار را کنید.
 • اگر کودک شما دچار بیماری ریوی همانند آسم، آمفیزم ریوی و... است، حتما قبل از تجویز و مصرف دارو در این باره به پزشک او اطلاع دهید.
 • اگر کودک شما دچار فنیل‌کتونوریا (PKU) است؛ حتما قبل از تجویز و مصرف دارو در این باره به پزشک او اطلاع دهید. شربت دیفن‌ هیدرامین ممکن است حاوی آسپارتام باشد و برای کودک شما که قادر به متابولیسم اسیدآمینه فنیل‌آلانین نیست، مضر باشد.
 • به هیچ‌عنوان از شربت دیفن ‌هیدرامین ساده برای سرماخوردگی نوزاد (کودک زیر یک ماه) استفاده نکنید.
 • به‌هیج عنوان از شربت دفین‌ هیدرامین برای ایجاد حالت‌ خواب‌آلودگی در کودک‌تان استفاده نکنید. اگر خواب کودک دچار اختلال شده ‌است، به پزشک مراجعه کنید.
 • مصرف همزمان چند داروی آنتی ‌هیستامین به هر شکل دارویی اعم از قرص، کرم، شربت و... ممنوع است و می‌تواند خطرساز باشد.

عوارض شربت دیفن هیدرامین در اطفال

توصیه‌های کاربردی

 • شربت را بیش از مقدار توصیه‌شده مصرف نکنید.
 • شربت را در دمای زیر 25 - 15 درجه سانتی‌گراد نگهداری و از یخ‌زدگی محافظت نمایید.
 • دور از دسترس اطفال نگه‌داری کنید.
 • اگر کودک دچار علائم حساسیت به دارو (همانند کهیر، بثورات پوستی، تنگی نفس، سردرد و...) شد؛ مجدداً به پزشک مراجعه کنید.
 • به منظور کاهش تحریک گوارشی شربت آنتی‌هیستامین دیفن ‌هیدرامین، شربت را با آب، شیر یا همراه غذا استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید برای ماشین‌گرفتگی از این دارو استفاده کنید؛ حداقل نیم ساعت پیش از مسافرت شربت را مصرف کنید.

شربت دیفن‌ هیدرامین کامپاند برای کودکان (Diphenhydramine compound)

 • تفاوت شربت دیفن ‌هیدرامین کامپاند با دیفن ‌هیدرامین در آمونیوم‌کلریدی است که دیفن هیدرامین کامپاند دارد. این تفاوت باعث اثر خلط‌آوری این شربت می‌شود. به‌همین علت در رفع سرفه‌ خلط‌دار بسیار موثر است.
 • از نام‌های دیگری که این شربت که به آن‌ها نیز شناخته و تجویز می‌شود؛ شربت دیفرامیکس ( Diframix)، شربت دیفاند (Diphand) و شربت سیروفن کامپاند (Struphen Compound) است.
 • شربت دیفن‌ هیدرامین کامپاند برای از بین بردن سرفه خلط‌دار بسیار موثر است. همچنین انقباض نایژه‌ها که ناشی از اثرات هیستامین است، بهبود می‌دهد.
 • در کودکان زیر شش سال، مصرف دیفن‌‌ هیدرامین کامپاند توصیه نمی‌شود. هیچ میزان درستی از شربت دیفن هیدرامین و کامپاند کودکان برای مصرف کودکان زیر شش سال وجود ندارد.