ویتامین B۶ در بارداری و تاثیر آن بر سلامت مادر و جنین

مهر ۹۹ | زمان مطالعه : ۹ دقیقه
ویتامین ب ۶ در بارداری

ویتامین B۶ در بارداری نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. ویتامین B6 یکی از ویتامین‌های گروه B است که در بیش از 100 فرآیند اساسی بدن شرکت می‌کند؛ از تولید سلول‌های خون گرفته تا عملکرد مغز. همچنین در متابولیسم اسیدهای آمینه، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها نیز نقش دارد. ویتامین B6 یک ویتامین محلول در آب است؛ به این معنی که در آب حل می‌شود. توسط بدن ذخیره نمی‌شود و مازاد آن از طریق ادرار دفع می‌شود؛ بنابراین افراد باید به‌صورت روزانه ویتامین B6 را مصرف کنند. این موضوع، در دوران بارداری اهمیت بیشتری دارد و دوز مصرفی ویتامین ب6 در بارداری باید افزایش یابد. در ادامه اطلاعات بیشتری درباره اهمیت مصرف ویتامین ب ۶ در بارداری و دوز مصرف ویتامین b6 در بارداری کسب خواهید کرد.  

فواید ویتامین ب ۶ در بارداری  چیست؟

مصرف ویتامین ب ۶ در بارداری به دلایل مختلفی، برای مادر و جنین حیاتی است؛ زیرا این ویتامین در عملکردهای زیادی در بدن دارد و در بیش از 100 واکنش آنزیمی شرکت می‌کند. مهم‌ترین نقش‌های ویتامین B6 عبارت‌اند از:

بهبود عملکرد مغز

یکی از عللی که مصرف ویتامین B۶ در بارداری را ضروری می‌سازد، نقشی است که این ویتامین در افزایش عملکرد مغز دارد. ویتامین B6 برای انتقال پیام عصبی بین نورون‌های مغز، لازم است. این ویتامین در تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی سروتونین و نوراپی نفرین و تشکیل میلین در بافت‌های عصبی نقش دارد. کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به آسیب دائمی عصب شود.

کاهش حالت تهوع بارداری

یکی دیگر از مزایای مصرف ویتامین ب ۶ در بارداری این است که به کاهش حالت تهوع و استفراغ دوران بارداری یا همان بیماری صبحگاهی کمک می‌کند. البته این بدان معنا نیست که شما خودسرانه دوز مصرف این ویتامین را افزایش دهید؛ در تمام طول بارداری می‌بایست در مورد تمامی داروهای مصرفی خود حتی مکمل‌ها و داروهای گیاهی، با پزشکتان مشورت کنید.

کاهش تاثیر آلودگی هوا بر بدن

یکی دیگر از تأثیرات مهم مصرف ویتامین B۶ در بارداری این است که تأثیر آلودگی بر اپی ژنوم را کاهش می‌دهد. تخمین زده می‌شود که 92 درصد از جمعیت جهان در مکان‌هایی زندگی می‌کنند که میزان آلودگی بالاتر از حد مجاز است؛ این شرایط می‌تواند هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک باشد. 

سایر مزایای ویتامین ب 6 در بارداری

مصرف ویتامین B6 به دلایل بسیاری از اهمیت برخوردار است. این ویتامین به عملکرد طبیعی آنزیم‌های گوارشی و متابولیسم پروتئین و گلوکز کمک می‌کند، پوست را سالم نگه می‌دارند و در تولید محصولات خونی مانند هموگلوبین و گلبول‌های قرمز نقش دارد.  ویتامین B6 همچنین در سالم نگه داشتن غدد لنفاوی، تیموس و طحال نقش دارد. سطح قند خون را نیز، تقویت می‌کند.

علاوه بر موارد ذکرشده، مصرف ویتامین B۶ در بارداری در جلوگیری از برخی بیماری‌های نوزادان ازجمله اگزما و وزن کم هنگام تولد، نقش دارد. همچنین سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند. بدن شما همچنین با استفاده از B6 می‌تواند از اسید آمینه تریپتوفان، نیاسین (ویتامین B3) تولید می‌کند. بسیاری از علائم و عوارض بارداری با سطح مناسب این ویتامین‌ها، بهبود می‌یابند.

ویتامین ب 6 در بارداری

دوز مصرفی ویتامین ب6 در بارداری چقدر باید باشد؟

مقدار مصرف ب6 در بارداری حدود 1.9 میلی‌گرم در روز خواهد بود. ممکن است در زنانی که با حالت تهوع و استفراغ شدید مواجه هستند، پزشک دوز مصرفی قرص ب۶ در بارداری را کمی افزایش دهد؛ زیرا همان‌طور که گفتیم بر اساس برخی مطالعات، این ویتامین به بهبود علائم بیماری صبحگاهی کمک می‌کند.

مگر در مواردی که پزشک به شما اجازه دهد، دوز ویتامین ب6 در بارداری نباید بیش از 100 میلی‌گرم در روز باشد؛ زیرا با عوارض قرص b6 نظیر آسیب عصبی موقت و دیگر موارد، مواجه خواهید شد.

منابع غذایی حاوی ویتامین ب 6 کدام اند؟

بهترین منابع غذایی این ویتامین شامل نخود، جگر گاو، غلات غنی‌شده، موز، سیب‌زمینی، مرغ، ماهی سالمون، سویا، شیر، برنج قهوه‌ای، اسفناج ، هویج، آووکادو، فندق و آب سبزیجات است. اکثر افراد می‌توانند از طریق داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، ویتامین B6 مورد نیاز بدنشان را تأمین کنند؛ اما چون زنان باردار در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند، معمولاً قرص ب۶ در بارداری تجویز خواهد شد. 

کمبود ویتامین b6 در بارداری چه خطری دارد؟

کمبود ویتامین ب۶ در بارداری بهترین منابع غذایی این ویتامین شامل نخود، جگر گاو، غلات غنی‌شده، موز، سیب‌زمینی، مرغ، ماهی سالمون، سویا، شیر، برنج قهوه‌ای، اسفناج ، هویج، آووکادو، فندق و آب سبزیجات است. اکثر افراد می‌توانند از طریق داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، ویتامین B6 مورد نیاز بدنشان را تأمین کنند؛ اما چون زنان باردار در معرض کمبود این ویتامین قرار دارند، معمولاً قرص ب۶ در بارداری تجویز خواهد شد. 

افرادی که مصرف طولانی‌مدت الکل داشته‌اند و مبتلایان به دیابت و کم کاری تیروئید نیز ممکن است دچار کمبود B6 شوند. علائم و نشانه‌های کمبود ویتامین b6 در بارداری و سایر مواقع، شامل موارد زیر است:

  1. • نوروپاتی محیطی با سوزن سوزن شدن ، بی حسی و درد در دست و پا
  2. • کم خونی
  3. • تشنج
  4. • افسردگی
  5. • گیجی
  6. • ضعف سیستم ایمنی 

نوزادانی که با کمبود این ویتامین مواجه باشند، تشنج حتی پس از درمان با داروهای ضد تشنج، ممکن است ادامه داشته باشد. سایر نقایص مانند نوروپاتی محیطی نیز می‌تواند دائمی شود.